תבחין נשיפה לאיתור הליקובקטר פילורי

 

שאלה
אני סובלת כבר כמה חודשים מכאבי בטן באזור הטבור ומתחת לצלעות עם צרבות בעיקר תחושה כאילו האוכל לא מתעכל לי טוב ורוצה לעלות למעלה. מאז שאני זוכרת את עצמי היו לי בעיות עיכול ורגישות אבל לא ברמה הזו. הייתי אצל רופא המשפחה והוא שלח אותי לעשות בדיקת נשיפה לראות אם יש לי חיידק הליקובקטר פילורי בקיבה. האם זו בדיקה אמינה? מה עושים בבדיקת נשיפה? קראתי קצת על הליקובקטר - האם זה חיידק מסוכן? הוא מדבק? אפשר להבריא ממנו?


תשובה

תבחין נשיפה או בדיקת נשיפה היא אחת הדרכים הנפוצות לאבחן חיידק הליקובקטר פילורי בקיבה. זו בדיקה קצרה, לא פולשנית ודי אמינה. תבחין נשיפה מבוסס על העובדה שחיידק הליקובקטר מפרק חומר כימי בשם אוריאה לאמוניה ודו תחמוצת הפחמן - לפני הבדיקה שותים מיץ (בד"כ תפוזים) המכיל אוריאה (בעברית שתנן) ואיזוטופ של פחמן C-13. מודדים בנשיפה את כמות האיזוטופ ובמידה והוא נמצא ברמה גבוהה זה מצביע על כך שיש הליקובקטר בקיבה.חיידק הליקובקטר פילורי עלול להתרבות בקיבה כאשר מערכת החיסון נחלשת וחומציות הקיבה משתנה. תפקידה של מערכת החיסון ומערכת העיכול להגן על הקיבה מפני התרבות חיידקים. כיום אנו יודעים שתזונה לקויה, חשיפה לרעלנים, סטרס מתמשך או גבוה, הם מהסיבות המרכזיות העלולות להשפיע על תקינות מערכת העיכול והחיסון. בטיפול משולב, לצד התמקדות אנטי חיידקית במיגור החיידק, מסייעים לחזק את מערכת העיכול והחיסון ובכך לספק מענה טיפולי מקיף.


הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך.
קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329


האם הליקובקטר מדבק? הוא מסוכן? ניתן להבריא ממנו?

חיידק הליקובקטר לא מדבק כמו חיידק גרון נפוץ. למעשה, הוא נמצא אצל רבים מאיתנו בקיבה ברמה כזו שאינה גורמת לבעיות כלשהן. עקרונית ההדבקה בחיידק יכולה להיגרם מסביבה היגיינית ירודה, למשל. זהו לא חיידק מסוכן אולם לאורך זמן הוא עלול לגרום לתהליכים דלקתיים בקיבה (גסטריטיס) ואף לכיבים (אולקוס). במידה ומורגשים תסמינים של כאבים בבטן עליונה, בחילות, צרבות, או כל חשד אחר מומלץ להיבדק ולטפל בחיידק. הטיפול הקונבנציונאלי כולל שילוב של כמה סוגי אנטיביוטיקה עם מעכבי חומציות שונים כגון אומפרדקס, נקסיום, לוסק ועוד. הטיפול הנטורופתי להליקובקטר כולל התייחסות לסיבות שאפשרו לחיידק לשגשג בקיבה - בגישה זו משיגים גם מניעה ארוכת טווח.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


הטיפול בחיידק ובגורמים ברקע

הטיפול בקליניקה משלב 3 תחומים מרכזיים על מנת לאפשר החלמה יסודית מהליקובקטר. תזונה משקמת אנטי דלקתית לצד צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי חיידקית והפחתת סטרס בעת הצורך, מהווים שילוב אפקטיבי הן לתסמינים והן למקור הבעיה. הטיפול הנטורופתי מציע כלים פשוטים ויעילים במיגור החיידק ובחיזוק כללי של מערכת העיכול והחיסון. השילוב בין תזונה נכונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס מזרזים את ההחלמה ומגבירים את ההגנה המקומית על ריריות הוושט והקיבה ובכך מספקים מענה טיפולי רחב ומקיף לבעיית הליקובקטר בקיבה.


מניעה ארוכת טווח

התמקדות בסיבות אשר אפשרו לחיידק לשגשג בקיבה כגון תזונה לקויה, סטרס גבוה או מתמשך, מאפשרות חיזוק של מערכת העיכול והחיסון ובכך שיפור משמעותי של יכולת הגוף להתמודדות עם מזהמים שונים והשגת הגנה ארוכת טווח משגשוג מחודש של הליקובקטר בקיבה. עצם פעולה זו מאפשרת גם יכולת משופרת של כלל מערכת החיסון והגדלת התרומה הבריאותית כולה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..