הליקובקטר פילורי סימפטומים

 

בקצרה:
מהם הסימפטומים האופיינים לחיידק הליקובקטר וכיצד לטפל בהם?


השאלה המלאה:

אני בת 45 בריאה בלי בעיות מיוחדות. בחודשיים האחרונים התחילו לי כאבי בטן בחלק העליון של הבטן באזור הקיבה יחד עם תחושת בחילה כאילו האוכל נתקע לי בגרון ולא יורד עם תחושה של גוש בגרון - לא משנה מה אני אוכלת. הרופא הפנה אותי לתבחין נשיפה לבדוק אם זה חיידק הליקובקטר פילורי. הכאבים שלי ממש חזקים ואני מגיעה לפעמים למצב של חוסר יכולת לזוז. בנוסף התחילה לי נפיחות בבטן וגזים כל היום. האם כל הסימפטומים האלו יכולים להיות קשורים לחיידק? הבנתי שצריך לקחת טיפול משולש של אנטיביוטיקה אם יוצא ויש חיידק הליקובקטר והשאלה שלי האם אפשר לדעת לפי הסימפטומים שזה משהו אחר? אני פשוט לא רוצה לקחת אנטיביוטיקה ומחפשת דרך אחרת לטפל בבעיה


סובלים מהליקובקטר פילורי? התקשרו לשמוע כיצד ניתן לטפל בחיידק בצורה פשוטה וללא אנטיביוטיקה: 1-700-700-329


תשובה


סימפטומים נפוצים של הליקובקטר פילורי

לחיידק הליקובקטר, אשר הפך להיות פופולרי מאוד בשנים האחרונות, ישנם כמה סימפטומים אופייניים נפוצים. תבחין הנשיפה נועד לבדוק באיזה רמה החיידק נמצא בקיבה. הסימפטומים שאת מתארת אכן יכולים להיות קשורים להמצאות של הליקובקטר בקיבה. סימפטומים נוספים העלולים להיות קשורים לחיידק כוללים: צרבות ברמות שונות, גזים ונפיחות, תחושת גוש בגרון, בחילות, תחושה של אוכל לא מתעכל, כאבים באזור הקיבה, כבדות ועייפות אחרי האוכל, לעיתים טעם מר, חמוץ או רע בפה, בחילות או הקאות, עצירויות ותסמינים נוספים של מערכת העיכול.


הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך.
קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329


בנוסף, יתכן קשר בין חיידק הליקובקטר להופעת ריפלוקס - עלייה של תכולת מזון בחזרה אל הוושט ( נקרא גם GERD). הטיפול הקונבנציונלי להליקובקטר הוא על ידי אנטיביוטיקה ( בד"כ מתחילים בטיפול משולש ואם החיידק חוזר עוברים לטיפול מרובע). חשוב להבין כי הליקובקטר פילורי הוא חיידק הנמצא אצל רבים בקיבה ללא שהוא גורם לבעיות - אצל אחרים הוא משגשג ואנו יודעים שכנראה הסיבה לכך היא חולשה חיסונית, חוסר איזון בחומציות הקיבה וזאת כתוצאה, בד"כ, של אורח חיים הכולל תזונה לקויה, רמות מתח ולחץ גבוהים וכו'. הליקובקטר עלול להוביל לדלקת בקיבה הנקראת גסטריטיס, לאולקוס ועוד.


סיכום מקוצר: הליקובקטר נמצא אצל רוב האנשים בקיבה - הגורמים המרכזיים לשגשוג החיידק קשורים בתזונה לקויה, חולשה חיסונית, מתח וסטרס, כמו גם צריכת חומרים המחלישים את מערכת העיכול והחיסון.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


טיפול טבעי בחיידק בשילוב תזונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס

כאמור, אחת הסיבות המרכזיות לשגשוג החיידק הוא אורח חיים הכולל תזונה לקויה - במיוחד צריכת מזונות מעודדי דלקתיות וכאלו היוצרים עומס על מערכת העיכול ומגבירים את רמת החומציות לצד החלשה של מערכת החיסון. תזונה שכזו כוללת צריכת חלבונים גבוהה, שומן רווי, סוכרים מזוקקים ועוד. במקביל, גם רמות סטרס גבוה או מתמשך עלולות להוביל לשינויים בתפקוד הקיבה עד למצב של חוסר איזון בחומציות. סטרס קשור גם בהחלשה של התגובה החיסונית דבר המאפשר אצל אנשים מסוימים שגשוג של חיידק הליקובקטר בקיבה. עישון וצריכת אלכוהול מגבירים גם הם את הסיכון ללקות בחיידק.


סיכום מקוצר: שילוב של תזונה נכונה, צמחי מרפא והורדת מתחים מהווים תשובה מקיפה ויסודית למיגור החיידק. בטיפול ישנה התמקדות לפעילות אנטי חיידקית ישירה, שיקום ריריות הקיבה והחלמה מהדלקת אם יש, איזון רמות החומציות בקיבה, הגנה על ריריות הוושט, חיזוק מערכת החיסון ועוד.


חשיבותה של תזונה בטיפול בהליקובקטר ובסימפטומים נלווים


לתזונה תפקיד חשוב בטיפול בסימפטומים של החיידק ובמקור הבעיה גם יחד. במסגרת הטיפול הנטורופתי להליקובקטר אנו משלבים כל היבט אשר יכול לסייע לחיזוק מערכת העיכול בכלל והקיבה בפרט. אחד המרכיבים המרכזיים בטיפול הוא תכנית תזונה מותאמת אישית אשר מטרתה לצמצם את אוכלוסיית החיידק על ידי פעילות אנטי דלקתית ואנטי חיידקית. בנוסף, תכנית התזונה מסייעת לחיזוק מערכת החיסון ובכך משפרת את היכולת הטבעית של הגוף להלחם במזהמים שונים כגון חיידק הליקובקטר. תזונה נכונה מסייעת כאמור לצמצום פעילות החיידק גם על ידי איזון מיצי העיכול בקיבה ובמערכת העיכול כולה, שיקום והגנה של ריריות הקיבה, חיזוק כללי וכאמור חיזוק התגובה החיסונית. פעולות אלו משקמות את היכולת הטבעית של הגוף ובכך אנו גם פועלים למניעת חזרה של החיידק בעתיד. במסגרת תכנית התזונה ישנה התייחסות מקיפה לכל היבט קשור הכולל שילובי מזון נכונים, כמויות אכילה להקלה על הפרשת מיצי עיכול, פיזור ארוחות לאורך היממה ועוד. יש צורך להבין מה חשוב להכניס לתפריט וממה להימנע - כדי לעזור בפעילות האנטי דלקתית ובתמיכה למערכת החיסון במצב של הליקובקטר והסימפטומים הנלווים לו. (מידע נוסף: טיפול טבעי בהליקובקטור פילורי)


סיכום מקוצר: תזונה נכונה היא מרכיב מרכזי בטיפול בסימפטומים ובמיגור החיידק עצמו. תזונה נכונה משקמת את הקיבה ומחזקת את התגובה החיסונית ובכך מסייעת למניעת חזרת החיידק בעתיד


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


תפקידם של צמחי מרפא בהפחתת סימפטומים של הליקובקטר


צמחי מרפא מהווים נדבך חשוב בטיפול בסימפטומים ובמיגור החיידק עצמו. ניתן לציין מספר צמחי מרפא אשר מכילים רכיבים אנטי חיידקיים וכן הם מוכרים כבעלי פעילות אנטי דלקתית, בעלי יכולת חיטוי גבוהה וכן תמיכה למערכת החיסון. כמו כן צמחי מרפא ייעודיים עשויים לסייע בהרגעה והפחתת סטרס במידה וקיים. בין הצמחים המוכרים לטיפול בהליקובקטר ובסימפטומים המוכרים ניתן לציין: קופטיס (Coptis chinensis) המכיל רכיבים אנטי-חיידקיים וכן הוא בעל יכולת חיטוי, פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) - צמח מרכזי להקלה על מערכת העיכול - מצמח זה הפיקו לראשונה את האספירין בעיקר בגלל ריכוז החומרים נוגדי הדלקתיות אותם היא מכילה הפילפנדולה. עוד צמחי מרפא שניתן לשלב בפורמולה טיפולית לחיידק הליקובקטר ולסימפטומים שלו הם: אבגר (Agrimonia eupatoria), ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra), קינמון (Cinnamomum cassia) ועוד.


כיצד להשתמש בצמחי המרפא?
שימוש בצמחי מרפא מחייב הכנה רוקחית מסודרת על פי מרשם לפורמולה המכילה צמחים מותאמים למטופל, לגילו, למצב בריאותי, תוך התייחסות לקונטרה אינדקציות (התווית נגד). בהכנה רוקחית אישית ניתן לשלוט בצורה מלאה על רמת החומרים הפעילים, איכות הצמחים, צורת המיצוי שלהם, שילוב עם צמחי מרפא נוספים ועוד - הכנה רוקחית של צמחי מרפא יעילה לאין שיעור מכל מוצר מדף מתועש המכיל לרוב צמחים באיכות ובריכוזים נמוכים. מעבר לכך שהיכולת להתאמות שונות, כולל התווית נגד במידה ונוטלים תרופות אחרות - לא קיימים במוצרי מדף.


סיכום מקוצר: צמחי מרפא מהווים נדבך חשוב במיגור החיידק והפחתת סימפטומים נלווים. התאמת פרומולת צמחים בהכנה רוקחית יעילה בהרבה על כל מוצר מדף


מקבץ סיפורי הצלחה טיפוליים - הליקובקטר פילורי


הליקובקטר פילורי וגסטריטיס

הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה

הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

הליקובקטר פילורי, עצירות וכאבי בטן

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..