גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי


רקע אודות המטופל:

נאווה, בת 71, נשואה + 3 ילדים, כיום בפנסיה, עבדה מעל 40 שנה כמורה, מתארת יחסים מרוחקים עם הבעל וקושי בתקשורת עם הילדים


תלונות עיקריות:

בקע סרעפתי - התגלה בבדיקות גסטרוסקופיה. לפני שנתיים התחילו כאבי בטן, הרופא המליץ לעשות גסטרוסקופיה. גסטרוסקופיה הראתה בקע סרעפתי קל וגסטריטיס קל. לטענתה כאב הבטן חלף ללא טיפול.

ריפלוקס - לפני חודשיים נאווה חשה כאבים חזקים בחזה אשר כללו דקירות באזור הקיבה ותחשות מלאות, היא פנתה מידית למיון מחשש שמדובר בהתקף לב. לאחר סדרת בדיקות מקיפות במיון שללו התקף לב וההשערה הייתה כי נאווה סובלת מריפלוקס - היא קיבלה נקסיום (תרופה ממשפחת האופמרזול) להורדת רמת החומציות בקיבה. לאחר מספר ימים של שימוש בנקסיום היתה הקלה אולם בתדירות כמעט שבועית סבלה נאווה שוב מכאבים באזור הקיבה, גרפסים, תחושת מועקה וגוש בגרון והרגשה של בחילות ואוכל עולה כאילו משהו תקוע בגרון. בהתייעצות עם הרופא עלה מינון הנקסיום אולם ללא הצלחה. התסמינים נשארו בעוצמות משתנות אבל הופיעו באופן קבוע. כאמור לאחר ביקור אצל גסטרואנטרולוג מומחה וביצוע גסטרוסקופיה אובחן בקע סרעפתי, דלקת קלה בקיבה (גסטריטיס) וריפלוקס. בעקבות האמבחנה הוחלף הנקסיום בקונטרלוק. חודשיים לאחר מכן היתה הטבה מסוימת בתסמינים אך עדיין נשארו בחילות מלוות בתחושת עלייה של אוכל מהקיבה לגרון, הרגשה של כבדות וגוש בגרון.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


מה זה ריפלוקס בקע סרעפתי?

בקע סרעפתי הינו חולשה שריר הסרעפת - שריר הנשימה המרכזי. מעבר לתפקידו המרכזי של שריר הסרעפת לעזור בנשימה, שריר הסרעפת מסייע גם במניעת חזרה של מזון מהקביה לכיוון הוושט. במקרים של בקע סרעפתי עליית המזון אל הוושט יותר קלה והתוצאה היא ריפלוקס. עם זאת, בקע סרעפתי לא מחייב הופעת ריפלוקס ובמקרים רבים בקע סרעפתי לא מורגש. יתרה מזאת, גם במקרים בהם ישנו ריפלוקס ניתן לטפל לשקם את תפקוד הקיבה, לאזן את רמת החומציות, לתמוך בפעילות תקינה של שריר הוושט ובכך להפחית את התסמינים של הריפלוקס ולמעשה לעקוף את הבעייתיות שהבקע הסרעפתי גורם לה מלכתחילה.


מה זה ריפלוקס?

ריפלוקס (GERD) הוא מצב בו תכולת הקיבה כולל מיצי עיכול עולים בחזרה אל כיוון הוושט. לריפלוקס גורמים שונים ובהם בקע סרעפתי, אולם הסיבות המשמעותיות יותר הם חוסר באיזון חומציות הקיבה, חולשה של שריר הוושט (שריר טבעתי בשם "שוער") כאמור, הגורמים המרכזיים לריפלוקס הם בין השאר תזונה לקויה הכוללת מזונות בעלי דלקתיות גבוהה ובעלי רכיבים הלעים את רמת הגירוי של ריריות הקיבה כמו שומנים רווים, מזונות חריפים ו/או חומציים ועוד. מעבר לתזונה גם למצבי מתח יש תרומה משמעותית בתפקוד תקין של מערכת העיכול ובמיוחד הקיבה. במצבי סטרס פעילות העיכול פוחתת, הפרשת החומצות משתנה מה שעלול להוביל לתפקוד לקוי של הקיבה, גירוי יתר, העלאת חומציות והופעת ריפלוקס.


בנוסף נאווה סובלת ברקע מ:

כולסטרול גבוה - מאוזן עם תרופה מזה שנתיים

קטרקט בעין שמאל - מתכוונת לעבור ניתוח בקרוב


טיפול בריפלוקס: הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס, ריפלוקס בקע סרעפתי

לאחר קבלת תמונה קלינית מפורטת אודות אורח חייה ומצבה הבריאותי של נאווה - נבנתה תכנית טיפול תוך התייחסות להיבטים תזונתיים, הפחתת סטרס לצד שימוש בצמחי מרפא - במטרה לאזן את חומציות הקיבה, לאפשר תפקוד תקין ומשופר יותר של שריר הוושט, חיזוק התגובה החיסונית והורדת רמת הדלקתיות בקיבה ובכלל. בכל טיפול בריפלוקס המלווה בדלקת בקיבה המפתח המרכזי להחלמה הוא תזונה נכונה. דלקת בקיבה מעלה את רגישות מערכת העיכול ובמצב שכזה יש חשיבות להתייחסות לכל פרט בהרגלי התזונה כולל המלצות ברורות של מזונות מהם יש להמנע (בעיקר כאלו המקדמים דלקתיות ובעלי פוטנציאל גירוי גבוה לריריות הקיבה) ומזונות חשובים לצריכה (אנטי דלקתיים וקלים לעיכול) כמו כן יש חשיבות לזמני האורחות, כמויות, שילובי מזון, צורות הכנת האוכל, טריות, תכולת סיבים ועוד. דלקת בקיבה מהווה תמיד אתגר תזונתי אולם זה גם הכלי המרכזי להחלמה יסודית.

בנוסף לתכנית התזונה קיבלה נאווה תכנית להפחתת סטרס וכן פורמולת צמחי מרפא במטרה לזרז את תהליך ההחלמה. לצמחי מרפא כדוגמת פיליפנדולה, אולמוס, ליקוריץ ועוד, יכולת אנטי דלקתית גבוהה והם מסייעים רבות לאיזון רמת החומציות בקיבה, תורמים להרגעה כללית, הגנה על ריריות הקיבה ואיזון מערכת החיסון. הטיפול בצמחי מרפא מוגבל בד"כ לחודשים ספורים עד להחלמה.


תוצאות הטיפול בריפלוקס, גסטריטיס ובקע סרעפתי

נאווה התגייסה למתווה התזונה החדש והחלה בהתמדה לבצע את הנחיות הטיפול. השינויים התזונתיים היו קלים יחסית ודי מהר התרגלה נאווה לתפריט החדש ולחידושים הנוספים בחייה אשר כללו עבודה על הפחתת סטרס, שינויים בהרגלי השינה ועוד. לאחר כשבועיים מתחילת הטיפול דיווחה נאווה על הטבה מורגשת בתסמיני הריפלוקס - תחושת הגוש בגרון, הגרפסים נעלמו ותדירות הבחילות פחתה משמעותית. נאווה עדיין הרגישה כבדות לאחר האוכל אולם היה זה בעוצמה נסבלת. בפגישת הביקורת,לאחר כחודש, ובעקבות ההטבה, הוכנסו מספר שינויים לתכנית התזונה על מנת להרחיב את התפריט ולשמר את ההטבה. לאחר עוד חודש של התמדה במסגרת הטיפולית סיפרה נאווה כי תסמיני הריפלוקס נעלמו ומידי פעם מופיע כאב עמום באזור הקיבה וכבדות לאחר האוכל (תסמין אופייני המצביע על החלמה מהדלקת - תהליך שלוקח מספר חודשים). לאחר 3 חודשים של אורח חיים בריא סיפרה נאווה כי הרגשתה השתפרה בתחומים רבים אחרים - היא הרגישה רמות אנרגיה גבוהות יותר, מצב הרוח עלה ודיווחה על הרגשת קלילות גבוהה יותר. בבדיקת גסטרוסקופיה חוזרת שביצעה לאחר כחצי שנה לא נראתה דלקת בקיבה.