איך יודעים אם יש דלקת בקיבהגסטריטיס – דלקת בקיבה – מה זה?

דלקת בקיבה – גסטריטיס - הוא תהליך דלקתי בדרגה כזו או אחרת בריריות דופן הקיבה. היווצרות דלקת בקיבה מלווה לרוב בתסמינים אופייניים שונים. כיום, ניתן לאבחן ולטפל בדלקת בקיבה באמצעים פשוטים ומהירים. גסטריטיס נחשבת לבעיית עיכול נפוצה ביותר והשכיחות שלה בקרב אוכלוסיות מדינות העולם המערבי היא גבוהה במיוחד, לעומת אוכלוסיות הממעטות בצריכת מזון מעובד – מכאן ההבנה כי דלקת בקיבה נובעת ברוב המקרים בצורה ישירה או עקיפה כתוצאה מאורח חיים המאפיין את העולם המערבי ובמרכזו תזונה לקויה.


דרכי אבחון לדלקת בקיבה


כלי האבחון הנפוץ ביותר לגסטריטיס הוא הליך הנקרא גסטרוסקופיה. זהו הליך פולשני המבוצע בהרדמה ובמהלכו מוחדר סיב אופטי דרכו בוחן הרופא את תקינות מערכת העיכול החל מהוושט, דרך השוער (שריר הוושט) אל תוך הקיבה ועד התריסריון. במהלך הגסטרוסקופיה מבצעים בדיקות שונות לבחינת תקינות תפקוד שריר הוושט, המצאות חיידק הליקובקטר (ע"י נטילת ביופסיה) וכו'. אבחון נוסף לדלקת בקיבה יכול להתבצע על ידי בליעת כמוסה המכילה מצלמה זעירה ובאמצעותה ניתן לבחון את דרכי העיכול לכל אורכם.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


איך יודעים אם יש דלקת בקיבה אצל מי שלא יכול לבצע גסטרוסקופיה


במצבים בהם לא ניתן לבצע בדיקת גסטרוסקופיה ניתן להגיע לאבחנה על ידי תשאול קליני - אמנם ביצוע גסטרוסקופיה היא הדרך המועדפת כדי להבין האם מדובר בדלקת – אבל יש מקרים בהם החלטת הרופא יכולה להתקבל גם ללא הגסטרוסקופיה –בדרך כלל מדובר במקרים קלים, אנשים עם רקע בריא וגיל צעיר יחסית.


תסמינים נפוצים לדלקת בקיבה


דלקת בקיבה מאופיינת לרוב במספר תסמינים אשר יכולים להופיע לבד או במקביל. התסמינים הנפוצים הם:

כאבים באזור הקיבה – בטן עליונה:
כאבי בטן עליונה יכולים להופיע בעצמת שונות באזור הבטן העליונה. לעתים הכאבים מלווים בתחושת אי נוחות גבוהה ומתמשכת סביב מיקום הקיבה מתחת לצלעות ובתחושת נפיחות.

צרבות:
צרבת נחשבת כתסמין לריפלוקס אשר נלווה במקרים רבים לדלקת בקיבה. צרבת יכולה לכשעצמה לבוא לידי ביטוי באופנים רבים החל מתחושת שריפה באזור הקיבה, הוושט והגרון דרך דקירות בבטן העליונה ובחזה וכן עד תחושת בעירה שיכולה להגיע לאוזניים.

תחושה של אוכל תקוע בגרון:
תסמין אופייני לריפלוקס - אחד התסמינים הנפוצים – הרגשה של תקיעות באזור הגרון והוושט התחתונה – לעתים ההרגשה היא כמו של גוש בגרון ותחושה כאילו האוכל לא נבלע כראוי ו"נתקע בגרון" - תסמין זה יכול לנבוע מעליית מיצי עיכול לוושט וגירוי של ריריות הוושט העדינות. גירוי זה עלול ליצור תחושת מועקה או משהו תקוע בגרון.

בחילות ו/או הקאות:
בחילות או הקאות עלולות להופיע בקשר לדלקת בקיבה – בד"כ נובעות כתוצאה מתהליך של ריפלוקס עקב רמת החומציות והדלקתיות בקיבה. תחושת הריפלוקס מעוררת בחילה ולעיתים אף הקאות בתדירות כזו או אחרת.

שיהוקים וגזים
גזים מרובים מלווים בשיהוקים בתדירות גבוהה, מתרחשים במקרה של דלקת בקיבה מצב זה נגרם עקב פירוק איטי של מזון ולרוב מלווה בתחושת מלאות גם לאחר אכילה של כמות קטנה של מזון.

עוד תסמינים היכולים להיות קשורים לדלקת בקיבה:
גיהוקים
היפוכלורידריה (הפרשה מועטה של חומציות קיבה) – בעיקר בגסטריטיס אטרופית אוטואימונית
איבוד תיאבון


הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה


גם הימצאות של חיידק הליקובקטר עלולה להחשיד בקיומה של דלקת בקיבה – אמנם לא הכרחי שהמצאות הליקובקטר מחייבת דלקת בקיבה (ולא להפך) אולם לרוב שגשוג החיידק על רירית הקיבה מלווה בתהליך דלקתי ברמה כזו או אחרת. איך זה קורה? מאחר והסביבה בקיבה חומצית מאוד לכן מייצר לעצמו החיידק סביבה יותר בסיסית ושם הוא מצליח לשרוד. ברוב המקרים מערכת החיסון כהגנה מול החיידק מייצרת תהליך דלקתי.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


גורמים נוספים לדלקת בקיבה


• זיהום על ידי גורם פטרייתי או על ידי פרזיט כלשהוא
• זיהום על ידי וירוס
• תזונה לקויה
• שימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידיליות
• מתח/לחץ נפשי גבוה או לחץ מתמשך
• מחלות אוטואימוניות שונות
• צריכה גבוהה של אלכוהול ו/או סיגריות/נרגילות וכו'


אם יודעים שיש דלקת – מה עושים?


במידה ואובחנת עם דלקת בקיבה ישנן כמה דרכי טיפול. הטיפול הקונבנציונלי מבוסס בעיקר על תרופות אשר תפקידן הוא לעכב ייצור מיצי קיבה ועל ידי הפחתת כמות מיצי העיכול בקיבה במטרה להימנע מגירוי מתמשך של הרירית המודלקת – לרוב מדובר בתרופות כגון אומפרדקס, נקסיום, קונטרלוק, לוסק וכו'. תקופת הנטילה של תרופות אלו הוא ממושך בד"כ מאחר והם מספקות מענה מקומי לרירית המודלקת.


טיפול טבעי לדלקת בקיבה


ברוב המקרים של דלקת בקיבה יש לאורח החיים השפעה משמעותית על התפתחות הדלקת וכן על תהליכי ההחלמה ממנה. תזונה נכונה הכוללת התייחסות למרכיבים שונים כגון רמת הדלקתיות של המזון, רמת הגירוי של רירית הקיבה, באיזה מידה המזון מעלה את רמת החומציות בקיבה ועוד – כל אלו גורמים משמעותיים לריפוי דלקת בקיבה. בנוסף לתזונה ניתן לעשות שימוש בצמחי מרפא - במיוחד לתהליכים אנטי דלקתיים ולהרגעה כללית של מערכת העיכול. במידה ויש צורך להתייחס לסטרס במידה והוא ברקע לגסטריטיס או למצבים נוספים - גם הם מצטרפים לתכנית הטיפול ויחדיו מספקים מענה לשורש הבעיה של הדלקת. טיפול כזה תורם להבראה כללית של מערכת העיכול וכן לחיזוק מערכות נוספות במיוחד מערכת החיסון, שיפור פעולות פירוק וספיגה של מזון, הפחתת דלקתיות ועוד.


אז איך יודעים שיש דלקת בקיבה ואיך התזונה קשורה לזה?


אחד הגורמים המרכזיים להיווצרות דלקת בקיבה היא תזונה לקויה. מחקרים רבים הראו כי במיוחד בעולם המערבי, בו האוכל העיקרי שאנו אוכלים הוא מעובד, עשיר בפחמימות ריקות, בחומצות שומן רוויות, חומרים משמרים ועוד – מקרי דלקת בקיבה גבוהים בצורה ברורה מאזורים בעולם הניזונים מאוכל טבעי וטרי. מעבר לכך ידוע כי רכיבים מסוימים במזונות שונים עלולים להעלות את רמת הגירוי של רירית הקיבה ולעודד תהליכים דלקתיים. הרגלי אכילה לקויים הכוללים צריכת כמויות גבוהות הרבה מעבר לצורך שלנו גורמות לעומס מתמיד על הקיבה – אשר צריכה להתמודד עם פירוק כמויות גבוהות של מזון שהוא מטבעו גם קשה לעיכול (חלבונים מהחי/שומנים וכו') מצב זה גורם לעליה קבועה בחומציות הקיבה אשר עלולה לפגום ברירית הקיבה ולפתח דלקת.


תזונה נכונה לריפוי דלקת בקיבה


כמו שתזונה יכולה להזיק – כך היא יכולה לתרום בריפוי דלקת בקיבה. תכנון מסודר של מאכלים קלים לעיכול, אנטי דלקתיים, מפחית חומציות וכאלו השומרים על רירית הקיבה – יכולים לסייע רבות בהורדת חומציות מיצי העיכול ובכך לסייע לרירית הקיבה להחלים מהדלקת. תזונה נכונה משפרת את פעולות הפירוק והספיגה וכן מאזנת את פעולת מערכת החיסון ובכך תורמת להורת תהליכים דלקתיים במערת העיכול.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..