מגנזיום - Magnesium | מינרל - מידע מפורט

 

מגזיום - רקע כללי

ספיגת מגנזיום מהמזון היא 30-40%, כשהספיגה מהמים גבוהה יותר. מי שתיה הם אחד המקורות החשובים למגנזיום. נמצא כי במקומות בהם כמות המגנזיום במים היתה גבוהה השכיחות למחלות לב היתה נמוכה. המגנזיום משתתף בהרבה תהליכים כימיים חשובים בגוף, בין היתר משפיע על מטבוליזם של סידן, נתרן ואשלגן. כ 40% מהמגנזיום בגוף נמצא בתוך תאים כולל בשרירים, ברקמות הרכות האחרות. כ 1% נמצא בנוזל הבין תאי וכ 60% בתאי עצב. מגנזיום חשוב מאוד לבניית עצמות והוא יסוד חיוני במצבי בריחת סידן. הוא הכרחי להפקת אנרגיה ומשתתף בכל התהליכים המטבוליים בגוף הקשורים לפחמימות, שומנים וחלבונים, בעיקר בתהליכי ייצור חומצות גרעין ב DNA. סידן ומגנזיום פועלים ביחד לתפקוד תקין של מערכת עצבים ושריר. סידן מכווץ שריר ומגנזיום פותח את תעלות הסידן שבשריר כדי לשאוב יוני סידן ולהרפות את השריר. בחוסר של מגנזיום יש כיווץ של שריר בלי הרפיה. זה יכול התבטא למשל בכיווצי שרירים ברגליים. למגנזיום מעורבות בהעברת פולסים חשמליים והרפייה של שרירים. הוא חיוני להפרשת הורמון הפרתירואיד ולהפיכת ויטמין D לצורתו הפעילה בכליות ובכך הוא משפיעה על בריאות העצם.


גורמים המעכבים ספיגה של מגנזיום

סיבים תזונתיים, חומצה פיטית, כמות גדולה של סידן (ולכן אם לוקחים תוסף סידן יש לדאוג כי התוסף מכיל גם מגנזיום).


מקורות מגנזיום במזון

ירקות ירוקים (המגנזיום מצטבר בפיגמנט הירוק של צמחים), קטניות, אגוזים, שקדים, דגנים מלאים, בננות, שוקולד מריר (תשוקה נקודתית לשוקולד יכולה להעיד על חסר במגנזיום), חומץ תפוחים. ויטמין B6 הוא אחד הויטמינים היעילים לפעילות מגנזיום. הוא מעביר את המינרל דרך ממברנת התאים. B6 ומגנזיום ביחד נחוצים למניעת אבנים בשתן כתוצאה מנטילת תוסף סידן.


סיבות לחסר במגנזיום

הקאות ממושכות, בעיות ספיגה במערכת העיכול, צריכה מוגברת של סידן, אלכוהוליזם, צום ממושך, מחלות כליה, תרופות משתנות.


סימני חסר במגנזיום

עייפות, בחילות, חולשת שרירים, התכווצויות שרירים בגפיים ובפנים, עצבנות, רעד בעפעפיים, עויתות קשות בשרירים, הרחבת כלי דם, ירידה במצב הרוח, שינויים בקצב הלב.

 


התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.