מהי נטורופתיה וטיפול נטורופתי


נטורופתיה הינה תחום מרכזי ברפואה משלימה המבוסס על עובדות קליניות ומחקרים [EBM]. בסיס הגישה הטיפולית היא הבנת מקור הבעיה והגורמים המשפיעים עליה.

הטיפול הנטורופתי כולל התייחסות מקיפה למצב הרפואי תוך ניסיון להבין את ההקשרים השונים המשפיעים על היווצרות המחלה וכיצד להחלים ממנה.


ניווט מהיר:
מהי נטורופתיה וטיפול נטורופתי
התייחסות רחבה לבעיה
התאמות אישיות
חשיבותה של תזונה מאוזנת
צמחי מרפא
אורח חיים


עקרונות נטורופתיה וטיפול נטורופתי


טיפול טבעי נטורופתי כולל לרוב התייחסות להיבטי חיים ובהם תזונה נכונה, תפקודיים גופניים ורגשיים כגון הפחתת סטרס ושימוש בפורמולות צמחי מרפא.

נטורופתיה נחשבת לאחד מתחומי הרפואה המשלימה המרכזיים והחשובים, בעיקר בשל ההתבססות על עובדות, מחקרים וניסיון קליני רחב והיא בעלת הצלחות טיפוליות משמעותיות.


התייחסות רחבה למצב הבריאותי


תכנית טיפול נטורופתי מבוססת על הבנת מקור הבעיה, התסמינים הנלווים לה תוך התייחסות רחבה ככל האפשר לכל היבט בריאותי אחר.

חוסר איזון בריאותי מושפע וגם משפיע על מערכות שונות בגוף. טיפול נטורופתי מספק התייחסות מקצועית לכל מערכת הקשורה למקור הבעיה הרפואית.


התאמות אישיות לכל היבט באורח החיים


כל מה שאנו עושים באורח החיים שלנו משפיע בסופו של דבר, בצורה כזו או אחרת, על הבריאות שלנו. ישנה חשיבות להתייחס בטיפול נטורופתי לנושאים כגון אלו:

• תזונה ומה חלקה באיזון בריאותי
• צמחי מרפא
• זרימת דם תקינה
• איזון רמות מתח
• איכות שינה
• היבטים הורמונליים
• תהליכים מטבוליים
• תהליכי עיכול, פירוק וספיגה
• ועוד


תזונה נכונה וחשיבותה בנטורופתיה


אי אפשר להתחמק מהעובדה שהמזון שלנו מספק לנו את הרכיבים החשובים ביותר הדרושים לקיומנו ולבריאותנו - הגופנית והנפשית.

תזונה נכונה מחייבת התייחסות אישית מאחר וכל אדם בעל צרכים שונים, רגישויות שונות, הרגלים והעדפות ביחס למזון ולצורות אכילה.

תזונה נכונה חשובה הן לתפקודים הגופניים שלנו והן לתפקודים מנטליים ורגשיים. מסיבה זו ישנה חשיבות לבסס את הטיפול הנטורופתי על פי צרכי המטופל.


תזונה -נטורופתיה-טיפול נטורופתי


תזונה נכונה היא לא רק אוכל בריא


אין נוסחה אחת קבועה המגדירה מה בריא לאדם מסויים ומה לא. ישנן תיאוריות אין ספור וגישות שונות הדוגלות בהרגלי תזונה שונים.

האמת היא לא אחת - אלא אישית. אוכל מהווה את אחד ממקורות ההנאה המרכזיים בחיים שלנו. אנחנו רוצים ונמשכים למה שטעים לנו ומרגיע אותנו.

מסיבה זו ישנה חשיבות לאיזון תזונתי. אין צורך לפסול כל מזון הנחשב כלא בריא ולדבוק בצורה נוקשה למזונות המוכרים כבריאים. מציאת שיווי המשקל אשר משיג בריאות לצד הנאה מתוך אלפי סוגי המזון הוא אתגר.


איזון אישי משמעו שהתזונה מספקת לנו בריאות, רוגע והנאה


נטורופתיה היא לא טבעונות ולא צמחונות


רבים סבורים כי נטורופתיה היא טבעונות, או צמחונות או גישה תזונתית אחרת. היא לא. טיפול נטורופתי עושה שימוש בכלים רבים ומגוונים.

מי שדוגל בטבעונות יש צורך לאתר בתוך הטבעונות את המזונות הנכונים לו ביותר. מי שדוגל בצמחונות או בשיטה אחרת - כנ"ל.


טיפול נטורופתי מול רפואה קונבנציונאלית


נטורופתיה משמשת כתחום משלים לרפואה המערבית והיא אינה במקום טיפול קונבנציונלי. תפקידה העיקרי הוא לספק מענה לנושאים אליהם אין התייחסות  מספקת ברפואה מערבית.


אורח חיים והבריאות שלנו


כוחה המרכזי של נטורופתיה הוא ביכולת למצוא את האיזון הבריאותי במצבי בריאות מגוונים. אולם בעיקר בכל בעיה רפואית הקשורה לתזונה לקויה ולאורח חיים מזיק.

במצבים אלו נטורופתיה יכולה להציע חלופות טבעיות יעילות למחלות כרוניות רבות ובכך לאפשר תהליך החלמה טבעי ויחסית מהיר וקל ליישום.


מערכת העיכול


טיפול נטורופתי מציע דרך טבעית לריפוי למגוון מחלות כרוניות של מערכת העיכול הקשורות כולם קשורות באופן די הדוק לתזונה ולמתח:

אזופגיטיס [דלקת בוושט]
ריפלוקס [GERD]
גסטריטיס [דלקת בקיבה]
אולקוס [כיב פפטי]
עצירות
מעי רגיש
• ועוד


תסמונת מטבולית


זהו מושג המתאר מקבץ של פתולוגיות אשר הקשר שלהם לאורח חיים מערבים הוא הדוק. בין מצבי הבריאות השייכים לתסמונת המטבולית ניתן לציין:

כולסטרול גבוה
• משקל יתר
• יתר לחץ דם
כבד שומני
סוכרת סוג 2
• גאוט
• טריגליצרידים - שומנים בדם

מחלות אלו קשורות בצורה ישירה לאורח החיים ומסיבה זו כוחו של טיפול נטורופתי גבוה מאחר ומדובר באותם כלים טיפוליים אשר שימוש לא מושכל בהם כנראה יצר את הבעיה הבריאותית מלכתחילה.


מניעת מחלות


אחד מהנושאים המרכזיים עליהם כמעט ולא נותנים את הדעת ברפואה קונבנציונלית היא מניעת מחלות. לא משנה כרגע הסיבה אך זהו תחום אשר ממעטים לעסוק בו.

רופא משפחה קהילתי אמור לכוון ולהדריך את המטופלים שלו לאורח חיים בריא יותר ולא רק להנפיק תרופות. רופאים מקדישים שנים ארוכות בהתעמקות בפתרון בעיות וכמעט כלום במניעה שלהם.


נטורופתיה וצמחי מרפא


אחד התחומים המרכזיים המשולבים בטיפול נטורופתי הוא צמחי מרפא. תחום זה מהווה כמעט חלק בלתי נפרד מכל סוג טיפול משלים.

צמחי מרפא משמשים מזה אלפי שנים כמענה טבעי לבעיות רפואיות שונות. אמנם תרופות כימיות פועלות בעוצמות רבות יותר ובמקרים רבים הם עדיפים. אולם צמחי המרפא פועלים בצורות שונות.

תפקידם העיקרי של צמחים הוא לעודד מערכות שונות לפעולה תקינה. החומרים הפעילים בצמחים משפיעים בצורה עדינה ומתונה על תהליכים שונים בגוף במטרה להשיבם לאיזון מחודש.


אורח חיים בגישה נטורופתית


מעבר לתזונה ולשימוש בצמחים ישנה חשיבות גבוהה גם להתייחסות להיבטים אחרים אשר משפיעים על הבריאות שלנו בחיי היום-יום.


פעילות גופנית


נולדנו ונועדנו לנוע. מסיבה זו אנו יש לנו עצמות ושרירים. כמעט כל מערכת גופנית מושפעת מרמת הפעילות שלנו במהלך היום.

הפעילות היא חלק מהטבע שלנו ולכן היא חייבת להיות חלק מהשגרה. ככל שהעולם והטכנולוגיה מתקדמים - כך פוחת הצורך לנוע וזה גרוע עבורנו.

פעילות גופנית, אפילו מתונה, יכולה להיות בעלת תרומה עצומה לבריאות, למניעת מחלות ובכלל לשיפור ישיר של איכות החיים שלנו.


הפחתת סטרס


נטורופתיה היא כאמור התייחסות רחבה לשלם ולגורמים המשפיעים על איזונו. מסיבה זו ישנה חשיבות גם לניהול רמות סטרס ומתח נפשי.

מתח הוא דבר טבעי והוא קשור למנגנוני הגנה הישרדותיים קדומים. מתח ברמה תקינה הוא חיובי והוא מניע אותנו בצורה חיובית במשימות שונות בחיי היום יום שלנו.

מתח גבוה גם הוא חשוב מאחר והא מסייע לנו בזמני סכנה גבוהים. מנגנוני הפעלת המתח אמורים לפעול בתדירות מאוד נמוכה ורק כשיש סכנה ממשית.

מרבית האנשים בעולם המערבי חווים רמות מתח גבוהות מהרגיל בזמנים שונים ומסיבות שלא ממש קשורות לסכנה הישרדותית אלא יותר לסכנות דמיוניות כמו מעמד חברתי, לחצים בעבודה ובבית ולחצים פסיכולוגיים אחרים.

טיפול נטורופתי משלב הקניית כלים מעשיים לניהול והפחתת סטרס על מנת לאפשר להגיע לאיזון בריאותי שלם. במקרים בהם המתח הוא טריגר משמעותי.


נטורופתיה היא דרך חיים


נטורופתיה היא גישה לחיים ולא רק כלי טיפולי להחלמה. טיפול נטורופתי נכון יספק ריפוי לצד כלים להמשך שמירה על אורח חיים בריא ומאוזן.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..