אזופגיטיס • דלקת בוושט • טיפול נטורופתי טבעיאזופגיטיס - רקע כללי

אזופגיטיס משמעה דלקת בוושט. הוושט הינו הקנה המחבר בין הלוע לקיבה, דרכו עובר האוכל. גירוי גבוה או ממושך על ריריות הוושט עלול להוביל למצב דלקתי. מרבית מקרי הדלקת מקורם בחשיפת ריריות הוושט למיצי הקיבה החומציים.


ריפלוקס ודלקת בוושט

דלקת בוושט - אזופגיטיס, נגרמת לרוב בעקבות גירוי חזק של ריריות הוושט. הגורם השכיח ביותר לדלקת בוושט הינו ריפלוקס - החזר וושטי הנקרא בלועזית - GERD - Gastroesophagel Reflux Disease. מצב של ריפלוקס מאופיין בחזרה של מיצי עיכול מהקיבה לוושט. מיצי הקיבה בעלי חומציות גבוהה באים במגע עם ריריות הוושט העדינות, צורבים ומגרים אותם.

צריבה וגירוי ממושכים גורמים לדלקת בוושט -אזופגיטיס. הסימפטום העיקרי למחלת ההחזר הוושטי (GERD) הינו צרבת, אך יש אנשים הסובלים מריפלוקס ולא מרגישים צריבה.


סיבות נוספות העלולות לגרום לאזופגיטיס

ישנם סיבות נוספות העלולות לגרום לאזופגיטיס -דלקת בוושט, בין השאר, הקאות ממושכות, כמו במצבי בולמיה, זיהומים ויראלים או פטרייתיים אצל אנשים עם מערכת חיסון מדוכאת (כמו חולי איידס) או אזופגיטיס אאוזינופילית - דלקת בוושט הנגרמת עקב תגובת יתר של מערכת חיסון, בדרך כלל על רקע אלרגיה.


סימפטומים נפוצים לדלקת בוושט

הסימפטומים הנפוצים ביותר למצבי דלקת בוושט כוללים תחושה של צריבה, בעירה או כאב באיזור החזה. סימפטומים אילו יכולים להיות מלווים בטעם מר בפה. כמו כן, אם הדלקת נגרמת מריפלוקס, יתכן ויש שיעול כרוני יבש הנגרם עקב גירוי הריריות של בסיס הגרון. יש אנשים שמרגישים לאחר אכילה שאוכל תקוע להם בוושט.

הכאבים יכולים להיות לא רק בחזה אלא גם לעלות ללסתות ואף לאזניים. אכילה ובעיקר שכיבה לאחר אכילה מחמירה את התופעות, בעיקר לאחר ארוחה המכילה כמות גדולה של אוכל. לסיכום, תסמינים אלו נפוצים במצבים של דלקת בוושט:

צרבות
תחושת בעירה או כאב באזור החזה
טעם מר בפה
שיעול כרוני יבש
תחושה של אוכל תקוע בגרון
כאבים בלסתות


וידאו קצר על הטיפול הטבעי באזופגיטיס


הקשר בין תזונה, אורח חיים ואזופגיטיס

דלקת בוושט קשורה בצורה הדוקה לאורח חיים ובמיוחד לתזונה. כיום ידוע כי דלקת בוושט הנגרמת בעיקר מריפלוקס מקורה בתזונה לקויה, צריכת חומרים רעלניים כגון ניקוטין, אלכוהול וקפאין, סטרס מתמשך ועוד.

מחקרים רבים הראו כי לתזונה יש השפעה דרמטית של מניעה וריפוי דלקות בוושט. לצד תזונה, אורח חיים בריא הכולל ניהול והפחתת סטרס, המנעות מרעלנים ועוד תורמים גם הם לתהליכי ריפוי ומניעה של הדלקת.


אזופגיטיס טיפול טבעי

מרכז הטיפול הנטורופתי הוא איתור המקורות היסודיים באורח החיים ובתזונה של המטופל, הקשורים להופעת הדלקת. טיפול באזופגיטיס מתחיל במיפוי יסודי של המצב הרפואי, אורח החיים, הרגלי התזונה, וכן בחינה ואיתור בעיות נוספות במערכות שונות העלולות להיות קשורות להיווצרות הדלקת.

על בסיס הנתונים האלו נבנית תכנית טיפול בדלקת וושט, באופן אישי הכוללת תכנית תזונתית שיקומית וכן פורמולת צמחי מרפא תקניים לסיוע ממוקד בריפוי הריריות ואיזון מערכת העיכול כולה. השילוב בין תזונה נכונה, הרגלי חיים בריאים וצמחי מרפא מגביר בצורה משמעותית את סיכויי הריפוי מאזופגיטיס ויצירת בסיס בריאותי למניעה חוזרת של הדלקת.

גם במצבים של אזופגיטיס אאוזינופילית ניתן, על ידי התאמה של תכנית תזונתית היפואלרגנית וצמחי מרפא מרפאי ריריות, להקל על הסימפטומים ולהפחית את הדלקת על ידי איזון מערכת החיסון.


תרומתה של תזונה נכונה בריפוי אזופגיטיס

לתזונה נכונה, לצד הרגלי חיים מאוזנים, חלק חשוב ביותר בתהליכו של טיפול באזופגיטיס / טיפול בדלקת בוושט. רכיבי מזון מסויימים מוכרים בהשפעתם השלילית במצבי אזופגיטיס - הן בהגברת גירוי הריריות והן בהאצת עליית מיצי עיכול מהקיבה לוושט ויצירת תהליכים דלקתיים עקב כך. ישנה חשיבות גבוהה גם לחיזוק של שריר הוושט.

תזונה נכונה יוצרת סביבה אנטי דלקתית ומסייעת רבות להגנה על ריריות הוושט ושיקומם, לצד איזון רמות החומצה בקיבה ומניעת עליית מיצי עיכול חזקים לכיוון הוושט.


תפקידם של צמחי מרפא לטיפול בדלקת בוושט

ישנם צמחי מרפא תקניים המוכרים ביכולתם להפחית בצורה משמעותית תהליכי צרבת וכן לסייע בשיקום וריפוי ריריות הוושט המודלקות. צמח כגון אולמוס (Ulmus Fulva) מכיל חומרים הנקראים מוצילגים. חומרים אילו בעלי יכולת להגן על ריריות הוושט, ולסייע בשיקומן. צמח מרפא שימושי נוסף הוא הליקוריץ (Glycyrrhiza Glabra) המכיל גם הוא מוצילגים והוא מוכר כבעל פעילות אנטי דלקתית ממוקדת.

שילוב נכון של צמחי מרפא ותזונה יכולים להוביל להקלה נקודתית ומהירה מהסימפטומים ולסייע בצורה משמעותית בתהליך הריפוי כולו.


טיפול טבעי לאזופגיטיסטיפול נטורופתי לאזופגיטיס


 דלקת בוושט - מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי

צמחי מרפא ואזופגיטיס-דלקת בוושט
צמחי מרפא בעלי פעילות נוגדת חימצון מונעת אזופגיטיס/דלקת בוושט

קפה ודלקת בוושט
מחקר העוסק בשתיית קפה והשפעתו על חולשת השריר הטבעתי וגורמת לצרבת

משקל ודלקת בוושט
מחקר המראה כי השמנה, בעיקר בטנית, הינה גורם סיכון לדלקת בוושט


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בדלקת בוושט

שאלה:
אני בחור בן 40, אובחנתי עם אזופגיטיס. אני סובל מצרבות קשות כבר הרבה שנים ולא ממש טיפלתי בזה חוץ מנטילת כדורים סותרי חומצה כמו רני וטאמס. הרופא המליץ לי על אומפדקס אבל אני לא מעוניין לקחת תרופות מסיבות אישיות. ריצית לדעת האם ישנה דרך שיכולה להקל על הצרבת ועל הדלקת בוושט בצורה טבעית?

תשובה:
בהחלט ניתן לטפל ולרפא אזופגיטיס בדרך טבעית. טיפול באזופגיטיס מבחינה הנטורופתי משלב כמה גורמים משמעותיים לדלקות בוושט כגון תזונה נכונה, צמחי מרפא ועוד. כלים אלו מסייעים להקלה מהירה על הסימפטומים, ובמקביל ריפוי יסודי של הדלקת ומניעת חזרתה. ההתמקדות במניעת ריפלוקס הוא הבסיס המרכזי לטיפול, כלומר, מטרה טיפולית עיקרית היא למנוע את הצרבות.

במקביל, תכנית הטיפול מתמקדת בריפוי הריריות המודלקות. מהניסיון הקליני שלנו לטיפול הנטורופתי יעילות גבוהה והוא ומניב תוצאות מצוינות.


שאלה:
אני בן 25, רזה, סובל מצרבות ושריפה בחזה מזה מספר שנים. אפילו פעם אחת הלכתי למיון כי חשבתי שיש לי בעיה בלב. לפני כשבוע עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה ונמצא כי יש לי אזופגיטיס, דלקת בוושט דרגה 2. קיבלתי תרופה בשם לוסק ל-8 שבועות. רציתי לדעת איך נגרמה הדלקת? האם עליי לשנות משהו באורח חיי או שמספיק לקחת את התרופה?

תשובה:
הדלקת בוושט אצלך נגרמה עקב החזר כרוני, חוזר ונשנה, של חומצת הקיבה לוושט. חומצות הקיבה גרמו לגירוי רירית הוושט ולדלקתיות. על מנת לפתור את הבעיה יש ראשית למנוע את חזרת החומציות מהקיבה לוושט. מטרת הלוסק להפחית את ייצור חומצות הקיבה ועל ידי כך להפחית את הדלקת, אבל אם לא תעשה שינוי באורח חייך הצרבת תחזור כשתפסיק את התרופה.

שינוי אורח חיים, בעיקר בתזונה, יכול לפתור את בעייתך מהשורש. תכנית תזונתית מותאמת למצבך תתרום רבות לאזן את רמת החומציות בקיבה ולמנוע את הדלקת בוושט. בנוסף ישנם צמחי מרפא אנטי דלקתיים המסייעים בהגנה על רירית הוושט ותרומים לשיקומה בצורה יעילה.


טיפול טבעי לאזופגיטיסטיפול נטורופתי לאזופגיטיס


שאלה:
אני סובל מדלקת בוושט בגלל צרבות. אני תמיד מעדיף לפתור את הבעיות הבריאותיות שלי בדרכים טבעיות. קראתי הרבה על צמחי מרפא והבנתי שיש צמחי מרפא יעילים למצבי. קראתי על צמח הפיליפנדולה שהוא סותר חומצה טבעי. זה נכון?

תשובה:
הפיליפנדולה הוא צמח בעל פעילות אנטי דלקתית, בעיקר למערכת העיכול. צמח זה יעיל במצבי חומציות יתר בקיבה, אולקוס וצרבת. החומרים הפעילים של הצמח הם גליקוזידים, וחומצה סליצילית בעלי פעילות נוגדת דלקת ברמה גבוהה ומרוכזת. הפיליפנדולה מכילה, בנוסף לחומצה הסליצילית, חומרים המגינים על הרירית.

כמו כן הצמח מכיל טנינים בעלי פעילות מכווצת רקמות ולכן הוא יעיל לריפוי פצעים וכיבים במערכת העיכול, בעיקר בוושט. הפיליפנדולה אינה סותרת חומצה כי אם מווסתת חומצה ולכן אינה פוגעת ביכולת העיכול של הקיבה. ישנם צמחי מרפא נוספים המומלצים בנוסףלפיליפנדולה. התאמה של צמחים בשילוב תזונה נכונה מניב תוצאות יעילות ביותר בריפוי אזופגיטיס.