כבד שומני - דרגות חומרהכבד שומני - מה זה?

כבד שומני הוא מצב בריאותי המופיע בדרגות שונות. זוהי בעיית הכבד הנפוצה ביותר והיא פוגעת בכ- 30% מהאוכלוסייה. בקרב הסובלים מעודף משקל בעיית כבד שומני מטפסת לאחוזים גבוהים וההערכה היא שכ- 60% מבעלי משקל עודף סובלים גם מכבד שומני. כבד שומני בהגדרתו הוא מצב בו כ - 10%-5% ממשקל הכבד הוא שומן. כבד שומני מאופיין כמעט ללא תסמינים והוא עלול להתפתח לבעיה מורכבת יותר. באופן כללי ישנן 4 דרגות מובחנות של כבד שומני.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


דרגות של כבד שומני


כאמור ניתן להבחין בצורה כללית ב- 4 דרגות שונות של כבד שומני - דרגה ראשונה: כבד שומני ראשוני/הסננה שומנית -מעל כ5%-10% שומן ממשקל הכבד. דרגה שנייה: סטאטוהפטיטיס - בנוסף לשומן גם מתחילים תהליכים דלקתיים. דרגה שלישית: פיברוזיס - התחלת הצטלקויות על תאי הכבד. דרגה רביעית: צירוזיס - שחמת הכבד - מצב מסכן חיים המחייב טיפול רפואי מומחה.


כבד שומני - דרגות


דרגה ראשונה: כבד שומני /הסננה שומנית ראשונית


מצב ראשון של כבד שומני הוא גם הדרגה הקלה והנפוצה ביותר מכלל מצבי הכבד השומני. בדרגה זו ישנה הצטברות של שומנים בתאי הכבד ברמה של למעלה מכ- 10% ממשקל הכולל של הכבד עצמו (ראו תרשים). לכבד שומני בדרגה ראשונה אין כמעט תסמינים והוא נפוץ מאוד בקרב אלו הסובלים ממשקל עודף. הדרך המקובלת ביותר כיום לאבחן את דרגת הכבד השומני היא באמצעות אולטרה סאונד ( Ultrasound) בעברית קרויה בדיקת "על-שמע". באבחנה ניתן יהיה לקבוע מה אחוז השומן המשוער ממשקל הכבד כולו.

מה ניתן לעשות כשיש כבד שומני בדרגה ראשונה?
הטיפול המרכזי והיעיל ביותר לכבד שומני בדרגה ראשונה הוא על ידי תכנית תזונה מסודרת במטרה לצמצם השפעות שונות של הצטברות שומן בכבד ובכך התחלת פינוי והקטנת אחוזי השומן. תזונה נכונה היא בעלת ההשפעה הגדולה ביותר בדרגה ראשונה של כבד שומני. בד"כ יש צורך להתאים למטופל תכנית תזונה על פי בעיות רקע, במידת וישנן, וכן בהתאמה לאורח חייו ומשתנים שונים נוספים כגון: גיל, בעיות רקע, משקל ועוד. בטיפול טבעי לדרגה ראשונה של כבד שומני ניתן לשלב גם צמחי מרפא על מנת לזרז את תהליך הריפוי כולו. התאמת צמחי המרפא לכבד שומני בשילוב תכנית התזונה מספקים כאמור מענה מקיף ויסודי לטיפול וריפוי כבד שומני בדרגה ראשונה.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


דרגה שנייה: סטאטוהפטיטיס - התחלת תהליך דלקתי ללא הצטלקות


סטוטוהפטיטיס מתאר התקדמות בכבד שומני והתחלה של תהליך דלקתי בעקבות הצטברות השומן בתאי הכבד. בתהליך הדלקת אין עדיין פגיעה והצטלקות בתאי הכבד עצמו. דרגה זו של כבד שומני מאבחנים בעיקר בבדיקת אולטרה-סאונד וכן בבדיקה מתקדמת יותר הקרוייה פיברוסקאן (Fibroscan)

מה ניתן לעשות כשיש כבד שומני (סטאטוהפטיטיס) בדרגה שנייה?
גם בדרגה זו ניתן לעשות הרבה בעיקר על ידי טיפול תזונתי ושילוב של צמחי מרפא. תכנית תזונה קפדנית לצד היבטים טיפוליים נוספים עשויים להביא להחלמה מלאה של הכבד השומני. מטרות הטיפול התזונתי לסטאטוהפטיטיס יתמקד בהקטנת תהליכים דלקתיים לצד פינוי והקטנת כמות השומנים מתאי הכבד. לתזונה יש השפעה גדולה על תהליכים דלקתיים בכבד ובגוף בכלל. מזונות רבים מעודדים יצירת דלקתיות ומנגד ישנם מזונות ספציפיים כולל צמחי מרפא (ראו תרשים) המעודדים הפחתת תהליכים דלקתיים בכבד ובכלל. גם לדרגה זו של כבד שומני התזונה מהווה הכלי המרכזי בטיפול.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


דרגה שלישית: פיברוזיס - הצטלקות ראשונית של תאי הכבד


פיברוזיס הוא שלב מתקדם של כבד שומני בו התהליך המשמעותי המתרחש הוא התחלה של הצטלקות בתאי הכבד עקב התהליך הדלקתי והצטברות השומן. זהו שלב החמרה הגורר פגיעה והתחלת הצטלקות של תאי הכבד. תהליך ההצטלקות יכול להיות ברמה שונה. במצב של פיברוזיס לרוב תתבצע בדיקת פיברוסקאן על מנת לקבל אבחנה מדויקת.

מה ניתן לעשות כשיש כבד שומני (פיברוזיס) בדרגה שלישית?
ההתמקדות המרכזית במצב של פברוזיס תהיה למזער ככל שניתן את הנזק לתאי הכבד לצד הפחתת התהליכים הדלקתיים והורדת רמות השומן בכבד. כמו בדרגות הראשונות, גם במצב של פיברוזיס תזונה נכונה בשילוב צמחי מרפא יכולים לספק תמיכה חשובה למניעת החמרת המצב ובשילוב התמדה לאורך זמן גם שימור ושיפור תפקוד הכבד ברמה כללית. בדרגה זו לצמחי מרפא יש חשיבות מיוחדת בעיקר על ידי היכולת להפחית נזקי חמצון וסיוע בניקוי רעלים והפחתת שומנים מהכבד לצד הפחתת תהליכים דלקתיים. במקביל יש צורך בטיפול רופא מומחה על מנת לעקוב אחר התקדמות ולספק מענה ככל הנדרש.


כבד שומני - צמחי מרפא


דרגה רביעית: צירוזיס - שחמת הכבד


מצב זו הוא החמור והמתקדם ביותר. בצירוזיס ישנה הצטלקות רבה ורחבה בתאי הכבד. מצב זה מחייב טיפול רפואי ממוקד מאחר ושחמת כבד היא מצב הנחשב מסכן חיים.

מה ניתן לעשות כשיש צירוזיס?
זהו מצב הדורש התייחסות רפואית של רופא מומחה במטרה לספק מענה ככל הנדרש על מנת למנוע הדרדרות נוספת. תמיכה בכל מנגנון ודרך נוספת יכולה לסייע ותרום במניעת החמרה במצב.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..