כאבי בטן עליונה • כאבים ברום הבטן • טיפול טבעי 


כאבי בטן עליונה או כאבים ברום הבטן, הם תופעה נפוצה ורוב האנשים חווים כאבי בטן ברמה כזו או אחרת במהלך החיים. אך כאבים בבטן העליונה יכולים להופיע גם בתדירות גבוהה ובעוצמות חזקות ולהוות מטרד ופגיעה באיכות החיים.

כיצד ניתן להבין מה גורם לכאבי הבטן? מה ניתן לעשות כדי להקל בצורה מהירה על כאבי בטן? כיצד לטפל בצורה טבעית במקור הופעת כאבי הבטן? •


כיצד כאב בטן עליונה יכול לבוא לידי ביטוי?


הקיבה ממוקמת מתחת לצלעות בחלקה העליון שמאלי של הבטן [ראו תרשים] כאבים באזור זה יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות ובעוצמות שונות כגון:

• כאב בטן עליונה חזק מאוד
• כאבי בטן עליונה חוזרים
• שורף בבטן העליונה
• כאבים חזקים בקיבה
• כאבים ברום הבטן צד שמאל
• כאבים ברום הבטן באמצע
• כאב בבטן העליונה עם הקאות
• כאבי בטן המופיעים בלילה
• כאבים ברום הבטן אחרי אוכל
• כאבי בטן פתאומיים
• כאבי בטן עליונה חדים
• כאבים ברום הבטן וכאבי ראש ביחד
• שלשולים וכאבי בטן עליונה ביחד
• כאבי בטן ממושכים לאורך זמן
• כאבי בטן ובחילות ביחד


מהם הסיבות לכאבי בטן עליונה?

להופעת כאבי בטן עליונה יכולות להיות מספר סיבות. חלקן יכולים לנבוע מסיבות קלות ופשוטות וחלקן עלול להיות עקב בעיה רפואית מורכבת יותר במערכת העיכול העליונה. מרבית מקרי כאבי הבטן העליונה הם חלק מתסמינים של מחלות עיכול כגון:


• כאבי בטן עליונה על רקע זיהום ויראלי

במקרים של זיהום על רקע וירוס יתכנו הופעת תסמינים שונים בעיקר כאלו המערבים בחילות ואף הקאות. כאבי בטן עליונה בזמן זיהום ויראלי עלולים להיות חזקים מאוד ולהופיע בגלים ולהיות מלווים בהקאות כאמור. זיהום על ידי וירוס מורגש בטווח זמן קצר בלבד והוא אינו מתמשך בצורה כרונית.


איך לטפל בכאבי בטן עליונה על רקע זיהום ויראלי?

רוב הזיהומים עוברים לבד - רק אם יש דם בצואה יש לגשת לרופא לטיפול מידי. לרוב אין צורך לעשות דבר, במידה והאבחנה היא אכן זיהום ויראלי הרי שמנוחה לצד שתיית מים נקיים וכן הימנעות מאכילה של מזונות קשים לעיכול. התזונה המומלצת במקרים של כאבי בטן עליונה על רקע ויראלי: מרקי ירקות, מרק צח, מיצי ירקות ופירות, ירקות מבושלים בתנור ללא תבלון: בטטה, תפו"א ועוד.


• כאב בטן עליונה על רקע קלקול קיבה

עלול להיגרם עקב צריכת מזון מקולקל עקב גורם זיהומי. קלקול קיבה הוא אחד מבעיות העיכול הנפוצות ביותר - התסמינים האופייניים למצב זה כוללים כאבי בטן עליונה עם בחילות והקאות, לעיתים תחושת צריבה בקיבה או הרגשת שריפה באזור בית חזה עקב ההקאות ועליית מיצי עיכול לכיוון הוושט.


איך לטפל בכאב בטן עליונה בגלל קלקול קיבה?

בדומה לזיהום ויראלי גם במצבי קלקול קיבה חשוב לנוח תוך צריכת מים נקיים וצריכת מזונות קלים מאוד בכמויות קטנות: מרק ירקות, מרק צח, ירקות בתנור, מיצי פירות וירקות וכו'.


• כאבים ברום הבטן על רקע גסטריטיס

מקרים של גסטריטיס [קראו בהרחבה] הם מורכבים יותר ולרוב התסמינים הנלווים לדלקת בקיבה כוללים כאבים ברום הבטן באיזור מיקום הקיבה, כאבים חזקים בקיבה, כאבי בטן חוזרים וכאב בבטן העליונה בשילוב עם בחילות או הקאות.

גסטריטיס זהו מצב בו ישנה דלקת ברירית דופן הקיבה - הריריות המודלקות חשופות ורגישות ולכן בכל מגע עם מיצי העיכול החזקים עלולים להופיע תסמינים מורגשים כמו כאבי בטן עליונה באיזור מיקום הקיבה [ראו תרשים].

כאבים אלו יכולים להיות חזקים מאוד, כאבי בטן חדים ואף כאלו המופיעים בגלים. בנוסף, יתכנו תסמינים נוספים לגסטריטיס כמו גרפסים מרובים, גזים, תחושה של אוכל תקוע בגרון ועוד


איך לטפל בכאב בטן עליונה על רקע גסטריטיס?

הטיפול הכאבים שונים ברום הבטן כתוצאה מגסטריטיס מתמקד בריפוי הדלקת עצמה תוך הקלה על תסמיני הכאבים. טיפול טבעי לגסטריטיס כולל התייחסות מכל כיוון אפשרי המשפיע על תפקודה התקין של הקיבה.

איזון חומציות, הפחתת דלקתיות, הפחתת גירוי של הריריות ועוד. עיקר הטיפול מתמקד בתזונה שיקומית למערכת העיכול המורכבת ממזונות עשירים מאוד ברכיבים אנטי דלקתיים, מזונות קלים מאוד לעיכול וכאלו הקלים לפירוק.

בנוסף מזונות עשירים ברכיבים כגון מוצילגים תורמים להקלה מהירה של תסמינים תוך שיקום מקומי של ריריות פגועות.


כאבים ברום הבטן - מיקום הקיבה


• כאבים ברום הבטן על רקע אולקוס

מצב מתקדם של דלקת בקיבה בו מופיע פצע [כיב] על רירית הקיבה [קראו בהרחבה], כמו בגסטריטיס התפתחות הפצע וכן החשיפה שלו לחומצות העיכול עלולים להוביל למגוון תסמינים ובהם סוגים שונים של כאבי בטן עליונה ממושכים, לרוב עם תחושת שריפה מפושטת, כאבי בטן המופיעים בלילה, כאבי בטן ובחילות ביחד, כאבי בטן פתאומיים, כאבי בטן עליונה חדים, תחושת שורף בבטן העליונה וכן כאבים חזקים בקיבה.

כאמור, סוגי כאבים אלו מתרחשים עקב חשיפת הפצע הפתוח ברירית הקיבה לחומציות הקיבה.


איך לטפל בכאבים ברום הבטן על רקע אולקוס?

עקרון הגישה הטיפולית בכאב בטן עליונה על רקע אולקוס היא לטפל בראש ובראשונה בשורש ובמקור הבעיה: כיבי הקיבה - החלמה של כיבים אלו תפתור את הופעת כאבי הבטן השונים.

בראש ובראשונה חשוב למנוע כל סוג מזון העלול להגביר את רמת החומציות ולייצר גירוי גבוה על ריריות הקיבה והכיבים. במצבים אלו יש חשיבות גם לצורת ההכנה של סוגי המזון השונים ומומלץ להימנע ממזון חי לתקופת ההחלמה - אלא אם הוא רך מאוד ואינו מצריך תהליכי עיכול מאומצים.

מיץ כרוב הוא אחד מתרופות הסבתא המוכרות למצבי אולקוס בגלל סיבות אלו -מכיל רכיבים אנטי דלקתיים ומסייע בהגנה של הריריות. כמו כן שיבולת שועל מושרת, זרעי פשתן מושרים אשר משחררים חומרים הנקראים מוצילגים - חומרים שמנוניים המסייעים בתהליכי ההחלמה וההגנה על ריריות הקיבה הפגועות.


• כאבי בטן עליונה על רקע ריפלוקס GERD

החזר וושטי - ריפלוקס [GERD] מוגדר בעיית עיכול אשר ביטוייה העיקרי הוא בעליית מיצי עיכול ותוכן מהקיבה אל כיוון הוושט - עליית מיצי העיכול לוושט עלולה לגרום לצריבת הריריות ובהמשך להיווצרות בצקת או אף דלקת - אזופגיטיס.

ריפלוקס [קראו בהרחבה] היא תופעה נפוצה כחלק ממגוון בעיות עיכול שונות ועיקר התסמינים הנלווים קשורים למגע חומציות הקיבה עם ריריות הוושט הנמצאות באיזור בית החזה.

הביטויים העיקריים של תהליך זה כוללים תחושה של משהו שורף בבטן העליונה, כאבים ברום הבטן עם הקאות [עקב גירוי יתר של ריריות הוושט], כאבי בטן ובחילות ועוד.


כיצד לטפל בכאבי בטן עליונה על רקע ריפלוקס?

המטרה הטיפולית המרכזית במצבי ריפלוקס הוא למתן ולהפחית את רמת החומציות הגבוהה בקיבה. פעולה זו תקטין את כמויות מיצי העיכול העולים לכיוון הוושט ותאפשר הקלה מהירה.

לאורך זמן המגמה היא לאזן את תהליכי ייצור החומציות וחיזוק פעילות הקיבה. טיפול נטורופתי בריפלוקס משלב תזונה שיקומית וצמחי מרפא.

חלקה של התזונה הוא בעיקר למתן ולהפחית את רמת הגירוי של ריריות הקיבה ובכך להקטין את כמות החומציות.

צמחי המרפא מסייעים בהגנה ישירה על ריריות הוושט [צמחים כמו פיליפנדולה וגליצרייזה] לצד פעילות אנטי דלקתית.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


• צרבות

צרבת היא תסמין העלול להטעות. מרבית האנשים מגידים צרבת כתחושה של שריפה בקיבה או שורף בבטן או תחושת שריפה בבית החזה והגרון.

צרבות אמנם מופיעות בצורות שונות והן אולי התסמין הנפוץ ביותר הקשור לבעיות עיכול עליונות [קראו בהרחבה]. אולם צרבת יכולה להופיע בצורת של כאבי בטן עליונה חדים, כאבים חזקים בקיבה, כאבי בטן עליונה חזקים מאוד העלולים אף להדמות כהתקף לב.

מקרים רבים של חשד לאירוע לבבי התבררו כצרבת. אמנם חשוב לגשת מיד לבדיקה בכל תסמין חשוד המערב כאבים באזור החזה, דקירות בבית החזה וכו'


כיצד לטפל בכאבים ברום הבטן על רקע צרבות?

צרבת היא תסמין נלווה לבעיות עיכול אחרות. צרבת היא ביטוי ישיר של עודף חומציות העולה מעלה לכיוון הוושט - תכשירים קונבנציונליים רבים להקלה על צרבת כמו טאמס או רני מכילים למעשה חומרים סותרי חומצה [בניגוד לתרופות ממשפחת PPI אשר מעכבים ייצור חומצה הידרוכלורית] סותרי חומצה אלו מאזנים את רמות ה- PH בקיבה ומסייעים בכך להקלה מהירה.

אולם השימוש בסותרי חומצה אלו לא מומלץ לאורך זמן ולכן הדרך הטובה ביותר לטפל בהקלה על צרבות היא באמצעות תזונה נכונה וצמחי מרפא.

ישנם גם תרופות סבתא לצרבת אשר יכולות לסייע בהקלה מהירה. בכל מקרה טיפול המתייחס לשורש הבעיה ומקור הצרבת מהווה את הגישה הנכונה והיסודית המבטיחה גם תוצאות לטווח ארוך.


• כאב בטן עליונה על רקע אזופגיטיס

הסיבה הנפוצה ביותר לדלקת בריריות הוושט הוא ריפלוקס [GERD] בתהליך זה עליית מיצי העיכול החומציים לעבר הוושט גורם לגירוי ולאורך זמן עלול גירוי זה לפגוע ברירית עצמה ולהוביל לבצקת, דלקת ואך כיבים.

אזופגיטיס [קראו בהרחבה] נלווית לרוב לבעיית עיכול נוספת כמו גסטריטיס וריפלוקס כאמור. מאחר ומקור הגירוי הוא סביב ריריות הוושט התסמינים האופייניים לאזופגיטיס כוללים צרבות ברמות שונות, כאבים בבית החזה, בחילות ותחושת מלאות, תחושה של גוש בגרון ועוד.

לצד תסמינים אלו עלולים להופיע גם כאבי בטן וכאבי ראש ביחד, כאבי בטן עליונה חוזרים ועוד.


איך לטפל בכאב בטן עליונה על רקע דלקת בוושט?

הטיפול הטבעי באזופגיטיס כולל בראש ובראשונה התייחסות להפחתת תהליכי הריפלוקס תוך הפחתת החומציות הגבוהה בקיבה המטרה למנוע ולצמצם ככל האפשר עליית מיצי עיכול אל עבר ריריות הוושט.

שילוב של תזונה שיקומית במטרה לשפר תהליכי פירוק בעיקר תוך הפחתה משמעותית של גירוי הריריות לצד הגנה פעילה על ריריות הוושט.

תכנית תזונה לאזופגיטיס כוללת מזונות מוצילגיים, מזונות רכים עשירים בנוגדי חימצון חזקים, מזונות בעשירים ברכיבים אנטי דלקתיים, מאזני חומציות וקלים מאוד לעיכול במטרה כאמור להפחית ככל האפשר את רמת הגירוי של הריריות.

לצד התזונה ישנם מספר צמחי מרפא מצוינים להגנה של ריריות הוושט כמו אולמוס, פיליפנדולה, פלנטגו ועוד. צמחים אלו מסייעים גם בחיזוק מערכת העיכול, איזון מערכת החיסון אשר חשובה בתרומתה בתהליכי ההחלמה.


• כאבים ברום הבטן על רקע חומציות גבוהה

הקיבה מפרישה מיצים חומציים [חומצה הידרוכלורית] אשר תפקידם העיקרי הוא לפרק את המזון לחתיכות קטנות יותר ולהכינו להמשך תהליכי פירוק וספיגה במערכת העיכול התחתונה [מעי דק ומעי גס] חומציות הקיבה נקבעת לרוב על פי משתנים שונים כמו כמות האוכל ורמת הקושי הנדרש כדי לפרקו.

חומצות הקיבה חזקות מאוד ולכן לתאי הקיבה יש ציפוי מיוחד המגן עליהם מפני פגיעה של מיצי העיכול בריריות דופן הקיבה.

רמת החומציות בקיבה [קראו בהרחבה] צריכה להיות מאוזנת ונכונה על פי יכולת הגוף לעכל את המזון. לדוגמא: חיות טורפות הניזונות בעיקר מבשר - החומצה ההידרוכלורית חזקה אצלם פי כמה על מנת לאפשר פירוק של הבשר.

מה שמלמד שרמת חומציות אמורה להיות מותאמת למזון אותו אוכלים. צריכה קבועה של סוגי מזון קשים במיוחד לעיכול או סיבות אחרות יכולות להוביל לייצור כמות גבוהה של מיצי עיכול ולרמת חומציות גבוהה.


איך לטפל בכאב בטן עליונה בעקבות חומציות גבוהה?

המטרה המרכזית היא לאזן את רמת החומציות [PH] בקיבה ולטפל בכל היבט דלקתי אם קיים. הדרך למטרה זו חייבת לעבור בהבנה כי רמת החומציות בקיבה שלנו מסוגלת לטפל בסוגית מסוימים של מזון וכן בכמויות מסוימות.

בכל גיל היכולות האלו משתנות ומשפיעות על היכולת התזונתית שלנו. המשימה העיקרית היא למצוא את הנוסחה האישית המותאמת עבורך - מצד אחד להמשיך ולאכול את כל סוגי המזון אליהם רגילים, ומצד שני למצוא את המינונים והתדירויות הנכונות אשר יגרמו להפעלה מאוזנת של הקיבה ושל רמת החומציות שלה.

טיפול בכאב בטן עליונה על רקע חומציות גבוהה מחייבת בראש ובראשונה התייחסות תזונתית מקיפה אך אישית. לצד תכנית התזונה אנו משלבים גם פורמולות צמחי מרפא אשר תורמים במיוחד בתקופת ההחלמה לשיפור מדדים רבים ביחס לתפקוד מערכת העיכול וכן להפחתת תסמיני כאבי הבטן בצורה ישירה.

היבט שלישי הוא הפחתת סטרס - בעיקר על ידי חיזוק בלוטת האדרנל ומערכת החיסון. 2 מערכות אלו אחריות על עמידות הגוף במצבי מתח.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


• כאבים ברום הבטן על רקע חיידק הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי [קראו בהרחבה] נפוץ במיוחד מעל גיל 40 - הוא נחשב למזהם השכיח ביותר במערכתה עיכול העליונה ולכן הוא האחראי על תסמינים שונים קושרים ובהם גם כאבים ברום הבטן.

חיידק הליקובקטר משגשג על רירית דופן הקיבה על ידי יצירת סביבה בסיסית בתוך בחומציות של הקיבה. במקרים רבים נלווה לחיידק דלקת בקיבה ואף כיב פפטי במצבים מתקדמים יותר.

מסיבה זו חשוב לטפל בחיידק בצורה ממוקדת. טיפול קונבנציונאלי כולל טיפול משולש: 2 סוגי אנטיביוטיקה ותרופה אחת ממשפחת ה-PPI [מעכבי ייצור חומציות בקיבה]


איך לטפל בכאבים ברום הבטן על רקע חיידק הליקובקטר?

טיפול טבעי למצב זה כולל בראש ובראשונה התייחסות אנטי חיידקית על מנת לצמצם ככל האפשר את שגשוג החיידק על דופן רירית הקיבה. למטרה זו אנו משלבים בטיפול צמחי מרפא אנטי בקטריאליים חזקים וכן נבנית תכנית תזונה תומכת.

במידה וישנה דלקת ברירית לצד החיידק יש צורך להתייחס לתהליכים אנטי דלקתיים ברירית הקיבה, הפחתת רמת הגירוי של הריריות ואיזון חומציות על מנת לאפשר שיקום וריפוי הריריות המודלקות.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..