כאבי בטן עם דקירות וגוש תקוע בגרון

 

בקצרה:
האם יש טיפול טבעי לכאבי בטן המלווים בדקירות, תחושת גוש בגרון כאשר ברקע יש דלקת בקיבה - גסטריטיס?


השאלה המלאה:

בן 48, בריא בד"כ. נמצא הרבה בישיבה במשרד, עבודה עם לחץ קבוע. ממעט בפעילות גופנית, לא מעשן, שותה מידי פעם בירה.

לפני שנתיים התחלתי לסבול מכאבי בטן מתחת לצלעות באזור הקיבה עם דקירות ותחושה של משהו תקוע בגרון. הכאבים בקיבה היו חזקים ונמשכו כמעט לאורך כל היום. בהמלצת הרופא ביצעתי בדיקות מקיפות כולל בדיקות לב במאמץ ועוד.

אח"כ עשיתי גסטרוסקופיה ושם אמר לי הרופא שיש לי דלקת בקיבה - גסטריטיס וכן יש לי הליקובקטר. הרופא רשם לי אנטיביוטיקה ואומפרדקס 40 מ"ג למשך מספר חודשים.

קיבלתי גם המלצה לי להימנע מאוכל חריף, מטוגן, שומני וכו'. עברו כבר כמעט 4 חודשים ללא שינוי ממשי - הדקירות ותחושת הגוש בגרון ממשיכים - אמנם בעצמה נמוכה מעט - אבל עדיין אני מרגיש אותם כמעט כל יום.

הרופא אמר לי להחליף את האומפרדקס עם נקסיום 20 מ"ג אבל גם עם הנקסיום אין ממש שיפור. לאחרונה, בנוסף לכאבים בבטן העליונה, יש לי גם תחושת תקיעות וגוש בגרון, כאילו משהו תקוע לי בגרון, יש גם בחילות מידי פעם.

האם יש טיפול טבעי לדלקת בקיבה עם דקירות ותחושת גוש בגרון? האם יש אפשרות להיפטר מהכאבים והבחילות בלי תרופות כמו נקסיום ואומפרדקס שאני נוטל כרגע? האם תזונה יכולה לסייע להקלה על התסמינים?


סובלים מגסטריטיס? התקשרו לשמוע כיצד ניתן לטפל בצורה יעילה ופשוטה בדרכי עיכול עליונות : 1-700-700-329


תשובה

כאבים בבטן עם דקירות ותחושת גשו בגרון הם תסמינים נפוצים מאוד והם קשורים למצבי בריאות שונים של מערכת העיכול ובהם דלקת בקיבה כפי שאובחנת.

דקירות באיזור הקיבה יכולים להיות חזקים מאוד ולא נעימים. לכאבים כאלו יכולים להתלוות גם תסמיני משנה כגון תחושת תקיעות או מלאות בגרון, כאילו האוכל נתקע ולא יורד.

כמו כן יכולה להיות ממש הרגשה של גוש בגרון, בחילות, נפיחות בבטן, גזים בכמויות גבוהות וללא קשר אם אכלת או לא ועוד.

אבחנת הגסטריטיס מסבירה בהחלט חלק מהתסמינים האלו אבל גם הדלקת היא תוצר של בעיה יותר יסודית הבאה לידי ביטוי בתפקוד ירוד וחוסר איזון בקיבה אצלך.


קישוא - לסיוע בטיפול בדלקת בקיבה


מה הסיבות לכאבים עם דקירות ותחושת גוש בגרון?


כאמור יכולים להיות כמה כיוונים למקור הכאבים אבל אנו יודעים היום שלתזונה יש את ההשפעה המרכזית והחזקה ביותר על תפקוד תקין של הקיבה.

לא פלא שהגסטרואנטרולוג המליץ לך גם לשים לב לתזונה - מזונות רבים סביבנו - אפילו אלו הנחשבים "בריאים" יכולים להזיק בקלות לפעילות התקינה של הקיבה, לרמת החומציות של מיצי העיכול, לתהליכי פירוק ועוד.

רובם המכריע של אלו הסובלים מגסטריטיס וכאבים בבטן עם דקירות נמצא כי התזונה שלהם לא מותאמת לבעיה הבריאותית - בעניין הזה אני רוצה להדגיש כי גם טבעונים וצמחונים סובלים מאותם בעיות והסיבה היא שגם מזון טוב ובריא עשוי לא להתאים כאשר יש רגישות כה גבוהה בקיבה.


סיכום מקוצר: כאבים עם דקירות וגוש בגרון יכולים להופיע מסיבות רבות - לתזונה ולאורח החיים יש משקל גבוה בפעילות תקינה של הקיבה ומערכת העיכול בכלל.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


טיפול טבעי לכאבי בטן עם דקירות וגוש בגרון


ראשית תכנית התזונה חייבת להיות מותאמת למטופל בצורה אישית - משתנים רבים ואילוצים כגון עבודה, זמני נסיעות, בילויים ועוד חייבים להילקח בחשבון על מנת להשיג מסלול טיפולי שיעזור בהחלמה ומצד שני יוכל להחזיק לאורך זמן ארוך.

אין טעם לחתוך את התזונה בצורה כזו שיהיה קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בה - המטרה בטיפול תזונתי היא תמיד למצוא את שביל הזהב אשר נותן תוצאות טיפוליות לריפוי אבל מצד שני גם מותאם לאורח חייו של המטופל ומאפשר המשך חיים ללא תחושת חוסר או רעב או כל קושי אחר סביב התזונה.

בגדול - תכנית טיפול תזונתי תכלול בד"כ התייחסות ליכולת האנטי דלקתית שיש במזון וכן לרמת הקושי בפירוק שלו - ככל שהמזון מכיל רכיבים אנטי-דלקתיים רבים יותר והוא במקביל אינו גורר העלאת חומציות וגירוי של רירית הקיבה - הרי שהוא נחשב טוב לטיפול.

השלב הבא הוא להתאים את התפריט לפי הנטיות של המטופל. לצד זה יש צורך להוציא מהתפריט מזונות העלולים להזיק ולמצוא להם תחליפים בריאים ומספקים - משימת התאמת התזונה לטיפול בדקירות בקיבה היא משימה לא פשוטה והיא מורכבת בדיוק כמורכבות של המטופל.


סיכום מקוצר: תזונה נכונה היא גורם מכריע בטיפול טבעי בגסטריטיס - התאמה אישית לצרכיי המטופל מבטיחה תוצאות ארוכות טווח ומגבירה את תהליך הריפוי בצורה גבוהה.


סטרס ומתח הוא גורם משמעותי לבעיות עיכול


מתח הנמשך לאורך זמן הוא אחד הגורמים המרכזיים להיווצרות בעיות עיכול שונות ובהם גסטריטיס, אולקוס, דלקות בוושט, ריפלוקס, צרבות ועוד. אצל אחוז גבוה מאוד מהסובלים מבעיות עיכול יש מתח כרוני או גבוה ברקע. זו אחת הסיבות שיש חשיבות לטפל גם בהיבט הזה ולא להזניח על מנת לספק מענה וריפוי מקיפים לכאבי הבטן העליונה ולגסטריטיס.

איך סטרס משפיע על מערכת העיכול?

בזמן מתח אנו מפרישים הורמוניי מתח שונים שהמוכר בהם הוא הקורטיזול - הורמון זה גורר אחריו תגובת שרשרת של פעולות ותגובות פיזיולוגיות בהם האטת פעולות עיכול, העלאת רמות סוכר בדם, דופק מואץ, סחרחורות וכן גם תסמינים קוגניטיביים כמו חשיבה מעורפלת, חוסר ריכוז ועוד.

לאורך זמן, כאשר המתח נמשך תקופה ארוכה - כל פעילות מערכת העיכול משתנה ואיתה מתחילים לצוץ בעיות כמו כאבי בטן עליונה, ריפלוקס, תחושת מחנק , בחילות וכן דלקת בקיבה. הפחתת מתח והרגעה היא פעולת טיפול חשובה במסגרת החלמה וריפוי גסטריטיס.


סיכום מקוצר: סטרס הוא גורם מרכזי העלול להשפיע על תפקוד תקין של הקיבה ורמת החומציות שבה - חלק מהתסמינים הישירים של סטרס קשורים לקיבה (כגון צרבות/גוש בגרון וכו')


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


צמחי מרפא לטיפול בכאבים ודקירות בקיבה


תחום צמחי המרפא הוא אחד התחומים הנחקרים מזה שנים. ישנם כיום מגוון רחב של צמחי מרפא בצורות הכנה שונות העשויים לסייע בתהליך ריפוי גסטריטיס וכן כאבי בטן, דקירות באיזור הקיבה, תחושת גוש בגרון, בחילות וכל תסמין נלווה אחר.

צמחי המרפא כגון: פיליפנדולה | קופטיס | קמומיל | גליצרייזה ועוד - מכילים רכיבים אנטי דלקתיים חזקים, הם מסייעים בהגנה על ריריות הקיבה והוושט ובכך מקטינים את עוצמת התסמינים ומשכם.

צמחי המרפא עוזרים מאוד גם בהרגעה כללית ואיזון מערכת העצבים - אם קיים סטרס הרי שתרומת הצמחים היא מרכזית. צמחי המרפא מותאמים באופן אישי למצב המטופל ולרמת התסמינים.

יתרונם הגדול של צמחי המרפא היא בעצם העבודה שהם טבעיים וללא חומרים כימיים - פעולתם מעודדת תהליכים טבעיים בגוף והשפעתם על מערכות שונות היא עדינה ומקיפה. השימוש בצמחי מרפא נעשה בהתאמות מקצועיות וקונטרה אינדיקציות מלאות.


לסיכום: טיפול טבעי לכאבים עם דקירות וגסטריטס כולל:

תזונה נכונה: תזונה אנטי דלקתית, המסייעת באיזון חומציות הקיבה ומעודדת פעילות קלה ותקינה של מערכת העיכול כולה.
הפחתת מתח: אם קיים - חשוב לסיוע ותמיכה של פעילות תקינה בקיבה - סיוע לאיזון חומציות בקיבה, חיזוק מערכת החיסון, הרגעה כללית של פעולות עיכול ואיזון של מע' העצבים.
צמחי מרפא: אנטי דלקתיים להורדת רמת הדלקת בקיבה, הפחתת תסמיני כאבי בטן עליונה, איזון רמת חומציות, שיפור פעולות עיכול, הרגעה של מערכת העיכול והרגעה כללית.



אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..