ריפלוקס - החזר וושטי - טיפול טבעימה זה ריפלוקס • החזר וושטי?


ריפלוקס (acid reflux) - החזר וושטי - הוא מצב רפואי בו ישנה חזרה/עלייה לא תקינה וקבועה של מיצי עיכול ומזון מהקיבה אל הוושט.
לאחר הלעיסה בפה אנו בולעים את המזון והוא יורד אל צינור הוושט ועובר דרך שסתום חד כיווני ונכנס לקיבה – השסתום דרכו עובר המזון הנקרא "שוער" או שריר הוושט – זהו שריר טבעתי (sphincter) אשר נפתח כאשר מזון מגיע ונסגר אחרי כניסת המזון אל הקיבה על מנת למנוע את חזרת תכולת הקיבה בחזרה אל הוושט. כששריר הוושט פועל בצורה תקינה המזון או מיצי העיכול אינם יכולים לעלות לוושט גם כשאנחנו עומדים על הראש.


ניווט מהיר:
גורמים נפוצים לריפלוקס
טיפול והחלמה מריפלוקס
תזונה לטיפול בריפלוקס


במצבי ריפלוקס, כאמור, פעילות הקיבה ו/או שריר הוושט אינו תקין (פירוט בהמשך) מצב המאפשר למיצי עיכול ומזון לעלות חזרה מהקיבה.


טיפול טבעי לריפלוקסטיפול נטורופתי לריפלוקס


תסמינים עיקריים של ריפלוקס


ריפלוקס יכול להתבטא בתסמינים שונים. חלקם הגדול של התסמינים קשורים לתפקוד לא תקין של הקיבה (חומציות גבוהה, דלקת וכו') וכן ולשריר הוושט (חולשה של השריר) ישנם תסמינים שונים אשר קשורים לריפלוקס אולם לא בהכרח מקשרים אותם ישירות כגון: שיעול כרוני, טעם מר בפה, הליטוזיס (ריח רע בפה).

התסמין הנפוץ ביותר במצבי ריפלוקס הוא צרבת. צרבת לכשעצמה יכולה לבוא לידי ביטוי בעשרות צורות ועוצמות ולהופיע במקומות שונים בפלג הגוף העליון. לרוב, צרבת מאופיינת בתחושת בעירה ושריפה חזקה באזור בית החזה והגרון ובמקרים מסוימים להיות מורגשת גם בצוואר ובאוזניים. אולם ישנם עוד תסמינים אופייניים לריפלוקס – להלן המרכזיים שבהם:

- גרפסים מרובים: לרוב עקב עליית חומציות מהקיבה
- צרבת: כאמור, יכולה לאו לידי ביטוי בצורות שונות, בד"כ בתחושת שריפה/בעירה באזור החזה
הקאות: תסמין נפוץ גם כן במצבי ריפלוקס
- בחילות: יכולות להופיע ברמות שונות ולאורך זמנים שונים במהלך היום
- שיעול יבש ממושך: במידה ואין סביה אחרת יתכן החלט קשר לריפלוקס
- תחושת מחנק באזור הבליעה: עקב גירוי ריריות הוושט תתכן תחושת מחנק ואי נוחות
- טעם חמוץ או מר בפה: אחת התסמינים ה"שקטים" של ריפלוקס
- ריח רע מהפה (הליטוזיס): כתוצאה מעליית אוכל מותסס בפעולת הריפלוקס
- קשיים בנשימה: תחושת גוש בגרון


טיפול וריפוי טבעי לריפלוקס
לילך נהרי ND - נטורופתית מוסמכת
20 שנות ניסיון קליני - התמחות במחלות דרכי עיכול
התקשרו למידע וייעוץ
1-700-700-329


גורמים נפוצים לריפלוקס


ריפלוקס עלול להיגרם מסיבות שונות אשר יכולות להשפיע יחד או בנפרד. הסיבות השכיחות ביותר להיווצרות ריפלוקס כוללות:

תזונה לקויה
תזונה עשירה בחומצות שומן רוויות, ורכיבים תזונתיים מעובדים עלולים במהלך הזמן לגרום לגירוי מתמשך של שריר הוושט ולהביא להחלשתו. כמו כן תזונה לקויה יכולה להשפיע על הקיבה ולייצר כמויות גבוהות של מיצי עיכול אשר גם הם יכולים לתורם להחלשה של השוער.

חולשה של שריר הוושט (השוער - sphincter)
פגיעה בתפקוד התקין של שריר הוושט מגורמים חיצוניים כוללת חשיפה מתמשכת למזונות ספציפיים אשר הרכבם (לרוב שומן רווי) למשך זמן גורם להיחלשות הדרגתית של השוער. כמו כן צריכת אלכוהול, עישון גם הם יכולים לתרום להיחלשות של שריר הוושט ולהוביל לריפלוקס.

בקע סרעפתי
אחת הסיבות לכך שתכולת הקיבה אינה חוזרת לוושט היא שריר הסרעפת. שריר זה חוצה את הגוף בצורה מאוזנת ומחלק את הגוף בין הריאות לשאר האיברים הפנימיים. שריר הסרעפת בעצם דוחס את האיברים הפנימיים, כולל הקיבה, למקומם. בקע משמעו שיש חולשה בשריר. החולשה מאפשרת לתזוזה במנח הקיבה ובכך לעליה של תכולת הקיבה לוושט קלה יותר.

עודף משקל בטני
משקל עודף באזור הבטן מייצר לחץ מתמשך על אזור הקיבה ובית החזה העליון. לחץ זה גורם לדחיפת מיצי עיכול כלפי מעלה ולהחלשה הדרגתית של שריר הוושט. זו אחת הבעיות הנפוצות של נשים בהריון הסובלות מריפלוקס.

תרופות
תרופות שונות בעיקר מקבוצת התרופות נוגדות דלקת מסוג NSAIDS עלולות לעודד ריפלוקס


לאיזה בעיות רפואיות עלול ריפלוקס לגרום?


מעבר לתסמינים הרבים של ריפלוקס, אשר עלולים לגרום סבל רב לכשעצמם,  אחת הבעיות הנפוצות העלולות להיגרם עקב ריפלוקס היא דלקת בוושט (אזופגיטיס) אשר עלולה להתפתח לכיבים (פצעים) עקב הגירוי המתמשך של ריריות הוושט על ידי חומצות הקיבה החזקות. במצב זה חשוב למנוע את הגירוי כי הוא עלול להתפתח לכיוונים לא רצויים.


טיפול טבעי לריפלוקסטיפול נטורופתי לריפלוקס


כיצד מאבחנים ריפלוקס


אבחון ריפלוקס, כמו שאר בעיות בדרכי עיכול עליונות ניתן לבצע בכמה שיטות:
1. ביצוע בדיקה על ידי רופא אא"ג הכוללת החדרת סיב אופטי דרך האף המגיע עד לבסיס הגרון –אם בבסיס הגרון יש דלקת/ אדמומיות ובצקתיות – זהו סממן היכול להעיד על ריפלוקס.
2. בדיקות גסטרוסקופיה - הנעשית בהרדמה/טשטוש. הרופא מחדיר צינור עם מצלמה מהפה עד לתריסריון. ניתן לראות בבדיקה את מצב הוושט ואם יש עדויות לצריבה או דלקת בוושט. כמו כן ניתן לאמוד את תפקוד שריר הוושט ולאתר אם קיים בקע סרעפתי, חומציות גבוהה או דלקת בקיבה.
3. PH מטריה - בדיקה שבה מחדירים צינור לוושט למשך 24 שעות על מנת לנטר את רמת החומציות בוושט
4. מנומטריה - בדיקת תנועתיות הוושט – נועדה לבחון האם הוושט מתכווץ בצורה תקינה ומקדם את בליעת המזון בצורה תקינה וכן פעילות של שריר השוער.
4. צילום רנטגן עם שתיית בריום - בצילום ניתן לראות אם הבריום ירד באופן מלא לקיבה או שהוא עלה מהקיבה לוושט ובכך להבין האם קיימת חולשה בשריר הוושט או במיקום אחר היכול להצביע על המצאות ריפלוקס.


טיפול קונבנציונלי לריפלוקס • החזר וושטי


הטיפול הקונבנציונלי הנפוץ לריפלוקס כולל בעיקר טיפול תרופתי בדומה למצבי עיכול עליון דומים – כאשר המגמה היא להפחית את כמות מיצי העיכול בקיבה והורשת רמת החומציות הכללית. רבו התרופות שייכות למשפחת האומפרזול המוכרת בשמות מסחריים כגון נקסיום, אומפרדקס, לנטול, לוסק ועוד – תרופת PPI  המשווקות בשמות שונים: אומפרדקס, נקסיום, לנטול, לוסק וכו'. כמו כן, במצבים קלים וראשוניים רושמים לעיתים סותרי חומצה כגון ראני או טאמס. עוד תרופה נפוצה הנרשמת למצבי ריפלוקס נקראת גביקסון ומטרתה העיקרית למנוע עליית חומצות קיבה לוושט. לעיתים נדירות בלבד מבצעים ניתוח להצרת השריר הטבעתי בין הקיבה לוושט. זהו ניתוח מורכב יחסית ולכן מעדיפים קודם כל למצות את הטיפול התרופתי.


טיפול נטורופתי טבעי לריפלוקס


הטיפול הטבעי לריפלוקס משלב התייחסות מכמה היבטים לבעיה על מנת להציע פתרון יסודי וארוך טווח. עיקר הטיפול מתמקד בתמיכה בשריר הוושט, איזון חומציות הקיבה, הפחתת דלקתיות, הגנה על רירית הוושט מפני פגיעה, חיזוק חיסוני מקומי, שיפור תהליכי פירוק וספיגה. התייחסות מקיפה לריפלוקס מספקת מענה יעיל להחלמה יסודית. בטיפול משולבים מספר כלים כאשר המרכזיים בהם: תכנית תזונה שיקומית למערכת העיכול, פורמולות צמחי מרפא והפחתת סטרס, במידה וקיים. שילוב זה מסייע להחלמה ושמירה עתידית על תפקוד תקין של הקיבה ומערכת העיכול כולה.


טיפול טבעי לריפלוקסטיפול נטורופתי לריפלוקס


תזונה לריפוי ריפלוקס


לתזונה נכונה יש השפעה מרכזית על תהליכי החלמה וריפוי מריפלוקס. תכנית הטיפול התזונתית כוללת התייחסות למזונות אשר מגבירים את ההגנה על ריריות הוושט ומאזנים את רמת החומציות בקיבה. בנוסף יש צורך להגביר את הפעילות האנטי דלקתית ולהימנע במקביל מגירוי יתר של ריריות הוושט והקיבה - בזמן הטיפול בריפלוקס. תכנית התזונה כוללת התייחסות מקיפות גם לצורות בישול, כמויות אכילה, שילובי מזון, פיזור ארוחות ועוד ולכל היבט בעל תרומה לתהליך הריפוי.

תכנית התזונה לטיפול בריפלוקס כוללת גם העשרת התפריט במזונות עשירים בנוגדי חימצון וויטמינים שונים על מנת לחזק את פעילות מערכת החיסון לתמיכה טובה יותר במערכת העיכול. תפריטי התזונה נבנים בהתאמה אישית מלאה מתוך מאגר של מאות סוגי מזון. בנוסף עשרות מתכונים ודפי מידע נוספים נכללים בתכנית התזונתית לסיוע מקיף ככל שניתן בהיבט זה.


צמחי מרפא לטיפול טבעי בריפלוקס


מעבר לתזונה גם לצמחי מרפא תרומה משמעותית לריפוי ריפלוקס, במיוחד בשלבי ההחלמה הראשונים. בהתאמה למצב המטופל מורכבת פורמולת צמחי מרפא הכוללת סוגים שונים של צמחים בריכוזים שונים. צמחי המרפא פועלים במכה מישורים: הורדת דלקתיות, הגנה על ריריות הוושט, איזון חומציות של מיצי העיכול בקיבה, הרגעה כללית והרגעה של מערכת העיכול, חיזוק מעכת החיסון ועוד. השימוש בצמחים נעשה בד"כ עד לסיום תקופת ההחלמה.


מצבי בריאות שונים הקשורים להחזר וושטי


הפחתת סטרס והשפעתו על ריפוי ריפלוקס
אחת הסיבות המרכזיות לבעיות עיכול שונות הוא מתח גבוה או מתמשך. כאשר אנו בסטרס מערכת העיכול שלנו משנה את תפקודה, לעיתים בצורה קיצונית. במצב שכזה משתנים ריכוזי החומציות בקיבה ועלולים להיווצר מספר בעיות וביניהן גם ריפלוקס - המאופיין בעיקר על ידי צרבות. למעשה, צרבת מהווה לעיתים תסמין ישיר ובלעדי של מצבי סטרס. חשוב לכלול בטיפול בריפלוקס התייחסות לאיזון מערכת העצבים ולהפחתת מתח מאחר והפחתת מתח יכולה להוות חלק מרכזי ומשמעותי בתהליך הריפוי כולו.
במסגרת הטיפול מתבצע אבחון לאיתור רמות המתח ומה הגורמים לו - ע"י מערכת ביופידבק (biofeedback) מערכת זו מודדת פרמטרים שונים המשתנים בזמן מתח כגון: רמת הזעה, דופק וקצב נשימות. תוך דקות ספורות מתקבלת תמונה גרפית על רמות המתח של המטופל וכיצד הוא מצליח לנהל אותם. על בסיס האבחון נבנית תכנית טיפול ספציפית להפחתת סטרס הכוללת כלים שונים כגון צמחי מרפא להרגעה, טכניקות הרפיה, תרגול ביופידבק ועוד.

משקל עודף וריפלוקס?
עודף משקל, במיוחד כזה הבא לידי ביטוי בהשמנה בטנית, יוצר לחץ מתמיד על הקיבה ועל האיברים הסמוכים לה. הלחץ הנוצר דוחף כל הזמן את האוכל כלפי מעלה לכיוון הוושט ועלול לגרום לאחר זמן להיחלשות של השוער ולעליית מיצי עיכול לוושט. עודף המשקל והלחץ על הבטן עלולים להחמיר את תסמיני הריפלוקס ולהפריע בהחלמה ולכן יש חשיבות לטפל בעניין הזה כחלק מהטיפול בריפלוקס בכלל.


טיפול טבעי לריפלוקסטיפול נטורופתי לריפלוקס


ריפלוקס בהריון


ריפלוקס בהריון יכול להופיע משתי סיבות עיקריות:

שינויים הורמונליים:
במידה ומופיע ריפלוקס בתחילת ההיריון הוא נובע לרוב מעלייה של פרוגסטרון. פרוגסטרון הינו הורמון שרמתו עולה עם הכניסה להריון. תפקידו העיקרי של הפרוגסטרון הוא להרפות שרירים חלקים (שרירים לא רצוניים) ולכן, במצבים מסוימים הוא עלול לגרום להרפיה של השוער (שריר הוושט) בין הקיבה לוושט ולעודד ריפלוקס.

לחץ בטני:
אם מופיע ריפלוקס לקראת סוף ההיריון הוא לרוב נגרם מלחץ על הקיבה עקב העובר הגדל. לחץ זה דוחף את תכולת הקיבה מעלה לכיוון הוושט ובמצבי רגישות מסוימים נוצר תהליך של ריפלוקס.


ריפלוקס סמוי


ריפלוקס יכול להופיע גם אצל תינוקות, בעיקר בחודשים הראשונים לחייהם. פליטה אחרי אכילה היא תופעה שכיחה אצל תינוקות ולא סתם אחרי ארוחה מומלץ לעזור לתינוק להוציא אוויר שנכנס לקיבה עקב היניקה. מצב זה שכיח אצל תינוקות וחומרתו משתנה מתינוק לתינוק. לרוב הוא נגרם עקב חוסר בשלות את מערכת העיכול ושרירי עיכול חלשים. ריפלוקס אצל תינוקות לאו דווקא יתבטא בפליטות רבות. לעיתים זה יתבטא באי שקט עקב עליה של חומצה לוושט. כתוצאה מכך התינוק יהיה לא רגוע ואף יבכה מכאב. לכן ריפלוקס זה נקרא "ריפלוקס סמוי".אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..