תחושה של גוש בגרון ומחנק עם קושי לנשום עמוק

 

בשבועיים האחרונים התחילה לי הרגשה של גוש בגרון כאילו יש לי משהו תקוע שאני לא יכולה לשחרר. התחושה הזו מלווה בהרגשת מחנק עם קושי לנשום עמוק. הייתי אצל רופא א.א.ג והוא לא מצא שוב דבר חריג בגרון והוא אמר שזה כנראה ממקור נפשי ולא גופני. הבעיה שאני ממש מרגישה את הגוש בגרון וזה די משגע אותי גם הקושי לנשום עמוק כאילו אני לא מצליח להכניס מספיק אויר לריאות מאוד מפריע לי. האם יש תרופה לבעיה הזו? כיצד זה קורה והאם אפשר לטפל בזה בדרך טבעית?
לחצו למידע על טיפול בתחושת גוש בגרון עם קשיי נשימה


הפחתת סטרס ולחץ


תשובה

מה שאת מתארת, ובהנחה כי אכן אין ממצאים גופניים, הרי שמדובר על תופעה הקרוייה "גלובוס היסטריקוס" זוהי תחושה כאילו יש לך "גולה" בגרון כאילו נתקע לך משהו בגרון ומפריע במיוחד כאשר את בולעת ההרגשה היא כאילו יש לך עצם בגרון. בעקרון זו רק הרגשה ואין לך באמת משהו תקוע בגרון - אבל זו הרגשה חזקה ומלחיצה והיא כנראה נובעת ממתח גבוה או חרדה. להלן מספר תסמינים קשורים העלולים להופיע ביחד או לחוד:

• תחושה של גוש בגרון
• תחושת מועקה באזור הוושט
• קושי בנשימה עמוקה
• קושי לפהק עד הסוף
• נשימות רדודות
• לעיתים סחרחורות
• קושי בבליעה ותחושת מלאות


הפחתת סטרס ולחץ


סטרס ומתח יכולים להופיע במגוון תסמינים נוספים ושונים אולם אלו לעיל הם המרכזיים הקשורים לאזור הנשימה והוושט. לרוב תסמינים אלו יתלוו בכיווצים חזקים של אזורים שונים בצוואר, ראש, כתפיים ועוד.


כיצד אפשר להוריד את המתח ולהירגע?


ישנן כמה דרכים להתמודד עם הפחתת מתח סטרס וחרדות ושאר התסמינים הנלווים. טיפול נטורופתי טבעי המשלב צמחי מרפא + תזונה נכונה + טכניקות הרפייה - מספק מענה מהיר יחסית ומחזיר את יכולת השליטה ברמות הסטרס. צמחי מרפא ותזונה נכונה הם המקורות הטבעיים המרכזיים אשר להם השפעה ישירה על התנהלות מערכת העצבים ומכאן היכולת שלהם לשנות את תפקודה ולהוביל להרגעה כללית תוך הרפיית שרירים, הפחתת תסמינים ואיזון מערכת העצבים כולה.
לחצו כאן למידע נוסף


כיצד צמחי מרפא מרגיעים?


ישנם מספר צמחי מרפא מוכרים ונפוצים בשימוש ברפואת צמחי מרפא המכילים רכיבים שונים הפועלים ישירות על תפקודי מע' העצבים ומסייעים לאיזון, הרגעה ומיתון עוררות. להלן דוגמאות של 2 צמחי מרפא מרכזיים:

פשטה שרועה | Bacopa monnieri
אחד הצמחים הנפוצים ביותר ברפואת צמחים - במיוחד עקב יכולות לסייע בהרגעה והפחתת דאגנות ומחשבות. הבקופה הוא צמח חשוב בכל פורמולה להרגעה והפחתת סטרס.

ולריאן מקסיקני | Valeriana edulis
עוד צמח מוכר ונפוץ למצבי הרגעה - הולריאן מסייע להורדת לחץ דם גבוה, הוא מסייע בהרגעת כעסים וחוסר שקט. הולריאן מוכר ביכולתו להרפיית שרירים והרגעה וכן לסיוע לשינה טובה יותר.


הפחתת סטרס ולחץ


כיצד מסייע הטיפול הטבעי בהרגעה


• הרפיית שרירים ושחרור
• הזרמת דם משופרת
• הרגעה כללית
• שיפור מצב הרוח
• הפחתת תסמיני לחץ כגון נשימה רדודה או קושי בנשימה עמוקה
• הפחתת תחושת מועקה או גוש בגרון


שילוב תזונה וצמחי מרפא כמענה יעיל להפחתת סטרס


היכולת להשיב לגוף יכול רגיעה נעוצה בכמה היבטים - צמחי מרפא אכן משמעותיים מאוד אולם גם לתזונה נכונה יש תפקיד וחשיבות בהשבת השקט והרוגע - מזונות מסוימים מכילים חומרים רבים אשר גורמם לעוררות יתר של מערכת העצבים ובכך מעצימים את הגירוי שלה דבר הגורר יכולת נמוכה להתמודד מול מתח וסטרס ומוביל לתסמינים שונים כגון גוש בגרון, חוסר יכולת לנשום עמוק, חוסר יכולת לפהק, נשימה רדודה, סחרחורות, כאבי ראש ועוד. טיפול משולב של צמחים עם תזונה מספק מענה מקיף ומשמעותי להפחתת חרדות, סטרס ומתח גבוה או כרוני.
לחצו למידע נוסף


האם בטוח להשתמש בצמחי מרפא?


כל פורמולות צמחי המרפא בישראל נמצאות תחת פיקוח ובאישורי משרד הבריאות - בתי מרקחת הפועלים באישור רוקחי חייבים לקבל אישורי משרד הבריאות על מנת לייצר צמחי מרפא - מבחינה זו יש רגולציה מסודרת על תהליכי הייצור של צמחי המרפא והם מוגדרים כתוספי תזונה. לצמחי מרפא יש השפעה מתונה על הגוף והם מסייעים להשיב לאיזון מערכות בצורה עדינה תוך עידוד תהליכים טבעיים, הזנה, הזרמת דם, הרפיית שרירים והרגעה כללית.


לסיכום: טיפול משולב של צמחי מרפא ותזונה נכונה יכול לסייע רבות לאיזון מערכת העצבים ולהפחתת חרדות, סטרס ומתח לטווח ארוך


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..