אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה - טיפול וריפוי טבעירקע כללי

אולקוס, או בשמו העברי כיב פפטי או כיב קיבה הינו למעשה פצע ברקמה של הקיבה או בתריסריון (החלק העליון של המעי היוצא מהקיבה). אולקוס יכול להיגרם, בין השאר, כתוצאה מחומציות יתר בקיבה, חיידק הליקובקטר פילורי, אשר משגשג בתנאים מסוימים בדפנות הקיבה ועלול להוביל לדלקת -גסטריטיס העלולה להתפתח לאולקוס - יצירת כיב/פצע ברקמת דופן הקיבה.


הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך.
קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329


סימפטומים של אולקוס

התסמינים המאפיינים אולקוס הם תחושת שריפה, כאב בוער הדומה לעווית, מיחוש או צרבת המופיעים לפני האוכל, כארבעים וחמש עד שישים דקות לאחר הארוחה, או במשך הלילה. כמו כן כיב קיבה מאופיין בכאב ותחושת אי-נוחות בבטן המורגשים בקיבה אך יכולים להתבטא באי נוחות בגב או בחזה. חלק מהסובלים מאולקוס עשויים להרגיש בחילה ולאבד את התיאבון.


לעומת זאת לחלק יש תיאבון מוגבר מכיוון שהכאב פוחת על ידי אכילה. כמו כן הכאב פוחת על ידי תרופות סותרות חומצה או על ידי הקאה. רמות סטרס ומתח מתמשכים עלולים להחמיר את הסימפטומים האופייניים לאולקוס.


הטיפול הקונבנציונלי באולקוס

הטיפול הקונבנציונלי באולקוס הוא בעיקרו על ידי מתן תרופות כימיות שונות שמטרתם העיקרית היא הפחתת רמות החומצה בקיבה. תרופות חדשניות מסוג מעכבי משאבת מימן מונעות ייצור של חומצה הידרוכלורית - חומצת הקיבה. תרופות אילו נמכרות בשמות שונים, בין השאר אומפרדקס, נקסיום, לוסק, לנטון, קונטרלוק ועוד.


טיפול טבעי לאולקוסטיפול נטורופתי לאולקוס


טיפול נטורופתי לאולקוס

מטרת הטיפול הנטורופתי הוא לרפא את האולקוס - כיב הקיבה על ידי שיקום ריריות הקיבה והפסקת התהליכים הדלקתיים ברקמה, אם קיימים. תהליך הריפוי מתמקד בסיבות היסודיות אשר גרמו להיווצרות הפצע במקביל לשיקום ריריות הקיבה הפגועות. תכנית הטיפול כוללת התייחסות לכל מערכת גופנית היכולה לתרום לריפוי מהיר ואפקטיבי יותר של האולקוס כדוגמת: חיזוק תגובה חיסונית, הפחתת מתח, שיקום מערכת העיכול ועוד.

טיפול ממוקד בגורמים הראשוניים כולל:
צמצום וחיסול חיידק הליקובקטר פילורי, אם קיים, איזון מחודש של חומציות הקיבה, הגנה על ריריות הקיבה, חיזוק ואיזון מערכת העיכול כולה, חיזוק התגובה החיסונית המקומית, איזון והרגעה של מערכת העצבים ועוד.

במקביל לסילוק הגורמים הראשיים תכנית הטיפול מתמקדת כל העת בשיקום טבעי מהיר של ריריות הקיבה הפגועות על ידי חומרים אנטי דלקתיים חזקים באמצעות צמחי מרפא ותזונה שיקומית.


תרומתה של תזונה נכונה לטיפול באולקוס

לתזונה חלק משמעותי ביותר לטיפול באולקוס. מזונות מסוימים עלולים לגרות את ריריות הקיבה, לעודד ולהשפיע על המשך היווצרות הפצע בקיבה ובכך מניעת הריפוי של האולקוס. מנגד, ישנם רכיבים תזונתיים חשובים בעלי פעילות אנטי דלקתית בקיבה ובתריסריון. בנוסף, רכיבי מזון העשירים בסיבים מסיסים פועלים להגנה על תאי דופן הקיבה ומקדמים בכך ריפוי מואץ של הפצע. כמו כן, גם אלרגניות למרכיבי מזון מסוימים עלולים להוות גורמים בהיווצרות אולקוס ולכן חשוב לאתר את אותם מרכיבים ועל ידי החלפתם להביא לריפוי מואץ של הפצע בקיבה.


כיצד קשורים מתח ולחץ לאולקוס

הקשר בין אולקוס, סטרס, מתח ולחצים שונים הוא קשר ידוע ונחקר. כשאנו נמצאים במתח או לחץ, ישנה הפרשה מוגברת של הורמון הנקרא גסטרין אשר גורם להעלאת רמת החומציות בקיבה. מתח קבוע גורם לרמות חומציות גבוהות בקיבה אשר לאורך זמן עלולות לגרום להיווצרות פצע/כיב בדופן הקיבה. חלק בלתי נפרד מתכנית הריפוי לאולקוס עוסק בהפחתת רמות מתח ולחץ באמצעים טבעיים ויעילים בעיקר על ידי שימוש בצמחי מרפא מוכרים ונחקרים ביכולתם לאזן ולהרגיע את מערכת העצבים. הין השאר ניתן לציין את הצמחים: פשטה שרועה (Bacopa M) ולריאן (Valerian) ועוד..


טיפול טבעי לאולקוסטיפול נטורופתי לאולקוס


תרומתם של צמחי מרפא בריפוי אולקוס

לצמחי מרפא תפקיד חשוב בריפוי אולקוס. בהתאם לאבחנה הנטורופתית המתקבלת נבנית פורמולת צמחי מרפא המורכבת מצמחים תקניים המסייעים בשיקום ריריות הקיבה, מאזנים את רמת החומציות וכן פועלים כנוגדי דלקת חזקים. צמח מרפא כגון ליקוריץ (Glycyrrhiza Glabra) מוכר כבעל פעילות אנטי דלקתית ומשקמת ריריות והוא נחשב כצמח מרפא משמעותי בתהליך הטיפול. צמחים נוספים חשובים בגלל פעילותם משקמת הריריות ומאזנת חומציות הינם האולמוס (Ulmus Fulva) ופיליפנדולה (Filipendula Ulmaria). התאמה מדוייקת ונכונה של צמחי מרפא לפי מקרה המטופל יכול לתרום רבות לריפוי האולקוס.


דוגמאות לסיפורי הצלחה - אולקוס ועיכול


אולקוס, חרדות

אולקוס, כיב קיבה

אולקוס, עודף משקל

אולקוס ועצירות

הליקובקטר פילורי וגסטריטיס

הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה

הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

הליקובקטר פילורי, עצירות וכאבי בטן

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות

צרבות כרוניות וגוש תקוע בגרון

צרבות ועודף משקל

צרבת קשה ועצירות כרונית

צרבות קשות, עצירות וגזים

צרבת, דקירות בחזה ובחילות

אזופגיטיס

אזופגיטיס ובעיות עיכול

אזופגיטיס ומתח כרוני

אזופגיטיס, כולסטרול גבוה

אזופגיטיס, צרבות וגזים

גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

הליקובקטר פילורי, גסטריטיס ובקע סרעפתי,

גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי


תקצירי מחקרים אודות הטיפול הנטורופתי באולקוס


ליקוריץ עשוי לעכב צמיחת הליקובקטר פילורי בקיבה
במחקר שנערך עולה כי לליקוריץ חומרים פעילים אשר היכולים לעכב צמיחת חיידק ההליקובקטר בקיבה, החומרים הפעילים של ליקוריץ – גלברידין, גלברן, ליקוקלקון, ליקוריצין וליקוסופלבון, הראו פעילות מונעת גדילה של חיידק ההליקובקטר פילורי בקיבה, גם נגד הזנים העמידים. ניתן יהיה לעשות שימוש בחומרים אלו למצבים הקשורים לחיידק הליקובקטר כגון כיב פפטי.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647

צמחי מרפא כנגד פעילות אנזים אוראז
אנזים אוראז (Urease enzyme) מאפשר לחיידק הליקובקטר פילורי לייצר אמוניה המבססת את הסביבה החומצית של הקיבה ועוזרת לו לשרוד במיצי הקיבה. חיידק זה נמצא קשור כעלול לגרום מחלות של דרכי עיכול עליונות כגון: גסטריטיס, דלקת בתריסריון, אולקוס ועוד. צמחי מרפא משמשים שנים רבות כמקור טבעי של חומרים בעלי תכונות ריפוי עם רעילות נמוכה יותר ותופעות לוואי פחותות בזמן שימוש לטיפול אפשרי במגוון מצבי בריאות.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26330884

ליקוריץ ודלקת בקיבה
הקבוצה שקבלה חומצה גליצריטינית הראתה שיפור משמעותי במדדים- נצפה שיפור בריריות הקיבה והדלקת פחתה לעומת הקבוצה עם החיידק ללא הטיפול האנטיביוטי. מול הקבוצה אשר נטלה טיפול אנטיביוטי נצפו תוצאות דומות מה שמרמז כי לצמח הליקוריץ יש פוטנציאל פיתוח עתידי כמענה לדלקת בקיבה גסטריטיס על רקע חיידק הליקובקטר פילורי.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27006947

צמחי מרפא ועיכוב גדילת חיידק הליקובקטר פילורי
נלקחו עשרים ואחד סוגי צמחי מרפא וכן ארבע סוגי שמנים אתריים לבדיקה מעבדתית למציאת גובה הפעילות האנטי בקטריאלית שלהם אל מול חיידק ההליקובקטר פילורי וחיידק קמפילובקטר ג'ג'וני. מתוצאות הבדיקה עולה כי הצמחים להלן הראו את התוצאות הטובות ביותר בעיכוב גדילת חיידק ההליקובקטר פילורי: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula


טיפול טבעי לאולקוסטיפול נטורופתי לאולקוס


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי באולקוס - כיב קיבה

שאלה:
לפני כארבע-חמש שנים אובחנתי בבדיקת נשיפה שיש לי חיידק בשם הליקובקטר פילורי בקיבה. הדבר התבטא בכאבים חזקים בבטן. אבחנו לי בגסטרוסקופיה כיב בקיבה - אולקוס. קבלתי טיפול המורכב משלוש סוגי תרופות ביניהן שתי סוגי אנטיביוטיקה ונראה שהעניין נפתר בשעתו. עכשיו אני מרגישה לפי הסימפטומים שהאולקוס חזר. יכול להיות שהחיידק חזר? מה יכולות להיות הסיבות להיווצרות האולקוס?

תשובה:
יתכן והאנטיביוטיקה שניתנה לך לא חיסלה לחלוטין את החיידק וסביר להניח שכמות נמוכה ממנו נשארה. במצבים מסוימים החיידק יכול להתרבות שוב. במצבי מתח ולחץ מתמשכים יש הפרשה מוגברת של הורמון הגסטרין ממערכת העצבים הגורם להפרשה מוגברת של חומצת קיבה. חומצה זו יכולה לפצוע את דופן הקיבה ולגרום לפצע. בנוסף, תזונה לקויה/לא מתאימה עלולה להביא למצב של הפרשת יתר של חומצות קיבה. שימוש בתרופות מסוימות, שתייה מרובה של אלכוהול או קפאין - כול אילו יכולים לעודד יצירת אולקוס - כיב קיבה.

שאלה:
האם טיפול נטורופתי יכול לחסל את החיידק הליקובקטר פילורי? אני בחורה בת 25, כבר 3 פעמים בשש שנים האחרונות מצאו לי חיידק הליקובקטר וכול פעם נתנו לי אנטיביוטיקה שעזרה לכאבים ולאולקוס קצת ואז זה שוב חזר. עכשיו הרופא מצא לי שוב חיידק הליקובקטר והוא אמר שלא נותנים אנטיביוטיקה בפעם הרביעית. קיבלתי לאולקוס בקיבה תרופה בשם אומפרדקס אבל היא עושה לי בחילה ואני לא יכולה לקחת אותה. יש חלופה אחרת?

תשובה:
תכנית טיפול נטורופתית מתמקדת במיגור אוכלוסיית החיידק בקיבה ובחיזוק מערכת העיכול שלך על מנת לפתור את הבעיה בצורה יסודית. יש לבדוק מה גורם לחולשה במערכת העיכול המאפשרת לחיידק כול פעם לשגשג, כיצד נראית התזונה שלך, רמות המתח, הרגלי החיים, אם את לוקחת תרופות באופן קבוע ועוד. שילוב של תזונה משקמת, פורמולת צמחי מרפא אשר מוכרים כבעלי פעילות אנטי דלקתית העוזרת לבניית רירית הקיבה, ניתן די מהר לחזק ולאזן את מערכת העיכול, למגר את החיידק ולפתור את בעיית האולקוס מהיסוד.

שאלה:
אני גבר בן 55. אני סובל מאולקוס כבר שנים. אשתי כול הזמן אומרת לי להפסיק לעשן ושאני במתח כול הזמן ולכן יש לי אולקוס. אני לא מבין את הקשר. איך מתח ולחץ קשורים להיווצרות אולקוס? מה אפשר לעשות כדי להיפטר מהצרה הזאת?

תשובה:
לחץ, מתח וסטרס הם הגורמים מוכרים לחומציות יתר בקיבה. בזמן לחץ הגוף עובד אחרת - הורמוני הסטרס משוחררים לדם, הלב פועם מהר יותר, דם עובר ממערכת העיכול במרכז הגוף לגפיים. אחד המנגנונים זה הפרשת יתר של חומצת הקיבה כדי לעכל את האוכל מהר מכיוון שבזמן לחץ אין לגוף זמן ואנרגיה לעיכול האוכל. אדם שהסטרס אצלו הוא תמידי והפרשת חומצת העיכול גבוהה, סביר להניח שיסבול לבסוף מאולקוס. העישון גורם להפרשה מופחתת של מנטרל חומצה בקיבה. במקביל הוא מעודד זרימה חוזרת ומוגברת של מלחי מרה אל תוך הקיבה, משמע הימצאות רמה גבוהה של מלחי מרה בקיבה ועקב כך סיכון להיווצרות כיב קיבה. בזמן עישון מתרחשת גם האצה של ריקון הקיבה אל תוך התריסריון. החדשות הטובות הם שבהחלט אפשר לפתור את בעייתך מהשורש.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..