טיפול תזונתי לבקע סרעפתי

 

שאלה
ברצוני לקבל אינפורמציה קצרה על האפשרות לטפל בבקע סרעפתי על ידי תזונה - זו המלצה שקיבלתי מחברה שראה בדף הפייסבוק שלכם על כך שניתן לרפא בקע סרעפתי על ידי תזונה וצמחי מרפא. אז בבקשה כמה מילים כיצד ניתן לעשות זאת ובעצם מה התפקיד של התזונה בריפוי בקע סרעפתי ומה סיכויי ההצלחה של הטיפול?

 

תשובה

בקע סרעפתי הינו מצב בו הסרעפת, אותו שריר מרכזי שאחראי על נשימה, מוחלש באזור מסוים. מכיוון ששריר הסרעפת הוא חלק מהפקטורים המונעים עלייה של תכולת מזון מקיבה לוושט, "מאשימים" את הבקע הסרעפתי כגורם לרפלוקס, לעלייה של תכולת הקיבה מהקיבה לוושט, ובעקבות זה לתחושה של צרבת, בחילות, גיהוקים, תחושת שריפה וכאבים באזור בטן עליונה וחזה. אך הסיבה העיקרית למצב זה אינו הבקע הסרעפתי, שהוא "שחקן משני" במצב זה, כי אם חולשה של השריר הטבעתי בין הוושט לקיבה וחומציות לא מאוזנת בקיבה. הבקע הסרעפתי הוא רק גורם אחד ומשני בתוך מצב שמאפשר לסימפטומים הללו.


הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר למצבי בקע סרעפתי

במסגרת הטיפול הנטורופתי המטרה היא לפתור את הבעיה העיקרית של חולשת השריר הטבעתי ואיזון רמות החומצה בקיבה. הטיפול הנטורופתי בצרבת אינו טיפול סימפטומטי כגון טבליות רני הנוגדות את חומצות הקיבה, כי אם טיפול בשורש הבעיה. יש לברר קודם כול ממה נובעת הצרבת - השמנת יתר, בקע סרעפתי, אכילה מופרזת של : שומנים, קפאין, מזונות חמוצים, אלכוהול, עישון, אכילת ארוחות גדולות. שנית יש לפתור את הבעיה - לרדת במשקל אם צריך, להפסיק לעשן. תזונה נכונה בשילוב עם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית שמחזקת את מערכת העיכול יכולה לפתור את הסימפטומים של צרבת, בחילות, גיהוקים, תחושת שריפה וכאבים באזור בטן עליונה וחזה. לסיכום, הטיפול הנטורופתי יעיל מאוד לטיפול בתופעות של מערכת עיכול עליונה ורפלוקס, גם אם יש ברקע בקע סרעפתי.


טיפול תזונתי לבקע סרעפתי כולל

תזונה: קלה לעיכול, אנטי דלקתית, מחזקת שריר טבעתי
צמחי מרפא: מחזקי מערכת עיכול, מאזני חומציות בקיבה, משקמי ריריות
תוספי תזונה: מחזקי מערכת עיכול