גסטריטיס • דלקת בקיבה • טיפול וריפוי טבעיגסטריטיס • דלקת בקיבה - רקע כללי


גסטריטיס [Gastritis] מתאר מצב של דלקת ברמה כזו או אחרת בריריות דופן הקיבה. רמת הדלקת ומיקומה יכול להשתנות וכן סוגי הדלקת עצמה - החל מדלקת קלה ומקומית וכלה בדלקת כרונית ברמה גבוהה. ניתן לטפל ולהחלים מגסטריטיס. דלקת בקיבה היא אחת מבעיות דרכי העיכול השכיחות ביותר בעולם המערבי כאשר אחד הגורמים הנפוצים להופעת גסטריטיס הוא חיידק הליקובקטר פילורי. העובדה המעניינת היא שזהו חיידק הקיים, ברמה נמוכה בקיבה, אצל רוב בני האדם מעל גיל 40. אולם לא אצל כולם מתפתח החיידק וגורם לגסטריטיס ולשאר תסמינים. יש עדויות קליניות כי לרוב החיידק משגשג על רקע החלשות מערכות ההגנה הטבעיות של הגוף וזאת בעיקר עקב תזונה לקויה, עודף מתח וסטרס, החלשות מערכת החיסון, שינויים ברמה וכמות החומציות בקיבה ועוד.


סיבות נפוצות לגסטריטיס - דלקת בקיבה


• חיידק הליקובקטר פילורי
• תזונה לקויה
• סטרס גבוה או מתמשך
• ריפלוקס של מיצי מרה
• שימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות
• מחלות אוטואימוניות
• צריכה גבוהה של אלכוהול
• סיגריות
• זיהום פטרייתי/פרזיטי
• זיהום ויראלי


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


תסמינים עיקריים לגסטריטיס • דלקת בקיבה


תסמינים לגסטריטיס יכולים להשתנות מאדם לאדם ואף יתכן מצב בו ישנה דלקת א-סימפטומטית. לרוב מופיעים תסמינים שונים, לבד או ביחד וברמת עוצמות שונות. בין השאר, להלן התסמינים האופייניים לגסטריטיס:

• כאבים בבטן עליונה או אי נוחות
• תחושה של אוכל תקוע בגרון
• בחילות
• הקאות
• צרבות
• שיהוקים וגזים
• גיהוק
• עייפות
• היפוכלורידריה (הפרשה מעטה של חומציות הקיבה)
• איבוד תאבון
• חום


סוגי גסטריטיס • דלקת בקיבה


ישנם סוגים שונים של גסטריטיס והאבחנה בינהם היא לרוב על פי חומרת הדלקת, מיקומה, שטח הרירית המודלקת ועוד. בין השאר ניתן למנות מספר סוגים של גסטריטיס:

• גסטריטיס קלה
• גסטריטיס כרונית
• גסטריטיס אטרופית
• גסטריטיס מתונה


גסטריטיס – אבחנה רפואית


תהליך האבחנה המדויק ביותר לגסטריטיס מבוצע על ידי גסטרוסקופיה. בבדיקה זו מוחדר סיב אופטי לקיבה דרך הפה. הרופא הבודק יכול לראות אם רירית הקיבה מודלקת, אם יש כיב ומה חומרת המצב. בזמן בדיקת הגסטרוסקופיה נוטלים בד"כ ביופסיה - דגימה מרירית הקיבה, על מנת לבצע בדיקה תחת מיקרוסקופ לקבלת אבחנה מדויקת יותר. אבחון להמצאות הליקובקטר פילורי, מעבר לביופסיה, נעשה  בד"כ על ידי תבחין נשיפה או בדיקת צואה.


טיפול וריפוי טבעי לגסטריטיס


תכנית הטיפול לריפוי גסטריטיס מבוססת על התייחסות מקיפה לכל גורם באורח החיים היכול להשפיע על הקיבה ועל פעילות תקינה שלה. גישה זו, מאפשרת הבנה יסודית לגורמי הדלקת ולפתרון שורש הבעיה. ריפוי שכזה, מסייע בנוסף לחיזוק מערכות שונות הקשורות למערכת העיכול כגון מערכת החיסון, מערכת העצבים וכן שיפור תהליכים שונים במערכת העיכול כולה.

תהליך החלמה משולב
בבסיס תכנית ההחלמה משולבים 3 נושאים עיקריים להם השפעה משמעותית על תהליכי שיקום וריפוי ריריות הקיבה ותהליכים הקשורים לתקינות פעילותה של הקיבה ומערכת העיכול כולה. שלושת הנושאים [פירוט מלא על כל אחד מהם בהמשך] הם:

• תזונה שיקומית
• צמחי מרפא
• הרגעה/הפחתת מתח


תזונה שיקומית לטיפול דלקת בקיבה | גסטריטיס


שיטת הטיפול בקלניקה לריפוי גסטריטיס כוללת התייחסות לכל היבט באורח החיים המשפיע על תפקודה התקין של הקיבה. במרכז הטיפול נבנית תכנית תזונה שיקומית לסיוע בהחלמת ריריות הקיבה המודלקות ושיקומם. תכנית התזונה לטיפול בגסטריטיס כוללת העשרת התפריט היומי ברכיבים אנטי דלקתיים חזקים, לצד הפחתת רמת הגירוי על הריריות, הפחתת רמת החומציות, שיפור החיכי פירוק וספיגה וברקע תמיכה וחיזוק מערכות נוספות חשובות כגון מערכת החיסון והעצבים.


חומצות שומן חיוניות

כחלק מתכנית התזונה ישנה התייחסות ממוקדת ברכיבי תזונה אנטי דלקתיים התורמים להאצת תהליכי ההחלמה של ריריות הקיבה המודלקות. בין השאר, כולל התפריט הגברה מבוקרת של חומצות שומן חיוניות המשמשות כמתווכות חשובות לחומר מוצא להורמונים מקומיים כגון טרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים אלו משפיעים על רמת הדלקתיות בגוף ולכן יש חשיבות גבוהה בוויסות הנכון שלהם בזמן טיפול בגסטריטיס.


סיבים תזונתיים בטיפול בגסטריטיס

תכנית התזונה לגסטריטיס כוללת הבחנה אישית לסוגי מזון שונים ולהרכבם התזונתי וכיצד הם משפיעים על הליכי הפירוק בקיבה. במצבי גסטריטיס שונים ישנה חשיבות מיוחדת לצריכה מוגברת של מזונות קלים מאוד לעיכול המסייעים להפחתת רמת הגירוי על ריריות הקיבה ומאפשרים תהליכי פירוק קלים יותר עם כמויות חומציות מותאמת. בין השאר יש צורך להקפיד על צריכת סיבים תזונתיים מסוגים מסויימים בלבד על מנת לאפשר עיכול קל. הסיבה המרכזית היא שסיבים תזונתיים שונים קשים לעיכול ולפירוק ועלולים לגרות שלא לצורך את ריריות הקיבה.


התאמה אישית

תכנית התזונה כמו כל תכנית הטיפול בגסטריטיס מותאמת באופן אישי לאורח חייו של המטופל במטרה לאפשר שגרת חיים מוכרת ככל האפשר לצד תהליכי החלמה מהדלקת. הטיפול כולל ליווי שוטף המאפשר יכולת גמישות רבה תוך מעקב רצוף אחר התקדמות הטיפול, ההטבה בתסמינים והבנת המגמות וההקשרים השונים המשפיעים על ריפוי שלם ומהיר יותר לגסטריטיס. שיטת טיפול זו משלבת יכולת הבחנה לכל היבט היכול לתרום לתהליך ההחלמה או לכאלו העלולים להפריע ובהתאם לבצע את השינויים הנדרשים על מנת לקדם את תהליך הטיפול כולו בצורה יסודית.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


צמחי מרפא לטיפול בגסטריטיס


כחלק מתהליך הטיפול הטבעי בגסטריטיס אנו משלבים לרוב 2 סוגי פורמולות צמחי מרפא המרוכבות ומותאמות אישית עבור המטופל ונרקחות על פי מרשם בבית מרקחת מקצועי המתמחה בהכנת צמחי מרפא. בית המרקחת פועל בפיקוח רוקחי מסודר של משרד הבריאות. שילוב פורמולות צמחי המרפא לטיפול בגסטריטיס נועדו בעיקרן לזרז ולהעמיק את תהליך ההחלמה מגסטריטיס. לצמחים בפורמולות פעילות אנטי דלקתית חזקה, יכולת לסייע בהפחתת מתח והרגעה כללית, במידת הצורך, לסייע בהגנה של ריריות, איזון רמת החומציות בקיבה, תמיכה במערכת החיסון וכן יכולת אנטי חיידקית במידה וברקע לגסטריטיס נמצא חיידק הליקובקטר פילורי.

צמחי מרפא משמעותיים
פורמולות הצמחים מכילות לרוב צמחים על פי הצורך האישי בהתייחס למצב הדלקת בקיבה, רקע בריאותי אחר, התאמה אישית ועוד. צמחים מרכזיים בפורמולה זו עשויים להיות:

אולמוס [Ulmus]
אחד מצמחי המרפא החשובים למחלות דלקתיות של מערכת העיכול. האולמוס מכיל רכיבים מזינים והוא נוגד שיעול טבעי ובעל פעילות אנטי-דלקתית חזקה. אחד האיפיונים המוכרים של האלומוס הוא ברמת המוצילגים הגבוהה שבו. אלו חומרים שמנוניים התורמים להגנה טבעית על ריריות הוושט והקיבה. אולמוס נמצא בשימוש נרחב ברפואת צמחי מרפא למגוון מצבי בריאות כגון: גסטריטיס, אולקוס, קוליטיס, שיעול הנובע מדלקת בקיבה ועוד. ברפואת צמחי מרפא מודרנית עושים באולמוס שימוש בעיקר למצבי גסטריטיס, צרבות, אולוקס, ריפלוקס, אזופגיטיס, בקע סרעפתי, חומציות גבוהה בקיבה, קוליטיס, בעיות פירוק וספיגה ועוד.

פיליפנדולה [Filipendula ulmaria]
צמח מרכזי המוכר בעיקר בשמו הבוטני : ספיראה. זהו הצמח ממנו הפיקו לראשונה את האספירין - מהתרופות הנפוצות ביותר בעולם לפעילות אנטי דלקתית. עד היום משמשת הפיליפנדולה כצמח חשוב לטיפול במצבים דלקתיים שונים כגון גסטריטיס, צרבות, ריפלוקס, אולקוס ועוד. לפיליפנדולה, מעבר לפעילות האנטי דלקתית שלה, יכולת לסיוע בכיווץ רקמות, היא סותרת חומצה טבעית, בעלת יכולת חיטוי גבוהה והיא נוגדת זיהומים שונים.

גליצריזה [Glycyrrhiza glabra]
צמח בעל פעילות אנטי דלקתית גבוהה, בעל יכולת אדפטוגנית (מחזקת את יכולת הגוף לעמוד בפני סטרס ולחת מתמשך), נוגד חימצון, שיעולים ויכולת לסיוע בפינוי ליחה. אחד מצמחי המרפא הנפוצים בעולם לשימושים מגוונים ושונים למצבי בריאות רבים כמו: גסטריטיס, שיעול יבש כרוני, אסטמה, אולקוס, ריפלוקס, צרבות, קוליטיס ועוד. הליקוריץ מכיל חומר פעיל בשם גליצרין אשר תורם לפעילות מערכות רבות בגוף ולכן זהו אחד מצמחי המרפא הרב-גוניים כיום בשימוש.


הפחתת סטרס והשפעתו על גסטריטיס:


תפקודה התקין של מערכת העיכול בכלל ושל הקיבה בפרט תלויים בגורמים נוספים באורח חיינו שהמרכזי בהם הוא המתח בו אנו נמצאים במהלך השגרה שלנו. סטרס כרוני ומתמשך משפיע בצורה ישירה לתפקודי עיכול שונים ועלול לגרור בעקבות כך שינויים ברמת החומציות, האטת עיכול ושיבושים בתהליכי פירוק המזון ועוד. ניסיון קליני מעיד כי הקשר בין מתח להופעת גסטריטיס מוכר וידוע ואף יוצר לעיתים מעגל קסמים שלילי בו מזין המתח את עוצמת התסמינים של הגסטריטיס ואלו מצידם מגבירים את תחושת הסטרס.

ניהול ושליטה במתח/סטרס
כחלק בלתי נפרד מהטיפול אנו מקדישים, בהתאמה לצרכי המטופל, חלק ממוקד במסגרת הטיפול במטרה לחזק את יכולת ההרגעה והשליטה במתח. מאחר ומערכת העצבים שלנו היא אלסטית במהותה - דבר המאפשר יכולת שינויים והטמעה של הרגלים חיוביים - על ידי תרגול מסודר וקבוע של טכניקות הרפייה, תרגול נשימתי סרעפתי ופעילות שונה להזרמת דם ושחרור הורמוני מתח מהגוף, אנו מאפשרים הגברת היכולת האישית לשליטה טובה יותר ברמות המתח תוך לימוד פשוט ומהיר כיצד לנהל את המתח והסטרס כך שלא יפגמו באיכות החיים בכלל ובתהליך ההחלמה מהגסטריטיס בפרט. מרכזו של הטיפול בהפחתת סטרס מתבצע באמצעות מערכת ביופידבק בשילוב כלים טיפוליים שונים נוספים.


טיפול טבעי לחיידק הליקובקטר

מהו חיידק הליקובקטר פילורי?

בשנות ה-80 גילה חוקר בשם בארי מרשל את המצאות חיידק הליקובקטר פילורי בקיבה וכן נמצא כי הוא הגורם הראשי לדלקות קיבה וכיבי קיבה (אולקוס). קהילת הרפואה בזמנו לא התייחסה ברצינות למחקר מאחר ואף אחד לא האמין כי חיידק כלשהוא יכול לשרוד במיצי הקיבה החזקים. מחקרים נוספים בנושא, בניהם מחקר בו הדביק מרשל את עצמו בחיידק ועל ידי כך גרם לעצמו כיב קיבה, הוכיחו את הקשר בין דלקתיות בקיבה לבין חיידק הליקובקטר פילורי.


כיום, חיידק זה נהפך "להיט" בעולם הרפואה המודרני, ותלונות רבות סביב בעיות עיכול מסתיימות בבדיקה להימצאותו בקיבה. ברוב המקרים הטיפול המקובל לחיידק הליקובקטר פילורי הוא באמצעות אנטיביוטיקה בעוצמה משתנה בעיקר כאשר אין הצלחה בטיפול הראשון. ישנם מקרים בהם הטיפול האנטיביוטי מצליח לצמצם את אוכלוסיית החיידק אולם הדלקתיות והסימפטומים נשארים. במקרים כאלו הטיפול המקובל הוא בשילוב של תרופות כגון אומפרדקס, נקסיום וכו'.


השאלה המרכזית בבסיס תהליך הטיפול, היא מדוע אצל אנשים מסוימים החיידק משגשג וגורם לדלקות וכיבים ואילו אצל אנשים אחרים הוא נמצא ברמה נמוכה ואינו מתפרץ? מהניסיון הקליני ומעדויות מצטברות מתברר כי הסיבות העומדות מאחורי התפרצות ושגשוג החיידק אצל אנשים מסוימים היא כנראה חולשה של מערכת החיסון וחוסר איזון של מערכת העיכול העלולים להיגרם כתוצאה מתזונה לקויה, מתח ולחץ, זיהומים שונים ועוד. התמודדות מוצלחת של מערכת החיסון אל מול מזהמים שונים כגול הליקובקטר פילורי תלויה בעומס ובתפקוד של מערכת החיסון עצמה. כל היבט העלול לגרום לעומס על מערכת החיסון למעשה מונע ממנה לתפקד בצורה מיטבית ומאוזנת כאשר יש מצב אקוטי יותר כגון דלקת בקיבה. במצבים אלו חשוב להמנע מכל דבר העלול לצרוך "משאבים" ממערכת החיסון ולאפשר לה להתמודד בצורה ממוקדת בתהליכים הדלקתיים על רירית הקיבה. החלמה יסודית מגסטריטיס [כמו גם מכל מצב בריאותי אקוטי] תלויה הרבה בתפקוד תקין זה של מערכת החיסון. זו הסיבה שבמסגרת טיפול טבעי להחלמה מגסטריטיס | דלקת בקיבה - יש צורך לקחת כל היבט רלוונטי הקשור למע' החיסון בחשבון.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


תרופות קונבנציונליות לטיפול בגסטריטיס


קבוצת התרופות המרכזית לטיפול קונבנציונלי בגסטריטיס כוללת משפחה של תרופות אשר פעולתן המרכזית היא הקטנת כמות החומצה הגסטרית המצוייה בקיבה. אופן פעולתן של תרופות אלו מבוסס על עיכוב משאבות מימן או פרוטונים (PPI-Proton pump inhibitors). בין התרופות המוכרות בקבוצה זו: אומפרזול הנמכרת תחת שמות מסחריים שונים כמו נקסיום, אומפרדקס וכן תרופות כגון לוסק, קונטרלוק ועוד. מקורות שונים ברשת מפרסמים מחקרים בהם עולה כי השימוש בתרופות ממשפחת ה -PPI לטווח ארוך עלולה להיות מזיקה וכי יתכנו תופעות לוואי שונות בשימוש קצר מועד או ממושך.


האם יש הבדל בין אומפדרקס או נקסיום?


אלו אותם תרופות מאותה משפחה ואופן הפעולה שלהם דומה. מאחר וכך ההבדלים בין אומפרדקס ונקסיום הם קטנים ביותר. שתי תרופות אלו שייכות למשפחת התרופות מעכבות משאבות מימן (PPI) ועיקר תפקידן הוא להקטין את כמות החומצה הגסטרית בקיבה על מנת למנוע גירוי גבוה של רירית הקיבה ולאפשר בדרך זו החלמה מגסטריטיס, אולקוס, ריפלוקס ועוד. לעיתים הפחתת החומציות עלולה לגרור תוצאה הפוכה ובעייתיות שונה מאחר והחומצה בקיבה חשובה לתהליכי פירוק ועיכול של המזון. כמויות נמוכות מידי של חומצה גסטרית עלולים להוביל לעיכול לא תקין ולבעיות שונות כתוצאה מכך שהמרכזית בהן היא תופעה הקרויה היפוכלורידריה (מיעוט חומציות בקיבה).


ריפלוקס וגסטריטיס


אחד התופעות הנלוות לדלקת בקיבה קרוייה ריפלוקס, או בעברית החזר וושטי. בעיה זו מאופיינת בתנועת מיצי עיכול ואוכל מהקיבה אל הוושט. מאחר וריריות הוושט אינן מוגנות מפני החומציות הגבוהה של מיצי העיכול - חשיפה מתמשכת וגירוי ארוך של הריריות על ידי מיצי העיכול בתהליך ריפלוקס עלולה להוביל לסיבוכים שונים ובהם דלקת בוושט - אזופגיטיס, בצקת, כיבים ועוד. ריפלוקס הוא אחד הגורמים המרכזיים להופעת צרבת ברמות חומרה שונות והוא המהווה את אחד מהתסמינים הנפוצים בבעיות עיכול שונות ובהם גסטריטיס | דלקת בקיבה. צרבות שונות לכשעצמן יכולות לבוא לידי ביטוי בצורות רבות ושונות כמו תחושת שריפה באיזור הקיבה, תחושת שריפה באיזור הוושט, בית החזה. בחילה מלווה במיצי עיכול, דקירות באיזור החזה ואף כאבים היכולים להגיע עד לאיזור האוזניים. מצבים רבים של צרבות יכולים להשפיע בצורה שונה על כל אחד ולא מעט מקרים של צרבת פשוטה הובילו את הסובלים ממנה להגיע למיון על מנת לקבל סיוע בשל הכאבים העזים. דלקת בקיבה | גסטריטיס יכולה להופיע גם ללא צרבת כלל, מצד שני.


טיפול טבעי לריפלוקס וגסטריטיס


על מנת לאפשר החלמה מלאה של ריריות הקיבה המודלקות יש חשיבות להפסיק את תהליך הריפלוקס ראשית. הפסקת הריפלוקס כרוכה בעיקר בהבנה של הגורמים המרכזיים אשר משפיעים על תפקוד הקיבה ואלו המשפיעים על ייצור חומצות קיבה ברמה גבוהה וכן תפקוד לקוי של שריר הוושט (פירוט בהמשך). בין השאר, תזונה לקויה אחראית על מקרי ריפלוקס וגסטריטיס רבים בדרך כזו או אחרת. מזון הוא אחד הדברים המרכזיים המשפיעים על רמת החומציות בקיבה ועל תפקודי איבריה השונים. תזונה עתירת שומנים רווים, סיבים ורכיבים קשים לעיכול מאלצת ייצור מוגבר של מיצי עיכול אשר עלולים לגרור לאורך זמן ריפלוקס, צרבות, בחילות ותסמינים נוספים כגון תחושת מלאות, גוש בגרון, מחנק, הקאות ועוד. מנגד, תזונה נכונה יכולה לאזן את כמות החומציות בקיבה ובכך לסייע בצורה ישירה להחלמת הריריות, הפסקת הריפלוקס והצרבות וכן סיוע בפעילות תקינה של שריר הוושט.


תקצירי מחקרים אודות הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס


ליקוריץ עשוי לעכב צמיחת הליקובקטר פילורי בקיבה
במחקר שנערך עולה כי לליקוריץ חומרים פעילים אשר היכולים לעכב צמיחת חיידק ההליקובקטר בקיבה, החומרים הפעילים של ליקוריץ – גלברידין, גלברן, ליקוקלקון, ליקוריצין וליקוסופלבון, הראו פעילות מונעת גדילה של חיידק ההליקובקטר פילורי בקיבה, גם נגד הזנים העמידים. ניתן יהיה לעשות שימוש בחומרים אלו למצבים הקשורים לחיידק הליקובקטר כגון כיב פפטי.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647

צמחי מרפא כנגד פעילות אנזים אוראז
אנזים אוראז (Urease enzyme) מאפשר לחיידק הליקובקטר פילורי לייצר אמוניה המבססת את הסביבה החומצית של הקיבה ועוזרת לו לשרוד במיצי הקיבה. חיידק זה נמצא קשור כעלול לגרום מחלות של דרכי עיכול עליונות כגון: גסטריטיס, דלקת בתריסריון, כיב קיבה ועוד. צמחי מרפא משמשים שנים רבות כמקור טבעי של חומרים בעלי תכונות ריפוי עם רעילות נמוכה יותר ותופעות לוואי פחותות בזמן שימוש לטיפול אפשרי במגוון מצבי בריאות.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26330884

ליקוריץ ודלקת בקיבה
הקבוצה שקבלה חומצה גליצריטינית הראתה שיפור משמעותי במדדים- נצפה שיפור בריריות הקיבה והדלקת פחתה לעומת הקבוצה עם החיידק ללא הטיפול האנטיביוטי. מול הקבוצה אשר נטלה טיפול אנטיביוטי נצפו תוצאות דומות מה שמרמז כי לצמח הליקוריץ יש פוטנציאל פיתוח עתידי כמענה לדלקת בקיבה גסטריטיס על רקע חיידק הליקובקטר פילורי.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27006947

צמחי מרפא ועיכוב גדילת חיידק הליקובקטר פילורי
נלקחו עשרים ואחד סוגי צמחי מרפא וכן ארבע סוגי שמנים אתריים לבדיקה מעבדתית למציאת גובה הפעילות האנטי בקטריאלית שלהם אל מול חיידק ההליקובקטר פילורי וחיידק קמפילובקטר ג'ג'וני. מתוצאות הבדיקה עולה כי הצמחים להלן הראו את התוצאות הטובות ביותר בעיכוב גדילת חיידק ההליקובקטר פילורי: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula


נבטי ברוקולי וכיצד הם משפיעים על דלקת בקיבה עם הליקובקטר פילורי.
נבטי ברוקולי עשירים בסולפורפאן והם עשויים להביא להפחתת שגשוג והתרבות של חיידק הליקובקטר פילורי ברירית הקיבה במצבי דלקת - גסטריטיס - אצל בני אדם ועכברים.
https://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/2/4/353.short


תזונה ללא גלוטן והשפעתה על גסטריטיס קולגני אצל ילדים.
גסטריטיס קולגני נחשבת נדירה אצל ילדים והיא תוארה לראשונה בשנת 1989. תיאור מקרה של ילד בן 13 עם ממצאים היסטולוגיים של דלקת קיבה קולגנית וכיצד תזונה ללא גלוטן השפיעה על התסמינים ומהלך הדלקת עצמה.
https://wmjonline.org/wp-content/uploads/2015/114/6/271.pdf


מידת ההשפעה האנטי דלקתית של קפסין ופפרין ביחס להליקובקטר פילורי עם גסטריטיס כרוני.
מחקר שבחן את ההשפעה האנטי דלקתית של קפסין ופפרין על הפחתת הליקובקטר פילורי בגסטריטיס כרוני בגרבילים מנגולים הצביע על כך שלרכיבים אלו עשוייה להיות יכולת אנטי דלקתית במצבי דלקת בקיבה - גסטריטיס ברקע להופעת חיידק הליקובקטר פילורי בגרבילים - ללא תלות בהשפעות אנטיבקטריאליות ישירות.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/hel.12243


אינטראקציות של צריכה בשר ודלקת קיבה עם הליקובקטר פילורי.
חימצון בזמן אכילת בשר - יחסי הגומלין בין תזונה לגסטריטיס על רקע הליקובקטר פילורי וההשפעות על בריאות האדם.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12248


יחסי הגומלין בין מסת גוף [BMI] וריפלוקס.
הקשר בין BMI (משקל גוף ביחס לגובה), תזונה, פעילות גופנית ותסמינים של מחלות רפלוקס במערכת העיכול בקהילה.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2036.2004.02156.x


תזונה בסיסית כחלק מטיפול לאזופגיטיס אאוזונופילי בילדים ובמבוגרים.
דלקת וושט אאוזינופילית (EoE), היא הפרעה המאופיינת בהסתננות אאוזינופילית לרירית הוושט, הוגדרה במידה רבה באמצעות דוחות מקרים וסדרות שפורסמו והובילו לעמימות הן באבחון והן באופציות הטיפוליות. קורטיקוסטרואידים, קרומולין ותזונה אלמנטרית דווחו כולם כטיפולים מוצלחים ב- EoE. במחקר זה, ביקשנו להגדיר במדויק אוכלוסיית חולים עם EoE ואז להעריך את תגובתם לתזונה אלמנטרית.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002927003000546

מזונות ומידע נוסף על הטיפול בדלקות קיבה -גסטריטיס


זרעי צ'יה - דלקות בקיבה


תרומתם של זרעי צ'יה לגסטריטיס


זרעי צ'יה נחשבים למזון על בגלל ריכוז גבוה במיוחד של מינרלים וחומצות שומן מסוג אומגה 3 - הזרעים מכילים כמות גבוהה מאוד של סיבים תזונתיים כ-37 גרם סיבים במאה גרם זרעים. סיבים אלו מסייעים בהגנה על ריריות מערכת העיכול. כמו כן זרעי צ'יה עשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3 הנחשבות לאנטי דלקתיות חזקות.
לרשות מטופלי הקליניקה עומד מאגר מידע תזונתי גדול במיוחד המכיל עשרות מתכונים ומאות דפי מידע צבעוניים על סוגי מזונות שונים. התקשרו למידע נוסף: 1-700-700-329


סיפורי הצלחה בטיפול בגסטריטיס | דלקת בקיבה

גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

גסטריטיס, בקע סרעפתי, הליקובקטר פילורי

גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור חזקים

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..