דיספפסיה - כיצד לאבחן ומהו הטיפול טבעי היעיל?דיספפסיה פונקציונלית [Functional dyspepsia] מתארת מצב בו תסמינים שונים במערכת העיכול מופיעים בתדירות גבוהה ללא סיבה או גורם ישיר. מצב זה עלול להמשך זמן רב תוך שהתסמינים באים וחולפים ללא חוקיות ברורה.


כדאי לדעת: תסמינים אופייניים לדיספפסיה דומים לתסמיני דלקת בקיבה [גסטריטיס] או כיב [אולקוס


ניווט מהיר:
תסמיני דיספפסיה
גורמים נפוצים
טיפול טבעי לדיספפסיה
שאלות נפוצות
מחקרים ומקורות


דיספפסיה  - תסמינים שכיחים


רוב התסמינים הקשורים לדיספפסיה, כאמור, דומים בהתנהגותם לתסמיני כיב בקיבה [אולקוס]. התסמינים יכולים לכלול:

כאבים באזור החזה עם תחושת שריפה
נפיחות
• גזים מרובים
• בחילות - בעיקר אחרי אוכל
• תחושת מלאות מהירה
• תחושת שובע מוקדמת
כאבי בטן עליונים - רום הבטן
שריפה בקיבה
• תחושת שובע קבועה ותמידית


כדאי לדעת: כאבי הבטן במצבי דיספפסיה יכולים להופיע ללא קשר לאכילה ואף להירגע אחרי ארוחה


מה זה תסמינים דיספפטיים?


מושג זה מתייחס לכלל התסמינים האופייניים לדיספפסיה בה כאמור שוללים קיום פתולוגיות שונות. במילים אחרות, תסמינים דיספפטיים מופיעים ללא קשר למחלה כו או אחרת בדרכי העיכול.


טיפול טבעי לדיספפסיהלילך נהרי - טיפול נטורופתי לדיספפסיה


גורמים נפוצים לדיספפסיה


מאחר והסיבות למצב זה לא ברורות - האבחנה מתקבלת על ידי שלילת פתולוגיות אחרות הקשורות לתסמינים. עם זאת גורמי סיכון מסוימים קשורים לדיספפסיה.


• מין [נשים בסבירות גבוהה יותר]
• שימוש במשככי כאבים באופן קבוע
• עישון
• תזונה לקויה
• סטרס גבוה, חרדה
• זיהום חיידקי [הליקובקטר פילורי]


דיספפסיה טיפול טבעי


הגישה בטיפול הנטורופתי היא לזהות את מקור התסמינים ובעקבות כך לבנות תכנית טיפול מותאמת. בגישה הנטורופתית לדיספפסיה יכולות להיות סיבות שונות כגון:

• תנועתיות יתר במערכת העיכול עקב רמות מתח גבוהות
• אי סבילות למזון מסוים הגורם לגירוי מערכת העיכול
• חולשה עיכולית המתבטאת בקושי לפרק ולספוג מזון

יתכן שילוב של גורמים להופעת דיספפסיה. בתהליך האבחון הנטורופתי אנו מתייחסים בצורה רחבה גם לבעיות רקע, תסמינים אחרים ועוד. בניית תכנית הטיפול כוללת לרוב מספר נושאים בהתאמה.


תכנית תזונה שיקומית למערכת העיכול


לאוכל תפקיד משמעותי והוא בעל השפעה רבה על תפקוד תקין של מערכת העיכול. תכנית תזונה שיקומית מסייעת לאיזון תהליכי פירוק וספיגה, הרגעה, איתור רגישויות ואי סבילות למזון.

תכנית התזונה נבנית עם התחשבות והתאמות על מנת שהיא תהיה נוחה וקלה ליישום ככל האפשר. אנו לוקחים בחשבון את העדפות התזונה, אילוצים, הרגלי אכילה ועוד - על מנת להשיג את האיזון האופטימלי.


מבחני השוואה לאיתור רגישויות ואי סבילות למזון


כחלק מתכנית הטיפול אנו עושים שימוש במערכת מקוונת לליווי ומעקב יומי. מערכת זו מאפשרת להבין בצורה מדויקת יותר הקשרים ומגמות עם התקדמות הטיפול.

זהו כלי חשוב במיוחד כאשר רוצים לבודד סוג מזון מסויים ולהבין את ההשפעות שלו על מערכת העיכול. בעזרת המעקבים היומיים אנו עורכים מבחני השוואה על מנת לאתר את אותם הגורמים הבעייתיים בתזונה.

תכנית התזונה לאיתור אי סבילות למזון מתמקדת במזונות היפואלרגנים כבסיס ההתחלה של התכנית, לאחר מכן מבצעים תהליך אתגור [הוספת המזונות] לקבוצות מזון נפרדות עד לאיתור המזון הבעייתי.


הפחתת סטרס וחשיבותו בטיפול


סטרס משפיע בצורות שונות על מערכות שונות בגוף. כאשר אנו במתח קבוע מערכת העיכול מתפקדת בצורה פחותה וחלקית. תפקוד חלקי זה עלול להוביל לתסמיני דיספפסיה שונים.

במסגרת הטיפול ישנה התמקדות בהפחתת סטרס על ידי צמחי מרפא ותרגול טכניקות הרגעה שונות.


תכנית תזונה לחולשה עיכולית


במצב של חולשה עיכולית מותאמת  תכנית תזונה לחיזוק מערכת העיכול אשר כוללת תזונה קלה לעיכול להפחתת העומס על הריריות וכן צמחי מרפא המעודדים פירוק וספיגה תקינים של מזון בצורה טבעית וללא תופעות לוואי.


צמחי מרפא לטיפול טבעי בדיספפסיה


מספר צמחי מרפא מוכרים בתכונות ורכיבים העשויים לסייע לטיפול טבעי בדיספפסיה, צמחי המרפא מותאמים בצורה אישית לצרכי המטופל/ת.


ולריאן רפואי | Valeriana officinalis
צמח מרכזי בשימוש ברפואת צמחים מודרנית. מכיל רכיבים שונים בעלי סיוע להרגעה, שיפור מצב רוח ותמיכה כללית במערכת העצבים. הולריאן בעל יכולת לפעול גם כנוגד עוויתות ולכן עשויי לסייע לכאבי בטן לצד יכולת ההרגעה שלו.


כשותית | הומלוס | Humulus
בעל פעילות אנטי ספזמוטית [אנטי עוויתית], מרפה ומרגיעה ולכן יעיל במצבי אי שקט ותסמינים דיספפטיים. בנוסף הוא מסייע בשיפור תהליכי פירוק וספיגה של מזון ובכך מסייע להסדרת תהליכי עיכול.


ורבנה רפואית | Verbena officinalis | Vervain
ממריצה ומסייעת לשיפור פעילות עיכול, עוזרת לאיזון והזנה של מערכת העצבים, מכילה שמן נדיף ולכן בעלת פעילות סופחת גזים [קרמינטיבית].


בבונג | קמומיל | Matricaria recutita
צמח בעל פעילות מרגיעה, מרפה עוויתות, אנטי דלקתי, יעיל במצבי עיכול עצבני, נפיחות, כאבי בטן, דלקות קיבה ודלקות בדרכי העיכול.


אבחנה של דיספפסיה


תהליך האבחנה של דיספפסיה כולל ביצוע בדיקות לשלילת רקע פתולוגי להופעת התסמינים. לרוב כולל בדיקות הקשורות לדרכי עיכול עליונות כגון:

• בדיקות דם
• תבחין נשיפה/בדיקת צואה להליקובקטר פילורי
• גסטרוסקופיה
• קולונוסקופיה


צמחי מרפא לטיפול טבעי בדיספפסיה


תרופות סבתא לדיספפסיה


אפשר לעשות שימוש במספר חליטות צמחי מרפא להקלה על תסמיני דיספפסיה כגון תחושת מלאות מהירה, שריפה בקיבה, גזים ונפיחות ועוד. להלן מספר רעיונות להכנת חליטות צמחי מרפא.


חליטת זרעי שומר
לשומר פעילות קרמינטיבית, סופחת גזים, המסייעת להפחתת נפיחות ותומכת בפירוק וספיגה תקינים של המזון.


חליטת קמומיל
קמומיל מכיל שמנים ארומטיים בעלי פעילות אנטי דלקתית, מסייעים בתמיכה ושיקום ריריות הקיבה, טעמו המריר - עדין של הקמומיל משפר את פעולת העיכול.


חליטת שיבא
שייכת לקטגוריית צמחים הקרויה aromatic bitter - טעמה מריר ארומטי, איכותה קרירה, מקדמת הפרשה של מיצי עיכול ובכך תומכת בפירוק וספיגה תקינים של המזון.


חליטת מרווה
גם כן שייכת לקטגורית aromatic bitter אך איכותה חמימה, יעילה בעיקר לתחושת מלאות ושובע, משפרת פירוק מזון ובעלת פעילות אנטי דלקתית.


שאלות ותשובות נפוצות על הטיפול בדיספפסיה


כיצד להקל על כאבים ברום הבטן?


שאלה:
אני סובלת מכאבים ברום הבטן מלווים בתחושת מלאות מהירה גם אחרי ארוחה קטנה מאוד. עברתי את כל הבדיקות ולא נמצא דבר.

הרופא רשם לי לקחת נקסיום אחרי שלקחתי לוסק כמה חודשים ללא שינוי בתסמינים, עדיין לא מרגישה שיפור כלשהוא. מה אני יכולה לעשות בדרך טבעית כדי להקל על כאבים ברום הבטן?


תשובה:
אחד מהתסמינים השכיחים של דיספפסיה היא תחושת מלאות מהירה וכאבים ברום הבטן. הקלה יכולה להיות בשימוש עם פורמולות צמחים המסייעות לשיפור תהליכי פירוק בקיבה וכן תזונה מותאמת.

כמו כן יתכן ואת רגישה לסוגי מזון מסויימים המייצרים אי סבילות וגורמים לתסמינים האלו. במקרה כזה הדרך הטובה ביותר הוא לעבור לתפריט היפואלרגני עד שיש הטבה משמעותית ורק אח"כ לנסות ולהוסיף קבוצות מזון אחרות.


איך מטפלים בתסמין כמו שריפה בקיבה?


שאלה:
אני סובל מתחושת שריפה בקיבה כל הזמן. לא משנה אם אני אוכל משהו או לא.. כאילו סוג של צריבה חזקה בתוך הבטן.

עשיתי בדיקות ואמרו לי שיש לי דיספפסיה פונקציונאלית. וזה חלק מתסמינים דיספפטיים. איך מטפלים בזה כי אני לא רוצה לקחת נקסיום בגלל תופעות הלוואי שלו.


תשובה:
אם עשית את כל הבדיקות והאבחנה היא דיספפסיה המטרה היא להבין מה מקור התחושה. במקרים רבים סטרס יכול להיות טריגר לתחושת שריפה כזו בשל העובדה שהיא מופיעה רצוף וללא קשר לאוכל.

טיפול טבעי להפחתת סטרס יוביל להפסקת התסמין. במסגרת הטיפול אנו משלבים כלי תרגול, צמחי מרפא ותזונה ספציפית להזנה והרגעת מערכת העצבים.


טיפול טבעי לדיספפסיהלילך נהרי - טיפול נטורופתי לדיספפסיה


האם יש לדיספפסיה תופעות לוואי?


שאלה:
איזה תופעות לוואי יש לדיספפסיה והאם ניתן להקל ולטפל בדרך טבעית בתופעות לוואי אלו?


תשובה:
אם התכוונת לסימפטומים אז יש רשימה של כמה כאלו היכולים להיות קשורים. כמו תחושת מלאות מהירה, שריפה באזור הקיבה, כאבים ברום הבטן ועוד.

הטיפול הטבעי לכל התסמינים הדיספפטיים הוא שילוב של תזונה שיקומית, צמחי מרפא והפחתת סטרס. זהו טיפול מותאם אישית במטרה לפתור את הבעיה מהיסוד.


מה עושים להפחתת תחושת שובע מוקדמת?


שאלה:
אובחנתי עם דיספפסיה בעיקר בגלל שאחרי אכילה אפילו בכמות מאוד קטנה אני מרגישה תחושת שובע. אני צריכה להכריח את עצמי לאכול כדי שיהיה לי כמות מספקת.

ניסיתי תרופות כמו נקסיום ולנטון שלא עזרו לי, מנסה להבין מה אני צריכה לאכול כדי להפטר מההרגשה הזו. כאילו אני נסתמת אחרי 2-3 ביסים.


תשובה:
תחושת שובע מוקדמת היא לרוב על רקע תהליכי עיכול לא סדירים בה הקיבה למעשה לא ממלאת את תפקידה ולא מספיקה לפרק את המזון ולהעבירו הלאה להמשך ספיגה.

במקרים אלו יש צורך להבין מה הסיבה לתפקוד הנמוך של הקיבה אשר בין השאר יתכנו תופעות של תת חומציות או אי סבילות למזון. אין מנוס מלבדוק את העניין בצורה מסודרת.

ההבנה האם מדובר באי סבילות נעשית על ידי תכנית אלימנציה ואתגור. נבנית לך תכנית תזונה היפואלרגנית ואחרי שיש הטבה אנו בוחנים בהדרגה איזה סוג מזון גורם לך לרגישות הזו.


מה לעשות אם יש כאבי בטן לאחר טיפול אנטיביוטי בהליקובקטר?


שאלה:
היה לי חיידק הליקובקטר פילורי ואחרי שלקחתי במשך שבועיים אנטיביוטיקה ונקסיום עשיתי שוב בדיקה וראיתי שהוא לא קיים יותר. אבל הבעיה היא שאני ממשיך לסבול מכאבי בטן גם אחרי.

תשובה:
הרבה פעמים תסמינים שונים במערכת העיכול לא מופיעים בגלל החיידק אלא להיפך. כאשר מערכת העיכול רגישה או לא מאוזנת יש אפשרות להליקובקטר לשגשג. אחרת זהו חיידק שהגוף יודע להתמודד איתו, כמו עם מזהמים רבים אחרים.

אין טעם לחפש במקרה הזה את הקשר לחיידק. אלא דווקא לבדוק עד כמה מערכת העיכול שלך יציבה, מאוזנת ועד כמה גורמים אחרים משפיעים עליה לטובה או לרעה.


מחקרים ומקורות


טיפול בדיספפסיה פונקציונלית באמצעות צמחים
https://www.karger.com/Article/Abstract/76546


שימור פעילות תפקודית בקיבה במצב של דיספפסיה תפקודית על ידי צמחים
https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0035-1559044


השפעת טיפול טבעי על הפרעות עיכול
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12618546/


טיפול בדיספפסיה על ידי שילוב צמחי
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14755152/


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..