כאבי בטן עליונה - טיפול טבעי

 

שאלה
אני גבר בן 48. לפני שנתיים סבלתי מכאבי בטן עליונה. כאבי הבטן העליונה היו כל כך חזקים שהייתי צריף ללכת למיון ושם עשו לי הרבה בדיקות. בבית החולים שללו מחלת לב. בבדיקת גסטרוסקופיה נמצא כיב בוושט. עשיתי שינוי בתזונה - ירדתי מ-10 כוסות קפה ביום ל-2 כוסות קפה והפסקתי לאכול חריף ומטוגן. מאז המצב נרגע, בחילות שהיו לי נעלמו, אך לאחרונה התחלתי שוב להרגיש כאבי בטן עליונה. הכאבים מלווים בתחושה של תקיעות בגרון וקושי בבליעה. הרופא נתן לי תרופה בשם אומפרדקס אבל זה לא עוזר לי בכלל. אני ממש אובד עצות. כל היום אני מסתובב עם אי נוחות וכאבי בטן עליונה, תחושה של תקיעות ואי נוחות אחרי כל דבר שאני בולע. חוץ מזה אני אדם בריא, לא לוקח תרופות באופן קבוע, לא סובל ממחלות. האם יש פתרון טבעי לבעיה שלי? מה אני יכול לעשות כדי להפסיק לסבול?

 

תשובה

כאבי בטן עליונה יכולים להגרם מכמה סיבות. לפעמים הכאבים כל כך חזקים שהם מחקים סימפטומים של התקף לב. לרוב, כאבי בטן עליונים, בעיקר כאבי בטן מלווים בתחושת תקיעות, קושי בבליעה ובחילות , נגרמים בגלל חוסר איזון במערכת עיכול עליונה. מערכת עיכול עליונה כוללת את הוושט , השריר הטבעתי בין הוושט לקיבה, והקיבה. כיב בוושט לרוב נגרם בגלל חזרה של חומצות קיבה שמופרשות מתאי הקיבה. חומצות הקיבה חומציות ביותר. מטרתם לפרק ולעכל כל מה נכנס לקיבה. תחשוב כמה חומצי צריכות להיות חומצות הקיבה על מנת לפרק בשר ולחם לנוזל.כשהקיבה מאוזנת ישנם מנגנונים שמונעים פגיעה בקיבה עצמה מחומציות מיצי הקיבה. אבל כשמיצי הקיבה מגיעים למקום אחר בגוף הם מעכלים אותו ופוצעים אותו. ישנם מצבים בהם השריר הטבעתי, שאמור למנוע חזרה של תכולת קיבה מהקיבה לוושט, נחלש, נרפה, וכתוצאה מכך חומצות קיבה עולות בחזרה לוושט, מגרות ושורפות את רירית הוושט, ולאורך זמן יוצרות מקומית שיכולה לגרום לכיב. מצב של כיב הינו מצב מתקדם ביותר. כיב הינו פצע. מכיוון שהוושט מגורה כל הזמן עקב אכילה, בליעה ומעבר המזון מהפה לקיבה, הפצע שנוצר כל הזמן מגורה, לא מגליד, ונהיה כרוני. ישנם מזונות שמגרים באופן ישיר את הפצע ומחריפים אותו. לעמת זאת, ישנם מזונות שעוזרים לרפא את הפצע. הסכנה הגדולה במצב זה שהוושט יאבד מהתנועתיות שלו ולא יתאפשר לאוכל להבלע.

 

הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר לטיפול בכאבי בטן עליונה

לב הטיפול הנטורופתי הינו שינוי תזונתי והתאמה של צמחי מרפא אשר עוזרים בריפוי ושיקום ריריות הוושט, מונעים דלקת כרונית ומחזקים את השריר הטבעתי למניעת חזרה של מיצי קיבה לוושט. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאם באופן אישי למטופל תפריט תזונתי שמטרתו לשקם ולהגן על ריריות הוושט. כמו כן, התפריט התזונתי מורכב ממזונות בעלי פעילות אנטי דלקתית ומזינה את תאי הריריות. בכאבי בטן עליונה, שמקורם בכיב בוושט, צמחי מרפא יכולים להועיל בצורה משמעותית. יש נסיון קליני עשיר ונעשה מחקר רב לגבי צמחי מרפא שמטפלים בכיבים במערכת העיכול. צמח מרפא כגון פיליפנדולה מכיל למשל חומצה סליצילית, ממנה עשוי תרופת האספירין, ולכן יש לו פעילות אנטי דלקתית חזקה. אך לא כמו אספירין, שמגרה את רירית הקיבה, ועלול לגרום לכיבים בקיבה, הפיליפנדולה מכילה חומרים פעילים נוספים שמגנים על ריריות הקיבה והוושט, ומרפאים אותם. הגליצרייזה הינו צמח נוסף, שנמצא בשימוש כבר אלפי שנים, נסיון קליני ומחקרים הוכיחו את יעילותו בריפוי כיבים במערכת העיכול. הטיפול הנטורופתי בטוח לחלוטין, ללא תופעות לוואי. הטיפול עוזר בריפוי הכיב, ובנוסף תורם למערכת עיכול מאוזנת, שחשיבותה מאוד גבוהה לשמירה על בריאות הגוף. השילוב בין תזונה אנטי דלקתית לצמחי מרפא משקמי ריריות הינו שילוב מנצח לריפוי יעיל ובטוח של כיב הקיבה ולפתירת כאבי בטן עליונים.


לסיכום, הטיפול הטבעי בכאבי בטן עליונה כוללים

תזונה: פעילות אנטי דלקתית, משקמת תאי וושט
צמחי מרפא: בעלי פעילות משקמת ריריות, אנטי דלקתית, מרככת ומרגיעה


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת