דלקת בוושט מה עוזר?

 

שאלה:
אני בן 52, סובל כבר שנים מצרבות ועד לא מזמן חי איתם בשלום. בעבר מידי פעם הייתה מגיעה צרבת, הייתי לוקח כדור למציצה רני או טאמס וזה היה עוזר. אבל לאחרונה גם הצרבות נהיו יותר חזקות וגם לעיתים יותר קרובות וגם לא כל כך עוזרים לי סותרי החומצה. הייתי אצל רופא והוא שלח אותי לגסטרוסקופיה. מצאו לי דלקת בוושט. רציתי לדעת מה יכול לעזור לטפל בדלקת בוושט מבחינה תזונתית, הרופא מילא אותי בתרופות וזה לא מתאים לי. יש משהו טבעי להציע לי? אני רוצה לפתור את הבעיה ולא לקחת תרופות כל החיים.

תשובה

דלקת בוושט, או במונח הרפואי שלה אזופגיטיס, היא דלקת שנוצרת לרוב בעקבות חזרה של חומצות קיבה מהקיבה לוושט. דלקת בוושט יכולה לבוא לידי ביטוי בכאב באזור בית החזה, תחושה של משהו תקוע בגרון, תחושות של שריפה וצריבה באזור בטן עליונה, בחילות ואף הקאות. סימפטומים אילו בוושט נגרמים עקב חומצת הקיבה שעולה מהקיבה לוושט וצורבת את ריריות הוושט. צריבה זו מגרה את הריריות וגורמת לכאב ולדלקת. כשעליית חומצות הקיבה היא כרונית נוצרת דלקת כרונית בוושט והסימפטומים של כאב בבית החזה, תחושה של תקיעות בגרון וכולי נעשים קבועים. לפי מה שאתה מתאר העלייה של חומצות הקיבה מהקיבה לוושט היא תופעה שקיימת אצלך שנים. עם השנים מערכת העיכול שלנו נחלשת ולכן מועדת יותר לתופעות שונות כגון צרבות. כיום אתה נמצא במצב שבו הצרבת היא קבועה ונוצרה דלקת באזור הוושט. על מנת לטפל בבעיה בצורה יסודית, יש לפעול בכמה מישורים - חיזוק מערכת העיכול, איזון רמת החומציות בקיבה, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק שריר הוושט, ריפוי הריריות המודלקות. הטיפול הנטורופתי כולל התייחסות ממוקדת לכל אחד מהנקודות שציינתי על מנת להגיע לריפוי מקיף ושלם..


טיפול טבעי יעיל לדלקת בוושט -אזופגיטיס

אם כך, כשיש דלקת בוושט, מה אפשר לעשות? לטיפול הנטורופתי פתרון יעיל לדלקת בוושט. ראשית המטרה היא להפסיק את החזרה של מיצי הקיבה מהקיבה לוושט על ידי איזון רמת החומציות בקיבה וחיזוק השריר הטבעתי בין הקיבה לוושט. זאת ניתן לעשות על ידי תכנית תזונתית אישית ופורמולת צמחי מרפא. היום אנחנו יודעים כי מזונות מסוימים עלולים להחליש את השריר הטבעתי ולגרום לו להיות רפוי. רפיון זה מאפשר את החזרה של מיצי הקיבה לוושט. שנית יש לרפא את הריריות הפגועות ועל ידי כך לרפא את הדלקת עצמה בוושט. לשם כך ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית ישירה הפועלים לריפוי הריריות המודלקות. גם לתזונה יש תפקיד חשוב בריפוי הדלקת, ישנם מזונות המכילים מרכיבים אשר מרפדים את ריריות הוושט, מגנים עליה, יוצרים חיץ בין מיצי הקיבה לריריות ובכך מאפשרים ריפוי של הרירית. בנוסף, במסגרת הטיפול הנטורופתי, גורמים נוספים העלולים להוות בעיה מקבלים התייחסות מתאימה ונכללים בתכנית הטיפולית עצמה. גורמים כאלו יכולים להיות עישון או השמנה בטנית.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי בדלקת בוושט כולל:

תכנית תזונתית אישית שמטרתה: איזון החומציות בקיבה ואיזון מערכת העיכול, ריפוד וריפוי ריריות הקיבה, פעילות אנטי דלקתית ישירה, חיזוק שריר הוושט, חיזוק המערכת החיסונית.
הכנת פורמולת צמחי מרפא המסייעת ב: ריפוי ריריות הקיבה, ריפוי הריריות המודלקות על ידי פעילות אנטי דלקתית ישירה, חיזוק מערכת העיכול, חיזוק חיסוני.