מומחית להליקובקטר פילורי

 

ניסיון קליני

לילך נהרי ND Cl.h - מוסמכת בנטורופתיה, צמחי מרפא וביופידבק. בעלת ניסיון טיפולי של- 15 שנים. התמחות בבעיות דרכי עיכול עליונות ובהן טיפול נטורופתי להליקובקטר פילורי וכן לדלקות בקיבה - גסטריטיס, דלקת בוושט ועוד, במידה ונלוות להופעת החיידק.


החלמה ומניעה לטווח ארוך

במהלך שנות הטיפול בקליניקה הצטבר ניסיון רב בריפוי ממוקד ומניעה ארוכת טווח של חיידק הליקובקטר וכל התסמינים הנלווים כגון כאבים ואי נוחות בקיבה, צרבות, גזים, תחושה של אוכל תקוע בגרון, נפיחות ועוד. הצלחות אלו נובעות בעיקר מהתייחסות מקיפה ויסודית לבעיית החיידק. שיטת הטיפול משלבת שלושה נושאים עיקריים: תזונה שיקומית, צמחי מרפא והפחתת סטרס, במידת הצורך.


הליקובקטר - גורמים ודרכי טיפול

חיידק ההליקובקטר פילורי מצוי אצל רבים מאיתנו בקיבה. רובנו לא מרגישים בקיומו עד לרגע בו הוא משגשג על דופן רירית הקיבה ועלול בכך לגרום לדלקת בקיבה - גסטריטיס, אשר נלווים אליה סימפטומים שונים כגון צרבות, בחילות, תחושת הקאה, תחושה של אוכל תקוע בגרון, גזים, נפיחות ועוד. בשלבים מתקדמים עלול להתפתח כיב קיבה - אולקוס.

חומציות גבוהה, חולשה חיסונית, בעיות רקע במערכת העיכול, או רמות סטרס גבוהות - הם מהגורמים המרכזיים לשגשוג הליקובקטר פילורי בקיבה. הטיפול הנטורופתי מתמקד הן בחיסול וצמצום אזורי המחייה של החיידק והן בסיבות להופעתו - בדרך זו הטיפול מספק מענה גם לתסמינים עצמם וגם לסיבות הרקע אשר גרמו לשגשוג החיידק מלכתחילה.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


בין מטרות הטיפול בהליקובקטר פילורי: פעילות אנטי חיידקית ישירה ואיזון רמת החומציות בקיבה, חיזוק מערכת העיכול, שיפור פעולות ספיגה, שיקום ריריות הקיבה במצבי דלקת, הפחתת סטרס, במידת הצורך, להקטנת העומס על מערכת החיסון והפחתה בייצור מוגבר של מיצי עיכול האופייניים למצבי מתח שונים או מתמשכים.


סיפורי הצלחה בריפוי הליקובקטר פילורי

שילוב תחומי התזונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס -הוכיח את עצמו במקרים רבים כבסיס המוצלח ביותר לטיפול בחיידק הליקובקטר ובדלקות קיבה נלוות. התאמת כל נושא בפני עצמו מול המטופל מסייע להפוך את התהליך לפשוט וקל ליישום ומכאן לשמירה על בריאות לטווח ארוך.


תקצירי מחקרים אודות הטיפול בחיידק הליקובקטר


החומר הפעיל בקינמון והשפעתו על התפתחות הליקובקטר בקיבה


נבדקה השפעתו האנטי דלקתית של החומר הפעיל בקינמון (cinnamaldehyde) במצבים של גסטריטיס כתוצאה מהליקובקטר. הקינמון הוא צמח נפוץ ותבלין מוכר. ברפואת צמחי מרפא משמש הקינמון למצבים רבים ומגוונים. בוצעה בדיקה על מנת לזהות את יכולת החומר הפעיל בקינמון ופעילותו האנטי דלקתית במקרים בהם רירית הקיבה מודלקת (גסטריטיס | Gastritis) ונגועה בחיידק הליקובקטר. נמצא כי לקינמאלדהייד פעילות העשוייה למנוע הצמדות החיידק לתאים בדופן הקיבה וכי לחומר הפעיל פעילות אנטי דלקתית על רירית הקיבה באמצעות מנגנון חסימת מלול מטבולי בשם NF-κB.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25744466


צמחי מרפא לעיכוב שגשוג הליקובקטר במצבי גסטריטיס


חיידק הלקובקטר פילורי המשגשג בתאי רירית הקיבה עלול לגרום לדלקות בקיבה ברמות שונות. העמידות הגדלה של חיידקים שונים מביאה למציאת דרכי התמודדות יעילים במקרי הדבקות בחיידק. בבדיקה מעבדתית נבחנו השפעתם האנטי חיידקית של מספר צמחי מרפא וכן שמנים אתריים כנגד חיידק הלקובקטר פילורי וקמפילובקטר ג'ג'וני. צמחי המרפא אשר הראו השפעה גבוהה היו: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis). בדיקה זו העלתה את פוטנציאל היכולת של צמחי מרפא בעיכוב גדילת חיידק הליקובטר פילורי (H. pylori) אשר נמצא קשור למחלות דלקתיות בקיבה כגון גסטריטיס ואולקוס.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula


קופטיס - Coptis chinensis - והליקובקטר פילורי


חיידק הליקובקטר עלול להיות טריגר מרכזי לדלקות בקיבה כגון גסטריטיס, אולקוס ועוד. מעבר לחיידק גם גורמים אחרים כגון עישון, סטרס ותזונה לקויה עלולים לגרום לנזק לתאי הקיבה. כדי לבדוק מרכיבים שונים היכולים לסייע נבחנו מספר צמחי מרפא. מיצוי של הצמח קופטיס (Coptis chinensis) המכיל את החומר הפעיל פלמאטין (Palmatine) נבדק בעכברי מעבדה והראה השפעה חיובית כנגד פעילות חיידק הליקובקטר ומניעת נזקים לתאי הקיבה. גם הברברין - חומר פעיל נוסף בצמח הקופטיס הראה יכולות מגנות על תאי הקיבה.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24795799


ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra) וחיידק הליקובקטר


במחקר נבדקו השפעת החומרים הפעילים בצמח המרפא ליקוריץ: גלברידין, גלברן, ליקוקלקון, ליקוריצין וליקוסופלבון כנגד פעילות חיידק הליקובקטר פילורי. עולה כי לחומרים יש פעילות מעכבת גדילת החיידק. מכאן עולה האפשרות כי ניתן יהיה לבחון שימוש בצמח זה למצבים בהם מעורב הליקובקטר כגון דלקת בקיבה וכיבי קיבה.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647


דוגמאות לסיפורי החלמה מחיידק הליקובקטר ובעיות דרכי עיכול עליונות


הליקובקטר פילורי וגסטריטיס

הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה

הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

הליקובקטר פילורי, עצירות וכאבי בטן

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות

צרבות כרוניות וגוש תקוע בגרון

אולקוס, חרדות

אולקוס, כיב קיבה

אולקוס, עודף משקל

אולקוס ועצירות

אזופגיטיס

אזופגיטיס ובעיות עיכול

אזופגיטיס ומתח כרוני

אזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר

אזופגיטיס, צרבות וגזים

גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

הליקובקטר פילורי, גסטריטיס ובקע סרעפתי,

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי