התקף גסטריטיסמה זה התקף גסטריטיס?

התקף גסטריטיס הוא אירוע אקוטי בו ישנה תגובה חריפה המלווה בתסמינים שונים על רקע דלקת ברירית הקיבה (גסטריטיס).

התקף גסטריטיס עלול להופיע עקב סיבות שונות – בעיקר אלו המשפיעות על רמת החומציות בקיבה ועל רמת החשיפה של הרירית המודלקת למגע עם חומרים המגבירים את התגובה הדלקתית ומגבירים את גירוי הרירית עצמה – וזה יכול להיות תזונה לקויה או אפילו סוג מזון מסוים שיצר גירוי גבוה על הריריות המודלקות וכו'


מתי התקף גסטריטיס יכול להופיע


הופעת התקף גסטריטיס היא על רקע תהליך דלקתי ברירית הקיבה (גסטריטיס) אשר יכול, לעיתים, להתרחש ללא תסמינים מורגשים.

דלקתיות של רירית הקיבה עלולה לנבוע מסיבות שונות כאשר הנפוצות שבהן הם: תזונה לקויה, מתח/סטרס, חיידק הליקובקטר פילורי, חומציות גבוהה, גירוי יתר של רירית הקיבה על ידי חומרים חזקים (אלכוהול, עישון, חשיפה לכימיקלים ועוד).

במצב בו רירית הקיבה מודלקת נוצרת רגישות גבוהה היכולה לבוא לידי ביטוי כהתקף גסטריטיס עקב עליה בחומציות הקיבה או גירוי גבוה מקומי של הריריות המודלקות בדופן הקיבה.

חשוב לזכור: התקפי גסטריטיס לא מופיעים לבד והם תמיד על רקע של גסטריטיס בקיבה.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


טיפול טבעי בהתקף גסטריטיס


הטיפול הנטורופתי להתקפי גסטריטיס מתייחס בעיקר לשורש הבעיה אשר גרמה להיווצרות הגסטריטיס מלכתחילה – בתהליך אבחון מקדים בודקים את מגוון הגורמים באורח החיים הקשורים בד"כ לבעיות עיכול שונות ובהם גסטריטיס כגון: תזונה, סטרס, גירוי יתר של רירית הקיבה, עודף חומציות או תת חומציות (היפוכלורידריה) וכו'.

לאחר קבלת תמונה מקיפה נבנית תכנית הטיפול והיא כוללת התייחסות מותאמת למטופל ולסיבות לגורמי הגסטריטיס.

לדוגמא, תכנית תזונה מותאמת מורכבת ממאות סוגי מזונות שונים אשר כל אחד מהם נבחר בהתאמה לצורכי המטופל, לאורח החיים, לחומרת הגסטריטיס ועוד – כמו כן ישנה התייחסות תזונתית להיבטים נוספים כגון שילובי מזון, צורות הכנת מזון (דבר היכול להשפיע רבות על גירוי רירית הקיבה במצבי גסטריטיס) ועוד.

מעבר להתאמה האישית של תכנית התזונה משולבים בטיפול גם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית, תמיכה במערכת החיסון, איזון רמות חומציות בקיבה והגנה על ריריות הוושט והקיבה במטרה להפחית את עוצמת ההתקף והדלקת עצמה.

נושאים נוספים רלוונטיים העשויים להיות כלולים בתכנית הטיפול להתקף גסטריטיס הוא הפחתת סטרס ומתח – כיום אנו יודעים שמתח מתמשך הוא אחת הגורמים המרכזיים לבעיות עיכול שונות ובהם גסטריטיס ולכן חשוב לשלב בטיפול גם הפחתת לחצים וסטרס – פירוט נרחב בהמשך המאמר.


כיצד תזונה יכולה להבריא מהתקף גסטריטיס?


התקף גסטריטיס מבטא למעשה אירוע חריף של תסמין אחד או שניים הנובעים מגסטריטיס בקיבה. ההתקף נובע בד"כ מגירוי חזק של הרירית המודלקת מלכתחילה ומכאן הופעת תסמינים בעוצמה גבוהה.

אחד הגורמים המרכזיים להחלמה מדלקת בקיבה ומהתקף גסטריטיס הוא תזונה נכונה – למזונות מסויימים יש יכולת דרמטית בהגברת רגישות רירית הקיבה ועידוד היווצרות דלקת לעומת סוגי מזון אחרים אשר מכילים רכיבים המסייעים רבות להגנה על רירית הקיבה, הורדת תהליכים דלקתיים, הגברת התגובה החיסונית, עידוד הפרשות מיצי עיכול בצורה תקינה ושמירה על חומציות מאוזנת בקיבה.

יתרה מזאת, יש חשיבות רבה לא רק למה שאנו אוכלים ומה לא אוכלים, אלא גם להיבטים נוספים בתזונה היכולים לסייע רבות בתהליך החלמה מגסטריטיס ומדובר בהיבטים כגון: צורות בישול, שילובי מזון, צורות אכילה, פיזור סוגי המזון השונים על פני היממה, היגיינת מזון ועוד.

חשוב לזכור: תכנית תזונה נכונה היא בעלת תרומה מכרעת בהחלמה מדלקת בקיבה ופתרון התקף גסטריטיס כזה או אחר.


הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך.
קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329


תרומתם של צמחי מרפא בטיפול להתקף גסטריטיס


צמחי מרפא כגון: אולמוס (ULMUS) קופטיס (COPTIS) פיליפנדולה מכילים רכיבים אנטי דלקתיים והם בעלי יכולת לסייע לאיזון התגובה החיסונית וכן סיוע להגנה על ריריות הוושט והקיבה וכן סיוע באיזון רמות החומציות בקיבה ובכך סיוע משמעותי להרגעת התקף גסטריטיס והחלמה מדלקת בקיבה בכלל. מעבר לצמחים טובים לגסטריטיס, ישנם צמחי מרפא נוספים הטובים להרגעה כללית כגון טיליה (TILIA) בקופה (BACOPA) ועוד.


טיפול משולב ויעילותו בטיפול בהתקף גסטריטיס


התקף גסטריטיס יכול לנבוע מכמה גורמים בנפרד או בו זמנית – טיפול משולב המספק מענה לכל גורמי היווצרות הדלקת בקיבה מגדיל את סיכויי ההחלמה בצורה משמעותית.

בנוסף, התייחסות הן לתסמינים של הגסטריטיס והן לסיבות השורשיות מסייעות הן להחלמה והן למניעה עתידית טובה יותר. הטיפול בקליניקה מבוסס על אבחון והתאמת מספר היבטים כשהמרכזיים בהם: תזונה נכונה, הפחתת סטרס, צמחי מרפא, הפחתת דלקתיות, שיפור תהליכי פירוק וספיגה ועוד.


מה זה דלקת בקיבה - גסטריטיס?


גסטריטיס - דלקת בקיבה, היא למעשה מצב בו יש דלקת בריריות הקיבה. ריריות הקיבה מצופות בחומר הגנה בפני מיצי העיכול החומציים אשר תפקידם לפרק את האוכל ולהכינו לקראת מעבר להמשך פירוק וספיגה במעי.

במקרים מסוימים, נפגם ציפוי ההגנה של רירית הקיבה והיא חשופה יותר למגע עם מיצי העיכול החומציים – במהלך הזמן, חשיפה זו מובילה לגירוי מתמשך ויצירת דלקת בריריות הקיבה.

סיבות שונות יכולות להוביל להיווצרות גסטריטיס – יתכן וגם גורמים מסוימים משפיעים אחד על השני ויכולים לגרום לדלקת בקיבה באופן ישיר או עקיף:

חומציות גבוהה: בעיקר עקב תזונה לקויה אך גם נטילת תרופות, אלכוהול, עישון –יכולים להשפיע

תזונה לקויה: עשירה ברכיבים המעלים את סף הגירוי של רירית הקיבה ומגבירים את רמת החומציות
סטרס/מתח נפשי: מוביל לשינויים בקיבה ועלול לגרום לדלקתיות ולגסטריטיס
חיידק הליקובקטר פילורי: אחת הסיבות השכיחות – החיידק פוגם בהגנה של הרירית ומשגשג – מערכת החיסון מגיבה – ובמקרים בהם אין הצלחה ישנה דלקת מתמשכת בריריות הקיבה.


תסמינים שכיחים בהתקפי גסטריטיס


התקף גסטריטיס, כאמור, הוא אירוע חריף ואקוטי של דלקת בקיבה העלול לבוא לידי ביטוי בתסמינים כגון:
- כאבים באזור בית החזה
- דקירות באזור הקיבה
- תחושת שריפה חזקה בבטן
- בחילות והקאות
- צרבות קשות מלוות כאבים היכולים להגיע גם עד לאזור הצוואר והראש
- נפיחות, מלאות וגזים
- תחושת מחנק ורגישות בבליעה
- תחושת גוש בגרון


כיצד מאבחנים גסטריטיס


הדרך המקובלת ביותר כיום לאבחנת גסטריטיס היא על ידי ביצוע הליך הנקרא גסטרוסקופיה. זו הליך בו מוחדרת מצלמה זעירה דרך הפה ודרכה ניתן לצפות בוושט, בשוער (שריר הוושט, ברירית הקיבה עד התריסריון. ביצוע גסטרוסקופיה מחייב הרדמה מקומית בד"כ וזהו הליך די פשוט ומאוד שכיח. בעבר, בטרם השימוש במצלמות הסתכמו בעיקר על תמונה קלינית ותסמינים על מנת לזהות גסטריטיס.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


הטיפול התרופתי קונבנציונאלי בהתקפי גסטריטיס ודלקת בקיבה


טיפול תרופתי לגסטריטיס הוא לרוב על ידי מתן תרופות ממשפחת ה –PPI. אלו תרופות אשר עיקר פעילותם הוא בהקטנת כמות החומצה ההידרוכלורית בקיבה ובכך לנסות ולהפחית את רמת חשיפת ריריות הקיבה המודלקות למיצי העיכול ולהקטנת הגירוי שלהן. משווקות כיום מספר תרופות מאותה משפחה והנפוצות הן: נקסיום (Nexium) אומפרדקס (Omepradex) קונטרלוק (Controloc) לוסק (Losec) ועוד.


כיצד משפיע חיידק הליקובקטר על התקף גסטריטיס

הליקובקטר פילורי הוא חיידק נפוץ והוא מצוי ברירית הקיבה אצל רבים מהאנשים גם ללא תסמינים. (בעיקר אחרי גיל 50) הליקובקטר יכול להוביל לדלקת ברירית הקיבה ולגרום להתפרצות של התקף גסטריטיס בזמנים שונים. הטיפול הנטורופתי לחיידק כולל התווית פורמולת צמחי מרפא אנטי-בקטרייאלית וכן חיזוק מערכת העיכול והחיסון על מנת להשיב לגוף את היכולת הטבעית למגר את החיידק.


שאלות ותשובות נפוצות על התקף גסטריטיס


שאלה:
אני בת 43, לפני כחצי שנה אבחנו אצלי בבדיקת גסטרוסקופיה שיש לי דלקת בקיבה – גסטריטיס, ללא נוכחות של חיידק הליקובקטר. קיבלתי מהרופא מרשם לנטילת נקסיום 20 מ"ג פעמיים ביום.

אחרי כחודש מנטילת הנקסיום הרגשתי הטבה מסוימת אבל לא ממש נעלמו כל התסמינים. הבעיה הייתה שלפני כשבועיים קיבלתי התקף גסטריטיס - הופיעו אצלי בצורה כואבת כל התסמינים שהיו קודם: דקירות בחזה, שריפה בקיבה מאוד חזקה, בחילות ועוד..

הייתי אצל הרופא והוא אמר שזה אולי משהו שאכלתי שגרם להתקף. מה שלא ברור לי הוא האם הנקסיום לא היה אמור למנוע התקף שכזה? הרופא בנוסף המליץ לי להעלות את המינונים אבל למרות זאת, כבר שבועיים אחרי אני עדיין מרגישה תסמינים.

תשובה:

התקף גסטריטיס הוא בעצם תופעה על רקע גסטריטיס עצמה והוא נובע ככל הנראה מהופעת תסמין אחד או יותר בצורה חריפה במיוחד – הגורמים לזה בהחלט יכולים להיות אוכל מסוים שייצר גירויי גבוה על הרירית המודלקת ומכאן הקצנה של התסמינים שציינת.

נקסיום היא תרופה האמורה להקטין את כמות מיצי העיכול בקיבה – יש מקרים בהם רמת החומציות עולה גם עם מעט מיצי עיכול – או במילים אחרות יש מצב בו הנקסיום לא עוזר – במיוחד אם ניסית להעלות מינונים ללא תוצאות – זה קורה.

החלמה מגסטריטיס משמעה למנוע גירוי מתמיד של ריריות הקיבה המודלקות – במידה והתזונה שלך לא נכונה אזי יהיה לך קשה מאוד להחלים גם עם הנקסיום. בהרבה מקרים יש לחץ וסטרס שגם הם מפריעים להחלמה.

הדרך הנכונה היא לנסות ולהתייחס לכל גורמי הגסטריטיס ככל שניתן ובכך להימנע מהופעת התקפים כאלו או אחרים.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..