כולסטרול גבוה - עודף שומנים בדם - טיפול וריפוי טבעיכולסטרול גבוה - עודף שומנים בדם - רקע כללי

דיסליפידמיה הוא מצב של יתר כולסטרול / כולסטרול גבוה ו/או יתר טריגליצרידים בדם, כולסטרול גבוה - עודף שומנים בדם מתבטא ברמה גבוהה בדם של LDL, VLDL ונחשב גורם סיכון לטרשת עורקים ומחלות כלי דם כלליים. ההגדרה הסטנדרטית של כולסטרול גבוה הינה כולסטרול כללי (TOTAL CHOLESTEROL) מעל 200, למרות שרופאים רבים טוענים שמעל 180 נחשב כבר לבעיית עודף כולסטרול – כולסטרול גבוה.


2 דקות על טיפול טבעי בכולסטרול גבוה


מבחינת הטריגליצרידים הרמה המומלצת היא פחות מ 150. רמות שומנים גבוהות מתגלות לרוב בבדיקות שנתיות שגרתיות. לרוב אין סימנים או סימפטומים המעידים על רמות שומנים גבוהות בדם, גם כשמדובר במחלת לב כגון טרשת עורקים המסכנת חיים. בעולם המודרני, אנשים אשר על פניו ללא סימפטומים עלולים יום אחד לקבל התקף לב או דום לב. לפעמים זהו הסימן הראשון למחלה. לכן, בדיקות שנתיות חשובות ביותר לגילוי מוקדם של כולסטרול גבוה או טריגליצרידים בערכים גבוהים בדם. שומנים גבוהים בדם ,כולסטרול או טריגליצרידים מהווים גורמי סיכון למחלות כגון יתר לחץ דם, אנגינה פקטוריס ועוד.


טיפול טבעי לכולסטרול טיפול נטורופתי לכולסטרול


הגורמים לכולסטרול גבוה - טריגליצרידים - עודף שומנים בדם

1. תורשתיים – למרות שיש נטייה גנטית במשפחה לשומנים גבוהים בדם, זה לא מסביר את העובדה שאחוז הסובלים משומנים גבוהים בדם עולה עם השנים ואילו גיל הסובלים יורד. הסבר לכך הוא:

2. הרגלי תזונה - השמנה

3. מחלות- סוכרת, מחלת כליות כרונית, תת פעילות בלוטת התריס

4. תרופות- גלולות, נוגדי י.ל.ד, אסטרוגן

5. עישון

6. מין- נפוץ יותר בגברים

7. גיל- מעל גיל 60 יש עליה ב כולסטרול ו LDL

8. מצב נפשי - כולסטרול משמש חומר מוצא לייצור קורטיזול שמיוצר בכמות מוגברת במצבי סטרס.


עוד מידע על הטיפול בכולסטרול גבוה


השומנים הנישאים בדם

כילומיקרונים

נושאים את השומנים מהמעי דרך הלימפה לדם ומשם לרקמות. אחרי שפרקו חלק מהטריגליצרידים הם עוברים לכבד ומכילים בעיקר טריגליצרידים.

VLDL

חלקיקי ליפידים מיוצרים בכבד ומכילים בעיקר טריגליצרידים, מעט כולסטרול ומעט פוספוליפידים (אחרי שפרקו את הטריגליצרידים הם הופכים ל LDL).

LDL

נוצר משיירי VLDL מכיל בעיקר כולסטרול, נקלט ע"י הכבד. חלקיקי LDL נוטים להתחמצן ולשקוע בדופן העורק, תאי מקרופאגים, תאים בולעניים השייכים למערכת החיסון, מגיעים למקום על מנת לפנות את המשקע. בפעולה זו הם הופכים לקצף, מגדילים את הפלאק ומזרזים תהליך טרשתי.

HDL - הכולסטרול הטוב

נוצר בכבד ובמעי ומכיל בעיקר כולסטרול , מכיל יחסית כמות גדולה של חלבונים. HDL אינו מתחמצן. הוא מונע יצירת פלאקים (חסימה של העורק) ע"י הוצאת כולסטרול מכלי הדם, ולכן נחשב "הכולסטרול הטוב".

טריגליצרידים

הטריגליצרידים נישאים ע"י הכילומיקרונים. הטריגליצרידים שמיוצרים בכבד נישאים ע"י VLDL. רמה גבוהה של טריגליצרידים גורמת לטרשת עורקים.


התפקידים העיקריים של כולסטרול בגוף

1. מרכיב ממברנות תאים
2. משתתף בייצור מלחי מרה
3. מרכיב ויטמין D
4. חומר מוצא להורמונים סטרואידלים
5. אחראי למעטפת עצבים


טיפול נטורופתי טבעי לכולסטרול גבוה - עודף שומנים בדם

הסיבה לכולסטרול גבוה ולטריגליצרידים גבוהים בדם היא קרוב לוודאי אכילה מרובה של שומן רווי (שמקורו ממזונות מן החי) בכמות גבוהה מידי לאורך שנים רבות. כמו כן, הרגלי חיים קלוקלים כגון חוסר פעילות גופנית, עישון ומתח רב – כולם תורמים לרמות שומנים גבוהות בדם. ההמלצה לאדם בריא הינה לצרוך 30% מכלל הצריכה הקלורית שומנים בתזונה. שומן רווי, המצוי ברב המזונות מן החי, מעלה רמות כולסטרול.לעמת זאת, שומן חד בלתי רווי גורם להורדת כולסטרול וטריגליצרידים.


חשוב להבין כי כשני שליש מהכולסטרול מיוצר בגוף. אמנם שומן רווי מהווה חומר מוצא ליצירת הכולסטרול בכבד, ולכן מומלץ להימנע ממנו, אך רמת שומנים גבוהה בדם מראה על תפקוד לקוי של הכבד שיש לאזנו. בנוסף להכוונה התזונתית איזה שומנים מומלץ לאכול, חשוב שהתזונה תהיה עשירה בנוגדי חמצון. נוגדי חמצון מונעים חימצון LDL ומונעים את ההיצמדות לדופן העורקים., ובכך מונעים את יצירת הפלאק הטרשתי. במסגרת טיפול טבעי בכולסטרול גבוה מבחינת נטורופתית, שמים דגש לשינוי אורח חיים.


טיפול טבעי לכולסטרול טיפול נטורופתי לכולסטרול


שינוי תזונתי, הכוונה לפעילות גופנית, לימוד טכניקות הרפיה – כולם כלים חשובים לאיזון רמות כולסטרול. בנוסף, במידת הצורך, משתמשים במסגרת טיפול בכולסטרול גבוהה מבחינה נטורופתית באמצעות תוספי תזונה רלוונטיים ומותאמת פורמולת צמחי מרפא באופן אישי. ישנם צמחי מרפא שנחקרו והוכחו כיעילים בהורדת רמות כולסטרול ובאיזון תפקודו של הכבד על ידי תמיכת הכבד.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - כולסטרול גבוה - עודף שומנים בדם


שאלה:

האם נכונה הטענה ששמעתי, שירקות ושורשים כתומים גורמים לירידת כולסטרול גבוה?
תשובה:
ירקות ושורשים כתומים חשובים לנו מהרבה סיבות אך הם לא כל כך מורידים את רמת ה כולסטרול הגבוה אלא מפחיתים את רמת חמצונו ! ישנם רבים בעולם הרפואי הטוענים שמניעת חמצון ה כולסטרול חשובה לא פחות מהורדת רמותיו. בגישה כוללת נרצה לאכול פחות כולסטרול ושומן רווי ויותר סיבים תזונתיים. בנוסף, לפעילות הגופנית השפעה חשובה על רמות הכולסטרול ה"טוב" לעומת ה"רע"

שאלה:

ברצוני לדעת מה יכול להוריד כולסטרול גבוהה וטריגליצרידים מלבד תזונה נכונה

תשובה:

פעילות גופנית אירובית היא ה-טיפול לשומנים בדם, היא עושה נפלאות ובלעדיה קשה לקדם כל אופן טיפול אחר. בנוסף, פורמולת צמחי מרפא המאזנת את תפקוד הכבד תעשה את העבודה. כל זאת, כמובן, ביציאה מנקודת הנחה, כי תזונתך מאוזנת

שאלה:

אמי בת 72 עם רמת טריגליצרידים 354. האם שינוי בתזונה יכול להוריד את הרמה ? פעילות גופנית ? תוספי מזון ? דרך אגב היא מעשנת כבדה -אני לא יודעת אם זה קשור ...

תשובה:

שינוי תזונתי לרוב מספק בהורדת רמות גבוהות של טריגליצרידים. בניגוד לרמות גבוהות של כולסטרול, קל להוריד רמות גבוהות שלטריגליצרידים על ידי שינוי תזונתי. לעישון אין קשר ישיר לרמת גבוהות של טריגליצרידים, אבל בהחלט הוא גורם סיכון של מחלות לב וכלי דם.


ניתן להוריד כולסטרול בדרך טבעית


2 דקות על הטיפול הטבעי בכולסטרול גבוהמחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - כולסטרול גבוה - עודף שומנים בדם

הקשר בין אומגה 3 ורמות שומנים בדם
מחקר המראה כי נטילת אומגה 3 מורידה רמות שומנים בדם

אגוזי מלך והשפעת על רמות שומנים בדם
מחקר המראה כי אכילת אגוזי מלך מהווה הגנה כנגד מחלות כלי דם והורדה של רמות כולסטרול גבוה

תזונה והורדת כולסטרול גבוה

מחקר העוסק בקשר בין דיאטה ים תיכונית והורדת רמות כולסטרול גבוה