גסטריטיס כאבים בחזה - כיצד לטפל


אחת מבעיות העיכול הנפוצות ביותר בעולם המערבי היא גסטריטיס - דלקת ברירית הקיבה. מחלה זו מאופיינת בהתפתחות דלקתיות בריריות הקיבה, בעיקר עקב זיהום חיידקי של הליקובקטר פילורי.


חשוב לזכור: שגשוג החיידק בקיבה הוא לרוב על רקע חולשה של מערכת העיכול והחיסון – זהו חיידק הנמצא בקיבה אצל מרבית האנשים מעל גיל 40


ניווט מהיר:
מה התופעות הנפוצות?
למה יש כאבים בחזה?
ריפוי רירית הקיבה
טיפול טבעי לגסטריטיס
שאלות ותשובות נפוצות


תופעות נפוצות של גסטריטיס


גסטריטיס משפיעה על תפקודה התקין של רירית הקיבה אשר אחראית בעיקר על ייצור מיצי עיכול חומציים במטרה לפרק את האוכל.

כאשר מתפתחת דלקת ברירית, נפגעת יכולת הקיבה לייצר מיצי עיכול ברמה תקינה, וכן נפגם הציפוי המגן של הריריות אשר תפקידו העיקרי הוא לשמור מפני החומציות הגבוהה.

עם תהליך הדלקת והפגיעה במרקם דופן הקיבה יתכנו תופעות ותסמינים שונים אשר מקורם בגירוי גבוה של הרירית המודלקת. תופעות נפוצות עשויות לכלול:

• כאבים בחזה
• דקירות באזור הקיבה
צרבות
• בחילות
• תחושת מלאות


למה יש כאבים בחזה בזמן גסטריטיס?


לרוב תסמינים כגון דקירות וכאבים בחזה נובעים עקב החשיפה של הרירית המודלקת לחומציות הקיבה. ניתן לדמיין את ההרגשה כאשר יש לנו פצע פתוח על העור והוא בא במגע עם אלכוהול או חומר חיטוי חזק.

דומה הדבר לחשיפה של רירית הקיבה למיצי העיכול החזקים. מגע זה עלול לבוא לידי ביטוי בכאבים חזקים באזור החזה וכן בדקירות באזור הקיבה.

בנוסף, תופעה שכיחה בעת דלקת בקיבה הוא תופעת ההחזר הוושטי – ריפלוקס. מצב זה מאופיין בעלייה של מיצי עיכול אל עבר הוושט וצריבת הריריות.

צרבות הן התסמין השכיח ביותר כאשר יש ריפלוקס. אולם צרבות עלולות לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, בין השאר בצורת כאבים באזור בית החזה, צריבה בקיבה, תחושת שריפה בקיבה ועוד.


מה צריך לעשות כשמופיעים כאבים בחזה עם גסטריטיס


במידה ויש אבחנה מסודרת, ונשללה סיבה אחרת לכאבים, הרי שהטיפול מתמקד בריפוי ריריות הקיבה ובשיקום של מערכת העיכול העליונה.

תסמיני הדלקת יכולים להיות שונים מאדם לאדם ולכן ההתמקדות היא בשיקום מהיר של הריריות לצד תמיכה בתהליכי עיכול תקינים.


כדאי לדעת: הטיפול הטבעי לגסטריטיס עם כאבים בחזה דומה במהותו לטיפול בכל צורה אחרת של גסטריטיס.  


טיפול טבעי לגסטריטיס - ריפוי רירית הקיבה


הגישה הטיפולית בקליניקה היא לאתר ולהבין את הסיבות אשר עומדות ברקע להופעת הדלקת בקיבה ובעקבות כך לבנות תכנית מותאמת אישית, אשר תוביל לאיזון אופטימלי בין בריאות ואורח חיים נוח וקל ליישום.


גסטריטיס תזונה


בראש ובראשונה יש צורך להתייחס לתזונה ולהרגלי האכילה האישיים. ברוב המכריע של המקרים התזונה מספקת את המענה הטיפולי הרחב והיעיל ביותר.

לתזונה השפעה ישירה על תהליכים דלקתיים בקיבה, על תפקוד הרירית ורמת החומציות. האוכל אותו אנו אוכלים משפיע על רמת גירוי הרירית וכן על תהליכי הפירוק עצמם.


צמחי מרפא לריפוי ריריות


במקביל לתזונה אנו משלבים בטיפול לגסטריטיס גם פורמולות צמחי מרפא. תמיכת הצמחים היא לטווח קצר והיא בעיקר מסייעת להאצת תהליכי ההחלמה ולהגנה על הריריות.

פורמולות צמחי המרפא מותאמות אישית לצרכי הטיפול ולמצב הבריאותי הכללי, תוך קונטראינדקציות לכל תרופה אחרת בשימוש.

לרוב ישנן 2 סוגי פורמולות לחודשיים הראשונים. האחת היא אבקה – מיצוי יבש של מספר צמחי מרפא - נועדה בעיקר לסייע בתהליכים ארוכי טווח.

הפורמולה השנייה מורכבת מתערובת יבשה של צמחים להכנת חליטה. פורמולה זו מספקת מענה מקומי והקלה מהירה יותר לתסמיני הדלקת.


חשיבות הפחתת סטרס בריפוי דלקת בקיבה


סטרס הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו והוא תהליך טבעי אשר במהותו נועד להגן ולסייע לנו. במצב של מתח מתרחשים שינויים במערכות שונות בגוף ובכלל זה בקיבה.

לאורך זמן, כאשר ההשפעה של הלחץ על הקיבה הופכת קבועה. התוצאה עלולה להיות בפתולוגיות שונות כגון דלקת בקיבה, חולשה חיסונית המאפשר שגשוג של מזהמים כגון הליקובקטר ועוד.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


רוצה שנחזור אליך לייעוץ?

* שדות חובה


שאלות ותשובות נפוצות


שאלה: מה זה רירית היפרמית?


עשיתי גסטרוסקופיה לפני כשבוע בעקבות כאבים בחזה, צרבות ובחילות שנמשכו כמה חודשים. האבחנה שקיבלתי שיש לי רירית היפרמית והרופא אמר שיש גסטריטיס קלה.


תשובה: רירית היפרמית מתארת דלקת קלה ברירית


המושג מתאר מצב בו ישנה אדמומיות על הרירית מה שמצביע על כך שיש תהליך דלקתי כלשהוא. זו הסיבה שהאבחנה שקיבלת היא  גסטריטיס קלה. במילים אחרות רירית היפרמית משמעה דלקתיות.


שאלה: האם גם הליקובקטר יכול לגרום לכאבים בחזה?


יש לי חיידק בקיבה לפי תוצאת בדיקת צואה. בעבר היתה לי דלקת בקיבה שטיפלתי בה אבל אני מרגיש שוב תסמינים דומים. האם רק גסטריטיס יכול לגרום לכאבים בחזה או גם חיידק הליקובקטר יכול לתורם לתסמינים כאלו?


תשובה: אלו דברים קשורים – הליקובקטר וכאבים בחזה


זיהום חיידקי בקיבה גורם לרוב לדלקת. במצב זה יתכנו תסמינים שונים ובהם גם כאבים בחזה, צריבה, מלאות ועוד. במילים אחרות, הליקובקטר יכול להיות הסיבה לתסמין כגון כאבים בחזה.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..