הליקובקטר פילורי • טיפול וריפוי טבעיהליקובקטר פילורי הוא חיידק אשר התגלה בשנות ה-80. באותה עת הקהילה הרפואית לא האמינה כי חיידק כלשהו יכול לשרוד ולחיות בחומציות הקיבה לא כל שכן לשגשג ולגרום לדלקת ברירית הקיבה. הרופא אשר גילה את החיידק הוכיח זאת על ידי כך שהדביק עצמו בחיידק וחלה בגסטריטיס. תגלית זו שינתה בצורה משמעותית את דרכי הטיפול בבעיות דרכי עיכול עליונות. כיום משערים כי החיידק נמצא אצל רבים מאיתנו בקיבה ככל שמתקדמים עם הגיל. במקרים בהם החיידק מצליח לשגשג על דופן רירית הקיבה הוא עלול, כאמור, ליצור דלקת.


טיפול טבעי לחיידק הליקובקטר

טיפול טבעי בהליקובקטר פילורי, בשורש הבעיה - ללא אנטיביוטיקה

הטיפול בחיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) משלב התמקדות במיגור החיידק מצד אחד והתייחסות לשורש הבעיה ולסיבות שגרמו לשגשוג החיידק מצד שני. הטיפול ממוקד ומספק מענה מקיף לתסמינים נלווים כגון כאבים ואי נוחות בקיבה, צרבות או תחושת בעירה, שיהוקים, תחושה של אוכל תקוע בגרון, תחושת מלאות ועוד. שיטת הטיפול משלבת כאמור שלושה נושאים עיקריים: תזונה שיקומית, צמחי מרפא והפחתת סטרס, במידת הצורך. שילוב זה מוביל להשגת 2 מטרות עיקריות והם מיגור החיידק ומניעה ארוכת טווח.


 גורמים ודרכי טיפול בהליקובקטר פילורי

חיידק הליקובקטר פילורי מצוי אצל רבים מאיתנו בקיבה. רובנו לא מרגישים בקיומו עד לרגע בו הוא משגשג על דופן רירית הקיבה ועלול בכך לגרום לדלקת בקיבה - גסטריטיס, אשר נלווים אליה סימפטומים שונים כגון צרבות, בחילות, תחושת הקאה, תחושה של אוכל תקוע בגרון, שיהוקים וגיהוקים, מלאות אחרי האוכל ועוד. בשלבים מתקדמים עלול להתפתח כיב קיבה - אולקוס.

חומציות גבוהה, חולשה חיסונית, בעיות רקע במערכת העיכול, או רמות סטרס גבוהות - הם מהגורמים המרכזיים לשגשוג הליקובקטר פילורי בקיבה. הטיפול הנטורופתי מתמקד הן בחיסול וצמצום אזורי המחיה של החיידק והן בסיבות להופעתו - בדרך זו הטיפול מספק מענה גם לתסמינים עצמם וגם לסיבות הרקע אשר גרמו לשגשוג החיידק מלכתחילה.


בין מטרות הטיפול בהליקובקטר פילורי: פעילות אנטי חיידקית ישירה ואיזון רמת החומציות בקיבה, חיזוק מערכת העיכול, שיפור פעולות ספיגה, שיקום ריריות הקיבה במצבי דלקת, הפחתת סטרס, במידת הצורך, להקטנת העומס על מערכת החיסון והפחתה בייצור מוגבר של מיצי עיכול האופייניים למצבי מתח שונים או מתמשכים.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


  התייחסות משולבת להצלחה טיפולית

שילוב תחומי התזונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס -הוכיח את עצמו במקרים רבים כבסיס המוצלח ביותר לטיפול בחיידק הליקובקטר ובדלקות קיבה נלוות. התאמת כל נושא בפני עצמו מול המטופל מסייע להפוך את התהליך לפשוט וקל ליישום ומכאן לשמירה על בריאות לטווח ארוך.


הליקובקטר פילורי - סימפטומים נפוצים


הסימפטומים האופייניים עם הופעת החיידק בקיבה יכולים להשתנות בסוגם ובעוצמה שלהם מאדם לאדם - לרוב ניתן להצביע על מספר סימפטומים העשויים להיות קשורים להופעת הליקובקטר ובהם:

כאבים באזור הקיבה ורום הבטן - מתחת לצלעות במרכז או מעט שמאלה:
כאבים אלו נובעים כנראה מהדלקתיות שיוצר החיידק כאשר הוא נצמד ומשגשג על רירית הקיבה. הליקובקטר משחרר חומר בסיסי בשם אמוניה המאפשר לו להיצמד לתאי הרירית תוך יצירת דלקתיות מסביבו.

תחושת מלאות גבוהה אחרי אכילה - אפילו מועטה:
חיידק הליקובקטר עשוי לגרום לתחושת מלאות גבוהה גם לאחר אכילת כמות מזון מועטה. מאחר וחל שיבוש בפעילות התקינה של הקיבה וכן של רמת החומציות האחראית על פירוק המזון.

אי-נוחות, בחילות והקאות:
מקרים רבים של הליקובקטר מלווים בבחילות ואף במצבים קשים יותר של הקאות. סימפטומים אלו יכולים להופיע ללא קשר לאכילה או לצריכת מזון כל שהוא.

תחושה של גוש בגרון:
סימפטום זה גם יכול להיות קשור להופעת הליקובקטר - תחושה של משהו תקוע בגרון, כאילו יש גוש בגרון וההרגשה היא שכל אוכל מגרה את הגרון - סימפטום זה יכול להיגרם מגירויי ריריות הוושט על ידי מיצי עיכול ויצירת תחושת אי-נוחות וגוש בגרון.

גרעפסים וגיהוקים:
סימפטום מוכר נוסף של חיידק הליקובקטר הם ריבוי של גרפסים וגיהוקים - הנוצרים כתוצאה מעיכול לא תקין בעקבות שגשוג החיידק בקיבה. הגרפסים יכולים להיות בתדירות גבוהה מאוד ועם תחושה וטעם של מיצי עיכול לעיתים. כמו כן יכולים להופיע גיהוקים מתמשכים וכן נפיחות גדולה במקביל.

דקירות באיזור הקיבה:
תחושת כאב בצורת דקירה המופיעה באזור הקיבה - מלווה לעיתים בצרבת גם יכולה להיות קשורה להופעת הליקובקטר. הכאב יכול להקרין לאזור הגב ולאזור החזה.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


צמחי מרפא לטיפול בהליקובקטר פילורי

תכנית הטיפול משלבת שימוש בפורמולות צמחי מרפא המורכבות בהתאמה לצרכי המטופל ומשלבות בדרך כלל צמחים בעל יכולת אנטי חיידקית כגון קופטיס (Coptis) פעילות אנטי דלקתית והגנה על ריריות הקיבה כגון אולמוס (Ulmus) ועוד. התאמת הפורמולה בצורה אישית למטופל חשובה במטרה להשיג יעילות גבוהה ככל האפשר - במידת הצורך ניתן לשלב בפורמולה צמחים בעלי פעילות אנטי-דלקתית, פעילות נוגדת מזהמים אשר תורמת לחיסול חיידק ההליקובקטר וכן לסייע באיזון חומציות הקיבה והגנה על הריריות. צמחי מרפא אחרים תורמים להרגעה של פעילות עיכול, הרגעה כללית ואיזון מערכת העצבים, חיזוק התגובה החיסונית ועוד. השימוש בצמחי מרפא נעשה לזמן קצר וממוקד.


קופטיס | Coptis chinensis

הקופטיס נחשב לאחד מצמחי המרפא השימושיים ביותר למצבי הליקובקטר פילורי - מקור הצמח הוא מסין ולפי ספרות מקצועית הקופטיס בעל תכונות אנטי זיהומיות, הוא אנטי-חיידקי ואנטי פטרייתי. אופני השימוש הנפוצים בקופטים עשויים להיות טינקטורה (מיצוי נוזלי של החומרים הפעילים - חשוב לבחון האם יש מקום להכנה אלכוהולית במידה ויש ברקע דלקת בקיבה), מיצוי יבש של החומרים הפעילים - מומלץ כאשר ברקע דלקת או גירוי יתר של רירית הקיבה, מרתח ועוד


תזונה נכונה לטיפול בחיידק הליקובקטר

לתזונה תפקיד מרכזי וחשוב בטיפול בחיידק הליקובקטר. למזון אותו אנו צורכים יש השפעה ישירה על רמות החומציות בקיבה ועל רגישות וחוזק המערכת החיסונית. תזונה לקויה עלולה ליצור עומס גבוה על הקיבה ולהגביר את רמת החומציות. במצב זה, גם פעילות מערכת החיסון נפגמת והשילוב בין השניים מאפשר לחיידק אפשרות קלה יותר לשגשג על דופן רירית הקיבה. מנגד, כאשר התזונה נכונה - רמת החומציות בקיבה תקינה והתגובה החיסונית טובה דבר המאפשר למנוע שגשוג יתר של החיידק וכל מזהם אחר. במסגרת הטיפול נבנית תכנית תזונה אישית על מנת להשיג מטרות אלו. תכנית התזונה מותאמת לתקופת ההחלמה והיא מסייעת גם למניעה לטווח הארוך.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


הפחתת סטרס לסיוע במיגור החיידק

סטרס גבוה או מתמשך משפיע על רמת החומציות בקיבה ועל פעילות מערכת החיסון. שמירה על רמות מתח תקינות תורמות בצורה משמעותית לטיפול יסודי ומקיף בבעיית הליקובקטר פילורי. במסגרת הטיפול מתבצע איבחון לרמת הסטרס על ידי מערכת ביופידבק. מערכת זו מודדת ערכים של דופק, הזעה וקצב נשימות. ערכים אלו משתנים כאשר ישנה עוררות של מערכת העצבים האופיינית לסטרס גבוה. בדרך זו ניתן להבין כיצד ומתי מופיע סטרס, באיזה רמה הוא ועד כמה הוא משפיע. בעקבות אבחון זה, משלבים בתכנית הטיפול התייחסות ממוקדת להפחתת המתח. ההתייחסות כוללת תזונה, צמחי מרפא, טכניקות הרפיה ותרגול ביופידבק ספציפי.


כיצד מתבצע אבחון לגילוי הליקובקטר?

כיום נהוגות מספר שיטות אבחון לאיתור נוכחות של חיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) בקיבה, כל שיטת אבחון מתבצעת עם כלים שונים אך ההחלטה איזה בדיקה לבצע קשורה גם לשיקולים נוספים כגון מצב בריאות המטופל, גיל, קבוצת סיכון ועוד..

תבחין נשיפה:
הבדיקה הפופולרית והנפוצה ביותר - זוהי בדיקה מהירה ובעלת מהימנות טובה. טרם התבחין שותים כוס מיץ -לרוב תפוזים להם מוסיפים חומרים שונים אשר החיידק מפרק בפעילות בקיבה - במידה ויש נוכחות גבוהה - מתרחש פירוק של אוריאה לאמוניה וכן לדו תחמוצת הפחמן. הנבדק נושף למכשיר מדידה לחומרים אלו ועל פי התוצאה ניתן לקבוע את רמת השגשוג של החיידק בקיבה.

בדיקת צואה:
נחשבת לבדיקה פחות נפוצה. מצריכה תהליך מעט יותר מורכב וזמן המתנה ארוך יותר לקבל תוצאות, עם זאת נעשה בה שימוש בעת הצורך כי רמת האמינות שלה נחשבת גבוהה יותר מתבחין נשיפה. בדיקת צואה לאיתור חיידק הליקובקטר נעשית גם לאלו שלא יכולים לבצע את תבחין הנשיפה מסיבות כאלו או אחרות. בבדיקת צואה יש להשאיר דגימה במעבדה מורשית של משרד הבריאות.

גסטרוסקופיה וביופסיה:
שיטה נוספת לאיתור נוכחות של חיידק הליקובקטר בדופן הקיבה היא ביצוע הליך הנקרא גסטרוסקופיה - בהליך זה מוחדר סיב אופטי מהפה לקיבה. לרוב מתבצע בדיקה זו על מנת לבחון נושאים שונים במערכת העיכול כגון דלקתיות בוושט ובקיבה, פגיעה בתאים ועוד. במסגרת הבדיקה נוטלים דוגמית לבדיקת ביופסיה הנערכת במעבדה. גם תוצאות הביופסיה לאיתור הליקובקטר לוקחות מספר ימים.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


טיפול קונבנציונלי נפוץ להליקובקטר

ברפואה הקונבנציונלית נהוג לתת אנטיביוטיקה לחיידק הליקובקטר - בדומה לטיפול במזהמים חיידקיים אחרים. בנוסף לאנטיביוטיקה נהוג לתת גם תרופה ממשפחת מעכבי משאבות פרוטונים או מעכבי משאבות מימן (PPI-Proton pump inhibitors) כמו Omeprazole המוכרת בשמות מסחריים כגון אומפרדקס, נקסיום, לנטול, לוסק ועוד.

טיפול משולש להליקובקטר:
שילוב של סוגי אנטיביוטיקה ותרופה ממשפחת PPI בד"כ למשך כשבועיים. הטיפול המשולש ניתן לאחר קבלת נתונים כוללים על הצורך בנטילת האנטיביוטיקה ביחס לממצאי אבחון החיידק וכן על פי החלטה המבוססת על היסטוריה רפואית רלוונטית, מצב רירית הקיבה (האם קיים דלקת או כיב) ועוד.

לעיתים, הטיפול המשולש נכשל, ולטענת איגוד רופאי המשפחה, תהיה זו טעות להמליץ שוב על טיפול משולש ולכן במקרים בהם נכשל הטיפול המשולש ההמלצה הרפואית קונבנציונלית היא לעבור לטיפול מרובע

טיפול מרובע להליקובקטר:
הטיפול המרובע כולל בד"כ שילוב אנטיביוטיקיות שלא נוסו במסגרת הטיפול המשולש וכן שילוב של תרופה PPI. הטיפול בד"כ נמשך כ-14 ימים.


עמידות חיידק הליקובקטר לאנטיביוטיקה

סוגיית עמידות חיידק הליקובקטר לסוגי אנטיביוטיקה שונים הולכת ומתרחבת, כמו העמידות הכללית של חיידקים אחרים לאנטיביוטיקה. הסיבות לעמידות החיידק לאנטיביוטיקה מתבהרות ככל שהזמן חולף אולם ברור כי לשימוש מופרז וחסר אבחנה באנטיביוטיקה יש חלק מרכזי בפיתוח עמידות חיידק הליקובקטר לסוגי אנטיביוטיקה שונים. האצבע על ההדק מבחינת השימוש באנטיביוטיקה הפכה לקלה מאוד עד חסרת אחריות. מקרים רבים נרשמים טיפולים אנטיביוטיים למצבים בהם לא מעורבים חיידקים. ישנם מצבים בהם נעשה שימוש חוזר באנטיביוטיקה ללא הנחיות רופא ברורות ועוד.

חיזוק היכולת הטבעית של הגוף להתמודדות מול חיידק הליקובקטר.
מעבר לשימוש המופרז באנטיביוטיקה והעמידות הגדלה והולכת של חיידק הליקובקטר הרי שגם להזנחת מקור ההגנה הטבעי והמרכזי שלנו - מערכת החיסון - תורמת בצורה עקיפה לעמידות החיידקים. בכמה תחומים רפואיים מתקדמים מבינים כיום את הצורך החשוב ביותר לרתום את מערכת החיסון שלנו להתמודדות עם מחלות ומזהמים. עולם הרפואה מייחס כיום תפקיד חשוב ליכולת הטבעית של הגוף לסייע במצבים רפואיים שונים -

לאפשר לגוף לרפא את עצמו
היבט זה, חשוב ביותר מאחר והוא מסמן התחלת ההבנה כי ריפוי שלם בעל סיכויים גבוהים יותר אם שאר מערכת הגוף מתגייסות לסיוע. בכל מצב בריאותי בכלל ובפרט כאשר ישנו מזהם כגון חיידק הליקובקטר - היכולת להתמודד מולו עולה בצורה משמעותית כאשר מטפלים בנושאים אשר איפשרו לחיידק לשגשג על רירית הקיבה מלכתחילה, והכוונה לשיקום מערכת העיכול העליונה - קיבה, וושט ותריסריון, חיזוק התגובה החיסונית, הפחתת תהליכים דלקתיים ועוד.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


החיידק נעלם אבל התסמינים נשארו..

הגישות הקונבנציונליות לטיפול בחיידק הליקובקטר די דומות לגבי דרכי הטיפול בחיידק והם כוללים שילוב של אנטיביוטיקה ותרופות המורידות את כמות מיצי העיכול בקיבה (משפחת PPI). אולם ישנם מספר מקרים לא מבוטל בהם מטופלים אשר אובחנו עם החיידק בעקבות תלונות על תסמינים שונים - בוצעה בדיקה שאישרה שאכן יש חיידק - ניתן טיפול מסודר - אולם התסמינים נשארו ללא שינוי למרות שבדיקה חוזרת העלתה כי החיידק כבר לא קיים.

מקרים כאלו מעוררים את השאלה האם הליקובקטר בפני עצמו אחראי על סימפטומים רבים או אולי הוא רק חלק מהתסמינים בעצמו? כך או אחרת מקרים אלו מחדדים את הצורך להתייחסות מקיפה למערכת העיכול כאשר ברקע יש הליקובקטר - טיפול בשורש הופעת החיידק על ידי חיזוק מערכת החיסון, איזון פעולות עיכול וחומציות בקיבה, חיזוק מערכת העיכול כולה - כל אלו מספקים מענה יסודי יותר למערכת העיכול ומאפשרים החלמה ושיקום מקיפים ובכללם גם לסימפטומים אשר לא בהכרח היו קשורים להופעת החיידק או לעיתים נשארים גם אחרי חיסולו. טיפול מסוג זה מספק גם מניעה ארוכת טווח.


האם הליקובקטר מדבק?

דרך ההדבקות ורמת הסיכון להדבק בהליקובקטר לא ברורים לחלוטין, עם זאת ידוע כי זהו חיידק נפוץ וההידבקות בו היא לא בהכרח קלה. הדעות לגבי דרכי ההידבקות עדיין חלוקות אולם נמצאו עדויות על מעבר של החיידק בין אנשים בעלי קרבה גבוהה (בני זוג, ילדים וכו') וכן על רקע תנאים סניטריים והיגיינה נמוכה.

האם אפשר להידבק בהליקובקטר על ידי נשיקה?
התשובה לשאלה הזו לא ברורה עד הסוף, יש אפשרות של הידבקות בנשיקה אולם הסבירות לכך היא לא גבוהה. ביחס לסוגי מזהמים וחיידקים אחרים של מערכת הנשימה או העיכול - יש הבדל ברמת קלות המעבר בין אדם לאדם כשמדובר בהליקובקטר. ההנחה היא כי הסיכוי ההידבקות בחיידק הליקובקטר דרך נשיקה או במגע גופני אחר הכולל יחסי מין - נמוכים. כמובן בכל מקרה בו יש חשד לנוכחות החיידק ומופיעים תסמינים אופייניים מומלץ לגשת לבצע אבחון מסודר.

תפוצת הליקובקטר בקרב האוכלוסייה
משערים כי ככל שהגיל עולה כך תפוצת החיידק גבוהה יותר. בסביבות גיל 50-60 תפוצת החיידק יכולה להגיע עד ל-70%-80% מהאוכלוסייה ויש כאלו הסבורים כי הוא נמצא בקיבה, בגילאים אלו ומעלה, אצל כל האנשים. אחת השאלות המסקרנות אם כך מדוע לא כולם סובלים מתסמיני החיידק? התשובה היא כי החיידק יכול להימצא ברמה נמוכה וללא השפעה בריאותית לעומת מצבים בהם הוא משגשג על רירית הקיבה ועלול לגרום להתפתחות דלקת, כיבים ועוד. לגוף יכולת התמודדות טבעית עם מזהמים שונים כולל חיידקים. כאשר תפקוד מערכת החיסון והעיכול משתבשות, חיידקים יכולים לערער את האיזון הבריאותי. הליקובקטר הוא אחד החיידקים הבודדים המסוגל לחיות בסביבה החומצית של הקיבה. הוא גודל על רירית הקיבה ומשנה את החומציות סביבו.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


כיצד התגלה חיידק ההליקובקטר וכיצד הוא פועל?

הליקובקטר פילורי התגלה בתחילת שנות ה-80 על ידי פרופ' בארי מרשל ודר' רובין וורן. קהילת המדע והרופאה באותם ימים פקפקו ואף ביטלו בזלזול את הרעיון כי יצור חי כלשהוא יכול לשרוד את חומציות הקיבה, לא כל שכן לחיות ולשגשג. זהו חיידק "מפותח" אשר מצליח לפרק חומר בשם אוריאה ועל ידי כך ליצור אמוניה - חומר בסיסי אשר סותר את חומציות הקיבה.. על ידי יצירת סביבה בסיסית מצליח ההליקובקטר להתיישב על תאי האפיתל שברירית הקיבה ובהמשך ליצור תגובה דלקתית אשר יכולה להתפתח ולגרום לנזק לתאים מסביב.

צמד הרופאים אשר גילה את החיידק כינו אותו בהתחלה בשם Campylobacter pylori - כעבור כמה שנים שונה שמו להליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) וכך הוא מוכר כיום.

תקופה ארוכה ניסו צמד הרופאים להוכיח את טענותיהם כי אכן יש חיידק והוא הסיבה לדלקות וכיבים בקיבה. על מנת להוכיח את העניין הדביק את עצמו פרופ' מרשל על ידי לגימת צלחת פטרי מלאה בחיידקי הליקובקטר. הוא פיתח בעקבות כך דלקת בקיבה אך הצליח למגר את החיידק על ידי טיפול אנטיביוטי. על תגליות אלו זכה בפרס נובל לרפואה.


מה יכול לגרום חיידק הליקובקטר?

כיום ברור כי הליקובקטר פילורי הוא אחד הגורמים המרכזיים להיווצרות דלקת רפידת הקיבה - גסטריטיס ובהמשך עלול מצב זה להתפתח לכיבים ואף לסרטן הקיבה. זהו חיידק מפותח משאר סוגי החיידקים המוכרים בעיקר בגלל יכולתו לחיות בסביבה החומצית של הקיבה. עקב כך, מגדיל החיידק בהדרגה את סביבת המחיה על דופן הרירית תוך יצירת סביבה בסיסית ודלקתית. דלקת זו יכולה להתפתח עם הזמן לפגישה ממשית בתאי הרירית ויצור פצע או כיב קיבה - אולקוס. הכיבים והדלקת יכולים להתרחש ברירית הקיבה עצמה ו/או בתריסריון. החמרה של כיב קיבה במלך הזמן עלול להוביל לגידולים ממאירים.

האם חיידק הליקובקטר מסוכן?
החיידק נמצא קשור בצורה ישירה עם היווצרות תהליכי דלקת ברירית הקיבה אשר יכולים להתפתח לכיבים. לכשעצמו ניתן לטפל בחיידק בצורה די פשוטה, אם באמצעים טבעיים ו/או על ידי נטילת אנטיביוטיקה. תפוצתו הרחבה של חיידק הליקובקטר מלמדת כי לא בכל מקרה הוא מצליח לגרום לנזק רחב היקף וכי אצל אנשים רבים מערכת החיסון ומערכת העיכול מצליחות להתמודד ולשמור את החיידק שלא יתפרץ. יתרה מזאת, טיפולים אר כוונו לחיזוק מערכת החיסון והעיכול הראו כי ניתן להשיב לגוף את יכולת ההתמודדות הטבעית אל מול הליקובקטר.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


הליקובקטר פילורי - שאלות ותשובות נפוצות


האם חיידק הליקובקטר יכול להימצא אצל ילדים בגילאי 10?

כן, הליקובקטר יכול להימצא בילדים קטנים אולם בסבירות מאוד נמוכה. הנתונים המצטברים מצביעים כי תפוצת החיידק עולה ככל שעולים בגיל. כך שבסביבות גילאי 60 הוא נמצא באחוזים גבוהים באוכלוסיה - גם ללא שהוא מעורר או גורם לבעיות. מספר רופאים סבורים כי חיידק הליקובקטר מקבל תשומת לב רבה מידי וכי יש להתייחס אליו בצורה ממוקדת כאשר הוא באמת מהווה בעיה או מסכן את הבריאות. מאחר וידוע כי הליקובקטר יכול לשהות בקיבה בערכים נמוכים - מה שמצביע כי יתכן ומה שמאפשר לו לשגשג זו חולשה של מערכת העיכול ובמיוחד שינויים בחומציות הקיבה וכן בתגובה החיסונית המקומית - אלו עלולים להיגרם על ידי תזונה לקויה, סטרס מתמשך, נטילת תרופות ועוד. כך או אחרת ברור כי בהרבה מקרים, כאשר מערכות הגוף מאוזנות, יש לנו יכולת טבעית להתמודד מול החיידק ולשמר אותו ברמות נמוכות ולא מזיקות.


האם הליקובקטר מוביל בהכרח לדלקת בקיבה?

רוב המקרים בהם אובחנה דלקת ברירית הקיבה - גסטריטיס, נמצא גם הליקובקטר ברקע. אולם ישנם מספר מקרים לא מבוטל בהם מופיעה דלקת גם ללא נוכחות של החיידק. גסטריטיס שלא על רקע הליקובקטר יכולה להיגרם מתזונה לקויה, תרופות, צריכת אלכוהול ו/או עישון גבוהים, מתח מתמשך, מחלות כרוניות אחרות ועוד. דלקת ממושכת בקיבה עלולה להתפתח לכיבים ברירית הקיבה ובתריסריון (אולקוס).


מה הקשר בין הליקובקטר להרגשת סחרחורות וחולשה?

מערכת העיכול נחשבת כ"מערכת העצבים השנייה" ולכן הרבה תופעות במערכת העיכול עלולות להיות מלוות בתופעות הקשורות למערכת העצבים כגון מתח, חרדה ואף דיכאון. כאמור מערכת העיכול ומערכת העצבים קשורות ומשפיעות אחת על השנייה. ידוע כי מתח גבוה או דריכות גבוהה - כמו למשל לפני מבחן או אירוע חשוב עלול להוביל לשלשולים, הקאות, סחרחורות ועוד. אמנים ושחקנים רבים מדווחים על בחילות טרם עליה להופעה או משחק. מי לא חווה תחושות שונות בבטן לקראת בחינה, אירוע גדול או בדיקה רפואית חשובה? הופעת סחרחורות וחולשה יכולה אם כן להיות נלווית להופעת תסמינים הקשורים לחיידק כך שעלול להיווצר מעגל קסמים שלילי של הרגשה רעה אחת של מערכת העיכול המעצימה ומגבירה תסמין של מערכת העצבים ולהיפך.


כיצד פרוביוטיקה יכולה לתרום בטיפול לחיידק?

פרוביוטיקה הינה תוסף של חיידקים טובים המשגשגים במעי. מכיוון שחיידק ההליקובקטר נמצא בקיבה, אין יתרון ישיר בנטילת פרוביוטיקה. החיידקים הטובים אינם עוזרים למגר את ההליקובקטר באופן ישיר. אולם באופן עקיף הם תורמים כי הם תומכים ומחזקים את מערכת החיסון ומאפשרים לגוף להתמודד טוב יותר עם ההליקובקטר. מעבר לכך, הקשר של נטילת פרוביוטיקה עם חיידק הליקובקטר נעוץ גם בעובדה כי מומלץ ליוטל פרוביוטיקה לאחר נטילת אנטיביוטיקה - שהיא הטיפול הנפוץ ביותר להליקובקטר - טיפול אנטיביוטי ראשוני לחיידק משלב 2 סוגי אנטיביוטיקה בכמות גבוהה - מכאן החשיבות בנטילת פרוביוטיקה לאחר מכן על מנת לאפשר איזון מחודש של החיידקים הטובים בפלורת המעי.


האם מומלץ ליטול שמן אורגנו כאשר יש הליקובקטר?

שמן אורגנו מכיל שמנים אתריים חזקים וכן רכיבים אנטי חיידקיים ולכן הגיוני להמליץ עליו כשמטפלים בהליקובקטר. עם זאת, יש לשים לב כי להופעת ההליקובקטר לא נלוות דלקת בקיבה או כיב - במקרים כאלו טיפול באמצעות שמן אורגנו יכול רק לגרום להחרפת הדלקת בקיבה מאחר והשמנים האתריים גורמים לגירויי גבוה של ריריות הקיבה המודלקות מלכתחילה. בכל מצב של הליקובקטר יש לשקול היטב את מערך הטיפול ולתכנן התקדמות לפי שלבים ועם פרומולות מתאימות למצב הקיבה כולה ולא רק בהתייחס לנוכחות חיידק ההליקובקטר.


האם מותר לשתות אלכוהול כאשר יש הליקובקטר ודלקת בקיבה?

אלכוהול אינו מומלץ בזמן גסטריטיס או הליקובקטר. אלכוהול הוא חומר חזק והוא עלול לגרום להחמרה של מצבי גסטריטיס. כאשר יש דלקת בקיבה משמע הדבר כי ריריות הקיבה - במקומות הדלקת, חשופות ומגורות - כל מגע של חומרים חזקים כדוגמת אלכוהול בריריות הרגישות עלול להוביל לגירוי יתר ולתסמינים חריפים במיוחד. מעבר לכך שצריכת אלכוהול מופרזת עלולה לכשעצמה להוביל לדלקת כרונית בקיבה.


מים עם לימון טובים לטיפול בהליקובקטר?

לימון אינו מומלץ כשיש דלקת בקיבה. הלימון בקיבה חומצי והוא עלול לגרות את ריריות הקיבה. ישנה תאוריה שמקורה בגישות תזונה טבעיות, הגורסת כי מזונות שונים משפיעים על רמת ה PH בדם. תאוריה זו גורסת שלימון הוא בסיסי בהשפעתו על רמת החומציות בדם. בין אם זה נכון או לא נכון – עבור הקיבה הלימון חומצי ולכן לא מומלץ במצבי הליקובקטר עם גסטריטיס – זאת יעיד כול מי שסובל מצרבת.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


תקצירי מחקרים אודות טיפול טבעי בהליקובקטר פילורי


החומר הפעיל בקינמון והשפעתו על התפתחות הליקובקטר בקיבה


נבדקה השפעתו האנטי דלקתית של החומר הפעיל בקינמון (cinnamaldehyde) במצבים של גסטריטיס כתוצאה מהליקובקטר. הקינמון הוא צמח נפוץ ותבלין מוכר. ברפואת צמחי מרפא משמש הקינמון למצבים רבים ומגוונים. בוצעה בדיקה על מנת לזהות את יכולת החומר הפעיל בקינמון ופעילותו האנטי דלקתית במקרים בהם רירית הקיבה מודלקת (גסטריטיס | Gastritis) ונגועה בחיידק הליקובקטר. נמצא כי לקינמאלדהייד פעילות העשוייה למנוע הצמדות החיידק לתאים בדופן הקיבה וכי לחומר הפעיל פעילות אנטי דלקתית על רירית הקיבה באמצעות מנגנון חסימת מסלול מטבולי בשם NF-κB.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25744466


צמחי מרפא לעיכוב שגשוג הליקובקטר במצבי גסטריטיס


חיידק הלקובקטר פילורי המשגשג בתאי רירית הקיבה עלול לגרום לדלקות בקיבה ברמות שונות. העמידות הגדלה של חיידקים שונים מביאה למציאת דרכי התמודדות יעילים במקרי הדבקות בחיידק. בבדיקה מעבדתית נבחנו השפעתם האנטי חיידקית של מספר צמחי מרפא וכן שמנים אתריים כנגד חיידק הלקובקטר פילורי וקמפילובקטר ג'ג'וני. צמחי המרפא אשר הראו השפעה גבוהה היו: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis). בדיקה זו העלתה את פוטנציאל היכולת של צמחי מרפא בעיכוב גדילת חיידק הליקובטר פילורי (H. pylori) אשר נמצא קשור למחלות דלקתיות בקיבה כגון גסטריטיס ואולקוס.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula


קופטיס - Coptis chinensis - והליקובקטר פילורי


חיידק הליקובקטר עלול להיות טריגר מרכזי לדלקות בקיבה כגון גסטריטיס, אולקוס ועוד. מעבר לחיידק גם גורמים אחרים כגון עישון, סטרס ותזונה לקויה עלולים לגרום לנזק לתאי הקיבה. כדי לבדוק מרכיבים שונים היכולים לסייע נבחנו מספר צמחי מרפא. מיצוי של הצמח קופטיס (Coptis chinensis) המכיל את החומר הפעיל פלמאטין (Palmatine) נבדק בעכברי מעבדה והראה השפעה חיובית כנגד פעילות חיידק הליקובקטר ומניעת נזקים לתאי הקיבה. גם הברברין - חומר פעיל נוסף בצמח הקופטיס הראה יכולות מגנות על תאי הקיבה.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24795799


ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra) וחיידק הליקובקטר


במחקר נבדקו השפעת החומרים הפעילים בצמח המרפא ליקוריץ: גלברידין, גלברן, ליקוקלקון, ליקוריצין וליקוסופלבון כנגד פעילות חיידק הליקובקטר פילורי. עולה כי לחומרים יש פעילות מעכבת גדילת החיידק. מכאן עולה האפשרות כי ניתן יהיה לבחון שימוש בצמח זה למצבים בהם מעורב הליקובקטר כגון דלקת בקיבה וכיבי קיבה.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647


דוגמאות לסיפורי החלמה מהליקובקטר ובעיות עיכול אחרות


הליקובקטר פילורי וגסטריטיס

הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה

הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

הליקובקטר פילורי, עצירות וכאבי בטן

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות

צרבות כרוניות וגוש תקוע בגרון

גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

הליקובקטר פילורי, גסטריטיס ובקע סרעפתי,

גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי

צרבות ועודף משקל

צרבת קשה ועצירות כרונית

צרבות קשות, עצירות וגזים

צרבת, דקירות בחזה ובחילות

אולקוס, חרדות

אולקוס, כיב קיבה

אולקוס, עודף משקל

אולקוס ועצירות

אזופגיטיס

אזופגיטיס ובעיות עיכול

אזופגיטיס ומתח כרוני

אזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר

אזופגיטיס, צרבות וגזים