כבד שומני תסמיניםנקודות עיקריות על כבד שומני

• כבד שומני נגרם כתוצאה מצבירת שומן בכבד. בד"כ מעל 10%-5% ממשקל הכבד.
• כמעט 1/3 מהאוכלוסיה סובלים מכבד שומני.
• אצל בעלי משקל עודף השכיחות מגיעה לכ-90%-60%


כבד שומני - תסמינים


לרוב אין תסמינים מורגשים לכבד שומני וזו גם אחת הבעיות הגדולות במצב זה. בהיעדר תסמינים מורגשים קשה לדעת האם יש כבד שומני ובעקבות כך לתכנן טיפול מתאים. עם זאת, מאחר ושכיחות הבעיה היא גבוהה ביותר אצל בעלי משקל עודף וכן ישנם סימנים מקדימים נוספים - הרי שניתן לחזות בצורה מקדימה קבוצות בעלות סיכון מוגבר לחלות בכבד שומני גם ללא תסמינים מורגשים.

לעיתים יתכן ויורגשו תסמינים מועטים בכבד שומני והם יכולים לכלול:

• כאבים עמומים בצד ימין
• עייפות וחולשה
• אי נוחות בצד ימין של הבטן


בקצרה: לכבד שומני אין תסמינים מובחנים - אבל ניתן לחזות מי בסיכון על פי בעיות רקע


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


אם אין תסמינים לכבד שומני - איך אפשר לזהות?


גם בהיעדר תסמינים לכבד שומני הרי שניתן להגיד בבטחה כי יודעים את הקשר המטבולי  עם מצבי בריאות ברקע. במילים אחרות ישנם כאלו הנמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בכבד שומני גם אם אין תסמינים מורגשים ברמה כזו או אחרת. מצבי הרקע בסיכון קשורים כולם כאחד לתסמונת המטבולית והם:

• משקל עודף
• סוכרת (גם גבולית)
• יתר לחץ דם
• כולסטרול גבוה
• מחלות לב וכלי דם
• שומנים גבוהים בדם - טריגליצרידים


איך ניתן לאבחן כבד שומני בלי תסמינים?


במידה ויש סבירות לכבד שומני בעיקר על ידי בעיות רקע כגון משקל עודף, סוכרת וכו' - ניתן לבצע אבחון בכמה דרכים:

בדיקות דם
בדיקות הדם בוחנים את רמת אנזימי הכבד - רמה גבוהה של אנזימי כבד יכולה להחשיד בקיומו של כבד שומני גם ללא תסמינים. למרות זאת חשוב לזכור כי אנזימי כבד יכולים להעיד גם על מצבי בריאות אחריםב.

בדיקות אולטרה סאונד/פיברוסקאן
בדיקות בה ניתן לצפות בכמות השומן ביחס למשקל הכבד ולקבל אבחנה האם מדובר בכבד שומני או לא. כמו כן נין בבדיקות אלו לצפות האם קיימת דלקת או התחלה של הצטלקויות.

ביופסיה
נטילת דגימה מרקמת הכבד - אחת הדרכים המהימנות לבדוק האם יש כבד שומני ובאיזה רמה.


בקצרה: ישנן כמה דרכים לאבחן כבד שומני - גם אם אין תסמינים -  על פי קבוצת סיכון ניתן להפנות לאבחון


איך ניתן לטפל בכבד שומני ללא תסמינים


הטיפול הכמעט בלעדי לכבד שומני הוא באמצעות תזונה נכונה ושילוב צמחי מרפא. אין כיום מענה תרופתי לטיפול לבעיה זו הן אם הוא מופיע עם תסמינים או ללא , אך יש מה לעשות עם כבד שומני מהיבטים אחרים. תזונה נכונה היא כלי הטיפול המשמעותי ביותר לא רק לכבד שומני אלא לכל קבוצת התסמונת המטבולית אשר הקשר בין המחלות בה הוא חזק.


שיקום כבד ואיזון המשקל


הדרך להחלמה מכבד שומני היא אחת - איזון המשקל, טיפול בבעיות רקע, אם ישנן, ושיקום פעילות הכבד. למרות העובדה כי כבד שומני מופיע לרוב ללא תסמינים מורגשים הרי שניתן בהחלט להחלים ובעיקר לטפל בו עוד בשלבים ראשונים כאשר מוכרים מצבי הרקע בסיכון. תכנית תזונה בהתאמה אישית בשילוב סיוע של צמחי מרפא ושינויים בהרגלי החיים הם הדרך היעילה והמהירה ביותר לרפא כבד שומני. 


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


ייחודיות הטיפול בכבד שומני


על מנת לספק את המענה הטיפולי הטוב ביותר אנו בונים תכנית אישית תוך התייחסות לכל היבט רקע של המטופל כולל הרגלי חיים, אילוצים, נטיות תזונה ועוד. התאמות אלו מאפשרות לבצע את תהליך הטיפול בצורה נוחה וידידותית יותר. יתרה מזאת, במהלך כל הטיוך ותהליך ההחלמה ישנה מסגרת של תמיכה וליווי מקצועיים בצורה שוטםפת גם ברמה יומית אם נדרש על מנת לאפשר מענה לכל שאלה או קושי אם עולים. תהליך הליווי והתמיכה בטיפול לכבד שומני מגבירים לאין שיעור את סיוכיי ההצלחה מהסיבה הפשוטה כי אנו שומרים על מסגרת והתקדמות כל הזמן וכי הטיפול לא נעשה לבד אלה בתמיכה מקצועית רצופה.


לסיכום: כבד שומני מופיע לרוב ללא תסמינים - ניתן לחזות הופעת כבד שומני על פי בעיות רקע קשורות כגון משקל עודף, סוכרת, כוסטרול, מחלות לב וכלי דם, טריגליצרידיםאודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..