צמחי מרפא לריפוי גסטריטיס

 

שאלה
אני סובלת כבר שנתיים מדלקת בקיבה - גסטריטיס. אני לוקחת נקסיום 40 מ"ג ומרגישה שלא ממש עוזר לי עד הסוף. עדיין יש לי תסמינים שונים בעיקר צרבות, כאבים באזור הקיבה, שורף בקיבה וכו'.

קראתי על צמח בשם פיליפנדולה ושהוא יכול לעזור לטפל במצבים של גסטריטיס והשאלה שלי האם זה אכן צמח יעיל לדלקת? ואם יש עוד צמחים שיכולים לסייע?


ניווט מהיר:
צמחי מרפא לגסטריטיס
חשיבות התאמת הצמחים
שאלות ותשובות


תשובה

ישנם מספר צמחי מרפא היכולים לספק מענה יעיל וטוב לטיפול טבעי בגסטריטיס. פיליפנדולה הוא אכן צמח מרכזי וארחיב עליו יותר בהמשך.

בנוסף לפיליפנדולה יש עוד מספר צמחי מרפא אשר מוכרים ביכולתם הטיפולית למצבים דלקתיים שונים כמו בגסטריטיס או אזופגיטיס - דלקת בוושט לדוגמא.

חשוב לזכור: התאמת צמחי מרפא נעשית באופן אישי ולא כל צמח עשוי להתאים למטופל או לבעיה שלו. זו הסיבה שמומלץ לא להסתמך על מידע כללי על הצמח בלבד.


איזה צמחי מרפא עשויים להתאים לטיפול בגסטריטיס?


התאמת סוג הצמח, מידת ריכוז החומרים הפעילים ועוד פרמטרים - נקבעים באופן אישי ומותאמים למטופל ולצורך שלו. מסיבה זו חשוב לזכור שלא כל צמח מרפא - גם אם הוא בעל תכונות רלוונטיות - יכול להתאים לכל אחד.

ניתן למנות מספר צמחים מרכזיים לטיפול טבעי בגסטריטיס - צמחים אלו המוכרים בעיקר ביכולתם האנטי דלקתית:

פיליפנדולה - Filipendula ulmaria
אולמוס - Ulmus
פלנטגו - Plantago spp
ליקוריץ - Glycyrrhiza glabra
אלוורה - Aloe vera
קמומיל - Matricaria recutita


תכונות ומרכיבים מרכזיים של צמחי המרפא


חשוב להדגיש כי התאמה של צמחי מרפא חייבת להיעשות על ידי איש מקצוע, היינו הרבליסט [מטפל בצמחי מרפא] מאחר ויש צורך לבחון קונטרה אינדיקציות לתרופות  - התאמת מינונים רצויים, התאמה ביחס לבעיות בריאותיות אחרות ברקע ועוד.


פיליפנדולה - Filipendula ulmaria


אחד מצמחי המרפא המוכרים והנפוצים ביותר ברפואת צמחים לטיפול בכל מצב דלקתי בהם דלקות בוושט - אזופגיטיס, מצבים של ריפלוקס סמוי או רגיל, דלקות בקיבה, דלקת בתריסריון, כיבי קיבה - אולוקס ועוד.

הפיליפנדולה מפורסמת בעיקר בשמה הבוטני ספיראה. מצמח זה הפיקו את התרופה המוכרת אספירין הנגזרת מהשם הבוטני שלה ספיראה.

תכונות עיקריות של הצמח
פעילות אנטי דלקתית
כיווץ רקמות
סותרת חומציות
חיטוי
אנטי זיהומית

שימושים נפוצים ברפואת צמחים מודרנית
צרבות
ריפלוקס סמוי או גלוי
אולקוס - כיבי קיבה
חומציות גבוהה בקיבה
קוליטיס
בעיות ספיגה
עיכול בעייתי מלווה בגזים


אולמוס - Ulmus


אולמוס הוא צמח מרפא מוכר ונפוץ מאוד גם הוא למצבי עיכול עליון בהם גסטריטיס, אזופגיטיס, אולקוס ועוד. האולמוס הוא למעשה מיצוי יבש של קליפת עץ באותו השם.


תכונות עיקריות של הצמח
פעילות אנטי דלקתית
מסייע בהפחתת שיעול
מסייע בהפחתת רקמות מגורות

שימושים נפוצים ברפואת צמחים מודרנית
אולקוס - כיבי קיבה
גסטריטיס - דלקת בקיבה
ברונכיטיס
קוליטיס
צרבת
שיעול יבש וטורדני


פלנטגו - Plantago spp


ישנם שלושה סוגים שונים של פלנטגו - בעברית לחך אשר - אחד מהסוגים גדל אף בישראל. לפלנטגו איכויות משקמות והוא מכיל רכיבים אנטי דלקתיים שונים. החלקים בשימוש בצמח הם העלים.

תכונות עיקריות של הצמח
בעל פעילות אנטי דלקתית
מסייע באיחוי פצעים - בשימוש חיצוני
מסייע בפינוי ליחה
מסייע בכיווץ רקמות

שימושים נפוצים ברפואת צמחים מודרנית
שיעול עם ליחה
שיעול יבש טורדני על רקע ריפלוקס
ברונכיטיס
טחורים
סינוסיטיס
נזלת כרונית


ליקוריץ - Glycyrrhiza glabra 


שורש הליקוריץ הוא אחד מצמחי המרפא המוכרים והפופולאריים ביותר למגוון של מצבים בריאותיים. הליקוריץ מכיל חומר פעיל בשם גליצריזין. חומר פעיל זה מוכר לטיפול ותמיכה במערכות שונות בגוף.

הליקוריץ נחשב גם כצמח אדפטוגני - מסייע לחיזוק ואיזון בלוטת האדרנל, טוב למצבי מתח גבוה או כרוני וחולשה של מערכת העצבים.


תכונות עיקריות של הצמח
מסייע לחיזוק והגברת אנרגיה
אדפטוגני - מחזק בלוטת אדרנל
בעל פעילות אנטי דלקתית
מכיל רכיבים אנטי חימצוניים
נוגד שיעולים וכיווצים
מסייע בפינויי ליחה

שימושים נפוצים ברפואת צמחים מודרנית
גסטריטיס - דלקת בקיבה
אולקוס - כיב קיבה
קוליטיס
שיעול יבש טורדני
צרבת
קרוהן
דלקת גרון


קמומיל - Matricaria recutita


אולי הצמח הכי מפורסם והכי שימושי להכנת חליטה. הקמומיל נחשב לצמח מרפא עתיק יומין. הוא מכיל שמן נדיף ורכיבים מרירים כגון אזולן, פלבנואידים וחומצה מלית.

קמומיל מוכר בעיקר כצמח מרגיע, אנטי דלקתי ואנטי אלרגי. השימוש בקמומיל ברפואת צמחים הוא למגוון רחב של מצבים ומסיבה זו הוא מהנפוצים בשימוש.

תכונות עיקריות של הצמח
מסייע בהרגעה
מסייע להפחתת כיווצים
בעל פעילות אנטי דלקתית
מאחה פצעים וחתכים חיצוני
קרמינטיבי - מפיג גזים

שימושים נפוצים ברפואת צמחים מודרנית
הפחתת גזים וכאבי בטן
אולקוס - כיב פפטי
גסטריטיס - דלקת בקיבה
מעי רגיז
צרבת
קוליטיס
נדודי שינה
גירויים בעור


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


כיצד מתאימים פורמולה של צמחים למטופל/ת?


התאמת פורמולה אישית היא הבסיס לטיפול בעזרת צמחי מרפא. הרבליסט מוסמך לומד משך כשנתיים אודות צמחי מרפא ובעיקר את היכולת להתאים את הצמחים הכי רלוונטיים לצרכים הטיפוליים הנכונים.

בתהליך הרכבת הפורמולה והתאמתה למטופל נלקחים בחשבון מספר נושאים כגון קונטראינדקציות - איזו תרופות נלקחות והאם ישנן התוויות נגד לשימוש, גיל המטופל, בעיות רקע, מין, מצבים מטבוליים שונים, רגישות לטעמים ועוד.


הכנה רוקחית


לאחר התאמת הפורמולה נוצר למעשה מרשם. המרשם מכיל את שמות הצמחים בשמם הבוטני כולל צורת המיצוי התקני שלהם וכן את האחוז היחסי שלהם בתוך הפורמולה עצמה.

את המרשם שולחים לבית מרקחת המתמחה בהכנת פורמולות צמחי מרפא ושם נרקחת הפורמולה ומועברת לאריזה ומשלוח. זוהי הכנה רוקחית בהתאמה אישית.


שאלות ותשובות נפוצות


האם אפשר לקחת צמחי מרפא במקביל לנטילת נקסיום?
עקרונית כן. הגבלות הנטילה של צמחי מרפא נובעות מהרכב הצמחים במרשם אל מול מגוון התרופות אותן נוטל המטופל/ת. כך גם לגבי נקסיום. מסיבה זו התאמת הפורמולה חייבת להיעשות על ידי איש מקצוע.

האם צמחי מרפא יכולים להחליף נקסיום?
טיפול טבעי הכולל שימוש בצמחי מרפא לרוב גם יכלול תכנית תזונתי ברמה כזו או אחרת וכן התייחסות לאורח החיים הכולל. בהחלט ניתן להגיע למצב בו אפשר להפסיק את הנטילה של הנקסיום כאשר מגיעים להחלמה ואין בו צורך עוד.

האם כל אחד יכול לקחת צמחי מרפא?
צמחי מרפא הם דרך טיפול בטוחה ויעילה. אולם הכנת פורמולה של צמחי מרפא מחייבת התאמה אישית על מנת לוודא כי כל צמח רלוונטי וניתן להשתמש בו.

במצבים מסוימים כגון הריון, אי ספיקת כליות, נטילת תרופות מסוימות וכו' - לא ניתן לקחת צמחי מרפא. מסיבה זו חשוב לבחון את הנטילה עם איש מקצוע.

האם יש לצמחי מרפא טעם רע?
הטעם של הצמחים בפורמולה תלוי בצמח עצמו ובצורת המיצוי שלו. ישנם בהחלט צמחי מרפא בעל טעם מודגש ובמקרים אלו צורת ההכנה המועדפת תהיה מיצוי יבש בכמוסות או טבליות על מנת להימנע מהטעם.

צמחים בעלי טעם מאוזן מותווים בצורות הכנה כאבקה, חליטות, מיצויים אתריים שונים וכו'. בכל מקרה התאמת הצמח מבחינת הטעמים שלו חייבת להתבצע מול הצורך הטיפולי והמטופל/ת עצמו.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..