האם כל כבד שומני הפיך?ניווט מהיר:
מה הופך את הכבד לשומני?
מהו הטיפול הכי יעיל?
צמחי מרפא לכבד שומני


כבד שומני הוא מצב הפיך בשלבים ראשונים. נהוג לחלק את סוגי הכבד השומני ל-4 דרגות: דרגה 1 ו2 הם מצבים של כבד שומני הפיך הניתן לשיקום בצורה מלאה.

חשוב לזכור שמדובר בדרגות בהן עדיין לא קיימת הצטלקות של תאי הכבד, אשר כמו בכל הצטלקות, לתאים אין יכולת לשקם את עצמם.

עם זאת, במצבים יותר מתקדמים אלו ניתן למזער את התסמינים ואת המשך ההתפתחות וההחמרה.

בקצרה: כבד שומני הפיך בשלבים ראשונים 


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


מה הופך את הכבד לשומני?


הכבד הוא האיבר הפנימי הגדול בגוף ותפקידו העיקרי הוא לסנן ולפנות רעלים ורכיבים לא רצויים ממחזור הדם. תאי הכבד מושפעים מתהליכים מטבוליים שונים ואחד מהם הוא השמנה.

שומן המצטבר בתוך הכבד עלול להוביל לחוסר תפקוד ולפגיעה בתאים. נהוג למיין את סוגי הכבד השומני לפי אופי וכמות הצטברות השומנים בתוכו. כאמור כבד שומני הפיך כשהוא קל או בדרגה 2.

השמת יתר היא מכת העולם המערבי וזו הסיבה שבעקבות כך מחלות מטבוליים רבות כמו כבד שמוני הפכו לשכיחות מאוד ושיעור החולים עולה מידי שנה באחוזים ניכרים.

בקצרה: השמנת יתר היא מהגורמים המרכזיים לכבד שומני


האם כבד שומני הפיך


דרגות וסוגי כבד שומני


בשלב הקל של כבד שומני ישנה הצטברות של מעל 5%-10% של שומן מסך משקלו של הכבד עצמו. בשלב הבא אחוזי השומן עולים ואז גם מתווספים תהליכים דלקתיים לשומן עצמו הנמצא בכבד.

אלו נחשבות לדרגות חומרה קלות  ובמצבים זה בהחלט יש יכולת לשקם ולהחזיר את הכבד לתפקוד תקין. במילים אחרות אלו מצבים בו הכבד השומני הפיך.

עם ההחמרה בדרגות הכבד השומני מתחילות הצטלקויות על תאי הכבד מה שפוגע בתפקוד שלו –תאים מצולקים לא יכולים לשוב לתפקד רגיל ולכן החל משלב זה מצב הכבד נחשב ללא הפיך.

הדרגה המתקדמת היא שחמת כבד והיא נחשבת למצב רפואי אקוטי המחייב טיפול רפואי צמוד.

גם במצבים המתקדמים של כבד שומני כל פעולה של תמיכה בפעילות הכבד – במיוחד בהיבטים של אורח חיים ותזונה עשויים לתרום לשיפור המצב או למניעת ההחמרה שלו.

בקצרה: נהוג לחלק כבד שומני ל 4 דרגות – בשתי הדרגות הראשונות עדיין ניתן לשקם ולהחזיר את הכבד לתפקוד תקין


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


איך לגרום לכבד שומני להיות הפיך?


הנושא החשוב והמרכזי ביותר בטיפול בכבד שומני הוא תזונה. מאזני השומן בכבד עצמו ובגוף בכלל שייכים לתחום המטבולי והיכולת להשפיע עליהם היא בראש ובראשונה על ידי התאמה של תכנית תזונתית אשר תוביל לתהליכים של הפחתת שומנים מהכבד ובגוף בכלל.

תזונה מותאמת לטיפול בכבד שומני כוללת התייחסות לרכיבים אנטי דלקתיים במזון, הגברת הצריכה של נוגדי חימצון כדי להגן על תאי הכבד, העשרת התזונה בחומצות שומן חיוניות על מנת לאזן את התהליכים המטבוליים ובמיוחד את משק הסוכר אשר חשוב להתייחס אליו במקביל לטיפול הטבעי בכבד שומני.

בקצרה: תזונה היא הכלי המרכזי בטיפול בכבד שומני


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


איזה צמחי מרפא תומכים בכבד שומני?


לצד תזונה גם לצמחי מרפא יש תפקיד חשוב ומשמעותי בתהליך ההחלמה והשיקום. ישנם מספר צמחי מרפא מוכרים ביכולת לעודד פעילות כבד, הפרשת מיצי מרה ועיכול ולשפר תהליכים מטבוליים.

צמחים אלו עשירים גם הם בנוגדי חמצון חזקים החיוניים בשיקום תאי הכבד. כמו כן צמחי המרפא מסייעים בהיבטים נוספים במקביל כמו איזון רמות סוכר, הפחתת תהליכים טרשתיים ועוד.

בקצרה: צמחי מרפא  מספקים תמיכה חשובה לשיקום הכבד..


לסיכום:


כבד שומני הפיך בשלבים הראשונים שלו וניתן לשקם ולחזור לתפקוד תקין. תזונה היא הכלי המרכזי לטיפול טבעי בכבד שומני לצד שימוש בצמחי מרפא.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..