צרבות קשות בלילה - איך להקל ומה עושים?שאלה
[מתוך פורום התמיכה של אתר טבע הריפוי]

אני בן 43 ומזה כמה חודשים אני נתקף צרבות קשות במהלך הלילה. גם במשך היום יש לי צרבת עם תחושת שריפה בחזה אבל בלילה זה נהיה חזק יותר וגורם לי להתעורר.

יש פעמים שהצרבות מלוות עם בחילות וליחה ועלייה של מיצי עיכול לגרון. בהתייעצות עם רופא א.א.ג התחלתי לקחת נקסיום 20 מ"ג פעמיים ביום בוקר וערב.

עבר חודש עם הנקסיום ויכול להגיד שיש הקלה מסויימת בצרבת אבל עדיין קורה שמופיע לי בלילה וזה נהיה מתיש להתעורר פעמיים שלוש בגלל זה.

השאלה שלי האם אפשר לרפא את הבעיה ושאוכל להפסיק עם הכדורים? במיוחד כי לא מרגיש שעוזרים לי במיוחד. או האם זה משהו שנשאר לכל החיים?


ניווט מהיר:
סיבות נפוצות
מה תרופות עושות?
תלות בתרופות
איך להפטר מצרבת מהר
תזונה וצמחי מרפא


צרבות בלילה, כמו גם צרבת במהלך היום יכולים לנבוע מכמה סיבות. חשוב לזכור כי צרבת היא תסמין - זאת אומרת היא לא הבעיה בפני עצמה.

מאחר וצרבות נלוות בד"כ לבעיה רפואית אחרת או שהן תוצר מקומי עקב עומס גבוה על הקיבה, חשוב לברר את הסיבות ולטפל בהם ולא רק להקל על הצרבת.


חשוב להבין מה הסיבות הנפוצות לצרבות


צרבות כאמור יכולות להופיע בצורה מקומית מבלי שתהיה לכך סיבה רפואית אחרת - מי לא הרגיש צרבת בחייו? לרוב זה קורה בגלל אכילה מרובה של שומנים, צריכת אלכוהול וכו'.

סוג כזה של צרבות אינו מצריך התייחסות מיוחדת מאחר והן מופיעות אחת לתקופה ופשוט אפשר להעביר אותם על ידי שימוש בתרופות סבתא לצרבת או בסותרי חומצה מקומיים. בהמשך יש טיפים מהירים להקלה על צרבות כאלו.


אז מה גורם לצרבת קשה בלילה להיות קבועה?


במידה והצרבות הופכות לקבועות הן לרוב מופיעות בעקבות תהליך הנקרא ריפלוקס [החזר וושטי] או דלקת בקיבה. במצב של ריפלוקס מיצי העיכול החומציים עולים מהקיבה לוושט ופשוט צורבים אותם.

המגע של חומציות הקיבה עם ריריות הוושט העדינות גורם לאותה צרבת - היכולה להיות בכל זמן וברמות שונות - החל מהרגשה קלה של צריבה ועד למצבים של הקאות עם כאבים עזים.

מאחר וריפלוקס או דלקת בקיבה הן בעיות כרוניות יותר - יש צורך לטפל בהם על מנת להיפטר מהצרבות הנלוות. מן הסתם הטיפול כולל גם הקלה במקביל על הצרבות עצמן.


האם לקחת נקסיום ומה התרופה הזו בכלל עושה?


נקסיום, אומפרדקס ועוד תרופות דומות שייכות למשפחה אחת מאחר ומנגנוני הפעולה שלהן דומים. בגדול, המטרה של תרופות אלו היא להביא להפחתה של מיצי העיכול שהקיבה מייצרת.


למה להפחית את מיצי העיכול?


ההנחה היא שככל שיש יותר מיצי עיכול - כך יש סיכוי גדול יותר לעורר את תהליך הריפלוקס - זאת אומרת עלייה של מיצי עיכול חומציים לוושט וללוע.

כל התרופות ממשפחת ה -PPI זאת אומרת נקסיום, אומפרדקס וכו' - מורידות את כמות החומציות בקיבה על ידי פעילות כימית על תאי הקיבה.

הפחתת כמות החומציות מסייעת להפחתת הריפלוקס ומכאן הפחתת תדירות הצרבות שהן כאמור תסמין לריפלוקס. השאלה הגדולה האם זה פותר את הבעיה מהשורש?


טיפול טבעי לריפלוקסטיפול נטורופתי לריפלוקס


תלות בנטילת נקסיום ואומפרדקס


במידה והסיבה לצרבות קשורה לתפקודים לא תקינים של הקיבה עקב אורח חיים לקוי, נטילת תרופות וכו' - נטילת תרופות לא תפתור את הבעיה אלא תשיג רק הקלה.

הבעיה הגדולה היא הפיכת הנטילה לקבועה וכרונית ויצירת תלות קבועה בתרופות על מנת לשמר את הפחתת הצרבות והריפלוקס.


הקלה מהירה על צרבות


עוד בעיות שעלולות לצוץ עקב נטילת נקסיום ודומיו


מעבר לתופעות הלוואי והסיכונים הכרוכים בנטילת נקסיום או כל תרופה מאותה משפחה - נשאלת השאלה מה קורה עם הפחתה גבוהה מידי של חומציות הקיבה?


מה חשיבות ותפקידה של חומציות הקיבה


למיצי העיכול ולרמת החומציות יש תפקיד חשוב בתהליכי הפירוק בקיבה. החומציות עצמה חייבת להיות ברמה מסויימת על מנת לאפשר פירוק של האוכל והעברתו להמשך עיכול.

חומציות נמוכה מידי היא אמנם תופעה לא שכיחה אולם נטילה קבועה של תרופות מעכבות ייצור חומציות עלולה להוביל לעיכול חלש ולא מספק.


מה כן אפשר לעשות כדי להפטר מהצרבות בלילה?


הדרך הטובה ביותר היא תמיד לטפל במקור הבעיה ולא בתסמינים שלה. היכולת להפטר מצרבות תלויה ביכולת לשקם את התפקודים התקינים של מערכת העיכול.

במידה והסיבה לריפלוקס היא תזונה לקויה, רמות מתח גבוהות, נטילה לא מאוזנת של תרופות ועוד - הדרך היעילה ביותר היא לשנות את מקור הבעיה ולבנות סדר יום מאוזן ומועיל.


איפה יש מידע שימושי לטיפול טבעי בצרבות?


מצורפים כאן קישורים בהם יש עוד מידע שימושי על טיפול טבעי בריפלוקס כולל צרבות וכן תרופות ביתיות להקלה, עקרונות תזונתיים נכונים כדי לטפל ולרפא ריפלוקס, דלקות בקיבה, בוושט ועוד.


איך מגיעים לאיזון בריאותי יומי?


היכולת למצוא את האיזון הכי טוב מבחינת תזונה, ניהול מתח ובעקבות כך שיקום מערכת העיכול והיכולת להפטר מהצרבות הוא פשוט.

זה אמנם תהליך הדורש התייחסות יומית לאורך מספר שבועות - אולם היתרונות הגדולים הם בתוצאות אשר נשארות לשנים קדימה. שינויים אלו הופכים לחלק מאורח החיים ומהווים תרומה בריאותית רחבה.


האם צמחי מרפא יכולים לסייע גם בהקלה על הצרבות?


בהחלט, זו הסיבה שאנו משלבים בטיפול גם פורמולות של צמחי מרפא במיוחד בשלבים הראשונים כדי להגיע להקלה מהירה יותר במיוחד הפחתת התסמינים .

צמחי מרפא מוכרים כגון גליצרייזה, אולמוס, קמומיל, פלנטגו ועוד - משמשים ברפואת צמחים מזה מאות שנים בהצלחה רבה. צמחים אלו מכילים רכיבים פעילים התורמים להקלה ולריפוי.


לסיכום, מה עושים עם הצרבות בלילה


לאתר את מקור הבעיה הגורמת להופעת הריפלוקס והצרבות
במידה והצרבות מקומיות מומלץ לעשות שימוש בתרופות ביתיות לפני שימוש בתרופות
להבין האם ישנה רגישות מבחינת תזונה ולהקפיד על כללי תזונה נכונים - דוגמאות ועוד מידע כאן
לעשות שימוש בצמחי מרפא כתרומה טבעית להקלה וריפוי הבעייה


מחקרים ומקורות


צרבות, שינויים באורח החיים ותרופות ללא מרשם
https://journals.lww.com/nutritiontodayonline/abstract/2018/01000/heartburn__lifestyle_modifications_and.6.aspx

מעכבי משאבת פרוטון וסיכון למחסור בויטמינים ומינרלים: עדויות והשלכות קליניות
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2042098613482484

מעכבי משאבת פרוטון וסיכון של -מחסור בוויטמינים ומינרלים

תרופות מרשם והקשר שלה עם דיכאון וחרדה
http://mybodymindhealth.com.au/blog/2016/02/13/prescription-medication-and-its-link-depression-anxiety


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..