בקע סרעפתי - טיפול וריפוי טבעיבקע סרעפתי - רקע כללי

בקע סרעפתי היא הבלטה או בליטה של חלק מהקיבה שנדד ממקומו הטבעי דרך פתח בדיאפרגמה. הדיאפרגמה (הסרעפת) הינה שריר בצורת כיפה הפועל בזמן נשימה. הוא חוצה את הגוף ומפריד את החזה מהחלק התחתון.

 

סוגים של בקע סרעפתי:

SLIDING HERNIA

הצומת בין הקיבה לוושת וכן חלק מהקיבה שנמצא באופן נורמלי מתחת לדיאפרגמה בולט מעליה.

PARAESOPHAGEAL HERNIA

הצומת בין הקיבה לוושט מצויים במקומם הנורמלי מתחת לדיאפרגמה אך חלק מהקיבה נדחף מעל הדיאפרגמה ונמצא לצד הוושט.

גורמים מרכזיים לבקע סרעפתי

הגורמים ל בקע סרעפתי אינם ידועים, אבל בקע סרעפתי יכול להיות כתוצאה מהחלשות של הרקמה התומכת. גיל מבוגר, השמנה ועישון מהווים גורמי סיכון במבוגרים. לרוב אצל ילדים עם בקע סרעפתי הסיבה היא מולדת. לרוב מצב זה מקושר עם חזרה של אוכל ופליטה מרובה של אוכל אצל תינוקות. בקע סרעפתי מאוד שכיח, בעיקר באנשים מעל גיל 50. מצב זה עלול לגרום לצרבות בגלל חזרה של מיצי עיכול מהקיבה לוושט.

סימפטומים עיקריים לבקע סרעפתי

1. צרבת: צרבת הינה צריבה כואבת בוושט, מתחת לבית החזה. הכאב לעיתים קרובות עולה בחזה ומתפשט לגרון ולצוואר. הסיבה השכיחה ביותר לצרבת הינה בקע סרעפתי. חוץ מכאב עלולה לגרום הצרבת לדלקת בוושט בגלל הצריבה וגירוי הריריות. מצב זה נקרא GERD – gasto esophageal reflux disease

2. קושי בבליעה

3. כאבי חזה

4. גיהוקים

בקע סרעפתי בפני עצמו גורם לעיתים רחוקות לסימפטומים. כאב וחוסר נוחות נגרמים לרוב מחזרה של חומצות מיצי הקיבה (gastroesophageal reflux), אויר או מיצי מרה. מצב זה נגרם יותר בקלות במידה ויש בקע סרעפתי.

אבחנת בקע סרעפתי:

האבחנה נעשית על יש בליעת בריום וצילום רנטגן או על ידי גסטרוסקופיה

טיפול נטורופתי טבעי לבקע סרעפתי

מטרתו של טיפול טבעי בבקע סרעפתי היא להקל על הסימפטומים ולמנוע סיבוכים. הסיבוכים הם לרוב דלקת בוושט - אזופגיטיס (esophagitis). מניעה של חזרה של תכולת הקיבה לוושט תקל על הכאב ותמנע סיבוכים. כשמופיעה צרבת רוב האנשים לוקחים סותרי חומצה להקל על הסימפטום. רוב סותרי החומצה מכילים מגנזיום ואלומיניום. לקיחה קבועה של מינרלים אלו עלולה לגרום לנזק. לקיחה ארוכת טווח של מגנזיום עלולה לגרום לשלשול. אלומיניום מהווה סיכון גדול יותר מכיוון שמינרל זה נמצא קשור למחלת האלצהיימר. נתיחות לאחר המוות של חולי אלצהיימר הראו ריכוז גבוה של אלומיניום במוח. כמו כן סותרי חומצה מכילים סידן קרבונט, שצריכת כמויות גבוהות שלו מקושרות עם אבני כליה. סותרי החומצה, שנלקחים בסמוך לאכילה, פוגעים בתפקוד מיצי הקיבה שתפקידם לפרק את המזון ובכך עלולים לגרום לבעיות עיכול. סותרי החומצה יכולים להקל רגעית על הצרבת אך הם אינם פותרים את הבעיה לטווח רחוק.

טיפול תזונתי לבקע סרעפתי:

• הקלה על הקיבה (אכילת ארוחות קטנות ומפוזרות, אכילת מזון קל לעיכול, הפרדת מזונות)

• הימנעות ממזונות חמוצים 

• הימנעות ממזונות המחלישים את הספינקר, שריר טבעתי, הנמצא בין הקיבה לוושט. החלשות שריר זה מאפשר למזון לחזור לוושט ביתר קלות. 

• בניית תפריט תזונתי אנטי דלקתית כדי למנוע דלקת בוושט

צמחי מרפא לבקע סרעפתי: 

ישנם צמחי מרפא היכולים להקל על הצרבת ועוזרים בריפוד וריפוי הרירית ובמניעה וטיפול בדלקת. בניהם פיליפנדולה, אולמוס, אלטאה ועוד.

תרגילים לחיזוק הסרעפת:

בקע סרעפתי נוצר עקב החלשות הסרעפת. הסרעפת כאמור הינה שריר. על ידי תרגילי נשימה מיוחדים ניתן לחזק את שריר הסרעפת.

שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בבקע סרעפתי

שאלה:

האם יש סותרי חומצה טבעיים?

תשובה:

טיפול בצרבת שהוא נטורופתי, אינו טיפול סימפטומטי כגון טבליות רני הנוגדות את חומצות הקיבה, כי אם טיפול בשורש הבעיה.יש לברר קודם כול ממה נובעת הצרבת - השמנת יתר, בקע סרעפתי, אכילה מופרזת של :שומנים,קפאין, מזונות חמוצים, אלכוהול, עישון, אכילת ארוחות גדולות. קודם כל יש לשנות את הרגלי האכילה - להפסיק לאכול מזון שומני מאוד, מזונות חמוצים כגון עגבניות ופרות הדר, ולשתות אלכוהול. להקלה יש לישון על הגבהה. שנית יש לפתור את הבעיה - לרדת במשקל אם צריך, להפסיק לעשן. ל בקע סרעפתי יש לעשות תרגילים מחזקי סרעפת שיכולים מאוד להועיל.

שאלה:

אני בת 47 ומזה שנה סובלת מכאבים בקיבה שמחריפים בעיקר בלילה. אובחנתי כסובלת מבקע סרעפתי. מה יהיה טיפול בבקע סרעפתי שהוא מומלץ?

תשובה:

הסרעפת הינה שריר המפריד בין הקיבה לבין בית החזה. הסרעפת מלופפת סביב הספינקטר, שריר טבעתי, שנמצא בפתח הקיבה. בנוסף למרכיבים נוספים, הסרעפת דואגת שמיצי הקיבה לא יצאו חזרה לוושט על ידי לחיצה על הספינקטר. ב בקע סרעפתי קיים פתח קטן בסרעפת, עקב חסר עצבוב של המקום, וכך נגרם שהחלק התחתון של הקיבה עולה אל מעל הסרעפת. קשה לטפל בבקע סרעפתי כי זו בעיה מכנית של חוסר עצבוב המקום. אבל ניתן לחזק את שריר הסרעפת, וזה יכול מאוד להקל. ישנם תרגילים מיוחדים לחיזוק הסרעפת. דבר נוסף שאני ממליצה זה ללכת לשיעורי יוגה, שעובדים הרבה על שריר הסרעפת. יתכן וכאבי הבטן לא נובעים מבקע סרעפתי. במידה ויש צרבת, ישנו טיפול גם לכך.

שאלה:

אני בת 32 וסובלת מבקע סרעפתי ומצרבות קשות (עד כדי יריקת דם כל בוקר), ניסיתי לקחת לוסק תקופה די ארוכה של כמעט שנה וזה עזר לי חלקית אך גרם לי לתופעות לוואי קשות כמו עייפות וירידה במספר הכדוריות הלבנות. הרופא המטפל רשם לי תרופה שנקראת אלגיקל - קלצרבת אך התרופה הזו גורמת לי לתחושה של נפיחות ומלאות בקיבה וגיהוקים. אני כבר ממש מיואשת מהמצב כי רוב הדברים לא עוזרים לי הגרון והלוע אצלי מאד אדומים בגלל השריפה של הצרבת ואני מאד סובלת ברצוני לשאול האם יש עוד משהו שיכול לעזור לי עם הצרבות?

תשובה:

ממה שאת מדווחת סביר להניח שיש לך דלקת בוושט ולכן חשוב ביותר לטפל במצב. ישנם צמחי מרפא מאוד יעילים למצב זה. אני ממליצה לך לשתות, כהתחלה, חליטה של קמומיל ופיליפנדולה כמניעה, 2-3 כוסות ליום. המנעי מעישון, אלכוהול, מזונות שומניים, חריפים, קפאין, מזונות עתירי סוכר ומזונות חמוצים כגון עגבניות ותפוזים. השתדלי לאכול ארוחות קטנות ומפזרות ומזון קל לעיכול. לכן המנעי מבשר ואכלי ירקות דלי סיבים כגון בטטה, דלעת, גזר, קישוא. השתדלי לא לאכול פחמימות וחלבונים באותה ארוחה על מנת להקל על העיכול.

מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - בקע סרעפתי

הקשר בין תזונה עשירה בסיבים ובקע סרעפתי

מחקר העוסק בהשפעת תזונה עשירה בסיבים על מניעת סימפטומים של צרבת

השמנה וצרבת 

השמנה כגורם סיכון ל GERD, צרבת.

השמנה כגורם לאשפוז

מחקר המראה כי השמנה היא גורם לאשפוז תכוף עקב עליה של מזון מהקיבה לוושט (GERD)


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת