איך יודעים אם יש דלקת בקיבה?דלקת בקיבה – מה זה?

דלקת בדרגה כזו או אחרת בריריות דופן הקיבה - מלווה לרוב בתסמינים אופייניים שונים. כיום, ניתן לאבחן ולטפל באמצעים פשוטים ומהירים. גסטריטיס נחשבת לבעיית עיכול נפוצה ביותר והשכיחות שלה בקרב אוכלוסיות מדינות העולם המערבי היא גבוהה במיוחד - לעומת אוכלוסיות הממעטות בצריכת מזון מעובד – מה שמלמד על קשר ישיר לאורח חיים המאפיין את העולם המערבי ובמרכזו תזונה לקויה.


אבחון דלקת בקיבה


כלי האבחון הנפוץ ביותר הוא הליך הנקרא גסטרוסקופיה. זהו הליך פולשני המבוצע בהרדמה ובמהלכו מוחדר סיב אופטי דרכו בוחן הרופא את תקינות מערכת העיכול החל מהוושט, דרך השוער (שריר הוושט) אל תוך הקיבה ועד התריסריון. במהלך הגסטרוסקופיה מבצעים בדיקות שונות לבחינת תקינות תפקוד שריר הוושט, המצאות חיידק הליקובקטר (ע"י נטילת ביופסיה) וכו'. אבחון נוסף לדלקת בקיבה יכול להתבצע על ידי בליעת כמוסה המכילה מצלמה זעירה ובאמצעותה ניתן לבחון את דרכי העיכול לכל אורכם.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


איך יודעים אם יש דלקת בקיבה אצל מי שלא יכול לבצע גסטרוסקופיה


במצבים בהם לא ניתן לבצע בדיקת גסטרוסקופיה ניתן להגיע לאבחנה על ידי תשאול קליני - אמנם ביצוע גסטרוסקופיה היא הדרך המועדפת כדי להבין האם מדובר בדלקת – אבל יש מקרים בהם החלטת הרופא יכולה להתקבל גם ללא הגסטרוסקופיה –בדרך כלל מדובר במקרים קלים, אנשים עם רקע בריא וגיל צעיר יחסית.


תסמינים לדלקת בקיבה


דלקת ברירית מאופיינת לרוב במספר תסמינים אשר יכולים להופיע לבד או במקביל. התסמינים הנפוצים הם:

כאבי בטן עליונה:
כאבי בטן עליונה יכולים להופיע בעצמת שונות באזור הבטן העליונה. לעתים הכאבים מלווים בתחושת אי נוחות גבוהה ומתמשכת סביב מיקום הקיבה מתחת לצלעות ובתחושת נפיחות.

צרבות:
צרבת נחשבת כתסמין לריפלוקס. צרבת יכולה לכשעצמה לבוא לידי ביטוי באופנים רבים החל מתחושת שריפה באזור הקיבה, הוושט והגרון דרך דקירות בבטן העליונה ובחזה וכן עד תחושת בעירה שיכולה להגיע לאוזניים.

תחושה של אוכל תקוע בגרון:
תסמין אופייני לריפלוקס - אחד התסמינים הנפוצים – הרגשה של תקיעות באזור הגרון והוושט התחתונה – לעתים ההרגשה היא כמו של גוש בגרון ותחושה כאילו האוכל לא נבלע כראוי ו"נתקע בגרון" - תסמין זה יכול לנבוע מעליית מיצי עיכול לוושט וגירוי של ריריות הוושט העדינות. גירוי זה עלול ליצור תחושת מועקה או משהו תקוע בגרון.

בחילות ו/או הקאות:
בחילות או הקאות – בד"כ נובעות כתוצאה מתהליך של ריפלוקס עקב רמת החומציות והדלקתיות בקיבה. תחושת הריפלוקס מעוררת בחילה ולעיתים אף הקאות בתדירות כזו או אחרת.

שיהוקים וגזים
גזים מרובים מלווים בשיהוקים בתדירות גבוהה. מצב זה נגרם עקב פירוק איטי של מזון ולרוב מלווה בתחושת מלאות גם לאחר אכילה של כמות קטנה של מזון.

עוד תסמינים קשורים לדלקת בקיבה:
גיהוקים
היפוכלורידריה (הפרשה מועטה של חומציות קיבה) – בעיקר בגסטריטיס אטרופית אוטואימונית
איבוד תיאבון


הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה


גם הימצאות של חיידק הליקובקטר עלולה להחשיד בקיומה של דלקת בקיבה – אמנם לא הכרחי שהמצאות הליקובקטר מחייבת דלקת בקיבה (ולא להפך) אולם לרוב שגשוג החיידק על רירית הקיבה מלווה בתהליך דלקתי ברמה כזו או אחרת. איך זה קורה? מאחר והסביבה בקיבה חומצית מאוד לכן מייצר לעצמו החיידק סביבה יותר בסיסית ושם הוא מצליח לשרוד. ברוב המקרים מערכת החיסון כהגנה מול החיידק מייצרת תהליך דלקתי.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


גורמים נוספים לדלקת בקיבה


• זיהום על ידי גורם פטרייתי או על ידי פרזיט כלשהוא
• זיהום על ידי וירוס
• תזונה לקויה
• שימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידיליות
• מתח/לחץ נפשי גבוה או לחץ מתמשך
• מחלות אוטואימוניות שונות
• צריכה גבוהה של אלכוהול ו/או סיגריות/נרגילות וכו'


מה עושים לדלקת בקיבה?


במידה ואובחנת עם דלקת בקיבה ישנן כמה דרכי טיפול. הטיפול הקונבנציונלי מבוסס בעיקר על תרופות אשר תפקידן הוא לעכב ייצור מיצי קיבה ועל ידי הפחתת כמות מיצי העיכול בקיבה במטרה להימנע מגירוי מתמשך של הרירית המודלקת – לרוב מדובר בתרופות כגון אומפרדקס, נקסיום, קונטרלוק, לוסק וכו'. תקופת הנטילה של תרופות אלו הוא ממושך בד"כ מאחר והם מספקות מענה מקומי לרירית המודלקת.


דלקת בקיבה טיפול טבעי


ברוב המקרים של דלקת בקיבה יש לאורח החיים השפעה משמעותית על התפתחות הדלקת וכן על תהליכי ההחלמה ממנה. תזונה נכונה הכוללת התייחסות למרכיבים שונים כגון רמת הדלקתיות של המזון, רמת הגירוי של רירית הקיבה, באיזה מידה המזון מעלה את רמת החומציות בקיבה ועוד – כל אלו גורמים משמעותיים בתהליך הריפוי.

תזונה
הנושא המרכזי בתהליך טיפול טבעי לדלקת בקיבה היא התזונה. מאחר ולתזונה השפעה ישירה ומרכזית על תפקודים שונים של הקיבה כולה החל מתהליכים דלקתיים, איזון רמת חומציות ועד השפעה על רמת גירוי הריריות. תכנית תזונה מוקפדת לשבועות ההחלמה הכרחית לשיקום הריריות ולשימור ההחלמה ומניעה עתידית.

צמחי מרפא
מסייעם לזירוז תהליכי החלמה והגנה על ריריות הקיבה והוושט. צמחי מרפא שונים מוכרים ביכולתם ובפעילותם האנטי דלקתית החזקה וכן ביכולת הרגעה והרפיית שרירים, סיוע בתהליכי פירוק ועיכול בכלל. ניתן למנות מספר צמחי מרפא הנמצאים בשימוש נרחב כחלק מטיפול טבעי לדלקת בקיבה: אולמוס, פיליפנדולה, גליצרייזה, פלנטגו, טיליה ועוד.


טיפול טבעי גסטריטיס


אז איך יודעים שיש דלקת בקיבה ואיך התזונה קשורה לזה?


אחד הגורמים המרכזיים להיווצרות דלקת בקיבה היא תזונה לקויה. מחקרים רבים הראו כי במיוחד בעולם המערבי, בו האוכל העיקרי שאנו אוכלים הוא מעובד, עשיר בפחמימות ריקות, בחומצות שומן רוויות, חומרים משמרים ועוד 

מעבר לכך ידוע כי רכיבים מסוימים במזונות שונים עלולים להעלות את רמת הגירוי של רירית הקיבה ולעודד תהליכים דלקתיים. הרגלי אכילה לקויים הכוללים צריכת כמויות גבוהות הרבה מעבר לצורך שלנו גורמות לעומס מתמיד על הקיבה – אשר צריכה להתמודד עם פירוק כמויות גבוהות של מזון שהוא מטבעו גם קשה לעיכול (חלבונים מהחי/שומנים וכו') מצב זה גורם לעליה קבועה בחומציות הקיבה אשר עלולה לפגום ברירית הקיבה ולפתח דלקת.


תזונה נכונה לטיפול בדלקת בקיבה


כמו שתזונה יכולה להזיק – כך היא יכולה לתרום בריפוי. תכנון מסודר של מאכלים קלים לעיכול, אנטי דלקתיים, מפחית חומציות וכאלו השומרים על רירית הקיבה – יכולים לסייע רבות בהורדת חומציות מיצי העיכול ובכך לסייע לרירית הקיבה להחלים מהדלקת. תזונה נכונה משפרת את פעולות הפירוק והספיגה וכן מאזנת את פעולת מערכת החיסון ובכך תורמת להורת תהליכים דלקתיים במערת העיכול.


שאלות ותשובות על טיפול טבעי בדלקת בקיבה


האם משככי כאבים יכולים לגרום לדלקת בקיבה?
אני מאובחן עם דלקת בקיבה אנטרלית קלה. אני בן 42, שומר על התזונה שלי כמה שאני יכול, לא מעשן ולא שותה אלכוהול. בחצי השנה האחרונה נטלית בכמויות גבוהות משככי כאבים שונים והחשד שלי שיתכן והם גרמו להיווצרות הדלקת עצמה.

העניין הוא ששאני כבר לא נוטל כמה חודשים משככי כאבים אבל עדיין סובל מאותם התסמינים. אני חושש שזה יתפתח למצב של כיב קיבה ולכן אשמח לדעת האם טיפול במצבים כאלו דומה לטיפול טבעי רגיל על רקע הליקובקטר פילורי?

תשובה:
יתכן קשר בין צריכה של משככי כאבים בכמויות גבוהות ודלקת בקיבה, במיוחד אם מדובר בשימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות. אבל זה כבר לא משנה כל כך. מה שחשוב כרגע הוא להביא לשיקום הקיבה ולהחלים מהדלקת.

אני חושבת כן שאצלך תהליך ההחלמה יהיה קצר יותר בעיקר בגלל הסיבה שאתה דואג לשמור על אורח חיים בריא. עקרונית אין שוני מהותי בין טיפול במצב של דלקת בקיבה על רקע שימוש במשככי כאבים או על רקע של חיידק הליקובקטר.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..