כבד שומני - טיפול טבעימה זה כבד שומני?

כבד שומני הוא שם כללי למספר מצבים מטבוליים הקשורים לכבד ובהם: דלקת כבד לא אלכוהולית, הסננה שומנית ללא דלקת, הסננה שומנית עם דלקת - בדרגה המתקדמת שלה הסננה שומנית עם דלקת והצטלקות וכן שחמת. היווצרות השומן בכבד, לכשעצמו, אינו גורמת נזק באופן ישיר אך זהו מצב בו עלולה להתפתח דלקת כרונית אשר מונעת תפקוד תקין של תאי הכבד והעלולה להוביל להרס הדרגתי של התאים. השכיחות המשוערת של כבד שומני עומדת על כ- 30% באוכלוסיה הבוגרת. זוהי מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי והיא שייכת לקבוצת מחלות מטבוליות נוספות, האופייניות גם הן לעולם המערבי, כגון כולסטרול, מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2, גאוט ועודף משקל. כבד שומני אמנם שכיח יותר בגיל המבוגר אבל כיום גם ילדים מאובחנים עם ליקויים בתפקודי כבד, וזאת בעיקר על רקע של תזונה ואורח חיים לקויים. ההתייחסות כיום לכבד שומני צוברת משקל גדול יותר מבעבר מאחר ומכירים בהשלכות ארוכות הטווח על תפקוד הכבד והגוף כולו.

מידע מצטבר מצביע כי אורח חיים תקין הכולל בעיקר תזונה נכונה יכולים במקרים רבים להוביל לשינוי ולהחלמה מהבעיה.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


סיבות נפוצות לכבד שומני


הסיבות להיווצרות כבד שומני עדיין לא ברורות במלואן אולם מתחזק והולך הקשר לאורח החיים. תזונה לקויה עלולה להוביל להצטברות שומנים בתאי הכבד ולעודד תהליכים דלקתיים. תפוצת הבעיה בקרב אוכלוסיות הסובלות מעודף משקל ואורח חיים לקוי, מרמזת כי לאורח החיים תפקיד משמעותי בהיווצרות הבעיה אבל גם כמפתח לטיפול והחלמה. ישנם מספר גורמי סיכון לכבד שומני ובהם כולסטרול גבוה, טריגליצרידים, סוכר גבוה בדם, עודף משקל - כולם בעיות בריאותיות השייכות לקטגוריה מטבולית אחת.

ניסיון קליני מלמד כי שינויים באורח החיים הכוללים תכנית תזונתית לתמיכה וניקוי הכבד, לצד שימוש בצמחי מרפא יכול להוביל לתהליכי שיקום משמעותיים בתפקוד ומצב הכבד.


כיצד תזונה ואורח חיים משפיעים על תפקודי כבד?


בהשוואה לתפוצת המחלה בחלקים שונים בעולם יש מגמה ברורה להופעת מחלות השייכות לתסמונת המטבולית (כבד שומני, כולסטרול, סוכרת וכו') במדינות העולם המערבי. מכאן עולה הקשר המשמעותי ביותר המאפיין מדינות אלו והכוונה לתזונה המתועשת וחוסר בפעילות גופנית. כיום רוב התזונה המערבית מבוססת על מזון מעובד, צריכה מופרזת של שומנים רווים, סוכרים, מלח וחומרי שימור שונים. גם צריכת מזון גבוהה ועודפת מהווה מאפיין בולט בעולם המערבי והעדות לכך היא מגפת ההשמנה במדינות מתועשות כגון ארה"ב. בישראל תופעת ההשמנה נמצאת בעלייה ומספרים גבוהים יותר באוכלוסיה סובלים מעודף משקל. תופעה הקשורה בצורה ברורה לתזונה לקויה וחוסר בפעילות גופנית.


תסמינים אופייניים לכבד שומני


רוב הסובלים מכבד שומני לא מדווחים על תסמינים כלשהם והאבחנה מגיעה בצורה עקיפה על ידי בדיקה למצב בריאותי אחר - לדוגמא בדיקות אולטרסאונד לתלונות שונות מובילות לא פעם לאבחנה של כבד שומני. עם זאת, הצטברות של עדויות שונות מצביע כי יתכן ויש קשר בין כבד שומני ותסמינים כגון: עייפות מתמדת, הרגשת חולי כללית, אי נוחות במערכת העיכול בעיקר בצד ימין. חשוב לזכור כי אמנם כבד שומני הוא מצב שכיח אשר ברוב המקרים הוא כרוני ואינו גורם לנזק משמעותי בשלב הראשון, אך מצב זה יכול להתפתח ולהפוך לדלקת כבד ולכן מומלץ לטפל בבעיה כמה שיותר מוקדם.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


אבחנה רפואית


האבחון לכבד שומני נעשה על ידי בדיקת אולטרסאונד. במידה ו 5-10% ממשקל הכבד הינו שומן אזי תתקבל אבחנה. לרוב גם תאובחן הגדלה של הכבד. במצבים מסוימים, בבדיקות הדם תהיה עלייה באנזימי הכבד. כמו כן מצב זה לעיתים ילווה בפריטין גבוה בדם המעיד על רמת דלקתיות גבוהה בכבד. כאמור מרבית מקרי הכבד השומני מתגלים בצורה אקראית כאשר עורכים בדיקות לבירור מצבים אחרים.


טיפול נטורופתי לכבד שומני


תכנית הטיפול מתמקדת בשני היבטים עיקריים: החלמה ותפקוד תקין של הכבד ואח"כ מניעה עתידית ושמירה על ההטבה הבריאותית. תכנית הטיפול נבנית בהתאמה לסיבות אשר הובילו להיווצרות הכבד השומני תוך מתן דגש על אורח החיים של המטופל. הכלים המרכזיים בטיפול הם תזונה נכונה התורמת לניקוי ושיקום הכבד מעודפי השומנים, הגברת הפעילות האנטי דלקתית למניעת נזקים לתאי הכבד, הגברת התגובה החיסונית, שיפור מטבוליזם והפרשות תקינות של מיצי מרה וכבד. לצד ההתייחסות לשיקום הכבד נכללים בטיפול גם היבטים נוספים הקשורים לתסמונת המטבולית, במידת הצורך, ובהם: איזון רמות כולסטרול וטריגליצרידים, איזון רמות סוכר גבוהות, שמירה על משקל תקין ועוד. התייחסות מקיפה זו היא אחת הסיבות המרכזיות להצלחה הטיפולית.


מענה מקיף ויסודי
תכנית הטיפול בקליניקה משלבת מספר תחומים על מנת להשיג החלמה מיטבית. כל חלקי הטיפול מותאמים בצורה אישית לכל מטופל ומתבצע מעקב שוטף על מנת לוודא שכל פרט בתכנית מקבל מענה נכון והוא תורם לכלל תהליך ההחלמה. התחומים המרכזיים בטיפול:

תזונה אנטי דלקתית לשיקום הכבד
לתזונה נכונה ומתאימה יש תפקיד מרכזי בהחלמה מכבד שומני. לרוב, התזונה המתאימה ביותר היא תזונה עשירה ברכיבים אנטי דלקתיים, נוגדי חימצון ודלה בשומנים רווים. תזונה נכונה תורמת רבות לפינוי משופר של רעלים מהכבד, שיקום תאי הכבד, הורדת רמות השומנים, חיזוק חיסוני, הגברת הפרשות ושיפור חילוף חומרים. תזונה אנטי דלקתית שכזאת מותאמת על בסיס התזונה הקיימת של המטופל ולפי צרכיו.

בין השאר, ישנה התמקדות בהגברה מבוקרת של צריכת חומצות שומן חיוניות המשמשות כמתווכות חשובות ביצירת הורמונים אשר מסייעים להפחתת רמת הדלקתיות בגוף - זו הסיבה שיש חשיבות להתאמה ולוויסות נכון של חומצות שומן אלו בזמן טיפול בכבד שומני. בנוסף, ישנה חשיבות לצריכה מוגברת של מזונות המסייעים לניקוי ספציפי של הכבד, לשמירה על משקל גוף תקין, סיוע למצבים מטבוליים אחרים, אם ישנם, וכן הימנעות ממזונות העלולים לגרום לעומס תפקודי על הכבד וצבירת שומנים נוספת.

צמחי מרפא לכבד
לצד התכנית התזונתית, לצמחי המרפא תפקיד חשוב בתהליך ההחלמה והשיקום של הכבד. צמחים כגון ארטישוק (Cynara), סכיזנדרה (Schizandra), גדילן מצוי (Sylibum) ועוד, ידועים ביכולתם לסייע במצבי דלקת בכבד וסיוע לשיקום תאי הכבד. צמחים אילו מאופיינים בפעילות אנטי דלקתית ספציפית לכבד, הם מסייעים לשיפור הפרשות מיצי מרה, זירוז פינוי רעלים, חיזוק התגובה החיסונית וכן פעילות המגנה על הכבד מפני נזקים שונים. צמחי מרפא מהווים חלק חשוב בתהליך ההחלמה. למטופל מורכבת פורמולה המכילה שילוב של צמחים שונים ובריכוזים שונים המותאמים למצב הבריאותי. לכל צמח יש תפקידים ותרומה שונה, עקב כך, יש חשיבות בשילוב מדויק של צמחי המרפא על מנת לתת מענה נכון לפי המצב הבריאותי.

הפחתת סטרס
מתח, אפילו ברמה ממוצעת, יכול להשפיע על תפקודים מטבוליים שונים. במסגרת הטיפול בכבד שומני חשוב להבין האם קיים סטרס ברמה כזו או אחרת, כיצד הוא משפיע על התפקודים השונים ובהתאמה להתאים דרכים שונות להפחתה וניהול טוב יותר של הסטרס.

אבחון ביופידבק
בדיקת מצבה של מערכת העצבים ורמות הסטרס נעשה על ידי מערכת ביופידבק - זוהי מערכת המודדת נתונים פיזיולוגיים שונים כמו דופק, רמת הזעה וקצב נשימה - נתונים אלו מלמדים על רמת העוררות של מערכת העצבים ומכאן על רמת הסטרס. עוד אפשר להבחין באיזו צורה המטופל מצליח להתמודד עם רמת המתח. על פי נתונים אלו נבנית כאמור תכנית מסודרת להפחתת המתח בשילוב כל דרך טבעית היכולה לסייע: צמחי מרפא, תזונה, טכניקות הרפיה שונות ועוד.

פעילות גופנית
בני האדם נועדו לנוע. ההתפתחות התעשייתית והטכנולוגית המהירה, במיוחד בעולם המערבי, לצד ההיבטים הטובים שבה, תורמת בצורה שלילית. רובנו מבלים את רוב היום במצב סטאטי של ישיבה או שכיבה. אורח חיים נטול פעילות גופנית אפילו קלה ומתונה, הוא אחד הסיבות להופעת תחלואים רבים. הרמב"ם, ומרפאים רבים אחרים זיהו כבר מזמן את חשיבות הפעילות לבריאות הגופנית והנפשית שלנו. מחקרים רבים הוכיחו כי לפעילות גופנית השפעה מיטיבה עם תפקודים חשובים ורבים ובהם תפקודי כבד. בנוסף, במידה ויש בעיות מטבוליות נוספות ברקע, כגון רמות סוכר גבוהות, רמות כולסטרול גבוהות או עודף משקל, פעילות גופנית היא חלק מרכזי וחשוב בתהליך ההחלמה והשיפור בכל מדד.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


שאלות ותשובות נפוצות אודות הטיפול בכבד שומנישאלה:
האם יש צורך לטפל בכבד מוגדל ושומני במצב התחלתי (הסננה שומנית)?

תשובה:
הסננה שומנית של הכבד היא מצב שכיח אשר מוגדר ברוב המקרים כמצב כרוני, ללא תסמינים, והוא אינו גורם לנזק משמעותי בשלב הראשוני. אולם מצב זה עלול להתפתח עם הזמן ולהפוך לדלקתי ומזיק. ניתן לטפל בצורה יעילה בהסננה שומנית ולמנוע הצטברות שומנים ונזק לתאי הכבד. הטיפול במצב של כבד שומני מוגדל התחלתי כולל תכנית תזונתית לשיקום הכבד על ידי סיוע בפינוי מוגבר של רעלים, פינוי שומנים עודפים, שיקום תאי הכבד ועוד. לצד התכנית התזונתית יש שימוש בצמחי מרפא בהתאמה של ריכוזים ושילובי צמחים לפי המצב הרפואי ומצב המטופל בכלל - צמחי המרפא תורמים גם להגנה על הכבד. כל תהליך הטיפול מבוצע עם ליווי ובקרה צמודה על מנת לאפשר החלמה ארוכת טווח.

שאלה:
כיצד מטפלים בכבד שומני עם סוכרת וכולסטרול ברקע?

תשובה:
כבד שומני הוא מצב בריאותי מטבולי ויש לו קשר למצבים מטבוליים אחרים ובהם רמות סוכר גבוהות בדם, כולסטרול גבוה, טריגלצרידים, משקל עודף. מצבים אלו בעלי השפעה על רמת הכבד השומני ולכן יש חשיבות יתרה לטפל בהם במקביל. מאחר והטיפול בכבד שומני משלב תזונה וצמחי מרפא ניתן באותה תכנית טיפולית גם להתייחס למצבים מטבוליים אחרים כמו סוכרת סוג 2 וכולסטרול. יתרה מזאת, תכנית תזונתית לכבד שומני תתרום בצורה ישירה לכל מצב מטבולי אחר ברקע גם ללא התייחסות מיוחדת. השילוב בין תזונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס מספקים מענה רחב המסייע לאזן תפקודי כבד, ערכי סוכר וכולסטרול ולשמר את ההטבה גם לטווח ארוך.

שאלה:
במסגרת טיפול לכבד שומני לצד משקל יתר ועודף טריגליצרידים - האם צריך להימנע ממזונות מסוימים כדי לטפל בבעיות אלו?

תשובה:
כבד שומני הינו תוצאה של תהליך של שנים בו יש הצטברות של עודף שומנים עקב תזונה לקויה. מצב זה מוביל גם לעודף משקל וגם לעלייה של טריגליצרידים בדם. לכל הבעיות האלו מכנה משותף מרכזי וזה אורח חיים ובמיוחד, כאמור, תזונה. הטיפול במצבים אלו מחייב התייחסות תזונתית הכוללת הימנעות ממזונות מזיקים אשר הובילו לבעיה מלכתחילה. מצד שני, יש חשיבות להרכיב תפריט המכיל רכיבים התומכים בתפקוד תקן של הכבד ועוזרים לשיקום התאים על ידי הפחתת עומס מטבולי ורעלים, הגברת הפרשה תקינה ועוד. תזונה נכונה היא מרכז הטיפול והיא מותאמת כמה שניתן להרגלי חייו הקודמים של המטופל.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


מחקרים רפואיים על הטיפול הטבעי בכבד שומני


השפעות טיפוליות של סילמרין, החומר הפעיל בצמח סיליבום (SILYBUM MARIANUM), בטיפול בכבד שומני
סילימרין הינו מיצוי של צמח בשם סיליבום מרינום - גדילן מצוי, שהינו צמח מרפא עתיק יומין לטיפול במחלות כבד שונות. מחקר זה בדק את ההשפעות של סילימרין על כבד שומני דרך סקירת מחקרים (מטא אנליזיס). נבדקו מחקרים קליניים ממקורות שונים. הסקירה כללה ממצאים של 587 מטופלים. המחקר הראה כי השימוש בסילימרין הוריד את ערכי אנזימי הכבד AST ו ALT בצורה משמעותית לעומת קבוצת הביקורת. מסקנת המחקר שסילימרין יעיל בהפחתת אנזימי כבד אצל חולי כבד שומני.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29245314


צריכה תזונתית ארוכת טווח והסיכון למחלת כבד שומני - מחקר תצפית
ירידה במשקל נחשבת כחשובה בתהליך החלמה למטופלים עם כבד שומני. עם זאת אין מספיק הוכחות מחקריות שהרגלי תזונה קשורים עם כבד שומני. מחקר זה בדק את הקשר בין הרגלי התזונה לבין היווצרות כבד שומני. חולקו שאלונים, הנחקרים עברו בדיקות אולטרסאונד, בדיקות דם ונשאלו על הרגלי תזונה. המחקר כלל 349 מתנדבים, 30.9% עם כבד שומני לא על רקע אלכוהול. נמצא כי הסובלים מכבד שומני צרכו כמעט פי שניים משקאות קלים וב 27% יותר בשר מאשר הקבוצה השניה. מנגד, קבוצת הכבד השומני צרכה פחות דגים עשירים באומגה 3. לאחר שכלול הנתונים של גיל, מין, יחס משקל וגובה וצריכה קלורית, הצריכה של המשקאות הקלים והבשר היוו גורם סיכון משמעותי לכבד שומני. מסקנות המחקר היו שמטופלים הסובלים מכבד שומני שותים יותר משקאות קלים ואוכלים יותר בשר וצורכים פחות דגים עשירים באומגה 3. צריכה זו היא גורם סיכון להתפתחות כבד שומני בפני עצמה כשמנטרלים גורמי סיכון נוספים כגון גיל, מין, משקל וצריכה קלורית.
http://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(07)00427-8/fulltext


טיפול בכבד שומני בעזרת כורומין - מחקר רנדומאלי עם קבוצת פלסבו
מחלת כבד שומני הינה בעיה בריאותית עולמית. למרות שברור בכבד שומני מהו תהליך המחלה, עדיין יש לחקור אילו טיפולים יעילים למצב זה. כורכומין הוא פיטוכימיקל מסוג פוליפנול הנמצא בצמח הכורכום, אשר הראה יכולת אנטי דלקתית ספציפית לתאי הכבד. המחקר בדק את היעילות של כורכומין על תכולת השומן בכבד וכן ההשפעה הביוכימית והאנטרופומרית על מטופלים עם כבד שומני. נבחרו בצורה אקראית חולי כבד שומני שקיבלו תוסף כורכומין וקבוצת הבקורת קיבלה פלסבו, במשך 8 שבועות. השתמשו בבדיקות אולטרסאונד לבדוק את תכולת השומן בתאי הכבד, בדיקות דם נלקחו לרמות שומנים וסוכר בדם, כמו כן נבדקו אנזימי כבד. בהשוואה לקבוצת הפלסבו, הכורכומין הראה קשר להפחתה משמעותית בריכוז השומן בתאי הכבד (78.9% שיפור עם הכורכומין לעמת 27.5% שיפור בקבוצת הפלסבו). כמו כן היתה ירידה משמעותית בערכי הדם של כולסטרול, LDL, טריגליצרידים, אנזימי כבד, סוכר והמוגלובין מסוכרר לעמת קבוצת הפלסבו. לא היו תופעות לוואי מנטילת הכורכומין.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.5659/full