מה זה Gastritis | גסטריטיסGastritis • גסטריטיס • דלקת בדופן רירית הקיבה


גסטריטיס היא דלקת ברפידת דופן הקיבה. זוהי אחת ממחלות דרכי עיכול הנפוצות ביותר. הדלקת פוגעת בתאי דופן הקיבה. תפקידה המרכזי של הקיבה הוא לפרק את המזון לחתיכות קטנות ולהכינו להמשך פירוק וספיגה במעי.
[קראו בהרחבה על גסטריטיס, גורמים, אבחנות וטיפול טבעי]

תאי הקיבה מפרישים חומצה חזקה [חומצה הידרוכלורית] אלו מיצי העיכול אשר מפרקים את המזון פירוק ראשוני. חומציות הקיבה תלוייה בגורמים שונים - בהם סוגי המזון, כמות האוכל ורמת הקושי לפרק אותו. תאי רירית הקיבה מצופים בחומר מיוחד המגן עליהם מפני החומציות החזקה של מיצי העיכול.

במצב של דלקת ברירית הקיבה נפגמת ההגנה הבסיסית של הריריות והן חשופות לגירוי גבוה ממיצי העיכול החומציים אשר בהמשך עלולים ליצור דלקת.


ניווט מהיר:
טיפול טבעי לגסטריטיס
תזונה נכונה
צמחי מרפא


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


איך יודעים אם יש גסטריטיס?


גסטריטיס [Gastritis] מאופיינת לרוב בתסמינים אשר יכולים להופיע לפרקי זמן קצרים או ארוכים, תלויי ברמת הדלקת בקיבה ובמיקומה. תסמינים אופייניים נפוצים:

כאבים בקיבה
• תחושת מלאות וכבדות בבטן העליונה
• גרפסים
• בחילות ואף הקאות
תחושת אוכל תקוע בגרון
• דקירות באיזור הקיבה
• תחושת שריפה בקיבה


תסמינים של גסטריטיס


טיפול טבעי לדלקת בקיבה


הטיפול הטבעי לגסטריטיס [Gastritis] הוא אחד הכלים היעילים כפתרון יסודי וארוך טווח לשיקום והחלמה של ריריות הקיבה. הטיפול משלב התייחסות מקיפה להיבטים שונים המשפיעים על תפקודה התקין של הקיבה ובכך מאפשרים החלמה יסודית. תחומים מרכזיים בטיפול:

תזונה
החלק המשמעותי ביותר בטיפול לגסטריטיס הוא תזונה נכונה. האוכל שאנו אוכלים משפיע בצורה משמעותית על תהליכים דלקתיים ברירית הקיבה, על רמת החומציות בקיבה, רמת הגירוי של הריריות ועוד. תכנית התזונה כוללת מיפוי של מאות סוגי מזון - מה רלוונטי בתקופת ההחלמה ומה פחות, כמו כן בניית תפריט רחב עם אופציות רבות לכל ארוחה במהלך היום. תזונה נכונה לגסטריטיס מאופיינת בעיקר ב:

• מזונות קלים מאוד לעיכול
• מזונות עשירים במיוחד ברכיבים אנטי דלקתיים
• המנעות מכל סוגי מזון העלולים ליצור גירוי גבוה לרירית הקיבה
• המנעות מסוגי מזון וצורות בישול המייצרים חומציות גבוהה בקיבה

בבניית תכנית תזונה נכונה לדלקת בקיבה יש צורך לקחת בחשבון גם היבטים כגון צורות בישול, שילובי מזון, זמני אכילה, כמויות וצורות אכילה להשגת יעילות מקסימלית להפחתת הדלקתיות ולשפר את תהליכי העיכול כולם.

צמחי מרפא
מגוון רחב של צמחי מרפא נחקרים ומוכרים לסיוע בטיפול בגסטריטיס על ידי תמיכה בפעילות אנטי דלקתית ממוקדת, סיוע להגנה על ריריות הוושט והקיבה, הרגעת מערכת העיכול ועוד. פורמולות הצמחים מותאמות בצורה אישית לצרכים הטיפוליים - אין שימוש במוצרי מדף - רק בהכנות אישיות בבית מרקחת בפיקוח רוקחי של משרד הבריאות.

אורח חיים
מעבר לתזונה נכונה לגסטריטיס וצמחי מרפא ישנה התייחסות גם להיבטים נוספים באורח החיים, במידת הצורך, אשר משפיעים על הקיבה באופן ישיר או עקיף. לרוב מדובר על הפחתת סטרס - אשר לכשעצמו גורם לשינויים תפקודיים של מערכת העיכול וישנה חשיבות למתן השפעה זו למינימום האפשרי. לצד ניהול סטרס יש חשיבות גם לשיפור זרימת דם, שיפור תהליכי פירוק וספיגה במערכת העיכול כולה, היגיינת שינה ועוד.


בקצרה: טיפול טבעי לגסטריטיס מספק מענה מקיף להחלמה יסודית והוא כולל תכנית תזונה, פורמולות צמחי מרפא והתייחסות לאורח חיים בריא יותר.


מה גורם לגסטריטיס?


מספר גורמים מעורבים בהופעת גסטריטיס. המרכזי שבהם הוא זיהום מחיידק הליקובקטר פילורי. חיידק זה משגשג על רירית הקיבה ופוגע בהגנה של תאי הרירית ולרוב נוצרת בעקבות כך דלקת.  תזונה לקויה אחריאת על מקרים רבים של גסטריטיס - במיוחד עקב יצירת גירוי גבוה על הרירית. כמו כן תרופות לשיכוך כאבים [ ממשפחת NSAIDS] וכן צריכת אלכוהול ועישון.


האם לכולם יש הליקובקטר - helicobacter pylori ?


הסברה היא שמעל גיל 40 חיידק זה מצוי בקיבה של אנשים רבים. ככל שעולים בגיל הוא נמצא בשכיחות הולכת וגבוהה. אצל אחוז מסויים החיידק מצליח לשגשג ולגרום לדלקת בעיקר עקב חולשה של מערכת החיסון וחוסר איזון של מערכת העיכול.


בקצרה: החיידק נמצא אצל רוב בני האדם מעל גיל 40 -לא אצל כולם הוא משגשג וגורם לבעיות עיכול


ביופסיה ברירית הקיבה


ניתן לאבחן את החיידק באמצעות תבחין נשיפה, בדיקת צואה וגם באמצעות ביופסיה - דוגמית הנלקחת מרירית הקיבה - הליך זה מבוצע בזמן גסטרוסקופיה והוא מאפשר לבחון את מצב תאי הרירית גם ביחס להיבטים אחרים מעבר לחיידק.


בקצרה: ביופסיה ברירית הקיבה מאפשרת בחינת המצאות הליקובקטר


תופעות לוואי של חיידק בקיבה


הדבקות בחיידק הליקובקטר [helicobacter pylori] היא שכיחה מאוד. נתונים מלמדים כי החיידק נמצא אצל 50% מאוכלוסיית העולם. הליקובקטר יכול לגרום לדלקת ברירית הקיבה - גסטריטיס אשר יכולה להופיע באנטרום, בתרסריון, ועם ארוזיות. אלו מצבים שונים של הדלקת. כמו כן גסטריטיס עלולה להתפתח למצב של כיבים פפטיים.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


דרכי אבחנה רפואיים | Gastritis


אבחון גסטריטיס נעשה על ידי בדיקת גסטרוסקופיה - בה ניתן לצפות ברירית הקיבה ולבחון את מצבה, את מיקום הדלקת, סוג הדלקת ועוד. בדיקת גסטרוסקופיה היא הנפוצה והאמינה ביותר לאבחון גסטריטיס.


בקצרה: גסטרוסקופיה היא אמצעי האבחנה האמין ביותר לגסטריטיס


כמה זמן לוקח לרפא גסטריטיס?


תהליך ריפוי והחלמה מגסטריטיס נמשך לרוב מספר שבועות עד חודשים ספורים. תלוי במצב הדלקת, משתנים נוספים, רמת התסמינים ועוד. מניסיון קליני הטיפול הטבעי בגסטריטיס הוא פשוט וניתן לראות הטבה משמעותית תוך כשבועיים ולהגיע להחלמה מלאה עוד מספר שבועות אח"כ.


בקצרה: תהליך החלמה וריפוי מדלקת בקיבה נמשך כמה שבועות ספורים


האם גסטריטיס יכולה להיות כרונית?


כן, גסטריטיס כרונית היא מושג המתקבל כאשר הדלקת ברירית הקיבה נמשכת לאורך זמן. הטיפול בגסטריטיס כרונית אינו שונה במהותו מכל סוג אחר של דלקת בקיבה: התקף גסטריטיס [ראו עוד על התקף גסטריטיס] ואף מצב של כיב פפטי [אולקוס - קראו עוד]


חומציות הקיבה  והקשר לגסטריטיס


מיצי העיכול וחומציות הקיבה משפיעים רבות על רמת הדלקת ומשך ההחלמה. זו הסיבה שהמשימה המרכזית בטיפול היא למתן את החומציות הקיבה למצב בו רמת גירוי הריריות יופחת למינימום האפשרי. ברפואה הקונבנציונלית הטיפול כולל תרופות ממשפחת אומפרזול [PPI] כגון: אומפרדקס, נקסיום, לנטון, פמטודין ועוד. תרופות אלו נועדו להפחית את כמות החומציות כאמור. אולם גם יש לבחון את משך השימוש בהם בצורה שוטפת מאחר ויש דעות לגבי בטיחות השימוש בהם.


בקצרה: במצב של גסטריטיס הרצון הוא למתן את רמת החומציות בקיבה למינימום האפשרי


לסיכום:

Gastritis - זו דלקת ברירית דופן הקיבה. היא נגרמת לרוב על ידי חיידק הליקובקטר פילורי [helicobacter pylori] ניתן לטפל ולרפא גסטריטיס בדרך טבעית ובצורה ממוקדת ומהירה. תזונה נכונה לגסטריטיס היא בעלת משקל וחשיבות מרכזית בתהליך הריפוי. כמו כן צמחי מרפא וניהול סטרס תורמים גם הם את חלקם בתהליך ההחלמה.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..