כאבים בחזה עם תחושת שריפה

 

שאלה
אני בן 47, בריא בדרך כלל. לפני כחודשיים הופיעו לי כאבים בחזה עם תחושת שריפה. הכאבים נמשכו יום יומיים ודי נלחצתי כי חשבתי שזה התקף לב או משהו אחר קשור, ניגשתי למיון ושם עשו לי בדיקות מקיפות ולשמחתי שללו התקף לב. הרופא אמר שהכאבים ותסמיני השריפה נובעים כנראה מריפלוקס וצרבות. די נרגעתי אבל מאז עדיין אני מרגיש תחושה של שריפה כמעט קבועה בבית החזה. אמנם הכאבים פחתו מעט אבל עדיין נמשכים עם אי נוחות באזור החזה הכוללת כאמור תחושת שריפה עמומה. ניגשתי לרופא משפחה והוא גם אמר שייתכן והעניין הוא עקב ריפלוקס וזה נראה לו מאוד כמו צרבות. קיבלתי מרשם לאומפרדקס 20 מ"ג פעמיים ביום למשך חודשיים. קראתי קצת באינטרנט על התרופה הזו והיו שם כמה דברים די מטרידים. מאחר ואני צעיר יחסית ואין לי כוונה להיות תלוי בתרופות כמו אומפרדקס או נקסיום - רציתי לדעת האם יש טיפול אחר לריפלוקס וצרבות? אני מבין שצריך לאכול דברים מסוימים שיכולים לסייע. אשמח לעוד מידע.

 

תשובה

כאשר נשללות בעיות לב אזי תסמינים של כאבים בחזה ושריפה, כמו שכבר נאמר לך, משוייכים בעיקר למערכת עיכול עליונה וליתר דיוק לתופעה הקרויה ריפלוקס - היא אשר עומדת לרוב מאחורי הופעת צרבות וכאבים בחזה - דומים לאלו עליהם התלוננת.

מה זה ריפלוקס?
זהו מצב בו מיצי עיכול ותכולת קיבה עולים חזרה לכיוון הוושט. מיצי העיכול חומציים מאוד וברגע שהם באים במגע עם ריריות הוושט העדינות נוצרת למעשה תחושת הצריבה או השריפה אותה הרגשת או במילים אחרות צרבת. לעיתים לא מורגשת תחושת שריפה אלא רק כאבים חזקים באזור החזה ולכן מקשרים לא פעם את התסמינים האלו כאילו משהו שקשור ללב. אתה לא הראשון שהגיע למיון עם התלונות האלו ובסוף התברר שהסיבה הייתה ריפלוקס וצרבת - מן הסתם טוב שעשית שהלכת לבדוק במיון כי חשוב לקבל אבחנה מדויקת בכל מצב ולא לסמוך על הסיכוי שזו צרבת.

צרבת ומגוון התחושות המלוות אותה
צרבת היא המושג העממי לתחושת הבעירה באזור הוושט, בית החזה והגרון. ישנם מקרים רבים בהם צרבת יכולה לבוא לידי ביטוי בתסמינים שונים ורבים - מצב שיכול להטעות - כי כל אחד מכיר את תחושת "הצרבת" הרגילה בה יש שריפה באזור הגרון. אבל צרבת יכולה להתבטא גם בכאבים, בעקצוצים, בתחושת חום ואי נוחות, בתחושת קושי בבליעה, לפעמים צרבת יכולה להיות מורגשת באוזניים ובצוואר, ממוקדת או מפושטת. בכל מצב ובכל דרך בה צרבת באה לידי ביטוי - הטיפול בה ובריפלוקס הוא דומה ודי פשוט.

אז מה גורם לריפלוקס, צרבות ולמה?
מיצי הקיבה חומציים מאוד מאחר והם נועדו לפרק את המזון ולסייע בהמשך העברתו המדורגת לתריסריון ומשם למעי לפירוק וספיגה נוספים. המזון נכנס לקיבה דרך שריר טבעתי חד כיווני - שריר הוושט (שוער/ספינקטר) אשר נפתח עם כניסת המזון לקיבה ונסגר כדי למנוע עליה חזרה של מיצי עיכול. במצב של ריפלוקס יש עלייה גבוהה בחומציות ובמיצי עיכול, וזאת מסיבות שונות (תזונה לקויה, אכילה מרובה, סטרס, תרופות, אלכוהול וכו') מיצי העיכול נדחקים לכיוון שריר הוושט ובאים במגע עם אזורים בהם הם לא אמורים להיות - לאורך זמן, או כאשר התזונה לקויה בצורה גבוהה או לאורך זמן - הגברת החומציות בקיבה מחלישה את הסוגר ומאפשרת עלייה של מיצי עיכול לכיוון הוושט - חזרה זו של מיצי העיכול - בתיאור מופשט ככל שניתן - היא שגורמת לתחושת הצרבת, לכאבים בחזה, לתחושת השריפה ולעוד תסמינים - מדוע? כי ריריות הוושט מאוד עדינות וכאשר מיצי העיכול החומציים באים איתם במגע הם פשוט "צורבים" אותם וזה כואב ושורף!


טיפול נטורופתי לצרבותלילך נהרי - טיפול טבעי לצרבות


כיצד מטפלים ומחלימים מריפלוקס וצרבות


שיטת הטיפול בקליניקה לבעיות ריפלוקס וצרבות כוללת התייחסות לסיבות ולשורש הבעיה. מאחר וזהו טיפול טבעי אנו משלבים כל היבט אפשרי באורח החיים על מנת לסייע בשיקום תפקוד מערכת העיכול ובמיוחד הקיבה ושריר הוושט. הטיפול כולל התייחסות לנושאים המשפיעים ישירות על תפקוד הקיבה ובהם תזונה נכונה, הפחתת סטרס ושימוש בצמחי מרפא - תחומים אלו ונוספים, משולבים בטיפול במטרה להפחית את רמת החומציות ומיצי העיכול, להחזיר את הקיבה לתפקוד תקין, להוריד רמת דלקתיות, לחזק את מערכת החיסון, להגן על ריריות הוושט ולסייע בשיפור תהליכי עיכול כללים כגון פירוק וספיגה.

תרומתה של תזונה לטיפול בכאבים בחזה ותחושת שריפה
לתזונה תפקיד מרכזי וחשוב ביותר להחלמה מריפלוקס וכן סיוע בשיקום כללי של מערכת העיכול והקיבה. מזונות רבים אותם אנו צורכים משפיעים בצורה ישירה על תפקוד הקיבה, לא רק מה שאנחנו אוכלים עלול לגרום לריפלוקס ולתפקודי עיכול לקויים, גם כמויות האוכל, זמני הארוחות, צריכת חומרים המעלים את רמת החומציות ועוד. במסגרת הטיפול נבנית תכנית תזונה מותאמת להחלמה - תכנית התזונה כוללת התייחסות להיבטים רחבים ככל שניתן באורח החיים של המטופל, הרגלים, נטיות, רגישות ועוד. תזונה נכונה לריפוי ריפלוקס כוללת מזונות דלים בשומנים רווים וברכיבים היוצרים רגישות יתר ומעלים את רמת החומציות של הקיבה - רכיבי תזונה קשים לעיכול וכאן הכוונה לא רק למזון רע כי ישנם הרבה סוגי מזונות הנחשבים בריאים אך הם אינם מתאימים להחלמה כאשר ישנו ריפלוקס, צרבות ותסמינים כגון כאבים בחזה ותחושת שריפה.

סיוע ותמיכה בפעילות תקינה של שריר הוושט
אחת הבעיות המרכזיות בריפלוקס היא חולשה של שריר הוושט - אשר תפקידו למנוע את עליית מיצי העיכול לכיוון הוושט והגרון. במסגרת תכנית הטיפול ישנה התייחסות ספציפית לסיוע והקלה על תפקוד שריר הוושט ובכך סיוע להחלמה מריפלוקס - צמחי מרפא שונים פועלים בצורה ישירה על ידי עידוד פעילות כיווץ משופרת וכן איזון רמת החומציות, הגנה על ריריות הוושט והקיבה, חיזוק ואיזון התגובה החיסונית ועוד. מעבר לצמחי המרפא גם לתזונה יש תפקיד לשיפור פעילות שריר הוושט בעיקר על ידי פעולה אנטי דלקתית והפחתת עומס תפקודי כגון הפחתת מזונות המעודדים עליית מיצי עיכול ובכך גירוי והחלשה של השריר.

תכנית משולבת להחלמה מריפלוקס
במסגרת הטיפול אנו משלבים מספר תחומים, כאמור, כגון תזונה נכונה, צמחי מרפא, הפחתת סטרס ועוד - שילוב התייחסות לכל היבט העלול להשפיע על מערכת העיכול העליונה מוביל להחלמה מקיפה יותר וכן שימור ההטבה הבריאותית לטווח ארוך. אופן טיפול כזה מניב הצלחות גבוהות יותר מאחר ואנו מתמקדים באיתור והתייחסות לכל נושא הקשור לשורש הבעיה ולא רק לתסמינים.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי בריפלוקס כולל:
תזונה שיקומית למערכת העיכול: הורדת דלקתיות, עידוד פעולה תקינה של שריר הוושט, איזון חומציות בקיבה, חיזוק התגובה החיסונית, שיפור פעולות פירוק וספיגה.
צמחי מרפא: שיקום ריריות, איזון חומציות, פעילות אנטי דלקתית, פעילות סותרת חומצה, חיזוק סוגרי קיבה, חיזוק חיסוני, הרגעה.
הפחתת סטרס: איזון פעולות מערכת העצבים, הרגעה כללית, שיפור חיוניות ואנרגיה, שיפור מצב רוח, הורדת חרדות ומתח ספציפיים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..