שומר - 10 יתרונות ושימושים להקלה על עיכול

 

שומר הוא צמח מרפא וירק מאכל פופולרי הגדל בר ומבוית גם בישראל [צמח קל לגידול]. זהו צמח ארומטי עדין בעל טעם אניס מתקתק. טעמם של הזרעים מודגש ומורגש יותר מהעלווה.

ברפואת צמחי מרפא השימוש העיקרי הוא בזרעי השומר ובעיקר לבעיות עיכול שונות וכחלק מטיפול בדלקת בקיבה, אולקוס, ובעיקר בטיפול בתסמינים הנלווים להם כגון נפיחות וגזים, כבדות ומלאות מהירה ועוד.


חשוב לזכור: לשימוש טיפולי בפורמולות מרוכזות של שומר יש להתייעץ עם בעל מקצוע בטרם צריכה.


נוגדי חימצון ופעילות אנטי דלקתית


שומר וזרעי שומר מכילים ריכוז גבוה של נוגדי חימצון בשם פוליפנולים. אלו מרכיבים בעלי יכולת אנטי דלקתית חזקה והם מוכרים בתרומתן הרבה לסיוע בתמיכה בבעיות בריאות שונות.


שומר - 10 יתרונות בריאותיים

• מסייע בהפחתת גזים בבטן

• מפחית כאבי בטן

• מסייע בהמרצה

• מסייע להפחתת בחילות

• מקל על כבדות לאחר האוכל

• מסייע בקשיי עיכול

• אנטי דלקתי

• טוב להרזיה

• עשיר בנוגדי חימצון

• משמש לטיפול בבעיות עיכול


זרעי שומר כחלק מטיפול טבעי לגסטריטיס


מאחר ולזרעי שומר יכולת מגוונת הן בהיבטים אנטי דלקתיים והן מבחינת ההשפעה החיובית על דרכי עיכול - הם מהווים מזון חשוב בטיפול בגסטריטיס.

גסטריטיס היא דלקת ברירית הקיבה וכחלק מהטיפול הטבעי יש צורך בהתייחסות תזונתית ממוקדת על מנת לחזק תהליכים אנטי דלקתיים התומכים בשיקום וריפוי ריריות.


נפיחות וגזים וכיצד להקלה עם זרעי שומר?


בהודו נהוג במסעדות רבות להגיש מספר זרעי שומר אחרי האוכל על מנת לסייע בהקלה על תהליכי עיכול. זרעי שומר מכילים שמנים ארומטיים והם בעלי יכולת קרמינטיבית [סופחת גזים]

תכונה זו של זרעי השומר הופכת אותם לטובים במיוחד כאשר מופיעים תסמינים של כבדות, נפיחות וגזים באופן קבוע כחלק מבעיית הגסטריטיס או כתסמין המופיע לבד.


פעילות אנטי בקטריאלית


במקרים רבים בהם מופיעה דלקת בקיבה הסיבה ברקע היא זיהום חיידקי של הליקובקטר פילורי. כחלק מהתכנון הטיפולי יש צורך לקחת בחשבון שילוב של צמחים ורכיבים אנטי חיידקיים.

זרעי שומר בעלי פוטנציאל אנטיבקטריאלי טוב והם עשויים לסייע בהפחתת זיהומים על רקע חיידקי ולהוות כלי תומך בטיפול בגסטריטיס על רקע הליקובקטר פילורי.


מחקרים ומקורות


אנתוול ותפקידו במחלות כרוניות
אנתוול הוא מהתרכובות הביו-אקטיבית העיקריות של תבליני אניס, שומר וכוכב אניס ויותר מ-20 מיני צמחים אחרים.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27771928/


שומר [Foeniculum vulgare]
סקירה בוטנית, פיטוכימיה, פרמקולוגיה, טוקסיקולוגיה ויישומים עכשווים
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4137549/


השפעה אנטי דלקתית של שומר וצמחים נוספים
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22696872/


לשימוש טיפולי יש להתייעץ עם בעל מקצוע בטרם צריכה.
נשים בהריון, מניקות, ילדים ואנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..