תרופות סבתא לצרבת

 

שאלה
חטפתי לפני כמה ימים צרבת קשה באמצע הלילה. ולא היה כלום לידי. רציתי לדעת אם יש תרופות סבתא לצרבת ככה שאפשר לעשות שימוש מהיר ולהקל על השריפה. אני ממש לא סובל מצרבות וזה היה לדעתי בגלל שאכלתי מלא בשר בארוחת הערב והשעה היתה גם מאוחרת מאוד. אשמח אם תוכלי לענות לי עם איזה שהיא הכוונה לגבי תרופות סבתא לצרבת פתאומית.

 

תשובה

תרופות סבתא לצרבת זה כינוי נחמד לכמה אופציות מהירות להקלה על צרבת שמופיעה בפתאומיות. אז בגדול צרבת מתרחשת כאשר מסיבה כזו או אחרת תכולת מזון ביחד עם מיצי קיבה עולים בחזרה לכיוון הגרון דרך הוושט. מיצי הקיבה הם חזקים מאוד על מנת שיהיו מסוגלים ל"עכל" ולפרק את המזון אותו אנו אוכלים. לעומתם ריריות הוושט הן ריריות מאוד עדינות. כאשר מיצי הקיבה החזקים באים במגע עם הריריות העדינות, הם פשוט צורבים אותם ומכאן הכאב החזק. הסיבות לצרבת יכולות להיות ארוחה עתירת שומן או מזונות חריפים - אלו צרבות חד פעמיות, יתכן ועודף משקל יגרום לצרבת עקב לחץ על שרירי הוושט וכן יש בעיות יותר מורכבות כגון דלקת בקיבה - גסטריטיס, אולקוס, חיידק הליקובקטר פילורי. אז מה אפשר לעשות כדי להרגיע מהר צרבת חד פעמית ובדרך טבעית?

מים קרים מאוד
יש למלא כוס מים עד החצי ולמלא אותה אח"כ בקוביות קרח. להניח עד שהקרח נמס והמים פשוט הופכים לקרים מאוד. עכשיו יש ללגום לגימות קטנות וקצרות. המים הקרים מכווצים את שריר הוושט ומרגיעים את ריריות הוושט הצורבות.

שקדים טריים לא קלויים או מבושלים
לשקדים יכולת לאזן את חומציות הקיבה ולסייע בהפחתת צרבות. יש ללעוס 2-3 שקדים, רצוי קרים , לא מבושלים או קלויים.

ליקוריץ
אם יש בבית מה טוב! מציצה של מקל ליקוריץ משחררת את החומרים הפעילים של הצמח ומסייעים באיזון החומציות בקיבה ובהפחתת הצרבת.

חלב קר
החלב הוא בסיסי ולמרות שבצריכה קבועה הוא לא מומלץ הרי למקרי חירום של צרבת אפשר להשתמש בו. פשוט ללגום מעט בכל פעם להפחתת הצרבת.

דייסת שיבולת שועל
גם לשיבולת שועל יכולת טבעית להקל על צרבת פתאומית. יש להכין צלחת דייסה נקייה ללא תוספות, רצוי עם חלב ולאכול.


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת