צרבת • טיפול וריפוי טבעיצרבת - רקע כללי

צרבת הינה סימפטום הכולל הרגשת בעירה בוושט, לרוב עקב עלייה של מיצי קיבה מהקיבה לוושט. במקרים מועטים אחרים נגרמת הצרבת עקב עווית של הוושט. כאב הצרבת עלול להופיע בצורות שונות, החל מתחושת אי נוחות באזור הגרון, בחילות, דקירות, תחושת שריפה ברמות שונות, כאבים העלולים להקרין להקרין לצוואר, גרון, לסת ואף עד לאוזניים.

בגישה הנטורופתית של טיפול בצרבת, מרבית הגורמים לצרבות הן רקע של תזונה לקויה ואורח חיים בו רמות הסטרס גבוהות. זו גם הסיבה שמרבית מקרי הצרבות, אפילו הכרוניות, ניתנות לטיפול וריפוי פשוטים.


טיפול נטורופתי לצרבותלילך נהרי - טיפול טבעי לצרבות


כיצד נוצרת צרבת

בין הקיבה לוושט ישנו שריר טבעתי, הקרוי גם "שוער" או שריר הוושט. כאשר אנו אוכלים נפתח שריר זה ומאפשר לאוכל לעבור לקיבה. בסיום תהליך הבליעה ומעבר האוכל לקיבה השריר נסגר על מנת למנוע חזרת מיצי קיבה לכיוון רקמות הגרון העדינות.

במצבי צרבת חומצות הקיבה עולות ונדחפות חזרה לכיוון הגרון עקב פתיחה לא רצויה/החלשות השריר. מצב זה נקרא ריפלוקס גסטרו-אזופגיאלי או בקצרה GERD. ישנם סיבות שונות להחלשות השריר הטבעתי, ברובם קשורות לאורח חיים.


צרבת זו לא בהכרח עודף חומציות

אחת הסיבות המעניינות לצרבות היא דווקא תת חומציות בקיבה ולא עודף חומציות כפי שנהוג לחשוב. ככול שאנו מתבגרים, פוחתת יכולת הקיבה להפריש מיצי עיכול בכמות הנדרשת לה אנו זקוקים. מצב זה עלול לגרום לעיכול ממושך מאוד של המזון עקב חוסר במיצי עיכול ולתחושת כבדות, נפיחות ומלאות. יתרה מזאת, המזון שוהה בקיבה זמן ממושך, מותסס ויוצר גזים הגורמים לגיהוקים הדוחפים מיצי עיכול לכיוון הוושט והתוצאה: צרבת.


טיפול נטורופתי לצרבותלילך נהרי - טיפול טבעי לצרבות


תסמינים נפוצים של צרבת

עליית חומצות הקיבה החזקות לכיוון ריריות הוושט העדינות גוררת שורה של סימפטומים שונים. הסימפטומים של צרבות נעים בין תחושת אי נעימות באזור הגרון ועד לכאבים חזקים. בנוסף, צרבות מאופיינות בסימפטומים נוספים הכוללים בין השאר:

• גיהוקים

• הקאות

• צרידות

• קשיי בליעה

• לחץ באזור החזה

• דקירות באזור החזה

• תחושת חנק עקב עליית תוכן הקיבה החומצי עד לבית הבליעה בזמן שינה..

צרבת מתמשכת עלולה להפוך לכרונית ולגרום לשיעול כרוני עקב הגירוי המתמשך של ריריות הוושט.

הסיבוך העיקרי עקב צרבות כרוניות הינו דלקת של הוושט - אזופגיטיס.


הקשר בין אורח חיים לצרבת

כיום ידוע כי לאורח חיים יש קשר הדוק ומשמעותי לצרבות. תזונה לקויה, עלולה לגרום להחלשה של שריר הוושט ולעליית מיצי עיכול הגורמים לצרבות. מעבר לתזונה גם הרגלי חיים לקויים כגון עישון וצריכת אלכוהול מופרזת קשורים גם הם להופעת צרבת. עודף משקל, בעיקר השמנה בטנית עלול להוביל לצרבת על ידי הלחץ הנוצר על הקיבה. זו אחת הסיבות מדוע צרבות שכיחות אצל נשים בהריון.


טיפול נטורופתי טבעי לצרבות

טיפול טבעי בצרבת מתמקד בשני היבטים מרכזיים: הקלה סימפטומטית וריפוי יסודי של מקור הבעיה. הטיפול בסימפטומים מתמקד בהפחתה מקומית מהירה של הצרבות והוא מושג בעיקר על ידי שימוש בפורמולות צמחי מרפא תקניות ותזונה שיקומית אנטי דלקתית. במקביל מתמקדים בתהליך הטיפול  בריפוי בריפוי הסיבות היסודיות הגורמות לצרבת.


חשיבות האבחנה והתאמת הטיפול

אבחנה ברורה ומקצועית של מקור הצרבות חשובה לקביעת אופי והיקפי הטיפול להשגת יעילות מירבית במיקוד וקיצור תהליך הריפוי. אנו יודעים מניסיון קליני כי התאמה אישית נכונה של טיפול בצרבת תוך התייחסות לסדר יום ואורח חייו של המטופל - מובילים לריפוי מוצלח ומהיר יותר.


טיפול נטורופתי לצרבותלילך נהרי - טיפול טבעי לצרבות


תרומתה של תזונה נכונה לטיפול בצרבות

לתזונה תפקיד חשוב בריפוי צרבת. תכנית טיפול בצרבת הכוללת התאמה של תפריטי תזונה בעלי פעילות אנטי דלקתית לשיקום ריריות הוושט מצד אחד ולאיזון רמות חומציות הקיבה מצד שני. בתהליך הריפוי יש חשיבות למעקב שוטף כיצד מתקדמים עם ההטבה בצרבות על מנת להתאים כל העת את התפריט התזונתי.


תפקידם של צמחי מרפא לטיפול בצרבות

לצמחי מרפא תפקיד מרכזי בריפוי צרבות. צמחי מרפא מסוימים מוכרים ביכולתם כמאזני חומציות ומחזקי מערכת עיכול ומערכת החיסון. בנוסף, לצמחי מרפא פעילות אנטי דלקתית העוזרת בריפוי הריריות המגורות בוושט. במסגרת טיפול טבעי בצרבת - הטיפול הנטורופתי, מותאמים צמחי מרפא ספציפיים הן לתהליכי ריפוי יסודי של מקור הצרבות והן להקלה על התסמינים. צמח המרפא כגון הפיליפנדולה (Filipendula ulmaria) בעל פעילות מאזנת חומציות ואנטי דלקתית. צמח זה מונע דלקת ויצירת כיבים בוושט ובקיבה וכן מונע את תחושת הבעירה. צמח נוסף יעיל עקב תכולה של חומרים בשם מוצילגים שמרפדים ומרפאים את ריריות הקיבה הינו האולמוס (Ulmus Rubra).


סיפורי הצלחה בטיפול טבעי בצרבת ומחלות עיכול עליונות

לפניך מקבץ של סיפורי הצלחה של מטופלים אשר הצליחו להחלים מצרבות:

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות

צרבת, דקירות בחזה ובחילות

צרבות קשות, עצירות וגזים

צרבות ועודף משקל

צרבת קשה ועצירות כרונית

צרבות כרוניות וגוש תקוע בגרון

אזופגיטיס, צרבות וגזים


טיפול נטורופתי לצרבותלילך נהרי - טיפול טבעי לצרבות


מחקרים רפואיים אודות טיפול טבעי בצרבות

מקבץ מחקרים העוסקים בקשר בין צרבות לתזונה, אורח חיים, ודרכים טבעיות לטפל בהם:

צרבת ותזונה

הקשר בין תזונה, אורח חיים, השמנה וצרבות

השמנת יתר וצרבת

השמנה כגורם סיכון בפני עצמו לצרבות


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בצרבות


שאלה:

אני גבר בן 45, בריא בדרך כלל, אבל מידי פעם סובל מצרבות, בעיקר אחרי ארוחה כבדה, אני לוקח כדורים סותרי חומצה כמו רני וטאמס. לפעמים יוצא לי לקחת אפילו 6 כדורים ביום. יש עם זה בעיה? מה אפשר לעשות כדי להמנע מהצרבת?

תשובה: 

כדורים סותרי חומצה מפחיתים את ריכוז החומצה בקיבה. כתוצאה מכך עלול להיווצר מיעוט של חומצות בקיבה אשר יכול לגרום לכך שהאוכל לא מתעכל כמו שצריך ולכן יש ספיגה לא יעילה, בעיקר של מינרלים. לקיחה קבועה של סותרי חומצה עלולה לגרום לחסר ארוך טווח של מרכיבים חיוניים לגוף. בנוסף, ישנם סותרי החומצה המכילים כמות גבוהה של אלומיניום, מרכיב רעיל לגוף. סותרי החומצה מבוססים על סידן קרבונט, שבכמויות גבוהות עלולים לגרום לאבני כליה ונזק לכליה. במקום לקחת באופן קבוע סותרי חומצה אתה יכול בהחלט לפתור את הבעיה בתהליך של חיזוק מערכת העיכול ואיזונה. התאמה של תכנית טיפולית לשלב הריפוי ולהמשך חייך חשוב ביותר על מנת לשמור על מערכת עיכול חזקה ומאוזנת.


שאלה:

אני בת 56, סובלת מצרבות כבר הרבה זמן. ניסיתי לקחת כול מיני תרופות להוריד את החומציות אבל קראתי שזה מאוד לא בריא וכול פעם לקחתי לתקופה קצרה והפסקתי. אני מחפשת פתרון טבעי לבעייתי. הבנתי שצמח הפיליפנדולה טוב לטיפול בצרבת כי הוא סותר חומצה. אז במה הוא שונה מתרופות סותרות חומצה?

תשובה:

הפיליפנדולה הינו צמח יעיל ביותר במצבי חומציות יתר בקיבה, אולקוס וצרבת. החומר הפעיל של הצמח הוא חומצה סליצילית בעלת פעילות אנטי דלקתית. כמו כן הצמח מכיל מרכיבים בשם "טנינים" בעלי פעילות מכווצת רקמות ולכן עוזרת בריפוי ושיקום ריריות הקיבה. שימוש בצמח זה מגן על רקמות הוושט והקיבה מפני דלקות וכן הפעילות מכווצת הרקמות מסייעת במניעת היווצרות כיבים בוושט או בקיבה. לפיליפנדולה השפעות מיטיבות רבות על הקיבה, היא לא סותרת חומצה כי אם מאזנת רמות חומצה. הפיליפנדולה מאזנת את הפרשת החומציות מבלי לפגוע בהפרשה הטבעית של חומצת הקיבה ובכך לא פוגעת בעיכול האוכל. בנוסף, היא מטפלת בריריות הקיבה. הדרך הנכונה לטפל בעזרת צמחי מרפא היא דרך אבחון והתאמה אישית של פורמולת צמחים. לרוב מורכבת הפורמולה מצמחים נוספים מעבר לפיליפנדולה אשר ביחד עובדים הן על איזון חומציות הקיבה והן על חיזוק מערכת העיכול ושיקום הריריות שניזוקו מהצרבת.


טיפול נטורופתי לצרבותלילך נהרי - טיפול טבעי לצרבות


שאלה:

אני בת 60 ולאחרונה התחלתי לסבול מצרבות קשות. כול החיים היו לי פה ושם צרבות וכאבי בטן אבל לאחרונה זה החריף. רופא אבחן לי בקע סרעפתי. הוא אמר שאני סובלת מצרבות עקב הבקע הסרעפתי. יש לזה טיפול נטורופתי?

תשובה:

בהחלט ניתן לטפל בצרבות, גם כשמדובר בבקע סרעפתי. לרוב האוכלוסיה הבוגרת יש בקע בסרעפת. בקע סרעפתי משמעו חולשה של שריר הסרעפת במקום החיבור בין הוושט לקיבה. כשהשריר חלש המזון בקיבה יכול לעלות ביתר קלות מהקיבה לוושט. ניתן להתאים תכנית טיפול שתחזק את מערכת העיכול, תאזן את רמת החומציות ותמנע את היווצרות הצרבת, למרות הבקע הסרעפתי. הטיפול הנטורופתי בבקע סרעפת כולל התאמה תזונתית ונטילה של צמחי מרפא המונעים את עליית המזון מהקיבה לוושט. בנוסף, ישנם תרגילים המחזקים את הסרעפת ועוזרים להקל על הבקע הסרעפתי.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..