ליקוריץ • תרופות סבתא לטיפול בגסטריטיסעל ליקוריץ וגסטריטיס

ליקוריץ הוא אחד הצמחים הנפוצים והמוכרים הנמצאים בשימוש נרחב לטיפול טבעי בבעיות עיכול כגון גסטריטיס.[עוד פרטים על טיפול טבעי בגסטריטיס] מה שהופך את הליקוריץ לצמח כה חיוני למצבי דלקת הוא החומר הפעיל שלו גליצרין. הגליקוזידים דומים במבנה שלהם לסטרואידים ומכאן יתרונו הגדול בסיוע בכל מצב המשפיע על בלוטת האדרנל. דלקת בקיבה, כיבי קיבה - אולקוס, וכן בתסמינים נפוצים למערכת עיכול כגון ריפלוקס, צרבות, בחילות ועוד. הליקוריץ טוב גם לטיפול טבעי בבעיות בדרכי נשימה, תסמונת מטבולית כמו איזון רמות סוכר, כולסטרול גבוה בדם ועוד.

שמו העברי של הליקוריץ הוא "שוש קרח" נהוג היה להכין ממנו "משקה סוס" - כיום ניתן לעשות בליקוריץ שימוש ביתי פשוט וקל או לרכוש את המיצוי שלו בכל בית טבע או בית מרקחת. למצבי בריאות שונים יש להתייעץ עם הרבליסט לקבלת הנחיות טיפול מותאמות אישית.


ליקוריץ -טיפול טבעי בגסטריטיס


מה הופך את הליקוריץ לטוב במיוחד לטיפול בגסטריטיס


גסטריטיס [דלקת ברירית דופן הקיבה] מאופיינת ברמת דלקתית באזורים שונים בריריות הקיבה. דלקת כזו יוצרת רגישות גבוהה בריריות והן חשופות למעשה לכל גירוי המגיע ממגע של מיצי עיכול חומציים או מצריכת מזון או משקאות בעלי פוטנציאל גירוי גבוה לריריות. מצב זה עלול לשמר את הדלקת בקיבה ולא לאפשר תהליך החלמה נכון לגסטריטיס. הליקוריץ מכיל ריכוזים גבוהים במיוחד של רכיבים אנטי דלקתיים [כאשר הוא מגיע במיצוי מרוכז צמחי - לא בשימוש קולינרי] ורכיבים נוגדי חימצון אשר פועלים בצורה כפולה: מצד אחד הפחתת התהליך הדלקתי בריריות הקיבה ומצד שני מניעת הפגיעה בתאי הרירית על ידי פעולה אנטי חימצונית. שילוב זה הופך את הליקוריץ לצמח חשוב ומכרזי בטיפול טבעי לגסטריטיס.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


הרגעה ואיזון בלוטת אדרנל


מעבר לפעילות על ריריות הקיבה, הליקוריץ מסייע לאזן את בלוטת האדרנל ואת מערכת החיסון, שתי מערכות אלו חיוניות לתמיכה בתהליך ההחלמה במצבי גסטריטיס. מעבר לכך איזון בלוטת האדרנל ומערכת החיסון מספקת יכולת להפחית סטרס ומתחים ובכך להפחית בצורה טובה יותר את השפעת הסטרס על מערכת העיכול ועל המערכת המטבולית.


ליקוריץ - תרופת סבתא מוכרת לגסטריטיס


הליקוריץ הוא צמח מרפא חשוב ומרכזי והוא נמצא בשימוש רחב בטיפול נטורופתי טבעי. הליקוריץ מוכר כצמח מרפא מזה אלפי שנים והוא היה בשימוש עוד בתקופת התלמוד. כבר אז הכירו בתכונות הבריאותיות שלו ובמשך השנים מחקרים רבים אף תמכו בתרומה השונה שלו לטיפול טבעי בגסטריטיס ובעיות עיכול אחרות. [קראו על עוד תרופות סבתא לדלקת בקיבה] לצד זה, הליקוריץ בעל יתרונות נוספים לטיפול במגוון מצבי בריאות כגון:


• מסייע בטיפול טבעי לדלקת בקיבה:
בעיקר בגלל המרכיבים האנטי דלקתיים בליקוריץ הוא טוב לטיפול טבעי בגסטריטיס - במקרים אלו השימוש חייב להיעשות באמצעות פורמולה עם מיצוי החומרים הפעילים של הליקוריץ בהתאמה אישית על ידי הרבליסט.

• מסייע לטיפול בצרבת:
בגלל הרכיבי נוגדי הדלקת שבו ליקוריץ עשוי להקל על צרבות אשר נלוות לגסטריטיס או כאלו המופיעות לבד - מומלץ להתייעץ עם הרבליסט מה הדרך הכי נוחה לשימוש במקרים של צרבות.

• מחזק את מערכת החיסון:
בעל פעילות נוגדת חימצון ובכל מפחית את הנזק החימצוני הנעשה על ידי רדיקלים חופשיים ומסייע לתמיכה במערכת החיסונית.

• הגברת אנרגיה:
מכיל רכיבים מעוררים ומסייע בהגברת אנרגיה - יש להתייעץ עם הרבליסט לקבלת מינונים וצורת הכנה מותאמת למצבים אלו של מערכת העצבים.

• דלקות במערכת העיכול:
מעבר לתרומה לטיול טבעי בגסטריטיס הליקוריץ יכול לסייע לעוד מצבים דלקתיים במערכת העיכול כמו דלקת בוושט -אזופגיטיס, דלקת במעי, קרוהן ו קוליטיס. התווית מיצוי של ליקוריץ לדלקות במערכת העיכול חייב להתבצע על ידי הרבליסט להתאמה אישית לצרכים הטיפוליים.

• אנטי ויראלי - טוב למניעת מחלות חורף:
תמיכה במערכת החיסון מסייעת מטבע הדברים גם לחיזוק ההגנה מכל מחלת חורף אשר מערכת החיסון חיונית לה. ניתן לקבל מוצרים למצב זה בכל בית מרקחת או בית טבע.

• מרגיע ומפחית מתח נפשי:
הליקוריץ מכיל רכיבים התומכים בבלוטת האדרנל החשובה לאיזון והפחתת סטרס. פעולה זו מסייעת בצורה עקיפה גם לטיפול בגסטריטיס. ניתן לקבל ייעוץ מקצועי להתאמת פורמולה הכוללת ליקוריץ להפחתת סטרס ומתח.

• מחטא - טוב לזיהומים בדרכי הנשימה:
הליקוריץ בעל כושר חיטי גבוה מה שהופך אותו אידאלי לזיהומים מקומיים בדרכי הנשימה, שיעול, ליחה ועוד -ניתן למצוא בכל בית מרקחת מוצרים המכילים ליקוריץ למצבים אלו.

• מסייע לטיפול בדלקות גרון:
שילב של תכונות חיטוי חזקות לצד פעילות אנטי דלקתית הופך את הליקוריץ לתרופת סבתא טובה במיוחד לטיפול בדלקות גרון. יש לקבל ייעוץ מקצועי להתאמת פורמולה למצבים אלו.

• משקם כבד:
הליקוריץ טוב לכל המצבים המטבוליים ובמיוחד הוא טוב לתמיכה בפעילות כבד תקינה.טוב במיוחד כחלק מטיפול טבעי לכבד שומני, ליקוריץ מכיל נוגדי חימצון חזקים העוזרים להפחתת השפעת רדיקלים חופשיים בגרימת נזק חימצוני לתאי הכבד ובכך מסייע בהורדת העומס המטבולי על הכבד, בשיקומו ובעידוד פעילות תקינה של הפרשות מיצי עיכול ועוד. יש לקבל ייעוץ מקצועי להתאמת פורמולה לתמיכה בכבד.

• מסייע בכיוח והוצאת ליחה:
ניתן להיעזר בליקוריץ בפורמולות מסוימות להגברת כיוח ופינוי ליחה. פעולה טובה במצבים של דלקת בגרון עם ליחה. למצב זה יש לקבל ייעוץ מקצועי להתאמת פורמולת צמחים רלוונטית.


תקצירי מחקרים


השפעות מיצוי ליקוריץ על דלקת בקיבה עקב חיידק הליקובקטר
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27006947/

הפעילות האנטי-דלקתית של הליקוריץ
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0006295265903059אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..