טיפול טבעי לנפיחות וגזים במצבי גסטריטיסנפיחות וגזים בבטן הם תופעה נפוצה, בד"כ נחשבת כתסמין נלווה ואף מרכזי של בעיות עיכול אחרות כגון עצירות, דלקת קיבה, הליקובקטר ועוד. לרוב גזים נוצרים על ידי פירוק המזון במעי, כאשר תהליכי הפירוק לא תקינים או כאשר נוצרת תסיסה עקב פירוק לקוי, עלולים להיווצר גזים ברמה גבוהה הגורמים לנפיחות וכאבים. במצבים של דלקת בקיבה יתכנו תסמינים כגון גזים מרובים [גרעפסים] הנוצרים כתוצאה מפעולות עיכול לא תקינות על רקע התהליכים הדלקתיים על רירית הקיבה - אמנם אלו רק תסמינים הנלווים לדלקת בקיבה אך הם בהחלט עלולים לשבש את איכות החיים בצורה משמעותית. ההתייחסות הטיפולית לבעיות גזים ונפיחות כוללת התייחסות למקור הבעיה לכשעצמה ובכך אנו מספקים פתרון יסודי לבעיית הגזים והנפיחות בין השאר על ידי שילוב היבטים תזונתיים מותאמים אישית וכן על ידי שילוב של פורמולות צמחי מרפא שונות - לפניך מספר צמחי מרפא ותבלין העשויים  לסייע על נפיחות, גזים וכאבי בטן.


צמחי מרפא להקלה על נפיחות וגזים בבטן


כיצד נוצרים גזים ונפיחות במערכת העיכול


תהליך עיכול בסיס הוא פירוק המזון בקיבה ואח"כ במעי. בתהליכי הפירוק בקיבה מעורבים מיצי העיכול החזקים אשר מופרשים והם אחראיים לפרק את המזון לחתיכות קטנות יותר ולהעבירו להמשך עיכול למעי. בתהליכי פירוק מסוג זה משתחררים גזים [אויר] כחלק טבעי מהתהליך כולו - אויר נכנס למערכת העיכול גם כתוצאה מהאכילה עצמה - במיוחד אכילה מהירה. כולנו מייצרים גזים בכמויות כאלו או אחרות של כ-2 ליטרים ביממה. אולם לעיתים גזים אלו עלולים להתגבר וליצור נפיחות המלווה בכאבים, דקירות, אי נוחות ובעיקר פגיעה באיכות החיים.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


גזים נפיחות וגסטריטיס


במקרים מסויימים הרקע להיווצרות הגזים והנפיחות היא למעשה דלקת ברירית הקיבה - גסטריטיס [לחצו לעוד מידע]. דלקת זו העלולה להיווצר כתוצאה מחיידק הליקובקטר פילורי או כתוצאה מתזונה לקויה, צריכת תרופות מסויימות, עישון מוגבר, צריכת אלכוהול גבוהה ועוד - דלקת זו מלווה לרוב בתסמינים שונים כגון כאבים באיזור הקיבה, תחושת אוכל תקוע בגרון, צרבות ברמות שונות וכן על ידי גזים בצורת גרעפסים מוגברים, נפיחות וגזים אחרים בחלקה העליון של הבטן. תסמינים אלו עלולים להופיע ברמות חומרה שונות על פי דרגת הדלקת עצמה וכן להופיע בשילובים כאלו או אחרים - עם או ללא תסמינים אחרים.


מה הסיבות להיווצרות דלקת בקיבה


דלקת בקיבה [גסטריטיס] יכולה להיווצר על ידי מספר גורמים אשר המרכזי בהם הוא חיידק הליקובקטר פילורי. חיידק זה משגשג על רירית רפידת הקיבה ומלווה לרוב על ידי תהליכים דלקתיים מקומיים או מפושטים על הרירית. לרוב תהליכים דלקתיים אלו הם כתוצאה מתגובה של מערכת החיסון במטרה למגר את החיידק עצמו. חיידק ההליקובקטר שכיח בגילאים מתקדמים - בעיקר באוכלוסיה מבוגרת מעל גיל 40. 


כיצד תזונה עשויה לסייע בטיפול וריפוי גסטריטיס


מאחר ונוצרים תהליכים דלקתיים על רירית הקיבה  ומערכת החיסון נדרשת לפעולה  ממוקדת ורחבה על מנת למגר את שגשוג החיידק ולאפשר את ריפוי הדלקת עצמה - זהו זמן בו יש חשיבות גבוהה להפחתת העומס המטבולי על מערכת העיכול ועל מערכת החיסון ולאפשר כל משאב זמין להתמודדות עם המזהם [הליקובקטר פילורי] והדלקת. במטרה להשיג זאת יש חשיבות מרכזית לתזונה ספציפית על מנת להפחית את העומס ולוודא צריכת מזון נקי ככל האפשר, קל מאוד לעיכול, בעל פוטנציאל נמוך ככל שניתן לגירויי ריריות הקיבה, כמו כן יש חשיבות לסוגי מזון שונים העשירים ברכיבים אנטי דלקתיים - חומצות שומן חיוניות, נוגדי חימצון ועוד. תזונה נכונה היא בעלת משקל משמעותי להפחתת הגירוי על ריריות הקיבה בזמן גסטריטיס והיא אחד הגורמים המרכזיים בסיוע לריפוי הדלקת בדרך טבעית.


צמחי מרפא ותבלים העשויים לסייע בטיפול בגזים ונפיחות


קימל

זרעי הקימל ידועים בשימוש עממי עוד מתקופת הרמב"ם. הקימל נחשב ברפואה עממית כתבלין העשוי לסייע כסופח גזים, מחטא, מרגיע את מערכת העיכול.
שימושים אפשריים:
מעט קימל טחון לפזר מעל האוכל, שתיית מרתח מכפית זרעי קימל אחרי האוכל, לעיסת מספר זרעי קימל אחרי הארוחה


ג'ינג'ר

אחד מצמחי המרפא הנפוצים והמוכרים במיוחד ביכולתו כעשוי להפחית בחילות והקאות. כמו כן הג'ינג'ר בעל יכולת לספוח גזים ובכך עשוי לסייע על נפיחות וכאבי בטן.
שימושים אפשריים:
לגרוס חתיכת ג'ינג'ר ולהוסיף כתבלין לאוכל, מרתח גינג'ר או תוספת לתה בטעם אחר.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


שומר

זרעי השומר בעלי יכולת טובה לספוח גזים במערכת העיכול. זהו צמח מרפא הנמצא בשימוש כבר אלפי שנים. במסעדות בהודו מחלקים שומר אחרי האוכל להקלת עיכול.
שימושים אפשריים:
מרתח מכפית זרעי שומר אחרי האוכל, לעיסת מספר זרעי שומר אחרי הארוחה


קמומיל

צמח מרפא ידוע ומוכר ביותר במיוחד בצורה העממית שלו לשתייה כתה. עשוי לסייע להרגעה כללית, נדודי שינה, שחרור גזים, טוב למצבי צרבת ובעיות עיכול שונות.

שימושים אפשריים:
חליטה מכפית פרחי קמומיל אחרי האוכל.


מרתח - להכנת שורשים, זרעים וגבעולים
בצורת הכנה זו מרתיחים את חלקי הצמח הקשים יותר - שורשים, זרעים, גבעולים, יחד עם המים בסיר (כוס מים לכל כף צמחים) למשך כ 10-15 דקות. מקררים מעט, מסננים ושותים..


פרוביוטיקה
עשוייה לסייע גם היא להקלה על גזים, נפיחות וכאבי בטן על ידי איזון ושיקום פלורת המעיים


תקצירי מחקרים על צמחי מרפא והליקובקטר


https://www.ajol.info/index.php/ajtcam/article/view/96766
בדיקה ראשונית של מיצוי צמחי מרפא להליקובקטר פילורי


https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2014.952837
צמחי מרפא בטיפול בזיהום על ידי הליקובקטר פילוריאודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..