עצירות  טיפול וריפוי טבעי



מהי עצירות?

עצירות הינה קושי בהטלת צואה בצורה טבעית ובאופן יומי. ישנם כמה סוגים של עצירות ובהם נכללים כל הפרעה ליציאות תקינות כך לדוגמא יציאות בתדירות נמוכה נחשבת עצירות, יציאות קשות מאוד המלוות בכאבים, גם אם ברמה יומית, נחשבת לעצירות גם היא. כמו כן יציאות המלוות בחוסר תחושת התרוקנות, יציאות בעלות כמות קטנה מאוד ועוד. ביטויים אלו של עצירות הם למעשה תסמין משני לבעיה אחרת ברקע.

עצירות בכל צורותיה עלולה לגרום לכאבי בטן, נפיחות בבטן ואף, במקרים החמורים, חסימת מעי ע"י צואה. לרוב, הבעיה בעצירות היא תנועתיות המעי. כאמור, התנפחות הבטן, צואה קשה, הרגשה של חוסר התרוקנות לאחר הטלת צואה הם גם סימנים המעידים על עצירות. עצירות יכולה להיות מאוד לא נוחה אך לרוב סימפטום זה לא מאותת על מחלה חריפה.

יציאה כל יום הינה חשובה לשמירה על בריאות הגוף ומניעת מחלות, מפני שהמעי הוא מקור לרעלנים רבים. למשל, נמצא כי אנטיגנים ורעלנים מחיידקי המעיים קשורים להתפתחות של סוכרת סוג 2, דלקת קרום המוח, חולשת שרירים חמורה, מחלת בלוטת התריס, דלקת כיבית במעי הגס ומחלות אחרות.

בקצרה: עצירות יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות - היא למעשה תסמין משני


טיפול טבעי לעצירותטיפול נטורופתי לעצירות


כיצד ניתן לטפל בדרך טבעית בעצירות?


הטיפול הנטורופתי בעצירות משלב התייחסות למקור הבעיה אשר נמצאת ברקע לעצירות. אין חשיבות עד כמה קשה העצירות או כמה זמן היא נמשכת - כל עוד הטיפול מתמקד בשורש הבעיה ניתן להחלים מעצירות מכל צורה. תהליך הטיפול מתחיל באיתור הקשרים השונים העומדים ברקע להופעת העצירות ואיתור הגורמים המוכרים העלולים להפריע או להחליש את מערכת העיכול. כמו למשל גמילה מתרופות משלשלות שונות (לקסטיביים - פירוט בהמשך), בעיות בריאות קשורות ועוד.

טיפול משולב לריפוי עצירות
לאחר איתור הגורמים להופעת העצירות אנו מתאימים תכנית טיפול לשיקום מערכת העיכול התחתונה הכוללת התייחסות למקור הבעיה ברקע ולתסמיני העצירות במקביל. לרוב, משולבים בטיפול שלושה תחומים מרכזיים המספקים יחדיו מענה אפקטיבי ומהיר יחסית לריפוי עצירות: תזונה נכונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס - שילוב תחומים אלו בטיפול מגבירים את סיכויי הריפוי והטיפול כולו ומספקים מענה מקיף לשיקום מערכת העיכול כולה ולבעיית העצירות באופן ספציפי.

בקיצור: הטיפול הנטורופתי משלב 3 תחומים ובכך מעלה את סיכויי הריפוי מעצירות


תזונה נכונה לטיפול בעצירות


הנושא המרכזי והיסודי ביותר אשר יש צורך לקחת בחשבון בכל מצב של עצירות היא התזונה. האוכל אותו אנו אוכלים הוא למעשה החומר המרכזי הבא במגע עם המעיים והוא בעל השפעה גבוהה על תפקוד המעיים בפרט ומערכת העיכול בכלל. על מנת לגרום ליציאות תקינות יומיות - יש צורך לדאוג לפעילות תקינה של פלורת המעי המורכבת מאוכלוסייה גדולה של חיידקים וכן לעצבוב תקין של דפנות המעי. מזונות רבים גורמים להחלשת הגירוי העצבי ולשינויים חדים באוכלוסיית חיידקי המעי. חלק מתהליך שיקום מערכת העיכול כולל גם שיקום היכולת הפריסטלטית של המעי (יכולת התנועתיות על ידי כיווץ והרפייה - ובכך דחיפת המזון לאורך המעי ופינוי הצואה החוצה). תזונה נכונה תורמת רבות לשיפור התנועתיות של המעי על ידי הגברת הגירוי העצבי בדפנות המעי וכן על ידי שיפור יחסי החיידקים בפלורת המעי. מחקרים רבים הוכיחו כי תזונה היא המפתח המשמעותי ביותר בטיפול בעצירות. יתרה מזאת, תזונה נכונה מסייעת בפינוי קבוע של רעלנים העלולים להצטבר על דפנות המעי.

בקיצור: תזונה נכונה היא המפתח המרכזי לריפוי עצירות. לתזונה נכונה יש יכולת לשקם את מערכת העיכול כולה


טיפול טבעי לעצירותטיפול נטורופתי לעצירות


צמחי מרפא לטיפול בעצירות


במקביל לתכנית תזונתית לריפוי עצירות אנו משלבים גם צמחי מרפא בתהליך הטיפול. לצמחים יש תרומה חשובה בהחלמה מעצירות. צמחי מרפא רבים בעלי יכולת לעודד הפרשות מיצי עיכול ובכך לעודד פעילות תקינה של פינוי פסולת מהגוף. צמחי המרפא מסייעים גם להגברת הפעילות הפריסטלטית של המעי וכן על ידי הפגה ושחרור גזים כלואים אשר יכולים להעיק ולתרום לפעילות מעי לא תקינה. חשוב לזכור כי צמחי מרפא משלשלים (לקסטיביים) לא מומלצים כחלק מטיפול בעצירות מאחר והם עלולים לגרום להתמכרות וכן למעיים עצלות - קראו בפירוט בהמשך. פורמולות צמחי מרפא מומלץ לקבל אחרי אבחון מבעל מקצוע ובתאמה אישית מלאה.

בקיצור: יש צורך להתאים אישית את צמחי המרפא - לא כל צמח מרפא טוב לטיפול בעצירות


הפחתת סטרס בטיפול לעצירות


הנושא המרכזי הנוסף המשולב בטיפול בעצירות הוא נושא המתח. סטרס מתמשך הוא תופעה נפוצה מאוד בקרב הסובלים מעצירות כזו או אחרת. כל מי שסובל מעצירות ויש ברקע סטרס - חשוב לטפל ולהפחית את המתח כחלק בלתי נפרד מהטיפול.. מדוע? מאחר וסטרס בפני עצמו גורם לשינויים בפעולות העיכול - כאשר אנו במתח הגוף משחרר הורמוני לחץ שונים הגורמים לשינויים פיזיולוגיים אשר ביניהם האטת תהליכי עיכול ושינויים ברמת הכיווץ וההרפיה של השרירים בגוף. ריפוי עצירות מצריך הרפיה ושחרור. כחלק מהטיפול אנו משלבים עבודה על הפחתת סטרס באמצעות ביופידבק וכן טכניקות הרפיה שונות. הפחתת המתח היא תהליך לא מורכב ולא ארוך אך הוא נושא תוצאות משמעותיות לסובלים מעצירות.

בקיצור: סטרס הוא גורם מרכזי להופעת עצירות וחשוב לטפל בו כחלק בלתי נפרד


מעיים עצלות ותרופות לקסטיביות


יציאה תקינה יומית היא תוצר של פעילות כיווץ ושחרור של המעי אשר דוחף החוצה את הצואה. תרופות רבות לעצירות פועלות למעשה להפיכת הצואה למיימית וכך יציאתה מהגוף היא לרוב ללא צורך בתנועתיות של המעי (פריסטלטיקה). לאורך זמן, וכאשר השימוש בתרופות משלשלות מתמשך, עלולה לצוץ בעיה הנקראת "מעיים עצלות" - תופעה זו מתארת מצב בו הגירוי של דפנות המעי לא קיים ולכן המעי הופך פסיבי ואינו פועל כשורה בפעולות כיווץ והרפייה. מעיים עצלות הם תופעה נפוצה בקרב הסובלים מעצירות ובמצב זה התלות בתרופות לקסטיביות (משלשלות) הופך ממכר. חשוב לציין כי גם מוצרים טבעיים לגמרי אשר גורמים לצואה להתרכך נחשבות למשלשלות ולכן הם לא מומלצות כמו כל תרופה משלשלת אחרת - שוב מהסיבה שהם הופכות את השימוש בהם לממכר.

בקיצור: תרופות משלשלות מכל סוג - גם טבעיות - לא מומלצות מאחר והן ממכרות ועלולות לגרום לתופעה הנקראת "מעיים עצלות"

הדרך הטבעית והיעילה ביותר לטפל בעצירות כאשר יש ברקע מעיים עצלות היא לשקם חזרה את תנועתיות המעי ולהחזיר את יכולת הכיווץ והשחרור הטבעיים. זה תהליך המצריך בראש ובראשונה התייחסות תזונתית נכונה על מנת להגביר את רמת הגירוי העצבי למעי ולעודד את פעולה פריסטלטית תקינה. תזונה נכונה הוכחה במקרי ריפוי רבים ככלי המרכזי בהחלמה מעצירות כאשר ברקע יש מעיים עצלות.


טיפול טבעי לעצירותטיפול נטורופתי לעצירות


מהם הגורמים הנפוצים להופעת עצירות?


• תזונה לקויה, עשירה במזונות מזוקקים ומעובדים ודלה בסיבים

• חוסר נוזלים

• חוסר פעילות גופנית

• הריון

• גיל מתקדם

• תרופות

• שימוש בלקסטיבים, תרופות משלשלות הגורמות למעיים עצלות ובחוקנים

• מחלות מטבוליות כגון היפוקלמיה, יתר סוכר בדם ועוד

• מחלות אנדוקריניות כגון תת פעילות בלוטת התריס, יתר סידן בדם, אי ספיקת בלוטת יותרת המוח ועוד

• מחלות מעיים כגון דיוורטיקולוזיס, תסמונת המעי הרגיז, גידולים

• מחלות עצביות כגון טרשת נפוצה, שבץ, פרקינסון ועוד


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..