כבד שומני ותזונהכבד שומני הוא מחלת הכבד בעלת השכיחות הגבוהה ביותר ממחלות הכבד השונות והיא פוגעת בכ-עשרים עד שלושים אחוזים מהאוכלוסייה ובכ-שישים עד תשעים (!) אחוזים מבעלי משקל עודף. מספרים אלו מדאיגים מאחר והם מטפסים כל העת וכיום עושים מאמצים רבים להתחיל להבין כיצד להתמודד עם התופעה.


כבד שומני ותזונה נכונה


הסיבות ברורות ואין צורך לחקור לעומק על מנת להבין מהן ההשפעות המרכזיות על התפתחות כבד שומני בקרב האוכלוסייה. אורח חיים יושבני, תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית וסטרס גבוה - הם מסיבות הרקע המרכזיות אשר הקשר שלהם ברור מאחר ומרבית המקרים של כבד שומני הם נחלתם של אזרחי מדינות העולם המערבי - עולם השפע והמזון המתועש ורובם גם סובלים ברמה כזו או אחרת ממשקל עודף. אולם זו גם הבשורה המשמחת מאחר וניתן על ידי שינויים תזונתיים נכונים להחלים ולרפא כבד שומני בדרגות הראשונות בצורה מלאה. קראו בהמשך כיצד..


בקצרה: כבד שומני היא בעיית בריאות נפוצה מאוד בעיקר בעולם המערבי בו ישנה צריכה גבוהה מאוד של אוכל מתועש, מהיר ובעל אחוזי שומן גבוהים וערך קלורי גבוה.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


מה מוגדר ככבד שומני?


כבד שומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול (NAFLD) מאופיין  בגדול בארבע דרגות חומרה שונות - (פירוט על כל אחת מהדרגות בהמשך). כבד שומני בדרגות הראשונות הוא כמעט ללא תסמינים - דבר המקשה על אבחון מוקדם. זהו מצב בריאותי השייך לתסמונת המטבולית והוא מאובחן לרוב על ידי בדיקת אולטרה סאונד כאשר במידה והממצאים מראים שאחוז השומן ביחס למשקל הכבד עולה על כ-עשרה אחוז - הרי זהו כבד שומני בדרגה ראשונה. 


מאחר והביטוי המרכזי של כבד שומני הוא הצטברות של שומנים הרי שהמפתח המרכזי לטיפול יעיל ואפקטיבי בדרגות הראשונות שלו הוא תזונה נכונה אשר מהווה מפתח מרכזי בסיוע להפחתת השומנים ותרומה לשיקומו. חיזוק נוסף לצורך בתזונה נכונה ככלי טיפולי מרכזי היא העובדה כי בקרב הסובלים ממשקל עודף תפוצת הכבד השומני היא גבוהה ביותר (90%-60%). וזו הסיבה כי יש לתת את הדעת לתכנון תזונתי מותאם על מנת לטפל בבעיית עודף המשקל במקביל.


בקצרה: בעיית הכבד השומני מופיעה בשכיחות גבוהה ביותר אצל הסובלים מעודף משקל מה שמחזק את הצורך בטיפול תזונתי מותאם


איך תזונה קשורה לכבד שומני?


יש צורך לבחון כל מקרה של כבד שומני לגופו כדי לדעת מה לעשות כשיש כבד שומני במטרה לבצע התאמות תזונתיות מתאימות. אולם אנו יודעים באופן גורף כי כל אדם אשר התזונה שלו מבוססת בעיקרה על מזון מעובד, עשיר בשומנים רווים וכן בפחמימות ריקות, חומרים משמרים ועוד - הוא בעל סבירות גבוהה בהרבה ללקות בכבד שומני. לצד תזונה גם חוסר בפעילות גופנית - עוד היבט המאפיין מאוד את העולם המערבי  - תורם גם הוא את חלקו בהתפתחות הבעיה. כאשר אנו צורכים כמויות מזון בכמויות גבוהות, עשירות בשומנים וסוכרים וממעטים לעסוק בפעילות גופנית - הרי שהמאזן הקלורי מהר מאוד הופך לשלילי והשומן מתחיל להצטבר בגוף ובהדרגה גם בכבד - במיוחד אצל אלו הנוטים להשמנה בטנית. 


בקצרה: תזונה דלה בעלת ערך קלורי גבוה (שומנים רווים, סוכרים ריקים, מיעוט סיבים) עלולה להוביל להשמנת יתר ולכבד שומני


אז מה מומלץ לאכול כדי להימנע מכבד שומני ולטפל בו?


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


תזונה שיקומית לטיפול בכבד שומני חייבת לכלול תפריט מאוזן המשלב בין מזונות התומכים בשיקום ובתפקוד תקין של הכבד לבין איזון קלורי שלילי - היינו להתחיל לאבד משקל מיותר. תכנית תזונה שכזו נבנית תוך שיקול דעת והתייחסות לכל היבט תזונתי כגון כמויות, זמני ארוחות, שילובי מזון, צורות הכנת המזון ועוד. בצורה כללית ניתן לומר כי קבוצות המזון להלן הכרחיות וחשובות כמעט בכל תכנית תזונה לטיפול וריפוי כבד שומני:

• מזון בעל ערך גליקמי נמוך על מנת למנוע עליות סוכר גבוהות ומצבי רעב האופייניים לתזונה לקויה.
• מזון עשיר בסיבים תזונתיים המעניקים תחושת שובע לאורך זמן
• תפריט עשיר במזונות אנטי דלקתיים על מנת לסייע בהורדת רמת הדלקתיות בכבד ובגוף בכלל
• מזונות בעלי ריכוזים גבוהים של נוגדי חימצון לסיוע בשיקום תאי הכבד על ידי פינוי רעלים מואץ
• הקפדה על כמויות מזון על מנת להשיג יחס קלורי שלילי (הפחתה במשקל)
• מזונות ספציפיים התורמים לניקוי רעלים מזורז ובכך הקלה על תפקודי הכבד


כבד שומני תזונה


האם באמת ניתן לרפא כבד שומני על ידי תזונה?


בהחלט כן, יתרה מכך, תזונה נכונה היא הטיפול המרכזי ואולי הבלעדי בשלבים הראשונים ומכאן חשיבותה הגבוהה. במרבית מקרי הכבד השומני בדרגה ראשונה או שנייה ניתן על ידי תכנית תזונה מסודרת לרפא את הכבד השומני ולשקמו. תהליך הטיפול התזונתי בכבד שומני חייב לכלול התייחסות מקיפה למצבו האישי של המטופל וכן לבעיות רקע אם קיימות. אולם מניסיון קליני אנו יודעים כי כניסה לתכנית תזונה מסודרת ושמירה על מסגרת אורח חיים נכונה מניבה תוצאות מרשימות בריפוי כבד שומני. כאשר התזונה היא הכלי המרכזי בטיפול כי מילא אין כיום טיפול תרופתי חלופי משמעותי לכבד שומני כך שזו אלטרנטיבה כמעט בלעדית לטיפול.


בקצרה: תזונה נכונה היא דרך הטיפול הכמעט בלעדית לכבד שומני והיעילה ביותר בשלבים הראשונים.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


מה עוד אפשר לעשות חוץ מתזונה נכונה לכבד שומני?


מעבר לתזונה המהווה את מרכז הטיפול והריפוי לכבד שומני הרי שניתן להיעזר במספר צמחי מרפא על מנת לסייע בתהליך השיקום של הכבד. צמחי מרפא מסוימים מוכרים ביכולתם הספציפית לתמוך בפעילות כבד תקינה כגון: גדילן מצוי (Milk thistle), לענה (Artemisia), כורכום (Curcuma longa), רוזמרין רפואי (Rosmarinus officinalis) ועוד. פורמולות צמחי מרפא לטיפול בכבד שומני מותאמת באופן אישי למטופל תוך התחשבות ברמת החומרים הפעילים, שילובי הצמחים, רמת הריכוז של המיצוי עצמו ועוד. הטיפול בצמחי מרפא לצד תכנית תזונתית מספק מענה רחב יותר ומסייע גם בהיבטי בריאות נלווים אם קיימים ברקע.

גדילן מצוי (Milk thistle)
צמח מהמוכרים ביותר לטיפול בבעיות כבד שונות. הגדילן הוא למעשה קוץ הגדל בר בישראל בכל שדה פתוח. הוא מאופיין בתפרחת סגולה. גדילן מצוי מסייע בהגנה אקטיבית על קרום תאי הכבד, הוא מכיל נוגדי חיצון חזקים מאוד וכן רכיבים אנטי דלקתיים שונים. כמו כן, גדילן מסייע בעידוד הפרשות מיצי מרה ועוזר לשיפור תפקודי כבד כלליים על ידי סיוע בניקוי רעלים מזורז ושיקום תאי כבד.

רוזמרין רפואי (Rosmarinus officinalis)
זהו צמח ארץ ישראלי נפוץ מאוד הגדל בקלות רבה בכל שטח. רוזמרין הוא צמח מרפא שימושי וכן תבלין נפוץ. הרמב"ם עשה בו שימוש רב בעיקר לטיפול בבעיות נשירת שיער. תכונותיו של הרוזמרין בין השאר הוא לחזק ולהזרים דם, להמריץ פעולות עיכול ובכך לתמוך בצורה ישירה בפעילות כבד משופרת.

לענה (Artemisia)
הלענה מוכרת גם בשמה העממי "שיבא" אשר נהוג אצל עדות רבות להוסיף לכוס התה. לענה היא צמח מר והחומרים הפעילים שבה מעודדים את הכבד לייצר מיצי מרה בצורה מוגברת ולשפר תהליכי עיכול תוך חיזוק ותמיכה במערכת העיכול כולה. זהו צמח החשוב במיוחד לבצע התאמה אישית מאחר וזקוקים לכמויות קטנות שלו לצרכי טיפול.


מושגים מרכזיים בדרגות של כבד שומני


נהוג לחלק כיום את בעיית הכבד השונות לארבע דרגות התפתחות עיקריות. כל דרגה מאופיינת בצורה שונה וחייבת לקבל התייחסות בהתאם:

• כבד שומני או הסננה שומנית
שלבים ראשונים בהם למעשה יש רק הצטברות של שומן בתאי הכבד ברמה גבוהה מהנורמה ואשר עולה על כעשרה אחוזים מהמשקל הכללי של הכבד. כבד שומני בדרגה ראשונה הוא כמעט ללא תסמינים מורגשים ולכן קשה לאתר אותו. אמנם, כאמור, הוא מופיע בשכיחות גבוהה מאוד אצל בעלי משקל עודף או ברקע להתפתחות סוכרת סוג 2 ולכן חשוב לטפל בטרם ובמקביל הן בבעיית המשקל העודף והן ברמות הסוכר - גם אם המצב הוא גבולי.

• דלקת בכבד
דרגה שנייה של כבד שומנים מתארת מצב בו כבר ישנה דלקת ברמה כזו או אחרת בתאי הכבד. זהו מצב מתקדם יותר אך גם בו ניתן לטפל בצורה טובה על ידי תכנית תזונה נכונה בשילוב עם צמחי מרפא. ככלל, טיפול שכזה יתמקד הן בהורדת רמת הדלקתיות בכבד והן בשיקום הכבד והפחתת רמת השומנים. במידה וקיימות מחלות רקע לכבד שומני דרגה שנייה יש חשיבות לאזן כמה שניתן גם אותם על מנת להקל על תפקודי הכבד ולתמוך בשיקום שלו.

• צלקות על הכבד
דרגה שלישית של כבד שומני מתארת מצב בו ישנה פגיעה מבנית בתאים עצמם ונוצרות צלקות. זהו שלב בו הצעדים הטיפולים חייבים לכלול פיקוח רפואי צמוד. הצלקות על הכבד פוגעות בתפקודים התקינים שלו ועלולות לפגוע בתהליכים מטבוליים שונים. זהו שלב בו חייבים לנקוט צעדים משמעותיים על מנת לנסות ולבלום את התפתחות הבעיה. שילוב מערכתי של כל כלי טיפול כולל תזונה נכונה, צמחי מרפא וכן טיפולים תרופתיים בליווי רפואי צמוד מומלצים בשלב הזה.

• שחמת הכבד
דרגה רביעית בכבד שומני היא למעשה שחמת כבד - זהו מצב מסוכן וחייבים להיות במסגרת טיפולית רפואית צמודה בשלב זה. אמנם זהו מצב מתקדם אך כל תמיכה וסיוע העשוי להקל יכול להלקח בחשבון.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


לאיזה דרגות כבד שומני יכולה לסייע תזונה נכונה?


למעשה טיפול תזונתי תמיד יעיל יותר ככל שהמצב הבריאותי הוא ראשוני וקל יותר. אולם ביחס לכבד שומני ניתן לומר כי בשלבים ראשונים של הבעיה תזונה נכונה היא הדרך הטיפולית אולי המרכזית והמשמעותית ביותר. גם בשלבים אחרים יש חשיבות לתזונה נכונה מאחר ובכל מצב ישנה חשיבות להקל כמה שניתן על תפקודי הכבד וניתן לעשות זאת בצורה יעילה על ידי תכנון תזונתי מוקפד. יתרה מזאת, לרוב נלווים למצבים אלו משקל יתר אשר יש חשיבות לאזן - בתהליך שכזה מן הסתם ברור כי תזונה נכונה בשילוב פ עילות גופנית הם הכלים המרכזיים על מנת להגיע להפחתת בריאה במשקל ולהקל על הכבד. כך או אחרת שמירה על אורח חיים בריא הכולל תזונה מותאמת, פעילות גופנית, הפחתת סטרס ועוד - כולם בעלי חשיבות ברמה שונה בטיפול בכבד שומני בכל דרגה.


שורה תחתונה: תזונה נכונה טובה בכל מצב אך בשלבים הראשונים היא יכולה להביא לריפוי מלא


האם תזונה לקויה מובילה לכבד שומני


הכברנו מילים על תפקידה המרכזי של תזונה נכונה לשיקום וריפוי כבד שומני אולם זהו מטבע בעל שני צדדים. רובם המכריע של מקרי הכבד השומני, כמו גם מחלות כרוניות רבות אחרות, קשורות בצורה כזו או אחרת באורח חיים לקוי ובמיוחד בתזונה לקויה. באותה מידה בה תזונה נכונה יכולה לרפא הרי שתזונה לקויה עלולה לגרום למחלות. עשרות מחקרים הראו את הקשר הבלתי ניתן לערעור בין צריכת מזונות מעובדים, מתועשים ורווים בשומנים, סוכרים, חומרים משמרים (בקיצור תזונה אופיינית לעולם המערבי) ובין הופעת מחלות כרוניות ניווניות שונות כגון כבד שומני, סוכרת סוג 2, כולסטרול, השמנת יתר ועוד. 


בקצרה: באותה מידה בה תזונה נכונה יכולה לטפל בכבד שומני - תזונה לקויה תורמת להיווצרותו


מחקר סין


אחד המחקרים המקיפים והגדולים ביותר שבוצעו כדי לבדוק מה מידת הקשר בין אורח חיים ובמיוחד תזונה להופעת מחלות כרוניות ניווניות. המחקר הקיף אלפי אנשים ובוצע משך זמן ארוך בעשרות מקומות שונים בסין - החל מהערים הגדולות וכלה בישובים וכפרים מרוחקים. המטרה הייתה לנסות ולבדוק האם יש קשר בין אורח החיים  להופעת מחלות כרוניות. המחקר העלה בצורה ברורה כי תזונה נכונה קשורה להופעת סוגים שונים של מחלות כרוניות. משמעות המסקנות הללו כי תזונה נכונה יכולה גם למנוע ולרפא תהליכים כרוניים שונים בעודם הפיכים. ישנם מקומות בעולם אשר בהם לא מכירים כלל מחלות שבעולם המערבי הם חלק שגרתי מהחיים שלנו - בהם גם כבד שומני,סוכרת סוג 2, מחלות לב ועוד.


בקצרה: יש קשר ברור לאוכל שאנו אוכלים ולמחלות שאנו חולים בהם - זה גם המפתח המרכזי להפוך את המצב ולהבריא


משקל יתר, תזונה וכבד שומני


אחוז הסובלים מכבד שומני בקרב בעלי משקל עודף מגיע למספרים גבוהים של כ 90%-60% - עובדה זו מלמדת באופן חד משמעי על תפקידה ותרומתה של תזונה נכונה למניעה וטיפול בכבד שומני. אי אפשר להתעלם מהעובדה כי משקל יתר הוא מבעיות הרקע הקשות והנפוצות ביותר בעולם המערבי. מדוע? כל אחד יודע את התשובה לכך.. מספיק להיכנס לאחת מרשתות המזון ולהבין עד כמה התזונה בעולם המערבי משפיעה על המשקל שלנו - אלפי מוצרים מעובדים, עשירים בשומנים רווים וסוכרים - עתירים בקלוריות ריקות ונטולי ערכים תזונתיים חשובים אל מול מיעוט מזון חי, טרי, ולא מעובד.

בדיקה של מבנה ארוחה ממוצעת בעולם המערבי ניתן לאתר בקלות נטייה גבוהה בעשרות אחוזים לטובת צריכת פחמימות (ריקות ברובן), שומנים רוויים ומזון מעובד בעל ערך קלורי גבוה. שילוב גרוע זה הוא הבסיס הראשוני וגם המרכזי לבעיית ההשמנה ומכאן לבעיות מתקדמות וקשות יותר כגון כבד שומני.

אין ספק כי גם לפעילות גופנית ושמירה על רמות מתח נמוכות יש תפקיד מרכזי בעולם המערבי בו הלחץ והמתח הם חלק בלתי נפרד מחיינו אשר יחד עם חוסר פעילות גופנית תורמים להתפתחות בעיות בריאות רבות בהם גם כבד שומני. אולם אלו תוצרים נוספים של אורח חיים לקוי אשר יש ביכולתנו לשנות בצורה קלה וברת הישג.


לסיכום: תזונה היא הטיפול המרכזי והמשמעותי לריפוי כבד שומני בדרגות ראשונות. ניתן לשלב בטיפול גם צמחי מרפא לתמיכה לתהליכי שיקום הכבד.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..