סוכרת סוג 2 • טיפול טבעירקע כללי

סוכרת סוג 2 , אולי יותר מכל מחלה אחרת, קשורה לתרבות ולדרך התזונה של העולם המערבי. סוכרת סוג 2 הינה הפרעה כרונית של חילוף חומרים של פחמימות, שומן וחלבון, המאופיינת על ידי עליית רמות הסוכר בדם בעת צום וסיכון גדול מאוד לטרשת עורקים, מחלות כליות ואיבוד התפקוד העצבי.


 2 דקות על טיפול טבעי בסוכרת סוג 2


סוכרת סוג 2 נקשרה לסגנון חיים מערבי כי היא לא נפוצה בתרבויות שלא מערביות. אולם בנים האחרונות, גם במסורות תזונה לא מתועשות הנטייה היא לעבור מהתזונה הטבעית שלהן למזונות ממוסחרים ואז שיעור הסוכרת 2 עולה ומגיע בסופו של דבר לשיעורים המקובלים בחברות המערביות. נראה כי הגנטיקה היא גורם בחוסר העמידות בפני סוכרת, אבל גורמים סביבתיים ובעיקר תזונתיים, אשר רבים מהם זוהו, תורמים לתהליך התפתחותה. תזונה נכונה, מותאמת באופן אישי למטופל מהווה את הבסיס הרחב והמשמעותי ביותר בהתמודדות עם סוכרת סוג 2 וכן עם מניעתה

משקל יתר היא גורם סביבתי משמעותי אחר להופעת סוכרת 2, בייחוד אם לוקחים בחשבון את העובדה, שתשעים אחוזים מהסובלים מסוכרת מסוג 2 הם בעלי עודף משקל. עלייה משמעותית במשקל גורמת לאי סבילות לפחמימות, רמות אינסולין גבוהות יותר וחוסר רגישות לאינסולין בשומן וברקמות שריריות. ההתפתחות ההדרגתית של חוסר רגישות לאינסולין נחשבת לגורם הנמצא בבסיס התפתחותה של סוכרת סוג 2. תזונה נכונה עשויה לשפר באופן משמעותי את ההפרעות המטבוליות של הסוכרת.


טיפול טבעי לסוכרת סוג 2טיפול נטורופתי לסוכרת 2


סימפטומים קלאסיים של סוכרת סוג 2

• השתנה תכופה
• צום מוגזם
• תאבון יתר


בדיקות למעקב סוכרת סוג 2

• סוכר בדם
• בדיקת שתן למיקרואלבומין – בסוכרת תהיה מיקרואלבומינריה (סימן ראשון פגיעה ראשונית בלבלב)
• תפקודי כליה
• טריגליצרידים
• המוגלובין A1C


סיבוכי סוכרת סוג 2

• RETINOPATHY - מחלה של הרשתית. הסיבה העיקרית לעיוורון בעולם המערבי

• מחלת עצבים היקפית - מוגבל בדרך כלל לעצבים היקפיים, מאופיין בתחושת קהות וכאב
• מחלת כליה סוכרתית - נזק לכליות עקב סוכרת הוא הסיבוך הנפוץ ביותר והסיבה המובילה למוות אצל חולי סוכרת
• כיבים ברגליים - עקב חוסר אספקת חמצן ונזק לעצבים היקפיים
• עלייה בטריגליצרידים וכולסטרול ולכן סיכון גבוה למחלות לב ולשבץ מוחי


טיפול נטורופתי טבעי לסוכרת סוג 2


שינוי התזונה וטיפול בסוכרת 2 מבחינה דיאטטית הם הבסיס לטיפול מוצלח בסוכרת סוג 2. בשילוב עם פעילות גופנית סיכויי ההחלמה מ סוכרת סוג 2 ומניעת סיבוכיה גבוהים מאוד. ישנם כמה מרכיבים הנלקחים בחשבון בבניית התפריט התזונתי בטיפול:


אינדקס גליקמי

זהו ביטוי מספרי המודד את המהירות בה המזון הפחממתי מעלה את רמת הסוכר בדם מעל לנורמה בשעתיים הראשונות אחרי ארוחה. אכילת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך משפיעים על ירידה בסוכר בדם, ירידה ברמות אינסולין המופרשת מהלבלב, ירידה ברמת טריגליצרידים וכולסטרול. האינדקס הגליקמי מושפע לא רק מסוג המזון אלא גם מצורתו (שלם\מרוסק), גודל המנה, דרך הכנתו. מזון המכיל יותר סיבים , מלא ושלם, בעל יותר חלבון האינדקס הגליקמי יהיה נמוך. מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך מקנים הרגשת שובע לשעות רבות ושמירה על משקל.


טיפול טבעי לסוכרת סוג 2טיפול נטורופתי לסוכרת 2


סיבים מסיסים

יש להם השפעה על הורדת סוכר, סופחים נוזלים. יש לצרוך יותר סיבים מסיסים לעומת סיבים בלתי מסיסים בגלל שהם מקטינים את הצורך באינסולין. הסיבים המסיסים סופחים מים והנפח שלהם קטן. הסיבים מעכבים את ריקון הקיבה, מפחיתים הפרשת אינסולין ומגבירים רגישות הרקמה לאינסולין.


שומנים רוויים

השומנים הרוויים, תורמים להשמנה ומכאן תורמים לסוכרת. כמו כן שומנים אלו אחראים לרמות גבוהות של כולסטרול. מכיוון שחולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה למחלות לב ולשבץ, מומלץ להוריד את השומן הרווי מהתזונה כדי לשמור על רמות כולסטרול מאוזנות.


מרכיבים נוספים חשובים לשמירה על רמות סוכר מאוזנות ומניעה של סיבוכי הסוכרת


• פעילות גופנית
• שיפור הרגישות לאינסולין והסבילות לגלוקוז.
• הורדת כולסטרול וטריגליצרידים.
• העלאת רמות HDL.
• ירידה במשקל ושמירה על משקל תקין.


פעילות גופנית מתונה משפרת רמות סוכר ועוזרת בכל המדדים, אבל פעילות גופנית מאומצת יכול להזיק בגלל שהסטרס גורם לשחרור של סוכר מהתאים לדם. הורמוני הסטרס אדרנלין, נוראדרנלין וקורטיקוסטרואידים מעלים את רמות הסוכר.
יש להפחית מתחים בעת המחלה.


צמחי מרפא
ישנם צמחי מרפא התורמים לאיזון רמות סוכר בדם, הידוע והנחקר מבניהם הוא צמח הג'ימנמה. תוספי מזון, כגון הכרום, גם כן יכולים לעזור באיזון רמות סוכר.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בסוכרת סוג 2


שאלה:

האם סוכרת קשורה לאכילת סוכר? שמעתי שבעצם זה קשור להשמנת יתר. האם מי שלוקה בסוכרת זה בגלל שהוא אכל הרבה סוכר?

תשובה:

יש קשר ישיר וברור בין צריכה גבוהה של סוכר ושומן לאורך שנים לבין התפתחות סוכרת סוג 2. יש גם מצב ביניים הנקרא אי-סבילות לסוכר והמתבטא בעליית ערך הסוכר בדם (מעל 100 בצום). ככל שאדם שמן יותר וככל שאדם צורך יותר סוכר יש מצב של היפראינסולינמיה, רמות אינסולין גבוהות בדם. מצב זה גורם להתשה של הלבלב המפריש אינסולין, וסופו של הלבלב לקרוס ולהפסיק את הפרשת האינסולין. בשלב זה הסוכרת מתפרצת. אורח החיים המערבי אחראי באופן ישיר על הזינוק במספרים של החולים בסוכרת בעולם המערבי. הפחתת צריכת הסוכר מגיל ינקות וילדות וגם בגילאים יותר מאוחרים תשפר את הסבילות לסוכר בגיל מאוחר יותר. גם פעילות גופנית סדירה ולמעשה אורח חיים פעיל ולא מנוון (מהמעלית לאוטו למעלית לכיסא למעלית לאוטו ולכורסת הטלוויזיה..) הוא הכרחי למניעת מחלות לב, סוכרת, בריחת עצם, השמנה, לחץ דם, טרשת עורקים ואפילו דיכאון.


טיפול טבעי לסוכרת סוג 2טיפול נטורופתי לסוכרת 2


שאלה:

לאבי יש סוכרת מסוג 2 (מאוד גבולית). הוא שומר על מה שהוא אוכל והוא לא אוכל בטטות משום שהם מתוקות ובצבע כתום ולכן כנראה עשירות בסוכר. הנכון הדבר? נאמר לו שזה כמו - רמזור ירקות ופירות בצבע ירוק זה מותר, בצבע אדום זה אסור...ואין לי מושג מה אם הכתום.. אז הוא אוכל עד 2 תפוחי עץ ליום בצבע צהוב (גרני סמית) וירקות ירוקים הוא נמנע מגזר, בטטות, גמבה, תפוזים ושאר פרי הדר.

תשובה:

ישנו מדד מדויק לבדיקת רמות הסוכר בדם לאחר אכילת מזון פחממתי. זה נקרא "אינדקס גליקמי". ככל שהאינדקס הגליקמי גבוה יותר כך רמת הסכר בדם עולה יותר, דבר שמאוד לא מומלץ לחולי סוכרת בפרט ולכל האנשים בכלל. האינדקס הגליקמי של כפית סכר הוא 100, גבוה מאוד. פחמימות שנמצאות בסביבות ה-50 הם טובות לחולי סוכרת. קטניות למשל נמצאות בסביבות ה-20 ולכן מאוד מומלצות. הדגן הכי מומלץ הוא גריסים הנמצאים בסביבות ה 20, לעמת קמח חיטה (לחם) הנמצא בסביבות ה 90. לפי מדד זה בטטה היא מומלצת, נמצאת בסביבות ה 60, ואילו תפוח אדמה אסור בהחלט, נמצא בסביבות ה 90. הצבעים כאן לא רלוונטים: גזר הינו בעל אפקט גליקמי נמוך מאוד וכן גם דלעת ואילו קיווי, שהוא ירוק, בעל אפקט גליקמי מאוד גבוה כמו כל הפירות הטרופיים.

שאלה:


אפשר לקבל פרטים על צמח הג'ימנמה ואפקט הטיפול בחולי סוכרת סוג 2 בעזרת הצמח הנ"ל?

תשובה:

הצמח ג'ימנמה סילבסטרה הוא הצמח המשמעותי ביותר לצורך טיפול טבעי בסוכרת 2. הוא בעל פעילות היפוגליקמית מובהקת. הוא מוריד רמות Hba1c על ידי הפחתת קשירת גלוקוז לחלבון ויש לו יכולת לבצע התחדשות חלקית של תאי איי לנגרהנס בלבלב (התאים המפרישים אינסולין). יחד עם זאת, הג'ימנמנה לא יכול להוות את עיקר הטיפול בסוכרת, יש לשנות אורח חיים – לאכול תזונה מאוזנת ולעסוק בפעילות גופנית.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - סוכרת סוג 2


תזונה ומניעת סוכרת סוג 2
מחקר אודות חשיבות תזונה נכונה במניעת סוכרת ומחלות לב

תזונה כולסטרול וסוכרת
מחקר המוכיח כי תזונה המורידה משקל ורמות כולסטרול, מורידה את רמות הסוכר בדם

הקשר בין השמנה וסוכרת
מחקר המוכיח כי השמנה גורמת לסוכרת מסוג 2


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..