מחלות קיבה • מידע מתומצת

 

בקצרה:
מהם מחלות הקיבה הנפוצות ביותר?


השאלה המלאה:
אני מרגיש הרבה גזים, מלאות וכבדות וצרבות בחודשים האחרונים - הופנתי על ידי הרופא לבדיקת גסטרוסקופיה - רציתי לדעת מה יכולה להיות הסיבה לתסמינים האלו של הגזים, מלאות וצרבות? בעצם איזה מחלות קיבה יש שאולי הם קשורות להופעת התסמינים האלו? וכיצד ניתן לטפל בהם בדרך טבעית ועם תרופות אולי? דבר נוסף האם יש דרך להקל על התסמינים האלו עד שאבצע את הבדיקה? אני בסה"כ בריא, בן 57, מעט עם עודף משקל, התזונה שלי לא משהו - אני יודע, אבל משתדל מאוד לשמור כמה שאני יכול. בכל מקרה קיבלתי בינתיים אומפרדקס לקחת אבל קראתי בYNET שהוא לא כל כך טוב - אז אשמח לדעת מה ניתן לעשות במקביל לתרופה?


סובלים מכאבי בטן עליונה? התקשרו לשמוע כיצד ניתן לטפל בצורה יעילה ופשוטה בדרכי עיכול עליונות : 1-700-700-329

תשובה

מחלות קיבה יכולות לכלול מספר מצבים הקשורים בעיקר לתפקוד התקין של הקיבה. בגדול ניתן למנות מספר מחלות הקשורות לקיבה בשכיחות הכי גבוהה:

• דלקת בוושט - אזופגיטיס
• דלקת בקיבה - גסטריטיס
• כיבים בקיבה - אולקוס
• החזר וושטי GERD - ריפלוקס

כמובן שיש עוד מחלות קיבה קלות או מורכבות יותר. אולם אלו המרכזיות שבהן. אכן בדיקת גסטרוסקופיה טובה כדי להבין מה בדיוק המצב ומה הבעיה. בהחלט אפשרי להתחיל לעשות כמה צעדים עד לבדיקת הגסטרו על מנת להפחית את התסמינים ולהתחיל בתהליך של תמיכה בקיבה עצמה.


קישוא - לסיוע בטיפול בדלקת בקיבה


מה זה דלקת בוושט - אזופגיטיס?


דלקת בוושט נחשבת כאמור תחת מחלות קיבה נפוצות והיא נגרמת על פי רוב בעקבות ריפלוקס - החזר וושטי. מחלת קיבה זו באה לידי ביטוי על ידי עלייה של מיצי עיכול לכיוון הוושט - מיצי העיכול הם חומציים מאוד  וכאשר הם באים במגע עם ריריות הוושט, אשר אין להם דרך להגן על עצמם - עלולה להתפתח עם הזמן דלקת על הרירית ואף כיבים. אחד התסמינים הנפוצים לדלקת בוושט ו/או לריפלוקס הם הצרבות - אשר יכולות להיות ברמה כזו או אחרת.טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


מה זה דלקת בקיבה - גסטריטיס?


עוד מצב בריאותי תחת מחלות קיבה הוא דלקת רפידת הקיבה - גסטריטיס. זהו מצב בו רירית דופן הקיבה מודלק ברמה כזו או אחרת . גסטריטיס יכולה להופיע באזורים שונים על פני רירית הקיבה ובדרגות חומרה משתנות החל מדלקת קלה ואף דלקת חריפה ו/או כרונית. הגורם המרכזי לדלקת בקיבה הוא חיידק הליקובקטר אשר משמג על דופן רירית הקיבה ועלול בעקבות כך ליצור דלקת כאמור. מעניין לציין שחיידק זה נמצא אצל הרבה מאוד אנשים בגילאים מתקדמים אולם רובם לא סובלים מתסמינים כלשהם - מה שמלמד שהחיידק הוא למעשה לא רק גורם אלא אף יכול להיות תסמין למחלות קיבה שונות. או במילים אחרות הוא מופיע ומשגשג כאשר יש חולשה אחרת במערכת העיכול או החיסון.


מה זה כיבים בקיבה - אולקוס?


כיב הוא למעשה תהליך מתקדם של דלקת בקיבה ובמקרים כאלו כבר נוצר למעשה פצע על רירית הקיבה עצמה. אמנם אולקוס נחשבת למחלה מתקדמת יותר משאר מחלות הקיבה אולם גם בה ניתן לטפל ולהחלים בצורה מלאה. המרוכבות אמנם מצריכה התייחסות יותר מקיפה וכן זמן החלמה יותר ארוך אולם בסופו של דבר, במידה והתנאים מתקיימים, ניתן לרפא את ריריות קיבה גם באמצועת טיפול נטורופתי מקצועי אפילו ממצב של כיבים.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


מה זה החזר וושטי GERD - ריפלוקס?


ריפלוקס הוא מצב המתאר עליית מיצי עיכול מהקיבה אל הוושט. ריפלוקס מתרחש ברקע למחלות קיבה נוספות כגון גסטריטיס, אולקוס והוא מהגורמים המרכזיים להיווצרות דלקת בוושט - אזופגיטיס. ריפלוקס עלול להיגרם עקב חולשת שרירי הוושט [השוער] חומציות גבוהה כתוצאה מתזונה לקויה, עישון או אלכוהול, דלקת בקיבה כאמור ועוד. תהליך ההחלמה הבסיסי מריפלוקס הוא לאתר את הגורמים ברקע לתופעה ולהתאים תכנית לשיקום תהליכי העיכול בקיבה ואיזון החומציות.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..