האם יש תחליף טבעי לנקסיום, אומפרדקס ותרופות דומות?נקסיום שייך למשפחת תרופות מעכבי משאבות מימן [proton pump inhibitor] במשפחה זו ניתן למצוא גם את האומפרדקס, לוסק, קונטרלוק ועוד.

עיקר הפעולה של הנקסיום הוא הפחתה של החומצה הגסטרית בקיבה. בטווחים קצרים השימוש יחסית בטוח אולם בטווחים ארוכים עולה הסיכון למגוון בעיות


ניווט מהיר:
מדוע לוקחים נקסיום?
תרופות דומות
תחליף טבעי לנקסיום
צמחי מרפא
שאלות ותשובות


לאיזה בעיות נותנים נקסיום?


נקסיום ושאר התרופות ממשפחת מעכבי משאבות מימן ניתנות במקרים של בעיות עיכול עליונות שונות בהם דלקת בקיבה - גסטריטיס, ריפלוקס סמוי, תסמונת בארט, אולקוס - כיב פפטי, דלקת בוושט - אזופגיטיס ועוד.

מאחר וכל הבעיות האלו קשורות ברמה כזו או אחרת בחוסר איזון של חומציות הקיבה - נקסיום ושאר התרופות נחשבות לקו הטיפולי המקובל - יש מספר לא מבוטל של גסטרו-אנטרולוגים אשר ממליצים במקביל לשמור על תזונה נכונה.


איזה תרופות דומות לנקסיום?


כאמור נקסיום שייך למשפחה רחבה של תרופות מעכבות משאבות מימן ובהם ניתן למצוא:

אומפרדקס
• לוסק
• לנטון
• קונטרלוק

תרופות אלו פעולות בדומה לנקסיום והשיקול מה לתת נקבע לפי משתנים שונים. פעמים רבות בהם תרופה אחת לא מצליחה להביא להטבה היא מוחלפת בתרופה אחרת מאותה משפחה.


תופעות לוואי נפוצות של נקסיום


בשימוש קצר טווח אלו תרופות בטוחות יחסית ויתכנו תופעות לוואי כגון כאבי ראש, בחילות, שלשולים, עייפות ועוד. בשימוש ארוך טווח יתכנו בעיות מורכבות יותר וכן חוסרים בוויטמין B-12


תחליף טבעי לנקסיום?


תחליף טבעי לנקסיום הוא למעשה שילוב של מספר גורמים אשר להם השפעה ישירה על רמת החומציות בקיבה ועל תפקודה הכללי.

הטיפול הטבעי לאיזון חומציות הקיבה יכלול שילוב של תכנית תזונה משקמת, פורמולות צמחי מרפא, הפחתת סטרס, איזון מערכת החיסון ועוד.

חשוב לזכור: תפקוד תקין של הקיבה מושפע ממערכות שונות ובהם גם מערכת העצבים - לעיתים סטרס גבוה עלול להיות גורם משמעותי ביצירת בעיות עיכול שונות.


טיפול טבעי לריפלוקסטיפול נטורופתי לריפלוקס


תזונה נכונה וחשיבותה באיזון חומציות


לתזונה יש את ההשפעה הטבעית הגבוהה ביותר על חומציות הקיבה. כל מה שאנו אוכלים גורם להפרשת חומציות כזו או אחרת על מנת לפרק את האוכל.

במילים אחרות, חומציות הקיבה נקבעת במידה רבה על ידי סוג האוכל, כמותו וצורת האכילה שלו. כולנו יודעים שבשר לדוגמא, מצריך יותר זמן עיכול מאשר בטטה.

מידת האיכות של המזון משפיעה ישירות על צורת העיכול שלו בקיבה. כאשר אנו אוכלים סטייק סינטה במשקל 500 גרם הוא יישאר בקיבה הרבה יותר זמן מאשר חצי קילו של קישואים.

גודל קיבה ממוצעת מתקשה מאוד להכיל כמות גדולה כזו של אוכל. זמן העיכול הממושך גורם להפרשת מיצי עיכול מרובים ונוצר עומס על רירית הקיבה.

עומס שכזה על הקיבה לבד או בשילוב גורמים אחרים ולאורך זמן עלול להוביל להפרשת חומציות גבוהה שלא לצורך ובעקבות כך לבעיות עיכול כגון דלקות ברירית הקיבה [גסטריטיס], אולקוס, דלקת בתריסריון ועוד.


מזונות טובים לריפלוקס סמוי


חשיבותה של תזונה נכונה בזמן נטילת נקסיום


נקסיום היא תרופה אשר פועלת על תאי הקיבה וגורמת להפחתת כמות מיצי העיכול אשר הקיבה מייצרת. אבל מיצי עיכול אלו חשובים לפירוק המזון.

מצד אחד הקיבה זקוקה לעיכול תקין כאשר אוכלים ולכן גם בזמן נטילת נקסיום ישנה חשיבות לתזונה נכונה על מנת להמנע ממצב בו תהליכי עיכול משתבשים עקב חוסר בחומציות.


הרגלי אכילה וחשיבותם באיזון חומציות


מעבר לתכנון צריכה נכונה של סוגי מזון במטרה לסייע באיזון חומציות הקיבה, גם לצורת האכילה שלנו תרומה חשובה לתפקודי הקיבה ורמת החומציות שבה.

תחליף טבעי לנקסיום הוא למעשה היכולת לאזן את החומציות בקיבה באמצעות צריכת מזונות אשר אינם מעוררים גירוי גבוה על רירית הקיבה ואינם מצריכים הפרשת מיצי עיכול גבוהים.

הדרך בה אנו אוכלים משפיעה גם היא על רמת החומציות בקיבה. אכילה מהירה יוצרת עומס על הקיבה וגורמת למלאות מהירה ומכאן לגירוי גבוה של רירית הקיבה.

בזמן עומס גבוה, אשר נובע כתוצאה מאכילה מהירה או מכמות גבוהה של מזון, גם אם הוא בריא לחלוטין, תאי הקיבה יפרישו עוד ועוד חומציות על מנת להתמודד עם פירוק המזון.


כדאי לדעת: אכילה איטית ולעיסה מרובה מסייעות רבות להכנת האוכל לעיכול קל ומהיר - דבר זה מוריד את העומס ומאפשר הפרשת חומציות תקינה.


צמחי מרפא מרכזיים לאיזון הקיבה


היבט חשוב נוסף בטיפול הוא השימוש בצמחי מרפא. ישנם מספר צמחים אשר מוכרים בתרומתם המאזנת לקיבה על ידי הרגעה לצד פעילות אנטי דלקתית. ניתן למנות מספר צמחים:


אולמוס | Ulmus
זהו מיצוי יבש [אבקה] של קליפת עץ האולמוס. צמח זה מוכר בתכונות אנטי דלקתיות חזקות וביכולת להפחית שיעולים, הרגעת גירוי מקומי, הרגעה כללית של ריריות הקיבה והוושט.


לחך | Plantago spp
זהו צמח ארץ ישראלי אשר נמצא בשימוש נרחב ברפואת צמחים למצבים של מערכת העיכול. בעל פעילות אנטי דלקתית, מאחה רקמות פגועות ומרגיע.


שוש קירח | ליקוריץ | Glycyrrhiza glabra | Liquorice
אחד הצמחים המוכרים והנפוצים. הליקוריץ בעל תכונות אנטי דלקתיות, נחשב כאדפטוגני [מחזק בלוטת אדרנל], אנטי חימצוני ומרגיע.


מה הבדל בין תוסף תזונה להכנה רוקחית אישית?


בשוק תוספי התזונה ישנם אלפי מוצרים המכילים חומרים פעילים של צמחים שונים. מוצרים רבים מאוד מכילים ריכוז נמוך מאוד עד זניח של חומרים פעילים ולכן היעילות הטיפולית שלהם מוטלת בספק.

הכנה רוקחית אישית מאפשרת להתאים את סוגי הצמחים השונים במוצר אחד עבור המטופל, תוך שליטה באחוזי הצמחים ובריכוז החומרים הפעילים.

פעולה זו מבטיחה התאמה גבוהה יותר ביחס למטרות הטיפול תוך שימוש בצמחים היעילים למצב הבריאותי - במוצר אשר הכנתו מהירה ואיכות הצמחים בו גבוהה.


כיצד סטרס משפיע על חומציות הקיבה


תחליף טבעי לנקסיום דורש התייחסות לכל היבט באורח החיים העשוי להשפיע על תפקודה התקין של הקיבה ועל רמת החומציות אשר מופרשת בה.

מצבי לחץ תכופים או גבוהים משנים תפקודים רבים בגוף ובהם את מאזני החומצה הגסטרית בקיבה, זרימת דם ועוד. ניהול מתח מושכל עשויי לסייע רבות באיזון נכון של חומציות הקיבה ולהוות בכך תחליף טבעי ויעיל לנקסיום.


תת חומציות [היפוכלורידירה] וכיצד היא מורגשת?


אחת הבעיות אשר עלולות להתעורר כתוצאה משימוש ארוך טווח בתרופות כגון נקסיום או אומפרדקס הוא מצב בו חומציות הקיבה פוחתת לרמה נמוכה מידי.

מצב זה נקרא היפוכלורידריה או תת חומציות בקיבה. מאחר וחומצות הקיבה חשובות לתהליכי פירוק תקינים יש צורך לשמור על איזון נכון של מיצי העיכול.


שאלות ותשובות נפוצות


האם נקסיום או אומפרדקס מסוכנים?
נקסיום או אומפרדקס שייכים למשפחת תרופות אשר פועלות על תאי הקיבה ומפחיתות את כמות ייצור מיצי העיכול. פרסומים שונים קשרו את השימוש בתרופות אלו למשך זמן להגדלת הסיכון לפגיעה בתאי הקיבה.

לטווחים קצרים זוהי תרופה שימושית אם כי ניתן להחליפה באמצעים טבעיים די בקלות.


מה ההבדל בין נקסיום לאומפרדקס?
אין הבדל משמעותי בין תרופות אלו ולכן השימוש בהם הוא תלוי תגובת המטופל וכיצד כל תרופה משפיעה. פעמים רבות מתחילים בתרופה אחת ועוברים לשנייה במידה ואין תגובה חיובית.


האם נקסיום הוא ללא מרשם?
נקסיום היא תרופה המחייבת מרשם רופא. בדרך כלל נרשמת התרופה לתקופה של מספר חודשים ורק אח"כ נשקלת האפשרות לנטילה ארוכה יותר.


האם ניתן ליטול נקסיום מעל לשנה?
אנשים רבים נוטלים נקסיום, או תרופות אחרות מאותה משפחה, לתקופות של למעלה משנה. עם זאת בנטילה מעל שנה עלולים להופיע בעיות אחרות כתוצאה מהשימוש בתרופה.


מה ההבדל בין נקסיום לרני או טאמס?
נקסיום היא תרופה אשר בעיקרה מפחיתה את כמות החומציות של הקיבה והיא תרופה אשר ניתן ליטול אותה רק עם מרשם רופא.

רני או טאמס למעשה משנים את החומציות עצמה בקיבה ואינם פועלים על תאי הקיבה. אלו תוספים אשר ניתן ליטול ללא מרשם.


מחקרים רפואיים על תזונה ומחלות דרכי עיכולזירוז החלמה אצל חולים באולקוס [כיב פפטי] על ידי צריכת מיץ כרוב טרי
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18104715/

תרומתו של מיץ כרוב לבן משומר בטיפול בכיב פפטי [אולקוס]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5492107/


ההשפעה של שמן קינמון (Oleum cinnamomi) על תאי הקיבה ופעילות נוגדת חימצון
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23868387

• ליקוריץ עשוי לעכב הליקובקטר פילורי בקיבה
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..