אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה - טיפול וריפוי טבעיאולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה - רקע כללי

המונחים אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה מתייחסים לקבוצה של הפרעות מכייבות בחלק העליון של דרכי העיכול. אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה הינו פצע ברקמה של הממברנה היכול להיות בקיבה או בתריסריון ובחלק העליון של המעי, מתחת לקיבה. אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה יכול להיגרם וכן יכול להחמיר כתוצאה ממיצי הקיבה אשר מכילים חומרים שונים - חומצה הידרוכלורית, חומצה המפרקת את המזון ומופרשת בקיבה, ופפסין, אנזים העוזר לפירוק המזון המופרש מהלבלב.


הגורמים להתפתחות אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

כיב תריסריון או אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה מתפתחים בדר"כ עקב נזק אשר אנזים העיכול פפסין וחומצות קיבה גורמים לרפידת התריסריון או הקיבה. ברוב המקרים, כשהמצב תקין, יש מספיק גורמים מגוננים המונעים היווצרות הכיב, אולם כשיש פגם בשלמותם של גורמים מגוננים אלו מתרחשת התכייבות. פגמים בשלמות הגורמים המגוננים יכולים להיות:

1. הפרשה גדולה מדיי של חומצות
2. ייצור מואט מדיי של רקמה
3. חשיפה לגורמים המעוררים את השכבה המגינה כגון אלכוהול, טבק ותרופות מסוימות כגון NSAIDS המשבשות את מערכת ההגנה של הרירית וגורמות לה להיות רגישה או פגיעה יותר לחומציות.

חומצה אינה הגורם היחיד בכיב פפטי. כידוע הנגיף הליקובקטור פילורי - סוג של חיידק היכול להמצא בדפנות הקיבה, יכול להיות גורם ראשוני לכיב פפטי.

1.החיידק מפריש חומר UREASE הגורם ליצירת אמוניה שפוגעת כנראה בשכבת הרירית וגורמת פגיעה באפיתל (תאי הרירית).
2.הציטוקינים הנוצרים כתגובה לדלקת המופרשים ע"י החיידק מזיקים לשכבת האפיתל. לציטוקינים יש נזק הנגרם לרקמה וכתוצאה מכך נוצרים כיבים.


סימפטומים לאולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

הסימפטומים המאפיינים אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה הם תחושת שריפה - כאב בוער הדומה לעווית למיחוש או לצרבת המופיע לפני האוכל וגם כארבעים וחמש עד ששים דקות לאחר הארוחה, או במשך הלילה. הכאב ותחושת אי-נוחות בבטן מורגש בקיבה אך יכול להתבטא באי נוחות בגב או בחזה. אם הכאב חמור מספיק הוא יכול להעיר משינה, חלק מהחולים עשויים להרגיש בחילה ולאבד את התיאבון. לעומת זאת לחלק מהחולים יש תיאבון מוגבר, הכאב מוקל ע"י אכילה, ע"י תרופות סותרות חומצה או ע"י הקאה. כמו כן יש החמרה בכאב אם האדם שרוי המתח כלשהו ועצבנות. כיבים יכולים להופיע לכל אורך מערכת העיכול אך שכיחים יותר בחלק התחתון של הקיבה ובחלק העליון של התריסריון. כאחד מתוך כל עשרה אמריקאים מפתח כיב פפטי במהלך חייהם כיבים שכיחים פי שניים אצל גברים מאשר אצל נשים.


טיפול קונבנציונלי באולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

• סותרי חומציות : טאמס, רוליידס, מיילוקס. יש לקחת בחשבון כי ברגע שמפסיקים לקחת את התרופות יש חזרה למצב הקודם ואפילו החמרה בסימפטומים של אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה בעקבות הפרשה מוגברת של חומצות קיבה.
• חוסמי היסטמין הן תרופות נלקחות. המנגנון הוא בהפחתת הפרשת חומצות ע"י חסימת רצפטורים של תאים מייצרי חומצות.
לדוגמא : SIMETIDINE (TAGAMET), RANITIDINE (ZANTAK) ועוד.
תופעות לוואי של תרופות אלו הן רבות וכוללות סחרחורות, שלשולים, כאבי ראש ונזק כבדי. צריכה זו לתקופה ממושכת יכולה להיות גורם סיכון לסרטן קיבה.
• תרופה חדישה יותר הידועה כ-PRUTONEPUMP INHIBITOR מפסיקה ייצור של חומצה במידה רבה יותר מאשר חוסמי היסטמין. קבוצה זו של תרופות כוללת אומפרזול (PRILOSEC), לאנספראזול (PREVACID). תופעות לוואי אפשריות כוללות בחילות, שלשולים, כאבי ראש וכאבים אבדומינליים. תרופות אלו מומלצות אך ורק לזמן קצר. שימוש בתרופות אלה פוגע בתהליך ייצור החומצות הטבעי של הגוף.
• סוקרלפייל, ביזמוס, סבסליסילט (PEPTO-BISMOL) ומיסופרוסטול (CYTOTEC) : תרופות אלה מגנות על רקמת צינור העיכול.
• המנעות מתרופות המכילות אספירין, איבופרופן ותרופות NSAIDS המגבירות ייצור והפרשת חומצות ומגרות את הקיבה.


טיפול נטורופתי טבעי - אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

ישנו תפקיד מרכזי לתזונה בהקשר להיווצרות אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

אלרגיה למזון
ע"פ הוכחות קליניות ונסיונות רבים האלרגיה למזון מהווה גורם סיבתי עיקרי ל אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה. בקרב 98% מחולי אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה עם עדות רדיוגרפית של כיב נמצאה במקביל מחלה אלרגית של דרכי נשימה עליונות ותחתונות. מבחינה קלינית דיאטת הסרת מזונות אלרגנים היא אמצעי יעיל לטיפול בכיבים משנים ובמניעתם. אלרגיה למזון עולה בקנה אחד גם עם שיעור ההישנות הגבוה של אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה. אם אלרגיה למזון היא הסיבה הכיב ימשיך להישנות עד שהמזון יוסר מהתפריט. כמה אירונית היא העובדה כי ברפואה קונבנציונלית מרגיעים את החולים ע"י צריכת כמות מוגזמת של חלב, שהוא, כידוע, מזון אלרגני מאוד.

מתח וגורמים רגשיים
חולי כיב אופינו כנוטים לדכא רגשות. ידוע כי כתגובה למתח מפריש הגוף יותר חומצה הידרוכלורית בקיבה. במידה ורמות המתח הגבוהות קבועות, יש רמה גבוהה של חומצה הידרוכלורית קבועה בקיבה, מצב המסכן היווצרות אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה.

עישון
גורם הקשור לאולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה. עישון גורם לתדירות מוגברת לכיבים, תגובה מופחתת לריפוי ותמותה מוגברת עקב כיב קיבה. מונחים בבסיסו של קשר זה 3 מנגנונים:

• הפרשה מופחתת של דו קרבונט מלבלב (מנטרל חשוב של חומצת קיבה)
• זרימה חוזרת ומוגברת של מלחי מרה אל תוך הקיבה, משמע המצאות רמה גבוהה של מלחי מרה בקיבה ועקב כך סיכון להיווצרות כיב קיבה
• האצה של ריקון הקיבה אל תוך התרסריון. מלחי מרה מגרים מאוד את הקיבה ואת החלקים ההתחלתים של התרסריון ולכן סברה זו קשורה ישירות לעישון כגורם אחראי לשיעור כיב קיבה.


עיקרי הטיפול הנטורופתי באולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

הגישה הכללית בטיפול היא קודם כול לקבוע הערכה לגבי חומרת המצב (לגבי מקרי חירום כגון: כיב פפטי מדמם, ניקוב וחסימה – יש צורך באשפוז מידי) הצעד הראשון בטיפול היא לזהות ולחסל את הגורמים המעורבים בהתפתחות אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה – אלרגיה למזון, עישון, מתח וניטלת סמים ביחוד אספרין ומשככי כאבים לא סטריאידליים אחרים. לאחר שזוהו הגורמים הסיבתיים יש להרכיב תפריט עתיר סיבים ודל במזונות אלרגניים וכן להמנע מאותם גורמים המועדדים היוצרות אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה. ישנם תוספים וצמחי מרפא העוזרים בריפוי מהיר של אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה ובשמירה על רירית הקיבה והתרסריון. במסגרת הטיפול מותאמת פורמולת צמחים למטופל בצורה אינדיווידואלית וכן מינון של תוספי מזון. אחד מהמזונות היעילים כטיפול בכיב קיבה הינו מיץ כרוב. מיץ כרוב הוכח היטב בספרות הרפואית כמרפא כיבים. שתיה של ליטר אחד ביום של המיץ הטרי במשך 10 ימים יכול לרפא את הכיבים לחלוטין. מחקר נוסף הוכיח כי יעילות הכרוב טמונה בתכולת הגלוטמין הגבוהה שבמיץ. מנגנון ההפעלה אינו ידוע אך אפשר שהדבר נובע מהתפקיד של הגלוטמין בביוסינטזה של חומצה ההקסיזמינית במספר חלבונים רירים יתכן שהדבר מעודד סינטזה של מוצין (חומר המגן על הריריות) שמועיל מאוד לחולים עם אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

שאלה:
לפני כארבע-חמש שנים לקיתי בהליקובקטר. הדבר התבטא ב אולקוס בקיבה שלווה בכל הסימפטומים המוכרים. קבלתי טיפול קונבנציונאלי מוכר המורכב משלושה סוגי תרופות ביניהן שני סוגי אנטיביוטיקה והעניין נפתר בשעתו. נאמר לי כבר אז שייתכן וההליקובקטר יחזור. יש לי הרושם שהוא אכן כאן אם כי אינני בטוחה. מה הסיבות שהחיידק חוזר? האם החיידק הנ"ל עלול לגרום לתופעות כמו כאב בוושט ובלוע וכן לריח רע מהפה?
תשובה:
חיידק ההליקובקטור פילורי התגלה לראשונה בשנת 1995 ונמצא באופן קבוע בקיבה אצל כל אחד מן ההאנשים. התפרצות של אולקוס יכולה להיות באופן תיאורטי אצל כל בן אדם אם הוא יהיה חשוף למשך הרבה זמן למצבים הבאים:
א. מצב של פחד וחרדה ומתח גדול דבר שגורם להפרשה של ההורמון גסטרין ממערכת ההעצבים שגורם להפרשת חומצת קיבה לקיבה ללא צורך כי לא נכנס מזון חומצה זו יכולה לפצוע את הקיבה וכך נוצר האולקוס.
ב. ארוחות לא מסודרות או זמן ארוך מאוד בין ארוחה לארוחה שגם יכולים להביא למצב של הפרשת חומצות קיבה לקיבה.
ג. שימוש בתרופות שמפרות את האיזון בין החומצה והבסיס כגון:אנטיביוטיקה לטווח ארוך ,ואספירין וחלק מהתרופות משככות הכאב.
ד. שתיית כמות גבוה של קופאין או משקאות שמכילים קופאין
ה.תזונה עשירה במזונות חומציים
ההליקובקטור פילורי בהחלט יכול לגרום לריח רע מהפה כיוון שאם יש לנו חיידק הריח הוא תוצרי הפסולת והגזים שהוא מפריח וריקבון של מזון שלא עוקל בשלמות. יתכן גם כאב בוושט שכן החיידק הפעיל גורם לדלקת מקומית.

שאלה:
האם טיפול נטורופתי יכול לחסל את החיידק ההליקובקטר פילורי?
תשובה:
חיידק ההליקובקטרפילורי נמצא באופן טבעי אצל רוב האוכלוסיה בקיבה ולרוב מאשימים אותו בתופעות רבות על לא עוול בכפו. טיפול נטורופתי לא יטפל בחיידק כי אם בתמונה הרחבה איתה את באה. האם את סובלת מבעיות עיכול? מאולקוס? לפי הבעיה כך גם הטיפול. ידוע כי מצבי לחץ משפיעים על כמותו של ההליקובקטר. לכן, למי שנמצאה רמה גבוהה של החיידק, דבר ראשון מומלץ לתרגל טכניקות הרפיה. במידה וכבר קיים אולקוס הטיפול באולקוס כולל הכנת תפריט תזונתי עם מזונות קלים לעיכול שאינם מגרים את רירית הקיבה. בנוסף מקבל המטופל פורמולת צמחים אנטי דלקתיים מצד אחד ועוזרים לבניית רירית הקיבה מצד שני. בנוסף שם הנטורופת דגש על טכניקות הרפיה והפסקת עישון, אם זה קיים.

שאלה:
איך מתח ולחץ קשורים להווצרות אולקוס?
תשובה:
לחץ, טראומה וסטרס הם הגורמים הישירים לחומציות יתר בקיבה. בזמן לחץ הגוף עובד אחרת - הורמוני הסטרס משוחררים לדם, הלב פועם מהר יותר, דם עובר ממערכת העיכול במרכז הגוף לגפיים - כל זאת נועד כדי להכין אותנו לקראת בריחה או מתקפה (אילו היינו בג'ונגל). אחד המנגנונים זה הפרשת יתר של חומצת הקיבה כדי לעכל את האוכל מהר כי בזמן לחץ אין לגוף זמן ואנרגיה לעיכול האוכל. אדם שהסטרס אצלו הוא תמידי והפרשת חומצת העיכול גבוהה, סביר להניח שיסבול לבסוף מאולקוס.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - אולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

ברוקולי ואולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה
מחקר העוסק בקשר בין ברוקולי ואולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה

ג'ינג'ר ואולקוס - כיב פפטי - כיב קיבה
מחקר העוסק בנושא: ג'ינג'ר הפועל כנגד החיידק ההליקובקטר פילורי


לילך נהרי-נטורופתית מומחית