גסטריטיס - דלקת בקיבה - טיפול וריפוי טבעיגסטריטיס - דלקת בקיבה - רקע כללי

גסטריטיס היא דלקת ברירית הקיבה. גסטריטיס יכולה להיות אקוטית או כרונית, תלוי בגורמים שונים. הסיבה הנפוצה ביותר לגסטריטיס בעולם המערבי הינה על ידי חיידק הנקרא הליקובקטר פילורי. חיידק הליקובקטר פילורי עלול לגרום לכיב קיבה, גסטריטיס, דלקת במעי ואף סרטן. יחד עם זאת, הרבה מהאנשים הנגועים בחיידק הם ללא סימפטומים כלל. חיידק הליקובקטר פילורי הינו היחיד הידוע היכול לשרוד את חומציות הקיבה.


טיפול נטורופתי יעיל לגסטריטיס.. קראו עודבשנות ה-80 גילה חוקר בשם מרשל את המצאות החיידק הליקובקטר פילורי בקיבה וכי הוא הגורם הראשי לכיבי קיבה. קהילת הרופאים זלזלו במחקר מאחר ולא האמין כי חיידק יכול לשרוד במיצי הקיבה החזקים. מחקרים נוספים בנושא, בניהם מחקר בו הדביק מרשל את עצמו בחיידק ועל ידי כך גרם לעצמו כיב קיבה, הוכיחו את הקשר בין דלקתיות בקיבה לבין חיידק הליקובקטר פילורי. כיום חיידק הליקובקטר פילורי נהפך "להיט" בעולם הרפואה המודרני, כל כאב בטן, אי נוחות או צרבת מסתיימים בבדיקה להימצאות החיידק. ברוב המקרים בהם יתגלה החיידק, יקבל החולה אנטיביוטיקה. הטיפול באנטיביוטיקה מוטל בספק מאחר שברוב המקרים לאחר כמה שבועות הסימפטומים שוב חוזרים.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


הליקובקטר פילורי נמצא אצל כל אחד בקיבה. השונה בין אדם בריא לאדם חולה הוא מינון החיידק. אצל אדם חולה החיידק מתרבה ויוצר תופעות לא נעימות, בין השאר - דלקת בקיבה. התרבות החיידק נגרמת כתוצאה ממערכת חיסון לקויה המאפשר התפתחות החיידק. מערכת חיסון חלשה נובעת ברוב המקרים מסיבות כגון: אורח חיים לקוי כגון סטרס כרוני, תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית.

אבחון להמצאות הליקובקטר פילורי נעשה על ידי בדיקת נשיפה, בדיקת צואה או בדיקת דם.


וידאו קצר על הטיפול בהליקובקטר פילורי


סיבות נוספות לגסטריטיס – דלקת בקיבה

• זיהום פטרייתי – לרוב אצל אנשים עם מערכת חיסון לקויה
• זיהום פרזיטי – לרוב מאכילה של אוכל ים שאינו מבושל
• זיהום ויראלי
• רפלוקס של מיצי מרה
• שימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות ( NSAIDs)
• עישון סיגריות
• מחלות אוטואימוניות
• צריכה רבה של אלכוהול
• אלרגנים מסוימים
• קרינה מסוימת
• פציעה בקיבה
• מתח


טיפול טבעי לגסטריטיס והליקובקטר פילורי.. קראו עוד


סימפטומים עיקריים לגסטריטיס – דלקת בקיבה

• כאב בטן בבטן עליונה או אי נוחות
• דימום מהקיבה
• היפוכלורידריה (הפרשה מעטה של חומציות הקיבה)
• איבוד תאבון
• גיהוק
• בחילה
• הקאה
• חום
• עייפות


גסטריטיס – דלקת בקיבה - אבחנה רפואית

האבחנה המדויקת ביותר נעשית על ידי גסטרוסקופיה. בבדיקה זו מוחדר סיב אופטי לקיבה דרך הפה. הרופא הבודק יכול לראות אם רירית הקיבה מודלקת, אם יש כיב ומה חומרת המצב. בזמן בדיקת הגסטרוסקופיה יש לקחת ביופסיה, דגימה מרירית הקיבה, על מנת לבדוק את הרירית תחת מיקרוסקופ לקבלת האבחנה הסופית והמדויקת ביותר.


הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס

הטיפול הטבעי בגסטריטיס – דלקת בקיבה נותן מענה לדלקת הקיימת ופועל למניעת הישנותה:


טיפול טבעי לגסטריטיס אקוטי

תכנית הטיפול נבנית בהתאם לבעיה שגרמה ל גסטריטיס – דלקת בקיבה. מכיוון שרוב האנשים הסובלים מ גסטריטיס סובלים מפעילות חיידקית גבוהה של החיידק הליקובקטר פילורי, הטיפול יהיה מורכב מחיסול החיידק על ידי צמחי מרפא מצד אחד ושיקום רירית הקיבה מצד שני. הטיפול הקונבנציונלי למצב זה הינו נטילת אנטיביוטיקה. האנטיביוטיקה ברוב המקרים עוזרת בהקלת הסימפטומים לזמן קצר ביותר אולם בתוך כמה ימים עד כמה שבועות הסימפטומים חוזרים ולפעמים אף מתעצמים. הטיפול הנטורופתי מכוון לחיסול החיידק על ידי צמחי מרפא שאינם פוגעים במערכת העיכול ומערכת החיסון, כפי שהאנטיביוטיקה עושה. כמו כן, הטיפול הטבעי מסייע בשיקום רירית הקיבה.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


טיפול טבעי למניעת גסטריטיס

במסגרת הטיפול הנטורופתי לומד המטופל לעשות שינוי באורח החיים הכולל הימנעות ממרכיבים המגרים את הקיבה (אספירין, תרופות אנטי דלקתיות, קפה ואלכוהול), רכישת הרגלי תזונה נכונה והורדת מתחים על ידי טכניקות הרפיה ומדיטציה. התזונה המתאימה היא תזונה אנטי דלקתית שתוריד את רמת הדלקתיות בגוף ותמנע תגובה דלקתית בקיבה. עיקר השינוי הוא הורדת חומצות שומן המעודדות רמת דלקתיות גבוהה בגוף ואכילה מרובה של חומצות שומן המורידות את רמת הדלקתיות בגוף. חומצות שומן חיוניות הן מתווכות חשובות המהוות חומר מוצא לטרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים מקומיים המשפיעים על רמת הדלקתיות בגוף. ניוד של קליטת השמן יכול להגביר או להפחית באורח משמעותי את הדלקת בהתאם לסוג חומצת השומן.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס - דלקת בקיבה

שאלה
זה כבר פעם שנייה שיש לי את החיידק הליקובקטר פילורי. בפעם הראשונה לקחתי אנטיביוטיקה ועכשיו זה חזר שוב. מה אני יכולה לעשות?
תשובה
במסגרת הטיפול הטבעי אינך רק מחסלת את החיידק, כפי שהאנטיביוטיקה עושה, אלא הטיפול נותן גם מענה לחיזוק מערכת החיסון. על ידי נטילת צמחי מרפא ושינוי תזונתי ניתן למגר את החיידק או להורידו לרמה מאוזנת של מחיה בהרמוניה בקיבה.

שאלה
בבדיקה של תנועתיות הקיבה התברר כי יש לי דלקת בקיבה ובקע סרעפתי. יש לי בחילות רבות כתוצאה מכך. כל דבר שאני אוכלת גורם לי בחילה גם אם הוא קל...לעומת זאת לפעמים בשר או עוף מבושל או חלבון אחר עוזרים לי להפגה רגעית של הבחילה. אני כמובן נמנעת ממאכלים שומניים. מה עליי לאכול?
תשובה
הטיפול ב דלקת בקיבה כולל הכנת תפריט תזונתי עם מזונות קלים לעיכול שאינם מגרים את רירית הקיבה. בנוסף מקבל המטופל פורמולת צמחים אנטי דלקתיים מצד אחד שעוזרים לבניית רירית הקיבה מצד שני. חשוב להיבדק להמצאות החיידק הליקובקטר פילורי. במידה והוא קיים ברמה גבוהה מהנורמה, יש לקחת זאת בחשבון כשמתאימים פורמולת צמחי מרפא וכן יש לשים דגש על טכניקות הרפיה.

שאלה
לאחר בדיקת גסטרוסקופיה הובחנתי עם דלקת קלה בקיבה. קבלתי תרופה בשם אומפרדקס. מה מטרתה והאם יש משהו טבעי במקום?
תשובה
אומפרדקס הינה תרופה המשמשת לטיפול במצבי הפרשת יתר של חומצה בקיבה. מטרתה לעכב תאים מפרישי חומצה בקיבה ועל ידי כך למנוע ייצור חומצה. כשיש דלקת בקיבה, הפרשת מיצי הקיבה גורמים לגירוי ולסימפטומים הנלווים. תרופה זו בעצם מונעת את גירוי רירית הקיבה, אך אינה פותרת את הבעיה עצמה – את הדלקת בקיבה. כמו כן, תרופות מסוג אומפרדקס, הנלקחות למשך שנים, מביאות לעיכול לקוי של המזון, הנגרם עקב תת חומציות בקיבה, ולחסרים תזונתיים, בעיקר מינרלים ו B12. ישנם צמחי מרפא מצוינים הנלקחים כחליטה או בבליעה, המונעים את היווצרות הדלקת, מורידים את גירוי הריריות, אך אינם פועלים כסותרי חומצה מזיקים


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס