גרפסים מרובים • טיפול טבעימהם גרפסים מרובים?


גרפסים הם למעשה אויר הנכנס בזמן האכילה אל מערכת העיכול העליונה - וושט וקיבה. לכולנו יש גרפסים ברמה כזו או אחרת. עצם תהליך הלעיסה ובליעת האוכל גורם להכנסת כמויות שונות של אויר לקיבה.

הוצאת האוויר מהקיבה היא למעשה הגרפס המוכר הנקרא גם גיהוק ולעיתים בטעות שיהוק [תופעה אחרת].

אצל רוב האנשים כמויות הגרפסים המשתחררות הן קטנות ולא מורגשות. אצל אנשים מסוימים - במיוחד אלו הסובלים מבעיות עיכול כגון דלקת קיבה [גסטריטיס] או ריפלוקס [GERD] הגרפסים מרובים ומלווים גם בריח רע.

במקרים אלו כמויות הגרפסים יכולות להיות ברמה גבוהה מאוד ולהוות מטרד קשה לאיכות החיים מאחר ויש מקרים בהם נוצרים כאבים, לחצים, ואי נוחות רבה מעצם העובדה שיש צורך לשחררם כל העת.

שורה תחתונה: גרפסים מרובים הם תוצר של שחרור אויר כלוא מהקיבה


ניווט מהיר:
מה הסיבה לגרפסים מרובים?
• גרפסים מרובים ולחץ בחזה
מה הקשר בין גרפסים לכאבי בטן?
טיפול טבעי לגרפסים מרובים
כיצד להקל על גרפסים מרובים אחרי האוכל?
שאלות נפוצות על גרפסים מרובים


מה הסיבה לגרפסים מרובים?


במצבים בהם הגרפסים מופיעים בתדירות גבוהה מעבר לרגיל, קיימת לרוב ברקע בעיה כלשהיא במערכת העיכול. חשוב לזכור כי גרפסים מרובים אצל מבוגרים שונים במהותם מגרפסים אצל תינוקות - אצל מבוגרים יש מקרים בהם גרפסים מרובים הם תוצאה בלעדית של אכילה לא נכונה.

המקרים הנפוצים הקשורים להופעת גרפסים מרובים הם:

• תהליכי פירוק מזון לקויים
לרוב ברקע לבעיות כמו: גסטריטיס - דלקת בקיבה, ריפלוקס - GERD, אולקוס - כיב פפטי, חומציות גבוהה ועוד.

• תזונה לקויה
אכילה מהירה ולעיסה לא מספקת - גורמת לבליעת חתיכות גדולות של אוכל יחד עם כמויות גדולות של אויר היוצרים גרפסים מרובים. כמו כן צריכה מרובה של משקאות מוגזים עלולה גם היא להחמיר את מצב הגרפסים.


גרפסים מרובים סיבות


גרפסים מרובים ולחץ בחזה

אויר כלוא בקיבה שואף לצאת החוצה בדרך המהירה והקצרה ביותר. במצבים בהם יש גרפסים מרובים מצטברים כמויות גדולת של אויר באזור הקיבה הממוקמת מתחת לבית החזה.

האוויר הכלוא יוצר לחץ פנימי על דופן הקיבה ובעקבות כך תחושת לחץ בחזה. שחרור הגרפסים מוביל להקלה רגעית בלחץ אולם בשל ריבוי יצירת הגזים כל העת כמויות האויר בקיבה נשארות גבוהות ויוצרות גרפסים מרובים.

במקרים של לחץ בחזה חשוב לשלול אפשרות למקור אחר לכאבים.

שורה תחתונה: אויר וגזים כלואים בקיבה יוצרים לחץ בחזה בעוצמות שונות  


גרפסים מרובים וכאבי בטן


גרפסים מרובים הם לרוב תוצר לוואי של בעיה אחרת במערכת העיכול ולכן יתכנו מצבים שונים עם תסמינים נוספים ובהם גם כאבי בטן וכן גרפסים וכאבים בקיבה. תסמין שכיח הקשור לכאבי בטן הוא גרפסים מרובים הרגשה של מלאות - תסמין זה מלווה לרוב בכאבי הבטן ושניהם לא בהכרח תוצר ישיר של הגרפסים. אך כן ישנם מקרים בהם האוויר הכלוא עצמו יוצר לחץ גבוה על דפנות הקיבה או המעי - פעולה העלולה להוביל לכאבי בטן אף בעוצמה גבוהה.


גרפסים מרובים טיפול טבעי


על מנת לבנות תכנית טיפול מדוייקת למצבי גרפסים מרובים יש צורך להבין את מקור הבעיה בטרם מתאימים את תכנית הטיפול. במצבים בהם גרפסים מרובים מופיעים על רקע בעיה אחרת בקיבה [גסטריטיס או כיב] הטיפול הטבעי יתמקד בבעיית הרקע במקביל להקלה על תסמיני הגרפסים עצמם.

תזונה נכונה להפגת גרפסים מרובים
על מנת לאפשר איזון בפעולות הקיבה מותאם עבורך תפריט תזונתי מקיף אשר מכיל מגוון מזונות קלים לפירוק ועיכול וכן מזונות הנחשבים למפיגי גזים לצד דגש על מזונות אנטי דלקתיים וכאלו התומכים בהפחתת גירוי רירית הקיבה. תכנית התזונה מותאמת בצורה קפדנית מאחר ומזונות רבים הנחשבים לקרמנטיביים עלולים גם לייצר גירוי במצבים של דלקת בקיבה.

צמחי מרפא קרמנטיביים
ישנם מספר צמחי מרפא מוכרים בתכונות קרמנטיביות [מפיגי גזים] צמחים אלו עשויים לסייע רבות להפגת גרפסים וגזים כלואים במערכת העיכול. צמחים כגון ג'ינג'ר, שומר, קימל, קמומיל ועוד נמצאים בשימוש רפואי עממי מזה אלפי שנים למצבי עיכול שונים הכוללים כאבי בטן, גזים, גרפסים ועוד.


כיצד להקל על גרפסים מרובים אחרי האוכל?


אני בן 57, אובחנתי לפני כחצי שנה עם דלקת בקיבה. הומלץ לי טיפול תרופתי [נקסיום] וכן התחלתי לשנות את התזונה. אולם אני שם לב שבמיוחד אחרי אכילה - אפילו של כמה ביסים - מופיעים אצלי גרפסים בכמויות גבוהות במיוחד.

חייב לציין שהשימוש בנקסיום הפחית מעט תסמינים אחרים כמו צרבות מהם סבלתי, אולם אני עדיין סובל מגרפסים מרובים אחרי האוכל.


תשובה:
תהליך שיקום וריפוי גסטריטיס כאשר ברקע יש גרפסים מרובים, במיוחד אחרי אוכל, חייב לכלול גם התייחסות לצורת האכילה שלך מעבר לנושאים האחרים בטיפול.

הכוונה היא שבמקביל לתכנית התזונתית לריפוי הדלקת יש חשיבות להתייחס לדרך בה אתה אוכל ובמיוחד לכמויות ולצורת הלעיסה.

מעבר לזה ניתן לעשות שימוש בצמחי מרפא כדי לוודא שרמת החומציות בקיבה מאוזנת מאחר ותופעת גרפסים מרובים בטן נפוחה מצביעה לרוב על  תהליכי פירוק לא תקינים.


גרפסים מרובים ובחילות


אני סובלת מזה כמה חודשים מכמות של גרפסים מרובים וצרבת מלוות בבחילות. אני לא מסוגלת להיות ליד מישהו כי כל דקה יוצא לי גרפס. זה מצב מגוחך שאין לי כוחות להיות בו יותר.

גסטרו-אנטרולוג אמר שיש לי ריפלוקס עם דלקת קלה בוושט. ניסית לקחת את כל סוגי הכדורים והתוספים ועדיים לא רואה הקלה עם התופעה הזו.


תשובה:
זו אכן בעיה מטרידה ולא נעימה להסתובב ככה כל היום. מעבר לטיפול תרופתי קונבנציונלי יש כמה דרכים נוספות בהם ניתן לפתור את הבעיה. העניין הוא פשוט להפחית את תהליך הריפלוקס וכן לוודא שיקום של פעילות הקיבה.

אלו למעשה הבעיות אשר עומדות ברקע לתופעת הגרפסים המרובים לצד הבחילות והצרבות.

כמובן כל אמצעי היכול להביא לך להקלה על הגרפסים היא חיובית - אבל רק טיפול בשורש הבעיה יספק מענה יסודי. שוב, כמו בכל מקרה אחר של בעיית עיכול יש צורך להתייחס לפרטים הקטנים ביותר ולהתאים עבורך את השילוב אשר יוביל להחלמה בסופו של עניין.

תזונה נכונה, קלה לעיכול, לצד הרגלי אכילה נכונים הם הדרך המהירה והטבעית ביותר להשגת המטרה. לצד התזונה גם צמחי מרפא וכן תרגול נשימות סרעפתיות תורמים רבות להתקדמות ההחלמה.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


גרפסים עם ריח רע


לפני שנה התחילה לי נפיחות גדולה בבטן העליונה יחד עם גרפסים עם ריח רע. בהתחלה חשבתי שזה בגלל משהו שאכלתי אולם אחרי שהתופעות האלו נמשכו לאורך שבועות רצופים הבנתי שזה כנראה בעיה יותר שורשית.

אני מנסה כמה שבועות ללעוס פטרוזיליה ולשתות הרבה חליטות עם נענע ולואיזה כי הבנתי שהם יכולים להפחית את הריח. קראתי גם שיתכן ויש לי הליטוזיס. האם זה יכול להיות?


תשובה:
פטרוזיליה נחשבת לירק נפלא עם תכונות בריאותיות רבות. אולם היא לא יכולה לפתור לבדה את הגרפסים והנפיחות שלך. גם חליטות עם נענע לא יעשו את העבודה. מצד שני הליטוזיס [ריח רע מהפה] אמנם דומה בהתנהגות שלו אבל לא נראה לי שזה המקרה.

גרפסים עם ריח רע לרוב מצביעים על בעיה בקיבה. מאחר וריח יש בעיקר בקיבה שם מתרחשים כל תהליכי הפירוק של המזון. אני חושבת שאתה צריך לבדוק כיוונים של היפוכלורידריה - תת חומציות בקיבה מכיוון שבמקרים אלו המזון לא מתעכל בצורה טובה ואז נוצרת תסיסה אשר הריח הרע בגרפסים שלך היא סממן אופייני לכך.

מצבים אחרים אשר יכולים להיות ברקע להופעת נפיחות וגרפסים מסריחים הם בעיות כמו דלקת בקיבה וריפלוקס. גם במצבים אלו תיתכן הצטברות גבוהה של אויר אשר יוצר את הנפיחות אותה אתה מרגיש ובהמשך את אותם גרפסים שהם השחרור של אותו אויר.


גרפסים מרובים ללא הפסקה


אני בת 52 וברקע יש לי בקע סרעפתי וגסטריטיס כרוני. אני שותה כבר שנה בערך נקסיום 40 מ"ג ומרגישה הטבה חלקית בלבד. אני רוצה להפסיק את הנקסיום כי שמעתי שהוא לא מומלץ לקחת הרבה זמן אבל מפחדת שהתסמינים יהיו יותר חזקים.

בעיקר אני סובלת מגרפסים מרובים ללא הפסקה. אני יכולה להכנס להתקפת גרפסים כמו מכונת ירייה בלי שליטה. זה מביך אותי מאוד וזה גורם לי לסבל רב. אני סובלת מלחץ גבוה עקב מצב אישי בעבודה.

תשובה:
גרפסים מרובים ללא הפסקה הם אכן תופעה מטרידה ביותר ולא נעימה. היא יותר קשורה לדלקת בקיבה שיש לך ופחות לבקע הסרעפתי שהוא מצב נתון ולא אמור לגרום לתסמינים כלשהם.

עם זאת דלקתיות בקיבה בשילוב חומציות גבוהה עלולים להוביל לתהליכי עיכול לא תקינים ומכאן גם לתסמינים כמו הגרפסים שאת חווה.

הטיפול הטבעי למצבים אלו כולל שילוב מותאם אישי של תזונה שיקומית למערכת העיכול, צמחי מרפא מפיגי גזים ועבודה על הפחתת סטרס/איזון מערכת העצבים. זה השילוב האידאלי כדי לטפל בשיקום רירית הקיבה ולהביא להחלמה יסודית וארוכת טווח.


איך ניתן להקל על גרפסים מרובים וגוש תקוע בגרון


אני בן 47 ואובחנתי עם בקע סרעפתי וריפלוקס. אני כרגע מטופל באומפרדקס, עיקר התסמינים שיש לי זה בטן נפוחה, כאבים בחזה, גרפסים מרובים וגוש תקועה בגרון. זה מרגיש כאילו יש לי גו'לה בגרון שלא עוזבת אותי ובמקביל אני סובל מגרפסים ללא הפסקה. בכמה בדיקות שעשיתי אצל רופא אף אוזן גרון הוא אמר לי שזה כנראה ריפלוקס.

מה אני יכול לעשות כדי להקל או לטפל בצורה יסודית בתופעה הזו של הגרפסים עם הגוש בגרון? האם זה יכול להיות גם סטרס כי התחלתי לקחת משהו להרגעה אחרי תקופה קשה.

תשובה:
גרפסים מרובים הם תסמין הקשור לקיבה - לרוב לריפלוקס כפי שאבחנו אצלך.. אותו ריפלוקס כנראה גם אחראי על תחושת הגוש התקוע בגרון אצלך. בהחלט יש גם לסטרס חלק בעניין. גרפסים מרובים חרדה ולחץ קשורים אחד לשני, למעשה יש מצבים בו תחושת גוש תקועה בגרון הוא תוצר בלעדי של מתח - מצב זה נקרא גלובוס היסטריקוס. אולם לרוב, כמו אצלך, זהו כנראה שילוב של הריפלוקס לצד המתח שאתה חווה.

כיצד לטפל ולהקל על גרפסים מרובים עם גוש בגרון?
לבחון היטב את התזונה שלך, יש צורך להבין כמה התזונה שלך משפיעה על תפקודי הקיבה ועל החומציות הגבוהה בתוכה. במקביל חשוב להתאים עבורך תכנית תזונתית התומכת בבלוטת האדרנל - זו בלוטה האחראית על עמידות הגוף בפני סטרס ולכן היא חשובה במצבים של מתח כמו אצלך.

בנוסף להיבטי התזונה גם צמחי מרפא יכולים להיות רלוונטיים עבורך בהתמודדות עם מצבי גרפסים מרובים וגוש תקועה בגרון. פורמולת צמחים מותאמת על מנת לספק מענה הן לריפלוקס והן להפחתת הסטרס.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..