דיוורטיקוליטיס ודיוורטיקולוזיס - טיפול וריפוי טבעידיוורטיקוליטיס ודיוורטיקולוזיס - רקע כללי

דיוורטיקוליטיס הינה מחלה שכיחה של מערכת העיכול המתרחשת בעיקר במעי הגס. היא מופיעה בעיקר בגיל העמידה או באנשים מבוגרים, למרות שלעיתים נדירות דיורטיקוליטיס יכולה להופיע אצל אנשים צעירים. בארצות מערביות שכיחות הופעת הדיורטיקוליטיס הולכת ועולה, וזאת בגלל שהתזונה המקובלת בארצות המערב הינה תזונה דלה בסיבים .כמו כן העולם המודרני מאופיין בחוסר פעילות גופנית המשפיע על פעילות תקינה של מערכת העיכול.


דיורטיקוליטיס מתפתחת מדיורטיקולוזיס

דיורטיקולוזיס נגרמת עקב יצירת כיסים (דיורטיקולה) מחוץ למעי. כשאחת מכיסים אילו נהיה מודלק, כלומר, נוצרת בו דלקת, התוצאה היא דיורטיקוליטיס. התפתחות הכיסים במעי נוצרת עקב לחץ במעי וחולשה של שרירי המעי. עקב הלחץ נוצרים כיסים, חלל בולט בדופן המעי. הלחץ נוצר עקב אכילה מעטה של סיבים תזונתיים, בעיקר מסיסים. חסימה של המעי עקב חתיכת צואה או שיירי מזון גורמת לדלקת בסעיף המעי, לדיורטיקוליטיס.


סימפטומים לדיוורטיקוליטיס

הסימפטומים לדיורטיקוליטיס, דלקת בסעיף המעי, הינם: כאב ברביע השמאלי התחתון, חום ועלייה בתאי דם לבנים מסוג לויקוציטים. יש המתלוננים על בחילה, שלשול או עצירות. לעיתים נדירות הכאב יהיה בצד ימין. חומרת הסמפטומים תלויה בחומרת הדלקת וסיבוכי הדלקת. לרוב הסמפטומים מתחילים בעצמה חלשה ומתעצמים במשך היום.

רוב האנשים הסובלים מדיורטיקולוזיס לא מרגישים סימפטומים. למרות זאת, סימפטומים נדירים יכולים לכלול התכוצויות קלות, נפיחות ועצירות. לסימפטומים אילו כמה אבחנות מבדלות נוספות כגון IBS, תסמונת המעי הרגיז, כיב קיבה ועוד, ולכן האבחנה מאוד חשובה במצב זה על מנת לתת את הטיפול היעיל ביותר.


טיפול נטורופתי טבעי - דיוורטיקוליטיס ודיוורטיקולוזיס

תזונה
מחקרים רבים מראים כי הסיבה העיקרית לדיוורטיקוליטיס ודיוורטיקולוזיס הינה תזונה עתירת שומן ופחמימות ריקות, ודלה בסיבים תזונתיים. ההמלצה התזונתית הינה ראשית להעשיר את התזונה במזון עתיר סיבים. ההמלצה היא לצרוך 25-30 גרם סיבים ליום שמקורם מהצומח (ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות). חשוב להעשיר את התזונה במיוחד בסיבים מסיסים.

צמחי מרפא
במצב של דיוורטיקוליטיס, במצב של דלקת, שבה מופיעים סמפטומים של כאב, ניתן להשתמש בצמחי מרפא הנקראים מרככים (DEMULCENTS). צמחי מרפא אילו מרגיעים את המעי המודלק ומצפים את רירית המעי ועל ידי כך עוזרים לרפא את הדלקת. בנוסף,ישנם צמחי מרפא אנטי דלקתיים שיכולים לעזור בריפוי מהיר של הדיוורטיקוליטיס.

תוספי תזונה
ישנם תוספי תזונה שעוזרים לשקם את רירית המעי ולעזור בריפוי מהיר של הדלקת. תוספים כגון: בטא קרוטן, ויטמין E ו C.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - דיוורטיקוליטיס ודיוורטיקולוזיס

שאלה
בבדיקת קולונוסקופיה שגרתית לשלילת סרטן מעי גס נמצאו אצלי סעיפים במעי. קראתי שזה עלול לגרום לדיוורטיקוליטיס. איך אני יכולה להמנע מזה?
תשובה
דיוורטיקוליטיס נגרם עקב החלשות השרירים של דפנות המעי. החלשות זו מובילה ליצירת "בורות" במעי. ב"בורות" אלו עלול להצטבר אוכל וצואה ולגרום לדלקת מקומית, לדיוורטיקוליטיס. על מנת למנוע דיוורטיקוליטיס עלייך לדאוג לחיזוק שרירי המעי מצד אחד ונקיון המעי מצד שני. זאת ניתן לעשות על ידי התאמת תפריט תזונתי עשיר בסיבים, בעיקר סיבים מסיסים. הסיבים מעלים את נפח הצואה ומהווים תנגודת לשרירי המעי ובכך מחזקים אותו. בנוסף, נפח הצואה הגדול, עקב אכילת הסיבים, גורמת לגריפה וניקוי המעי ומניעה של הצטברות לכלוך בסעיפי המעי.

שאלה
זה נכון שלמי שיש דיוורטיקולוזיס, סעיפים במעי, אסור לו לאכול גרעינים ואגוזים כי זה יתקע לו בכיסי המעי ויגרום לדלקת?
תשובה
סברה זו חסרת כל ביסוס מדעי והיא כנראה מעשייה ולא יותר. גרעינים ואגוזים לא קלויים הינם מקור אנרגיה מצוין העשיר במינרלים וחומצות שומן חיוניות. כמו כן גרעינים ואגוזים מכילים סיבים החשובים ביותר לתקינות המעי.

שאלה
אני יודעת שצריך לאכול סיבים למנוע דיורטיקוליטיס. יש סוג סיבים מסוים שכדאי לצרוך?
תשובה
הסיבים המסיסים הם היעילים ביותר לשמירה על תקינות המעי ולמנוע דיוורטיקוליטיס. הסיבים המסיסים מפרישים חומרים מסככים בזמן הפירוק . חומרים מסככים אילו עוזרים במעבר חלק ותקין של הצואה. ניתן למצוא סיבים מסיסים בעיקר בשבולת שועל , קטניות ותפוחי עץ.

 

מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - דיוורטיקוליטיס ודיוורטיקולוזיס

הקשר בין תזונה לדיוורטיקוליטיס
מחקר המוכיח כי אכילת גרעינים וזרעים אינה גורם סיכון לדיורטיקוליטיס

חשיבות אכילת סיבים תזונתיים למניעת דיורטיקוליטיס
מחקר המוכיח את יעילות אכילת סיבים תזונתיים למניעת דיוורטיקולוזיס ודיוורטיקוליטיס

חשיבות אכילת סיבים מסיסים למניעת דיורטיקוליטיס
מחקר המוכיח כי אכילה של סיבים, בעיקר מסיסים, מגינה מפני דיוורטיקוליטיס


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית