גסטריטיס וגזים - טיפול טבעי מוצלח

 

סיפור החלמה של מטופל בקליניקה


תלונות עיקריות:
גסטריטיס (דלקת בקיבה) וגזים מרובים מלווים בריח רע מהפה


תלונות ותסמינים ברקע:
• כאבי בטן עליונה
• אי נוחות באזור הגרון הכולל ריח רע מהקיבה וטעם חמוץ בפה
• כאבים באזור הקיבה עם תחושת שריפה בחזה ותחושה של אוכל תקוע
• תחושה לא נעימה בבטן אחרי יציאה
• כולסטרול קצת גבוה
• חסר ב B12


רקע אודות המטופל:
אבשלום בן 47, נשוי עם ילד, עובד מול מחשב, 8.5 שעות ביום, מספר כי העבודה משעממת, נמצא תחת אור פלורסנט כל היום, אין אויר נקי במשרד, היה רוצה לצאת לחיים עצמאיים אך חושש מכך. משקל תקין, שותה בירה או יין מידי פעם, עושה הליכות 3 פעמים בשבוע, 45 דקות כל פעם. יש סטרס ודאגות בעיקר עקב הרצון לעזוב לעצמאות אבל חושש מאוד בגלל הגיל והסיכון שכרוך בכך.


פירוט תלונות עיקריות:
גסטריטיס (דלקת בקיבה) - סובל מזה חצי שנה, החל כטעם מר/חמוץ בפה, לאחר מכן החלו כאבים ותחושת שריפה באזור הקיבה והחזה. לאחר זמן מה החלו גם כאבי בטן עליונה. ניגש לבירור וביצוע בדיקת גסטרוסקופיה שם הממצאים היו כי ישנה דלקת בינונית ברירית הקיבה - גסטריטיס. לא נמצא חיידק הליקובקטר פילורי. הרופא רשם לאבשלום נקסיום 20 מ"ג פעמיים ביום. כעבור כ-3 חודשים עדיין נמשכו התסמינים בעוצמה נמוכה יותר. מדווח על תסמינים קבועים הכוללים כאב באור הקיבה, תחושת שריפה, תחושה של אוכל עולה לגרון, אי נוחות וכן ריח רע וטעם חמוץ בפה.


טיפול טבעי לגסטריטיס


טיפול נטורופתי לגסטריטיס וגזים

מהי למעשה דלקת בקיבה?
בקצרה - גסטריטיס היא דלקת ברירית הקיבה הנגרמת מסיבות שונות אך בעיקר כאלו הקשורות לאורח חיים כגון תזונה לקויה, מתח גבוה, חיידק הליקבוקטר, נטילת תרופות ועוד. במצב של גסטריטיס רירית הקיבה מודלקת וחשופה לגירוי גבוה ממיצי העיכול החזקים. כל עוד הגירוי יימשך תהיה בעיה להחלים מהדלקת עצמה - זו הסיבה כי יש כאלו הנוטלים תרופות להקטנת חומציות הקיבה (תרופות ממשפחת ה-PPI כגון נקסיום, אומפרדקס, לנטול ועוד) לזמנים ממושכים מאחר ולא נעשית כל פעולה על מנת לשנות את מהלך הדלקת ברמה היסודית יותר. ישנם תסמינים שונים לגסטריטיס הכוללים בין השאר כאבים באזור הקיבה והחזה, צרבות ותחושת שריפה בקיבה, תחושת אוכל תקוע באזור הוושט, לעיתים טעם מר או חמוץ בפה ועוד.


במצב של נטילת תרופות מעכבות חומצות קיבה עלול להיווצר מצב בו תפקוד הקיבה לא אופטימלי. מעבר לכך, עולים ממצאים שונים על השלכות נוספות של תרופות אלו.


תזונה לשיקום מערכת העיכול העליונה.
מאחר ואבשלום לא ראה הקלה בשימוש בנקסיום הוא החליט לנסות טיפול נטורופתי לדלקת שלו. אחרי אבחון עלה כי עיקר הבעיה של אבשלום נבעה מ-2 כיוונים: תזונה לקויה ומתח גבוה. למרות שבאופן יחסי אבשלום נמנע ממזונות שומניים וחריפים וכן הוריד צריכת קפה, אלכוהול ועוד - אך עדיין הדלקת הציקה לו.

לעיתים אוכל בריא לא טוב לדלקת בקיבה
התאמת תזונה לשיקום הקיבה והחלמה מדלקת בקיבה מצריכה התייחסות לתרומה הישירה של סוגי המזון השונים ביחס ליכולת שלהם להפחית הליכים דלקתיים וכן כיצד הם משפיעים על רמת החומציות בקיבה. מזונות רבים הנחשבים כבריאים וטובים - לא מתאימים כלל במצבי גסטריטיס - בו ישנה רגישות גבוהה מאוד בקיבה והתפקודים שלה נמוכים מקיבה תקינה. מצב זה מחייב התייחסות ספציפית והתאמה של סוגי מזון קלים לעיכול, בעלי יכולת להפריש חומרים המסייעים בהגנה על רירית הקיבה, מזונות אנטי דלקתיים אשר מפחיתים את התהליך הדלקתי ברירית ועוד.

כמויות, זמני ארוחה והרגלי אכילה נוספים
רוב הסובלים מדלקת בקיבה מתמקדים רק באיזה סוגי מזון לאכול וממה להימנע - זו אמנם פעולה חשובה ויש להכליל אותה בטיפול אבל היא לא היחידה - במצב של גסטריטיס - בו ישנה רגישות גבוהה של מערכת העיכול - חשוב להתייחס גם להיבטי אכילה נוספים כגון כמויות אכילה בארוחה - מה לאכול לפני מה - כיצד לבשל ולהכין את האוכל, מה לאכול בבוקר ומה בערב.. איזה שילובי מזון חשובים לי - כל פרט תזונתי יכול להשפיע ולתרום לתהליך הריפוי דרך איזון רמות החומציות ולמניעת גירוי של רירית הקיבה.


שורה תחתונה: תכנית תזונה יעילה לריפוי גסטריטיס חייבת לכלול היבטי שונים כולל זמני ארוחות, כמויות, שילובי מזון, פיזור ארוחות לאורך היממה ועוד - תכנון כזה מגביר את סיכוי ההחלמה בצורה ברורה.


הפחתת סטרס לריפוי גסטריטיס
באבחון ביופידבק שביצענו לאבשלום עלה כי רמות המתח אצלו גבוהות והן נוטות להישאר לאורך זמן. מצב של סטרס מתמשך מוביל לשינויים בתפקוד התקין של הקיבה ומכאן להפרעה לכל תהליך ההחלמה. זו הסיבה כי יש חשיבות לכלול התייחסות ולטפל באיזון המתח והפחתת הסטרס כחלק בלתי נפרד מהטיפול כולו.


תוצאות הטיפול הנטורופתי לגסטריטיס וגזים


לאחר חלק התשאול נבנתה לאבשלום תכנית טיפול משולבת הכללה תכנית תזונה+פורמולות צמחי מרפא+ תכנית להפחתת מתח. אבשלום התחיל את הטיפול לגסטריטיס עם מוטיבציה גבוהה להצליח. לאחר כשבועיים הוא דיווח על הקלה מורגשת בכאבים השורפים בחזה ובקיבה. הוא המשיך להתמיד ולבצע את כל הנחיות הטיפול באדיקות - המוטיבציה שלו גברה מאחר והוא חש הטבה והוא הרגיש טוב יותר. בפגישת הביקורת לאחר כ-4 שבועות דיווח אבשלום כי למעט תחושת אי נוחות בגרון כל שאר התסמינים נעלמו. הוא היה במצב רוח גבוה וטוב והאמין כי הוא יכול לרפא את הדלקת. ערכנו עדכונים לתכנית הטיפול ואבשלום המשיך להתמיד ולהתקדם מבחינה רפואית. לאחר כחודשיים דיווח אבשלום על הטבה מלאה בכל התסמינים, שיפור במצב הרוח, חיוניות גבוהה יותר - אבשלום סיפר שהוא מרגיש "קליל" יותר ונמרץ. לאחר 4 חודשים ניגש אבשלום לביצוע גסטרוסקופיה שוב והוא התבשר כי הדלקת בקיבה נרפאה - רירית הקיבה נצפתה תקינה וללא ממצאים כלשהם.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..