צריבה בקיבה • טיפול טבעיצריבה בקיבה - מידע כללי


בעיות דרכי עיכול עליונות הן מהנפוצות והשכיחות ביותר בעולם המערבי. צריבה בקיבה היא תסמין המדווח רבות  והוא יכול להיות קשור לבעיות עיכול שונות. הקיבה ממוקמת באיזור בית החזה מעט שמאלה. תפקידה העיקרי של הקיבה הוא לפרק את המזון המגיע מהפה לחתיכות קטנות ולהעבירו להמשך תהליכי עיכול וספיגה. כל בעיית עיכול סביב תפקוד לקוי של הקיבה, אם זה עקב חומציות גבוהה, החזר וושטי [ריפלוקס], דלקת ברירית הקיבה [גסטריטיס], כיב פפטי [אולקוס] - עלולה לכלול תסמינים שונים ובהם גם תחושת צריבה בקיבה.


ניווט מהיר:
איך מאבחנים צריבה בקיבה?
טיפול טבעי לצריבה בקיבה
כיצד להקל ותרופות סבתא


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


מה גורם לצריבה בקיבה?


חשוב להבחין בין תחושת צריבה בקיבה ובין צרבת הנגרמת עקב ריפלוקס [GERD] צריבה בקיבה עלולה להופיע בעיקר עקב שתי בעיות עיכול:

• גסטריטיס - דלקת בקיבה
דלקת רירית רפידת הקיבה. עלולה להופיע בדרגות חומרה שונות ובמיקומים שונים על פני דופן רירית הקיבה. החל מאזור האנטרום דרך דלקת מפושטת על רירית הקיבה עצמה וכלה בדלקת בתריסריון. בכל מצב של גסטריטיס יתכנו תחושות של צריבה בקיבה עקב חשיפת הריריות המודלקות למיצי העיכול החזקים.

• כיב פפטי - כיב קיבה - אולקוס
כיב פפטי הוא מצב מתקדם של גסטריטיס בו נוצרים כיבים [פצעים] על פני רירית הקיבה. עם החשיפה של כיבים אלו למיצי העיכול עלולים להיגרם כאבים חזקים בקיבה המלווה בתחושת צריבה באזור מיקום הכיב, כאבי קיבה ברמות שונות לצד בחילות, הקאות או תחושת מלאות.


תסמינים של גסטריטיס


איך מאבחנים צריבה בקיבה?


מאחר וצריבה בקיבה היא תסמין המשויך לרוב לגסטריטיס או לכיב פפטי [אולקוס] הדרך היעילה והאמינה ביותר  לאבחון היא על ידי בדיקה אנדוסקופית. בבדיקה זו מחדיר הרופא סיב אופטי לתוך הקיבה דרך הפה והוושט ובאמצעותו ניתן לבחון את מצב ריריות הקיבה וכן ליטול דגימה [ביופסיה] על מנת לברר קיום חיידק הליקובקטר פילורי ושלמות התאים.


מה ההבדל בין צרבות לצריבה בקיבה?


ריפלוקס [GERD] היא תופעה הבאה לידי ביטוי בעליית מיצי עיכול עם תוכן קיבתי אל עבר הוושט. התוצר של מיצי העיכול החזקים הבאים במגע עם ריריות הוושט הוא צרבת ברמה כזו או אחרת. צרבות אלו נפוצות מאוד ולרוב הם מורגשות באיזור הוושט ומעלה לאיזור הגרון. פחות באיזור בית החזה. אולם יש מקרים בהם הצרבת יכולה להיות מורגשת גם באזור הקיבה ואף להיות מוקרנת לגב. ההבדל העיקרי בין צרבת מקומית לתחושת צריבה בקיבה היא מקור התסמין. יתכנו מקרים רבים בהם צרבת יכולה להופיע במקביל לתחושת צריבה בקיבה.


תסמינים אחרים הקשורים לצריבה בקיבה


מאחר ומדובר לרוב בתהליך דלקתי על ריריות הקיבה הרי שתחושת צריבה בקיבה עלולה להופיע לצד תסמינים נוספים כשהנפוצים שבהם:

• צרבות
• בחילות ואף הקאות
כאבים בקיבה
• מלאות מלווה בנפיחות או כבדות
• כאבים בקיבה
• כאבים ברום הבטן
• גרפסים וגזים מרובים


טיפול טבעי לצריבה בקיבה


הטיפול הטבעי לצריבה בקיבה מתמקד בשורש הבעיה לצד הקלה תסמינית. טיפול נטורופתי לגסטריטיס או אולקוס כולל לרוב 3 תחומים לפי הצורך הטיפולי האישי והמצב הבריאותי.

תזונה נכונה
תזונה נכונה היא בעלת חשיבות גבוהה בכל תהליך החלמה וריפוי של מחלות קיבה כאלו או אחרות. המזון אותו אנו צורכים משפיע לטובה וגם לרעה על ריריות מערכת העיכול כולה. במסגרת הטיפול הטבעי לדלקת בקיבה או לכיבים בקיבה הרעיון הוא לבנות תכנית תזונה בה הדגש הוא על מרכיבים אנטי דלקתיים חזקים, על שיפור תהליכי פירוק וספיגה. הפחתת פוטנציאל הגירוי של הריריות למינימום האפשרי ותמיכה במערכת החיסון.

מרכיבי מזון רבים יכולים להשפיע בצורות שונות ולכן ישנה חשיבות גם בהתאמה האישית. לא כל אדם מגיב באותה דרך לכל סוג מזון. בניית תכנית התזונה בצורה מושכלת מאפשרת גמישות גבוהה יותר ובכך הגברת סיכויי ההצלחה של הטיפול כולו.

צמחי מרפא
היבט חשוב נוסף בטיפול לתסמיני גסטריטיס ואולקוס בהם צריבה בקיבה הוא השימוש בצמחי מרפא. ישנם מספר צמחים המוכרים ביכולתם לסייע לשקם ריריות מודלקות, הרגעה מקומית וכללית, תרומה לפעילות אנטי דלקתית וכן לסיוע בתהליכי עיכול תקינים. צמחי המרפא מורכבים גם הם בתאמה אישית לצרכי הטיפול והמצב הבריאותי כולל התייחסות לתרופות במקביל.

אורח חיים
מקרים רבים של בעיות עיכול שונות מלוות ברמה כזו או אחרת של מתח/סטרס. סטרס לכשעצמו בעל השפעה על מערכות רבות בגוף אבל במיוחד על מערכת העיכול והתפקוד שלה. כאשר אנו במתח גבוה הקיבה מתפקדת שונה. לרוב בצורה נמוכה יותר על מנת לאפשר הפניית משאבים זמינים למערכות אחרות. כאשר הסטרס הופך להיות כרוני גם תפקוד הקיבה משתבש בצורה קבועה וזה עלול להוביל לבעיות עיכול שונות ובהם גסטריטיס, אולקוס וכן לתסמינים כגון צריבה בקיבה ברמות שונות.


בקצרה: טיפול טבעי לגסטריטיס וצריבה בקיבה כולל התייחסות מקיפה לשורש הבעיה ולתסמינים גם יחד


האם חומציות גבוהה משפיעה על צריבה בקיבה?


חומציות גבוהה בקיבה מקושרת לרוב עם בעיות של ריפלוקס - עליית מיצי עיכול אל עבר הוושט. אולם חומציות גבוהה עלולה להוות בעיה כאשר קיימת דלקת ברירית הקיבה [גסטריטיס] מאחר והיא עלולה לגרות את הריריות ולמנוע מהם להחלים. זו הסיבה שחומציות משפיעה גם על הופעת תסמינים כמו צריבה בקיבה, צרבות בכלל, בחילות ואף הקאות.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


טיפול תרופתי


הטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל כיום לדלקת בקיבה ולתסמיניה הכוללים צריבה בקיבה, כאבים ברום הבטן וכן שאר התסמינים הנלווים הם לרוב תרופות ממשפחת PPI - תרופות אלו נועדו להפחית את כמות החומציות בקיבה עצמה ובכך לסייע בהפחתת הגירוי על הריריות המודלקות במטרה לסייע להן להשתקם. תרופות מסחריות מוכרות ממשפחה זו כוללות שמות כגון: נקסיום, אומפרדקס, לנטון, לוסק, קונטרלוק ועוד.


בקצרה: עיקר הטיפול התרופתי הקונבנציונלי כולל תרופות ממשפחת PPI


כיצד להקל מהר על צריבה בקיבה?


ניתן להגיע להקלה מהירה על תסמינים של גסטריטיס או אולקוס על ידי שימוש בתרופות סותרות חומצה כמו טאמס או רני וכן בדרך טבעית על ידי שימוש בתרופות סבתא מוכרות בעיקר לתופעות של צרבת. אמנם צריבה בקיבה עשויה להיות ממקור שונה מאשר צרבות הנובעות מריפלוקס אך בהחלט תיתכן הקלה בשימוש מקומי.


מיץ כרוב:
מוכר בתכונות אנטי דלקתיות, מסייע לאיחוי ושיקום רקמות, מפחית דלקתיות - קראו עוד על תרומתו של מיץ כרוב לטיפול באולוקס וצריבה בקיבה.

ליקוריץ:
לעיסת מקל ליקוריץ עשוייה להקל על תחושת צריבה בקיבה ועל צרבות מקומיות.

• שקדים:
לעיסת שקדים אחרי השרייה במים והסרת הקליפה - חשוב שהשקדים יהיו טריים ולא קלויים או מומלחים בשום צורה.


תרופות סבתא לטיפול בצריבה בקיבה


ישנן מספר תרופות סבתא או תרופות ביתיות בשימוש נפוץ אשר עשויות לסייע בהקלה וכחלק מטיפול בגסטריטיס, אולקוס וכן בתסמינים כמו צריבה בקיבה. חשוב לזכור כי תרופות סבתא, כשמן כן הוא נועדו להקלה מהירה והם אינן יכולות להחליף טיפול מקצועי ומקיף לבעיות עיכול שונות.


שאלות ותשובות נפוצות אודות צריבה בקיבה:


האם צריבה בקיבה מעידה על אולקוס?
לא בהכרח. צריבה בקיבה יכולה להופיע גם בעקבות דלקת, או אפילו חומציות גבוהה. אולקוס או גסטריטיס ניתן לאבחן על ידי גסטרוסקופיה, הטיפול הטבעי לבעיות אלו מספק מענה יעיל לטווח ארוך מאחר והוא כולל התייחסות לשורש הבעיה ולתסמינים גם יחד.

האם פרוביוטיקה עוזרת לצריבה בקיבה?
פרוביוטיקה אלו חיידקים טובים אשר שוכנים בפלורה של המעי [דופן המעי] כל המטרה בפרוביוטיקה היא שהחיידקים יצליחו לשרוד את חומציות הקיבה ויגיעו למעי. אין השפעה לפרוביוטיקה על חומציות הקיבה ועל התסמינים השונים כמו צריבה בקיבה, כאבים בקיבה, צרבות וכו' - התרומה של פרוביוטיקה היא בזמנים בהם נוטלים אנטיביוטיקה על מנת לאזן את מארג החיידקים אשר נפגע.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..