chronic gastritis • מה זה וכיצד מטפליםchronic gastritis זו גסטריטיס כרוני או דלקת כרונית בקיבה


גסטריטיס כרוני או דלקת כרונית בקיבה - chronic gastritis, מאופיינת בדלקת בריריות דופן הקיבה לאורך זמן ממושך אך בצורה קלה ומתונה עם תסמינים קלים ואף מקרים אסימפטומטיים. 


ניווט מהיר:
מה ההבדל בין גסטריטיס כרוני לאקוטי
האם אפשר לרפא גסטריטיס כרוני?
טיפול טבעי לגסטריטיס
שאלות ותשובות נפוצות


טיפול טבעי לגסטריטיס


מה ההבדל בין גסטריטיס כרוני [chronic gastritis] לגסטריטיס אקוטי?


גסטריטיס כרוני, בניגוד לגסטריטיס אקוטית ו/או התקף גסטריטיס - נמשכת לאורך זמן רב יותר, בעלת תסמינים קלים עד לא מורגשים והרקע להופעתה נעוץ בד"כ בגורמים הקשורים לאורח החיים. לעומת את גסטריטיס אקוטי מאופיינת בתסמינים חזקים ומורגשים מאוד, בעצימות גבוהה ומשך הופעת הדלקת הוא קצר יותר.

קראו בהרחבה כאן כיצד לטפל ולרפא גסטריטיס • דלקת בקיבה

 


תסמינים של גסטריטיס


האם יש הבדל בתסמינים בין גסטריטיס כרוני • chronic gastritis לגסטריטיס אקוטי?


עקרונית לא - התסמינים בגסטריטיס כרוני ואקוטי יכולים להיות זהים לחלוטין אולם ההבדל, אם יהיה, הוא לרוב בעצימות הועפת התסמין: קל ומתון בדלקת כרונית וחזק ומורגש באקוטי. הנה מספר דוגמאות לתסמינים אופייניים:

גסטריטיס כרוני:
• כאב עמום באוזר הקיבה
• תחושת מלאות קלה ברום הבטן
• תחשות אי נוחות ברום הבטן
• צרבות או גרפסים מקומיים

גסטריטיס אקוטי:
• כאב חזק או חד באיזור הקיבה
• תחושת מלאות מפריעה ברום הבטן
• צרבות וריפלוקס
• ריבויי גרפסים, גזים ונפיחות


בקצרה: ההבדל העיקרי בתסמינים בין גסטריטיס כרוני או אקוטי הוא בעוצמה המורגשת של התסמין עצמו.


האם יש הבדל בטיפול בין גסטריטיס כרוני או אקוטי?


לא, הן הטיפול הקונבנציונלי והן הטיפול הטבעי זהים בשתי מקרי הדלקת. כמובן שיש יוצאים מהכלל: במקרים בהם יש ברקע להופעת הדלקת צורך להתמקד בטיפול ספציפי כגון מיגור חיידק/מזהם אחר הרי שמוסיפים ומעדכנים את תכנית הטיפול בהתאם. אבל בשורה התחתונה אין הבדל מהותי בגישה, בכלים, תרופות ועוד בטיפולים בין שתי סוגי הגסטריטיס.


האם אפשר לרפא גסטריטיס כרוני [chronic gastritis]?


כן, משך המצאות הדלקת בקיבה לא משפיע על סיכויי ההצלחה ממנה. טיפול ממוקד יכול להביא להחלמת הריריות בפרק זמן קצר יחסית ולהחזיר את התפקוד הרגיל לקיבה. גסטריטיס כרוני, כמו שאר סוגי הגסטריטיס מצריכה התייחסות והתאמות אישיות להגברת סיכוי הצלחת ההחלמה.


בקצרה: טיפול נטורופתי טבעי מספק מענה רחב ומקיף לריפוי גסטריטיס כרוני


טיפול טבעי עוזר לגסטריטיס כרוני? 


מאחר ומרבית המקרים של גסטריטיס כרוני הם תוצר של אורח חיים לקוי הרי שהטיפול הטבעי מהווה פתרון רלוונטי ויעיל. אין הבדל או שוני מהותיים בין הטיפול הנטורופתי לגסטריטיס אקוטי או כרוני: הגישה בשני המקרים זהה והיא להבין את הגורמים היסודיים ביותר המשפיעים על הקיבה ולבצע שם שינויים על מנת לאפשר לרירית להחלים בצורה יסודית וארוכת טווח. טיפול טבעי נמשך מספר שבועות ויתרונו הגדול הוא ביכולת להקיף תחומי בריאות נוספים תוך איזון ותמיכה של מערכות אחרות כגון חיזוק מערכת החיסון, שיפור תהליכי פירוק וספיגה, חיזוק בלוטת אדרנל, הרגעה, שיפור מטבולי ועוד.

קראו בהרחבה על הטיפול הטבעי בדלקת בקיבה


כמה זמן לוקח לרפא גסטריטיס כרוני?


עקרונית אותו זמן אשר לוקח לטפל ולרפא בגסטריטיס אקוטי. מאחר ואופי הטיפול לא שונה בין סוגי הגסטריטיס הרי שגם זמן ההחלמה הצפוי לא שונה במהותו. כמו בכל מצב יש למשתנים האישיים של המטופל משקל גדול גם הוא בתהליך ומשך ההחלמה.


טיפול טבעי לגסטריטיס


האם חומציות הקיבה שונה בגסטריטיס כרוני? [chronic gastritis]


חומציות הקיבה יכולה להשתנות בין סוגי הגסטריטיס - אולם בכל מקרה זהו נושא המקבל התייחסות מאחר שחומציות גבוהה עלולה להוות גורם מפריע לתהליכי ההחלמה של של רירית הקיבה. זו הסיבה שיש צורך למתן ולהפחית ככל האפשר את רמת החומציות בזמן הטיפול בגסטריטיס.


כמה זמן ניתן לקחת נקסיום או אומפרדקס?


תרופות אלו שייכות למשפחה הכוללת גם לנטול, לוסק, קונטרול, פמטודין ועוד - על פי פרסומים שונים באינטרנט המגמה היא לנסות ולקצר ככל האפשר את זמן הנטילה של תרופות אלו. כמו תרופות אחרות רמת היעילות וההשפעה מהוות משקל בשיקול הדעת לגבי המשך הנטילה. כך או אחרת תמיד עדיף בלי.


בקצרה: מומלץ לקצר ככל האפשר את משך נטילת תרופות אלו


שאלות ותשובות אודות הטיפול בגסטריטיס כרוני • chronic gastritis


שאלה:
האם מותר בזמן גסטריטיס מוצרי חלב?

תשובה:
עקרונית, כמעט כמו בכל מקרה, יש צורך לבחון לגופו של עניין ולפי מצב הדלקת, מצב המטופל, בעיות רקע, הרגלי חיים וכו'. מעבר לזה מוצרי חלב רבים גרועים לכשעצמם ורבים אחרים טובים ואיכותיים - עקרונית המגמה היא להפחית כל סוג מזון בעל פוטנציאל דלקתי זאת מהסיבה שאנו רוצים לייצר סביבה מופחתת דלקתיות ככל האפשר. מוצרי חלב ככלל נחשבים לכאלו המעודדים תהליכים דלקתיים ומכאן הרצון לבחון בצורה יסודית האם הם רלוונטיים בזמן גסטריטיס.


שאלה:
דלקת כרונית בקיבה מה לאכול?

תשובה:
גסטריטיס כרוני מחייבת התייחסות תזונתית מקיפה ויסודית יותר מאחר וברוב המקרים אורח החיים ותזונה לקוייה עומדים ברקע להופעת הדלקת. כחלק מהטיפול הנטורופתי לדלקת בקיבה אנו מקדישים תשומת לב מיוחדת לבניית תכנית תזונתית מפורטת, מה לאכול בזמן גסטריטיס, מה לא לאכול, כמה לאכול כל סוג מזון, מתי, עם מה וכיצד להכין. התייחסות תזונתית זו מאפשרת גמישות גדולה בבניית תכנית התזונה ומכאן יכולת גבוהה להתאים את סוגי האוכל להעדפות המטופל ככל האפשר.


שאלה:
האם יש פורום דלקת בקיבה?

תשובה:
יש פורומים בנושאים של דלקת בקיבה כמו בכל נושא רפואי כיום. בכלל יש באינטרנט מידע רפואי עצום אולם השימוש בו חייב להיעשות בזהירות ובשיקול דעת. יש הרבה מידע לא רלוונטי לכל דבר. ההמלצה היא תמיד להתייעץ עם בעל מקצוע - לקבלת תכנית טיפול מסודרת ואז אין בעיה לבחון ולבדוק מידע נוסך כאשר יש רופא או מטפל מוסמך היכול לייעץ ולהסביר על הטיפול ולתת מענה לשאלות העולות.


שאלה:
האם התקף גסטריטיס יכול להיות כרוני?

תשובה:
התקף גסטריטיס מאופיין בהופעה מרוכזת ובעוצמה גבוהה מאוד של תסמינים ולמשך זמן קצר - לעומתו גסטריטיס כרוני מאופיין במשך זמן ארוך ומתון עם תסמינים קלים ואף ללא תסמינים - מהסיבה הזו התקף גסטריטיס אינו יכול להיות כרוני.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..