תרופות סבתא לצרבת

 

שאלה
חטפתי לפני כמה ימים צרבת קשה באמצע הלילה. ולא היה כלום לידי. רציתי לדעת אם יש תרופות סבתא לצרבת ככה שאפשר לעשות שימוש מהיר ולהקל על השריפה. אני סובל די הרבה מצרבות ומשתמש בסותרי חומצה כמו טאמס אבל הייתי רוצה לנסות משהו טבעי. מצד שני אני משתדל לשמור על תזונה נכונה והרבה פעמים צרבות מופיעות לי אחרי שאני אוכל הרבה בשר בארוחת הערב ובשעה מאוחרת. אשמח לדעת אם יש תרופות סבתא להקלה מהירה של צרבת - מעבר לזה מה עוד אפשר לעשות כשיש צרבת כרונית


תשובה

תרופות סבתא לצרבת זה כינוי נחמד לכמה אופציות מהירות להקלה על צרבת שמופיעה בפתאומיות. אז בגדול צרבת מתרחשת כאשר מסיבה כזו או אחרת תכולת מזון ביחד עם מיצי קיבה עולים בחזרה לכיוון הגרון דרך הוושט. מיצי הקיבה הם חזקים מאוד על מנת שיהיו מסוגלים ל"עכל" ולפרק את המזון אותו אנו אוכלים. לעומתם ריריות הוושט הן ריריות מאוד עדינות. כאשר מיצי הקיבה החזקים באים במגע עם הריריות העדינות, הם פשוט צורבים אותם ומכאן הכאב החזק. הסיבות לצרבת הו רבות ויכולות קשורות לארוחה עתירת שומן או מזונות חריפים - אלו בד"כ צרבות חד פעמיות,אולם צרבות כרוניות יותר עלולות להיות תסמין משני לבעיות יותר מורכבות כגון דלקת בקיבה - גסטריטיס, אולקוס, חיידק הליקובקטר פילורי - ניתן לקרוא בהרחבה בהמשך איך לטפל במצבים אלו. אז מה אפשר לעשות כדי להרגיע מהר צרבת חד פעמית ובדרך טבעית?


תרופות סבתא לצרבת


מים קרים מאוד
יש למלא כוס מים עד החצי ולמלא אותה אח"כ בקוביות קרח. להניח עד שהקרח נמס והמים פשוט הופכים לקרים מאוד. עכשיו יש ללגום לגימות קטנות וקצרות. המים הקרים מכווצים את שריר הוושט ומרגיעים את ריריות הוושט הצורבות.

שקדים טריים לא קלויים או מבושלים
לשקדים יכולת לאזן את חומציות הקיבה ולסייע בהפחתת צרבות. יש ללעוס 2-3 שקדים, רצוי קרים , לא מבושלים או קלויים.

ליקוריץ
אם יש בבית מה טוב! מציצה של מקל ליקוריץ משחררת את החומרים הפעילים של הצמח ומסייעים באיזון החומציות בקיבה ובהפחתת הצרבת.

חלב קר
החלב הוא בסיסי ולמרות שבצריכה קבועה הוא לא מומלץ הרי למקרי חירום של צרבת אפשר להשתמש בו. פשוט ללגום מעט בכל פעם להפחתת הצרבת.

דייסת שיבולת שועל
גם לשיבולת שועל יכולת טבעית להקל על צרבת פתאומית. יש להכין צלחת דייסה נקייה ללא תוספות, רצוי עם חלב ולאכול.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


צרבת על רקע דלקת בקיבה - גסטריטיס


דלקת בקיבה (גסטריטיס) היא מצב בו ישנה רמה של דלקתיות כזו או אחר בריריות הקיבה. ריריות הקיבה בנויות בצורה כזו שיש להן ציפוי הגנה מפני מיצי העיכול החומציים והחזקים - במקרים מסויימים נפגמת הגנה זו והריריות חשופות למגע עם חומציות הקיבה - מצב זה יוצר גירוי גבוה ותהליך דלקתי. לעיתים הדלקתיות נגמרת עקב שגשוג של חיידק בשם הליקובקטר פילורי (Halicobacter filori). לעיתים מקור הדלקת בקיבה הוא על רקע של סטרס גבוה - או קורה שסטרס מאיץ תהליכים אחרים וכו'. חלק מהתסמינים של גסטריטיס עשויים להיות צרבת ברמה כזו או אחרת, יש מטופלים המתלוננים על צרבות קשות וחזקות המגיעות לעיתים עד לאוזניים בתחושת הכאב. אחרים מדווחים על צרבת הבא לידי ביטוי בתחושת שריפה חזקה באזור הקיבה. במקרים אלו תרופות סבתא לצרבת פחות יעילות ויש צורך לפעול בצורה יסודית ומעמיקה יותר במטרה לפתור את הצרבת מהשורש.


שורה תחתונה: גסטריטיס היא דלקת ברירית הקיבה והגורמים לה יכולים להיות שונים - תזונה היא הכלי הטבעי המרכזי להחלמה.


טיפול משולב וטבעי לגסטריטיס


בכל מקרה הטיפול לגסטריטיס הוא יחסית פשוט והוא מורכב בעצם מהרעיון של הפחתת הגירוי של ריריות הקיבה על מנת לאפשר להן להחלים. איך גורמים להפחתת הגירוי של הריריות? בטיפול נטורופתי לגסטריטיס אנו משלבים תכנית תזונה, צמחי מרפא, הפחתת סטרס - אם יש צורך ועוד. ברגע שאנו צורכים מזונות אנטי דלקתיים וכאלו אשר אינם מצריכים עיכול ממושך או לחילופין סוגי מזון אשר אינם מעלים את רמת הגירוי של ריריות הקיבה - פעולות אלו הם הבסיס המשמעותי ביותר לאפשר החלמה מהדלקת ולהhפטר מהצרבות. בנוסף לתזונה, פורמולות צמחי מרפא ספציפיות המכילות רכיבים אנטי דלקתיים וכן רכיבים היכולים לסייע בהגנה על ריריות הקיבה, לסייע לאזן את רמת החומציות, לחזק את מערכת החיסון - תורמות גם הן בצורה טובה לתהליך ריפוי הגסטריטיס. לצד התזונה וצמחי המרפא, במידה ויש סטרס, אנו מתאימים תכנית להפחתת לחצים באמצעות מערכת ביופידבק (Bio-feedback). תרופות סבתא לצרבת אינם יעילות דינן במצבים של גסטריטיס ולכן הברירה היא לטפל בבעיה בצורה יסודית יותר.


שורה תחתונה: שילוב תחומי טיפול אלו מאפשר התייחסות רחבה ויסודית לבעיית הגסטריטיס והצרבות ובכך מאפשר החלמה מהירה ויסודית המטפלת בשורש הבעיה ולא רק בתסמינים - זו גם הדרך להגביר את סיכויי ההחלמה ובמיוחד לשמר את ההטבה הבריאותית לטווח ארוך.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


צרבת על רקע דלקת בוושט וכיצד לטפל בה


אזופגיטיס היא דלקת בוושט אשר לרוב נגרמת עקב תופעה הקרויה ריפלוקס - זהו מצב בו מיצי העיכול עולים חזרה לכיוון הוושט וגורמים לצריבה חזקה של הריריות - צרבות כרוניות קשורות לרוב לתופעת הריפלוקס ותרופות סבתא לצרבת במצב כזה אינן רלוונטיות. הבעיה עם צרבת כרונית שכזאת היא שלאורך זמן ריריות הוושט - שהן עדינות וחסרות יכולת הגנה מפני חומציות הקיבה החזקה - עלולות להפגע ולגרום לתהליך דלקתי הקרוי אזופגיטיס. כמו גסטריטיס גם למצב זה יש טיפול טבעי פשוט יחסית הכולל אותו רעיון - הקטנת חומציות הקיבה, הפסקת עליית מיצי העיכול לוושט והפחתת הרמה הדלקתית בריריות עצמן.

הטיפול הנטורופתי לאזופגיטיס דומה לטיפול בגסטריטיס והוא מורכב בעיקרו מתכנית תזונה אנטי-דלקתית וקלה לעיכול, תזונה המאפשרת ייצור מבוקר של חומציות ומאפשר איזון של רמת החומציות עצמה. בנוסף לתזונה, שימוש בצמחי מרפא ספציפיים המכילים חומרים אנטי דלקתיים וכן רכיבים כגון מוצילגים (חומר מסכך טבעי) העוזרים להגן על ריריות הוושט המודלקות ולהפחית את רמת הגירוי.


שורה תחתונה: צרבות כרוניות עלולות להוביל לדלקת בוושט. הטיפול הנטורופתי לאזופגיטיס כולל תזונה נכונה, צמחי מרפא וכל היבט אחר העומד ברקע להופעת הדלקת בוושט. גם כאן, תרופות סבתא לצרבת אינן מספיקות ולכן לא רלוונטיות.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..