גסטריטיס - דלקת בקיבה - טיפול וריפוי טבעיגסטריטיס - רקע כללי

גסטריטיס [Gastritis] מתאר מצב של דלקת ברמה כזו או אחרת בריריות דופן הקיבה. רמת הדלקת ומיקומה יכול להשתנות וכן סוגי הדלקת עצמה - החל מדלקת קלה ומקומית וכלה בדלקת כרונית ברמה גבוהה. ניתן לטפל ולהחלים מגסטריטיס. דלקת בקיבה היא אחת מבעיות דרכי העיכול השכיחות ביותר בעולם המערבי כאשר אחד הגורמים הנפוצים להופעת גסטריטיס הוא חיידק הליקובקטר פילורי. העובדה המעניינת היא שזהו חיידק הקיים, ברמה נמוכה בקיבה, אצל רוב בני האדם מעל גיל 40. אולם לא אצל כולם מתפתח החיידק וגורם לגסטריטיס ולשאר תסמינים. יש עדויות קליניות כי לרוב החיידק משגשג על רקע החלשות מערכות ההגנה הטבעיות של הגוף וזאת בעיקר עקב תזונה לקויה, עודף מתח וסטרס, החלשות מערכת החיסון, שינויים ברמה וכמות החומציות בקיבה ועוד.


סיבות נפוצות לגסטריטיס-דלקת בקיבה

• חיידק הליקובקטר פילורי
• תזונה לקויה
• סטרס גבוה או מתמשך
• ריפלוקס של מיצי מרה
• שימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות
• מחלות אוטואימוניות
• צריכה גבוהה של אלכוהול
• סיגריות
• זיהום פטרייתי/פרזיטי
• זיהום ויראלי


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


תסמינים עיקריים לגסטריטיס

• כאבים בבטן עליונה או אי נוחות
• תחושה של אוכל תקוע בגרון
• בחילות
• הקאות
• צרבות
• שיהוקים וגזים
• גיהוק
• עייפות
• היפוכלורידריה (הפרשה מעטה של חומציות הקיבה)
• איבוד תאבון
• חום


גסטריטיס – אבחנה רפואית

תהליך האבחנה המדויק ביותר לגסטריטיס מבוצע על ידי גסטרוסקופיה. בבדיקה זו מוחדר סיב אופטי לקיבה דרך הפה. הרופא הבודק יכול לראות אם רירית הקיבה מודלקת, אם יש כיב ומה חומרת המצב. בזמן בדיקת הגסטרוסקופיה נוטלים בד"כ ביופסיה - דגימה מרירית הקיבה, על מנת לבצע בדיקה תחת מיקרוסקופ לקבלת אבחנה מדויקת יותר.

אבחון להמצאות הליקובקטר פילורי, מעבר לביופסיה, נעשה  בד"כ על ידי תבחין נשיפה או בדיקת צואה.


טיפול וריפוי טבעי לגסטריטיס


תכנית הטיפול בדלקת בקיבה (טיפול בגסטריטיס) משולבת ונבנית בהתאמה לסיבות אשר גרמו לדלקת וכן לאורח חייו של המטופל. מטרות הטיפול בגסטריטיס הן ריפוי ישיר של דלקת הקיבה לצד חיזוק מערכות העיכול והחיסון למניעת חזרה עתידית של החיידק והדלקת עצמה. הקשר הישיר בין תזונה לקויה, סטרס, זיהומים חיצוניים ועוד עומד במרכז תהליך ההחלמה ומכאן ההצלחות הטיפוליות. בטיפול לגסטריטיס אנו משלבים 3 תחומים מרכזיים:

תזונה שיקומית לרירית הקיבה

במרכז הטיפול הטבעי בגסטריטיס שי התייחסות לתזונה שיקומית לרירית הקיבה, תכנית התזונה לריפוי גסטריטיס כוללת העשרת התפריט התזונתי ברכיבים אנטי דלקתיים, הפחתת רמת הגירוי על רירית הקיבה ומכאן הורדת כמות ורמת החומציות, הגנה ושיקום ריריות הקיבה והוושט, שיפור התליכי פירוק וספיגה, תמיכה וחיזוק מערכת החיסון והורדת דלקתיות.לצד זה יש צורך בהמנעות ממזונות הגורמים להגברת הדלקתיות והגירוי של רירית הקיבה. תכנית התזונה להחלמה מגסטריטיס מותאמת אישית לצרכי המטופל ולרוב היא כוללת הגברה מבוקרת של חומצות שומן חיוניות המשמשות כמתווכות חשובות לחומר מוצא להורמונים מקומיים כגון טרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים אלו משפיעים על רמת הדלקתיות בגוף ולכן יש חשיבות גבוהה בוויסות הנכון שלהם בזמן טיפול בגסטריטיס. כמו כן ישנה חשיבות לצריכה מוגברת של מזונות המסייעים להורדת רמת הגירוי על רירית הקיבה הכוללים סוגים מסויימים בלבד של סיבים תזונתיים, סיוע בעיכול קל תוך אפשרות לשיקום ריריות הקיבה.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


צמחי מרפא לטיפול בגסטריטיס

לפעילות אנטי דלקתית מואצת וכן אנטי חיידקית במידה ויש הליקובקטר, לצמחי המרפא תפקיד נוסף בהרגעה, הגנה על רירית הקיבה, סיוע באיזון חומציות הקיבה, הפחתת תסמינים, חיזוק התגובה החיסונית ועוד. צמחים כגון פיליפנדולה (Filipendula ulmaria), ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra), אולמוס (Ulmus) ועוד, מוכרים ביכולתם לסייע במצבי דלקת בקיבה וכן לתהליכים אנטי חיידקיים. מחקרים שונים נעשו על היכולת של צמחי המרפא לסייע בהתמודדות מוצלחת עם חיידק ההליקובקטר פילורי וכן סיוע לריפוי דלקתיות בריריות הקיבה עצמה.

הפחתת סטרס:

במידת הצורך, אם קיים מתח ברקע, חשוב להתמקד בהפחתת המתח אשר מצידו יכול לגרום לעלייה תמידית של חומציות הקיבה ובכך להקשות על תהליך ההחלמה. אבחון הסטרס נעשה באמצעות מערת ביופידבק והפחתת הסטרס נעשית במספר דרכים הכוללות טכניקות הרפיה, צמחי מרפא ספציפיים ועוד.


טיפול טבעי לחיידק הליקובקטר

מהו חיידק הליקובקטר פילורי?

בשנות ה-80 גילה חוקר בשם מרשל את המצאות החיידק הליקובקטר פילורי בקיבה וכן נמצא כי הוא הגורם הראשי לדלקות קיבה וכיבי קיבה (אולקוס). קהילת הרפואה בזמנו לא התייחסה ברצינות למחקר מאחר ואף אחד לא האמין כי חיידק כלשהוא יכול לשרוד במיצי הקיבה החזקים. מחקרים נוספים בנושא, בניהם מחקר בו הדביק מרשל את עצמו בחיידק ועל ידי כך גרם לעצמו כיב קיבה, הוכיחו את הקשר בין דלקתיות בקיבה לבין חיידק הליקובקטר פילורי.


כיום, חיידק זה נהפך "להיט" בעולם הרפואה המודרני, ותלונות רבות סביב בעיות עיכול מסתיימות בבדיקה להימצאותו בקיבה. ברוב המקרים הטיפול המקובל לחיידק הליקובקטר פילורי הוא באמצעות אנטיביוטיקה בעוצמה משתנה בעיקר כאשר אין הצלחה בטיפול הראשון. ישנם מקרים בהם הטיפול האנטיביוטי מצליח לצמצם את אוכלוסיית החיידק אולם הדלקתיות והסימפטומים נשארים. במקרים כאלו הטיפול המקובל הוא בשילוב של תרופות כגון אומפרדקס, נקסיום וכו'.


השאלה המרכזית בבסיס תהליך הטיפול, היא מדוע אצל אנשים מסוימים החיידק משגשג וגורם לדלקות וכיבים ואילו אצל אנשים אחרים הוא נמצא ברמה נמוכה ואינו מתפרץ? מהניסיון הקליני ומעדויות מצטברות מתברר כי הסיבות העומדות מאחורי התפרצות ושגשוג החיידק אצל אנשים מסוימים היא כנראה חולשה של מערכת החיסון וחוסר איזון של מערכת העיכול העלולים להיגרם כתוצאה מתזונה לקויה, מתח ולחץ, זיהומים שונים ועוד.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


תקצירי מחקרים אודות הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס


ליקוריץ עשוי לעכב צמיחת הליקובקטר פילורי בקיבה
במחקר שנערך עולה כי לליקוריץ חומרים פעילים אשר היכולים לעכב צמיחת חיידק ההליקובקטר בקיבה, החומרים הפעילים של ליקוריץ – גלברידין, גלברן, ליקוקלקון, ליקוריצין וליקוסופלבון, הראו פעילות מונעת גדילה של חיידק ההליקובקטר פילורי בקיבה, גם נגד הזנים העמידים. ניתן יהיה לעשות שימוש בחומרים אלו למצבים הקשורים לחיידק הליקובקטר כגון כיב פפטי.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647

צמחי מרפא כנגד פעילות אנזים אוראז
אנזים אוראז (Urease enzyme) מאפשר לחיידק הליקובקטר פילורי לייצר אמוניה המבססת את הסביבה החומצית של הקיבה ועוזרת לו לשרוד במיצי הקיבה. חיידק זה נמצא קשור כעלול לגרום מחלות של דרכי עיכול עליונות כגון: גסטריטיס, דלקת בתריסריון, כיב קיבה ועוד. צמחי מרפא משמשים שנים רבות כמקור טבעי של חומרים בעלי תכונות ריפוי עם רעילות נמוכה יותר ותופעות לוואי פחותות בזמן שימוש לטיפול אפשרי במגוון מצבי בריאות.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26330884

ליקוריץ ודלקת בקיבה
הקבוצה שקבלה חומצה גליצריטינית הראתה שיפור משמעותי במדדים- נצפה שיפור בריריות הקיבה והדלקת פחתה לעומת הקבוצה עם החיידק ללא הטיפול האנטיביוטי. מול הקבוצה אשר נטלה טיפול אנטיביוטי נצפו תוצאות דומות מה שמרמז כי לצמח הליקוריץ יש פוטנציאל פיתוח עתידי כמענה לדלקת בקיבה גסטריטיס על רקע חיידק הליקובקטר פילורי.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27006947

צמחי מרפא ועיכוב גדילת חיידק הליקובקטר פילורי
נלקחו עשרים ואחד סוגי צמחי מרפא וכן ארבע סוגי שמנים אתריים לבדיקה מעבדתית למציאת גובה הפעילות האנטי בקטריאלית שלהם אל מול חיידק ההליקובקטר פילורי וחיידק קמפילובקטר ג'ג'וני. מתוצאות הבדיקה עולה כי הצמחים להלן הראו את התוצאות הטובות ביותר בעיכוב גדילת חיידק ההליקובקטר פילורי: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula


מזונות ומידע נוסף על הטיפול בדלקות קיבה -גסטריטיס


זרעי צ'יה - דלקות בקיבה


תרומתם של זרעי צ'יה לגסטריטיס

זרעי צ'יה נחשבים למזון על בגלל ריכוז גבוה במיוחד של מינרלים וחומצות שומן מסוג אומגה 3 - הזרעים מכילים כמות גבוהה מאוד של סיבים תזונתיים כ-37 גרם סיבים במאה גרם זרעים. סיבים אלו מסייעים בהגנה על ריריות מערכת העיכול. כמו כן זרעי צ'יה עשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3 הנחשבות לאנטי דלקתיות חזקות.
לרשות מטופלי הקליניקה עומד מאגר מידע תזונתי גדול במיוחד המכיל עשרות מתכונים ומאות דפי מידע צבעוניים על סוגי מזונות שונים. התקשרו למידע נוסף: 1-700-700-329סיפורי הצלחה בריפוי גסטריטיס

גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

גסטריטיס, בקע סרעפתי, הליקובקטר פילורי

גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור חזקים

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי