אזופגיטיס - דלקת בוושט - טיפול וריפוי טבעיאזופגיטיס - דלקת בוושט - רקע כללי
אזופגיטיס הינה דלקת בוושט. הוושט הינו הקנה המחבר בין הלוע לקיבה, דרכו עובר האוכל.

הגורמים לאזופגיטיס דלקת בוושט

• הגורם השכיח ביותר לאזופגיטיס/דלקת בוושט הינו מחלת הרפלוקס, ההחזר הוושטי - GERD - GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE. אזופגיטיס/דלקת בוושט זו נקרא ברט אזופגיטיס (BARRET ESOPHAGITIS) מחלת ההחזר הוושטי, GERD , מאופיינת בחזרה של מיצי קיבה מהקיבה לוושט. מיצי הקיבה צורבים ומגרים את רירית הוושט. הגירוי גורם לדלקת בוושט. הסמפטום העיקרי למחלת ההחזר הוושטי הינו צרבת.

• גורמים נוספים לאזופגיטיס/דלקת בוושט הינם זיהומים (בעיקר קנדידה, הרפס סימפלקס ו CMV). הזיהומים בעיקר מופיעים אצל אנשים עם כשל חיסוני כגון חולי איידס.

• אזופגיטיס יכול גם להופיע עקב אלרגיות למזון, הקאות חוזרות ונשנות (כמו אצל חולי בולימיה), טיפול של הקרנות או ניתוח באיזור החזה , פציעה עקב לקיחה של חומצות (בעיקר על ידי שתיית חומרים רעילים)

• ישנם תרופות מסוימות העלולות לגרום לאזופגיטיס: אספירין - תרופה שעשתה "קאמבק" בשנים האחרונות. בעבר השתמשו בה להורדת חום אך השימוש הופסק עקב תופעת הלוואי המסוכנת שהאספירין גרם - דימומים פנימיים ודלקתיות במערכת העיכול. כיום ממליצים לכל אדם מעל גיל 50 לקחת באופן קבוע אספירין למטרות דילול דם, למניעת התקפי לב ושבץ מוחי. לאספירין תופעת לוואי של גירוי רירית מערכת העיכול ולכן זו תרופה מאוד בעייתית. תרופות נוספות העלולות לגרום לאזופגיטיס- איבופרופאן, אשלגן, אלנדרונאט ודוקסיציקלין.


אזופגיטיס - דלקת בוושט - טיפול נטורופתי טבעי

לאחר אבחון הסיבה לאזופגיטיס/דלקת בוושט, מותאמת תכנית טיפול. במצבי מחלת ההחזר הוושטי, GERD, או כפי שהיא נקראת ברט אזופגיטיס, מניעה של חזרה של תכולת הקיבה לוושט תקל על הכאב, תמנע את היווצרות הדלקת ותיתן הזדמנות לרירית המודלקת בוושט להרפא. כשמופיעה צרבת רוב האנשים לוקחים סותרי חומצה להקל על הסימפטום. רוב סותרי החומצה מכילים מגנזיום ואלומיניום. לקיחה קבועה של מינרלים אלו עלולה לגרום לנזק. לקיחה ארוכת טווח של מגנזיום עלולה לגרום לשלשול. אלומיניום מהווה סיכון גדול יותר מכיוון שמינרל זה נמצא קשור למחלת האלצהיימר. נתיחות לאחר המוות של חולי אלצהיימר הראו ריכוז גבוה של אלומיניום במוח. כמו כן סותרי חומצה מכילים סידן קרבונט, שצריכת כמויות גבוהות שלו מקושרות עם אבני כליה. סותרי החומצה, שנלקחים בסמוך לאכילה, פוגעים בתפקוד מיצי הקיבה שתפקידם לפרק את המזון ובכך עלולים לגרום לבעיות עיכול. סותרי החומצה יכולים להקל רגעית על הצרבת אך הם אינם פותרים את הבעיה לטווח רחוק.


טיפול תזונתי לאזופגיטיס:

• הקלה על הקיבה (אכילת ארוחות קטנות ומפוזרות, אכילת מזון קל לעיכול, הפרדת מזונות) על מנת שתכולת המזון לא יעלה חזרה לוושט
• הימנעות ממזונות חמוצים כדי לא להחריף את הצרבת
• הימנעות ממזונות המחלישים את הספינקר, שריר טבעתי, הנמצא בין הקיבה לוושט, לדוגמא שתיתת קפה. החלשות שריר זה מאפשר למזון לחזור לוושט ביתר קלות.
• בניית תפריט תזונתי אנטי דלקתית כדי לטפל בדלקת בוושט. ישנם חומצות שומן שמורידות את הדלקתיות בוושט ויעילות בטיפול בדלקת.

צמחי מרפא לאזופגיטיס-דלקת בוושט:
ישנם צמחי מרפא היכולים להקל על הצרבת ועוזרים בריפוד וריפוי הרירית ובמניעה וטיפול בדלקת. בניהם פיליפנדולה, אולמוס, אלטאה ועוד.


אזופגיטיס - דלקת בוושט - שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי

שאלה:
האם ניתן לטפל באזופגיטיס בדרכים טבעיות?
תשובה:
הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר בטיפול באזופגיטיס/דלקת בוושט. הוא לא רק מקל על הסמפטומים, אלא פותר את הבעיה מהשורש אחת ולתמיד. הימנעות החזר וושטי הוא הבסיס לטיפול ובנוסף ריפוי הריריות המודלקות על ידי תזונה נכונה וצמחי מרפא, יעיל ביותר ומניב תוצאות מצוינות.

שאלה:
אני בן 25, רזה, סובל מצרבות וכאבי בטן מזה מספר שנים. לאחרונה נשלחתי לבדיקת גסטרוסקופיה ונמצא כי יש לי אזופגיטיס/דלקת בוושט דרגה 2. קיבלתי לוסק ל-8 שבועות. רציתי לדעת איך נגרמה הדלקת? האם עליי לשנות משהו באורח חיי או שמספיק לקחת את התרופה (וכמובן, בסיומה לחזור לביקורת)?
תשובה:
הדלקת נגרמה עקב החזר כרוני, חוזר ונשנה, של חומצת הקיבה לוושט. חומצת הקיבה גרמה לגירוי רירית הוושט ולדלקתיות. הלוסק יעזור לך כל עוד תיקח אותו - הוא לא יפתור את הבעיה. בנוסף, הלוסק מונע הפרשה תקינה של חומצות קיבה וגורם לבעיות עיכול. שינוי אורח חיים יכול לפתור את בעייתך לחלוטין. צריך לאבחן מה מקור כאבי הבטן והצרבות ולבנות לך תפריט תזונתי המתאים באופן אישי למצבך. בנוסף ישנם צמחי מרפא אנטי דלקתיים המצפים את רירית הוושט ומגנים עליה בצורה יעילה ביותר. אתה בחור צעיר וניתן בהחלט לפתור את הבעיה אחת ולתמיד ולא לחכות לסיבוכים בעתיד.

שאלה:
קראתי על צמח הפיליפנדולה שהוא סותר חומצה טבעי. זה נכון?
תשובה:
הפיליפנדולה הוא צמח בעל פעילות אנטי דלקתית , בעיקר באזור מערכת העיכול. צמח זה יעיל במצבי חומציות יתר בקיבה , אולקוס, צרבת ונטיה לשלשולים. החומרים הפעילים של הצמח הם גליקוזידים, סליצילטים בעלי פעילות נוגדת דלקת ברמה גבוהה ומרוכזת. אספירין, תרופה נוגדת דלקת, מכילה חומצה סליצילית, כמו הפיליפנדולה, אך אספירין גורם לדלקת בריריות מערכת העיכול כי הוא מגרה אותם ואילו הפיליפנדולה מכילה , בנוסף לחומצה הסליצילית, חומרים שמצפים ומגינים על הרירית. כמו כן הצמח מכיל טנינים בעלי פעילות מכווצת רקמות ולכן הוא יעיל לריפוי פצעים וכיבים במערכת העיכול, בעיקר בוושט.


אזופגיטיס - דלקת בוושט מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי

צמחי מרפא ואזופגיטיס-דלקת בוושט
צמחי מרפא בעלי פעילות נוגדת חימצון מונעת אזופגיטיס/דלקת בוושט

קפה ודלקת בוושט
מחקר העוסק בשתיית קפה והשפעתו על חולשת השריר הטבעתי וגורמת לצרבת

משקל ודלקת בוושט
מחקר המראה כי השמנה, בעיקר בטנית, הינה גורם סיכון לדלקת בוושט


לילך נהרי-נטורופתית מומחית