איך אפשר לרפא כיב קיבה?

 

שאלה
אני בן 54, סובל מאוד מכאבים בבטן העליונה כבר כמה חודשים. לפני כן לא היו לי כאבים בבטן, רק מידי פעם צרבות וקצת כאבים קלים. לאחרונה הכאב כבר היה בלתי נסבל, פניתי לרופא ששלח אותי לבדיקת גסטרוסקופיה ובבדיקה מצאו אצלי כיב קיבה, אולקוס. קבלתי מלא תרופות אבל הם עשו לי בחילות נוראיות ושלשולים והרופא אמר לי להפסיק לקחת אותם. עכשיו אני עדיין סובל מאוד. קראתי אצלך באתר על זה שאפשר לטפל בבעיה שלי ורציתי לשאול איך אפשר לרפא כיב קיבה? אני מעוניין בטיפול טבעי שלא יעשה לי תופעות לוואי אבל גם שיהיה יעיל לאולקוס שיש לי.


וידאו קצר על הטיפול בהליקובקטר פילורי


תשובה

כיב קיבה, מוכר גם כאולקוס, הינו בעצם פצע בקיבה. פצע זה נגרם כתוצאה מגירוי דלקתי חוזר ונשנה של ריריות הקיבה ולאט-לאט עם הזמן הריריות נהיות יותר ויותר מגורות עד שנוצר במקום פצע הקרוי כיב קיבה או אולקוס כאמור. למה ואיך זה בעצם קורה? הסיבה הכי נפוצה לגירוי ריריות הקיבה וליצירת דלקת בקיבה הינו חיידק ההליקובקטר פילורי. חיידק זה הוא היחיד המוכר כיום אשר יכול לשרוד בקיבה. החיידק משחרר חומרים אשר משנים את חומציות הקיבה והופכים אותה לבסיסית, כך הוא יכול לשרוד בתנאי הקיבה. החיידק חודר לריריות הקיבה שם הוא מתרבה. הימצאותו גורמת לתגובה במערכת החיסון וכתוצאה מכך נוצרת דלקת בקיבה. הדלקת ממשיכה כל עוד החיידק משגשג ומערכת החיסון אינה צליחה להכחיד אותו. הדלקת יוצרת גירוי בריריות הקיבה ויחד עם החומצה המופרשת, תאי הקיבה נאכלים ונוצר פצע. אולם גירוי הקיבה יכול להיגרם לא רק מחיידק הליקובקטר אלא גם מנטילת תרופות כגון תרופות נוגדות דלקת המגרות את ריריות הקיבה. כמו כן עישון מהווה גורם סיכון לדלקת בקיבה. הטיפול הקונבנציונלי בכיב קיבה כולל מתן אנטיביוטיקה במידה ואובחן חיידק ההליקובקטר פילורי ותרופות להורדת הפרשת החומציות מתאי הקיבה. גם האנטיביוטיקה וגם התרופות להורדת רמת החומציות יכולות לגרום לתופעות לוואי של שלשולים ובחילות בדיוק כמו שאתה חווית.


וידאו קצר על מניעה וטיפול בגסטריטיס


טיפול וריפוי כיב קיבה באופן טבעי

אז איך אפשר להבריא כיב קיבה? על מנת לרפא אולקוס במסגרת טיפול נטורופתי יש לפעול בכמה כיוונים: ראשית יש לאבחן אם קיים חיידק הליקובקטר בקיבה ואם כן יש להתאים תכנית טיפול לקטילת החייידק. ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי חיידקית ספציפית למערכת העיכול היכולים למגר את החיידק ללא החלשה של מערכת החיסון. צמחי מרפא ניתנים בפורמולה המכילה לרוב כמה צמחים עם פעילויות שונות. חוץ מפעילות אנטי חיידקית ספציפית חשוב לחזק את המערכת הטבעית של הגוף, קרי מערכת החיסון, על מנת שהגוף יוכל להתמודד ביעילות בפולש. במקביל יש לרפא את הריריות הפגועות, כאן יש לתזונה תפקיד מרכזי, ישנם מאכלים מסוימים בעלי השפעה מרפדת ומשקמת על ריריות הקיבה. בנוסף, ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית התומכים בריפוי מהיר של ריריות הקיבה המודלקות. התאמה של תכנית ריפוי הכוללת תזונה מרפאה ותומכת, פורמולת צמחי מרפא מחטאים ומשקמים, תעזור לכיב הקיבה להחלים ולמערכת העיכול להתחזק ולהשתקם.

לסיכום, לטיפול נטורופתי יעיל לריפוי כיב קיבה יש שתי מטרות מרכזיות:
1. טיפול מהיר להפחתת התסמינים עד להקלה משמעותית אשר תאפשר איכות חיים משופרת.
2. חיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון בצורה שתמנע את הופעת הדלקת וכיב הקיבה שוב בעתיד.


פעולת ריפוי זו בשיטה הנטורופתית כוללת התייחסות לכמה מרכיבים:

תזונה נכונה: שיקום ואיזון מערכת העיכול, ריפוד וריפוי ריריות הקיבה, חיזוק מערכת החיסון והעיכול.
צמחי מרפא: ריפוי ריריות הקיבה, פעילות אנטי דלקתית ואנטי חיידקית, חיזוק מערכת העיכול, הרגעה.
ניהול מתחים: טכניקות להבנה, זיהוי וניהול נכון יותר של מתח גבוה הכולל הפחתת לחץ והרגעה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית