צרבת - צרבות - טיפול וריפוי טבעיצרבת - צרבות - רקע כללי

צרבת הינה סימפטום הכולל הרגשת בעירה בוושט, לרוב עקב עלייה של מיצי קיבה מהקיבה לוושט. במקרים אחרים נגרמת הצרבת עקב עווית של הוושט. הכאב עקב הצרבת בדרך כלל מתפשט בחזה ועלול להקרין לצוואר, גרון או לסת. צרבת כרונית יכולה לגרום לשיעול כרוני עקב גירוי תמידי של הגרון על ידי חזרת מיצי הקיבה. התקפת צרבת יכולה להיות כל כך חריפה שהיא עלולה לחקות התקף לב עקב הרגשת לחץ חזק באזור החזה. צרבת יכולה להיות מלווה בסימפטומים נוספים כגון גיהוקים, הקאות, צרידות, קשיי בליעה, ואפילו חנק עקב עליית תוכן הקיבה החומצי עד לבית הבליעה בזמן שינה.


טיפול נטורופתי לצרבותלילך נהרי - טיפול טבעי לצרבותהגורמים הנפוצים לצרבת

בין הקיבה לוושט ישנו שריר טבעתי, השסתום התחתון של הוושט. שריר זה נפתח כשאוכלים, על מנת שהאוכל ירד מהוושט לקיבה, ונסגר בסיום האכילה. חזרה של אוכל עם מיצי קיבה מהקיבה לוושט נגרמים עקב פתיחה של אותו שריר טבעתי. מצב זה נקרא בשפה הרפואית רפלוקס גסטרו-אזופגיאלי או בקצרה GERD. ישנם כמה סיבות להחלשות השריר הטבעתי.


הסיבות להחלשות השריר הטבעתי

תזונה לקויה
בעיקר תזונה שומנית מאוד, אך גם ארוחות כבדות, מזון חמוץ או חריף.

בקע סרעפתי
בקע סרעפתי היא הבלטה או בליטה של חלק מהקיבה שנדד ממקומו הטבעי דרך פתח בדיאפרגמה. הדיאפרגמה (הסרעפת) הינה שריר בצורת כיפה הפועל בזמן נשימה. הוא חוצה את הגוף ומפריד את החזה מהחלק התחתון. לרוב מצב זה מקושר עם חזרה של אוכל ופליטה מרובה של אוכל אצל תינוקות. בקע סרעפתי מאוד שכיח, בעיקר באנשים מעל גיל 50. מצב זה עלול לגרום לצרבות בגלל חזרה של מיצי עיכול מהקיבה לוושט.

אורח חיים לקוי
עישון, שתיית קפה, אלכוהול – מחלישים את השריר הטבעתי וגורמים לחזרה של מזון מהקיבה לוושט.

עודף משקל
השמנה, בעיקר באזור הבטן, גורמת ללחץ על הקיבה ולכן לחזרה של מזון עם מיצי קיבה מהקיבה לוושט.

הריון
צרבות שכיחות בהריון משתי סיבות עיקריות – בשלב מתקדם של ההיריון הבטן לוחצת על הקיבה וגורמת לחזרה של אוכל עם מיצי קיבה לוושט. כבר בתחילת ההיריון רמות הפרוגסטרון, הורמון נשי חיוני להתפתחות העובר, עולות. פרוגסטרון גורם להרפיית שריר, בין השאר משפיע גם השריר הטבעתי וגורם לצרבת.

בולימיה
הפרעת אכילה של הקאות יזומות הגורמות להחלשות השריר הטבעתי וצרבות.

תופעות לוואי של תרופות
כגון תרופות ליתר לחץ דם ואסתמה

הסיבוך העיקרי מצרבות כרוניות הינו דלקת של הוושט. חומצות הקיבה מגרות את ריריות הוושט, גורמות לדלקת כרוניות ברירית. דלקות אילו יכולות לגרום לסיכון גבוה יותר לסרטן בוושט.


טיפול וריפוי טבעי לצרבות
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
15 שנות ניסיון קליני - מומחיות במחלות דרכי עיכול
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


טיפול נטורופתי טבעי - צרבת - צרבות

מטרת הטיפול הנטורופתי לטפל בשורש הבעיה ובהקלת סימפטום הצרבת בו זמנית.

התאמת תפריט תזונתי והרגלי תזונה
אכילה של מזונות קלים לעיכול שמחזקים את הספינקטר (השריר הטבעתי), אכילה של מנות קטנות וארוחות תכופות וקטנות במשך היום ועוד. הכוונה וסיוע לשיוני אורח חיים לקוי במידה ויש. התאמת צמחי מרפא ספציפיים הן לתהליכי ריפוי הבעיה והן להקלה על התסמינים. צמח המרפא היעיל ביותר הינו הפיליפנדולה. צמח זה מונע דלקת ויצירת כיבים בוושט ובקיבה וכן מונע את תחושת הבעירה. צמח נוסף יעיל כסותר חומצה טבעי הוא האולמוס.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - צרבת - צרבות

שאלה:
אני מידי פעם סובל מצרבות, בעיקר אחרי אורחה כבדה, ואני לוקח כדורים סותרי חומצה. יש עם זה בעיה?
תשובה:
כדורים נגד צרבת מורידים את הפרשת חומצת הקיבה. כשיש הפרשה דלה של חומצות קיבה האוכל לא מתעכל כמו שצריך ולכן יש ספיגה לא יעילה, בעיקר של מינרלים. לקיחה קבועה של סותרי חומצה גורמת לחסר ארוך טווח של מרכיבים חיוניים לגוף. בנוסף, סותרי החומצה מכילים כמות גבוהה של אלומיניום, מרכיב רעיל לגוף, המצטבר במוח, וסותרי חומצה אילו בנויים מסידן קרבונט, שבכמויות גבוהות עלול לגרום לאבני כליה ונזק כליה.


טיפול וריפוי טבעי לצרבות
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
15 שנות ניסיון קליני - מומחיות במחלות דרכי עיכול
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


שאלה:
הבנתי שצמח הפיליפנדולה טוב לטיפול בצרבת כי הוא סותר חומצה. אז במה הוא שונה מתרופות סותרות חומצה?
תשובה:
הפיליפנדולה הינו צמח יעיל ביותר במצבי חומציות יתר בקיבה (בעיקר מלווה בכאבי פרקים), אולקוס וצרבת. החומרים הפעילים של הצמח הם גליקוזידים, סליצילטים בעלי פעילות נוגדת דלקת. כמו כן הצמח מכיל טנינים בעלי פעילות מכווצת רקמות. שימוש בצמח זה מגן את רקמות הוושט והקיבה מפני דלקות וכן הפעילות המכווצת רקמות מונעת היווצרות כיבים בוושט או בקיבה. הפיליפנדולה מאזנת את הפרשת החומציות מבלי לפגוע בהפרשה הטבעית של חומצת הקיבה ובכך לא פוגעת בעיכול האוכל.

שאלה:
אני סובלת מצרבות עקב בקע סרעפתי. יש לזה טיפול נטורופתי?
תשובה:
בהחלט ניתן לטפל בצרבות, גם כשמדובר בבקע סרעפתי. הטיפול הנטורופתי בבקע סרעפת כולל שינוי תזונתי ולקיחה של צמחי מרפא המונעים את עליית המזון מהקיבה לוושט. בנוסף, ישנם תרגילים המחזקים את הסרעפת ועוזרים להקל על הבקע הסרעפתי.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בצרבת - צרבות

צרבת ותזונה
הקשר בין תזונה, אורח חיים, השמנה וצרבות

השמנת יתר וצרבת
השמנה כגורם סיכון בפני עצמו לצרבות