כבד שומני תרופות סבתאניווט מהיר:
תזונה נכונה לריפוי כבד שומני
צמחי מרפא לטיפול בכבד שומני
תרופות סבתא לכבד שומני
הקשר ההדוק של אורח חיים לכבד שומני


מה זה בכלל כבד שומני?

כבד שומני הוא מצב בו ישנה הצטברות גבוהה של תאי שומן בכבד. כבד שומני נחשב למחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי וכשליש (30%!) מהאוכלוסייה סובלת מרמה כזו או אחרת של כבד שומני. השכיחות של כבד שומני בדרגות שונות נוסקת בקרב בעלי משקל עודף וכ -60% מהם סובלים מכבד שומני - מספרים אלו הם עדות ישירה לקשר בין אורח חיים והופעת כבד שומני והשכיחות שלו באוכלוסייה בכלל ובקרב הסובלים ממשקל עודף בפרט - נתונים אלו מעמידים את הכבד השומני ברמת מגיפה.

כבד שומני ושאר מחלות התסמונת המטבולית קשורות אחת בשנייה ולכן לרוב ברקע יש גם רמות סוכר גבוהות, כולסטרול ועוד. אמנם ישנם מקרים של כבד שומני ללא תופעות התסמונת המטבולית אך הם נדירים יחסית. על פי כל ההערכות של גופי בריאות שונים בעולם מספרים אלו של הסובלים מכבד שומני צפויים לעלות עוד יותר וכבר אין חולקים על הקשר ההדוק של אורח חיים לקוי הכולל תזונה לקויה לבין מחלות מטבוליות בהם כבד שומני.

בקצרה: כבד שומני היא מחלה בעלת שכיחות גבוהה מאוד ונמצאת במגמת עליה


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


כיצד יודעים כשיש כבד שומני או מהם התסמינים של כבד שומני


כבד שומני הוא מצב אשר לרוב אינו מלווה בתסמינים כאלו או אחרים. לעיתים, תסמינים כגון כאבים באזור צד ימין וכן חוסר אנרגיה עשויים להיות קשורים לכבד שומני. אולם כיום הדרך היעילה לאבחון היא באמצעות בדיקת אולטרה סאונד משולבות בבדיקות דם וכן נטילה של ביופסיה במידת הצורך. מכשור מתקדם יותר לאבחון מצבי כבד שומני נקרא פיברוסקן (fibroscan) - בעיקר טוב להערכת מדויקת יותר של מצב ההתקדמות.

בקצרה: אין ממש תסמינים לכבד שומני ורק באמצעות בדיקת אולטרה סאונד או פיברוסקן ניתן לקבל תמונה אבחנתית ברורה יותר


תרופות סבתא לכבד שומני


הטיפול בכבד שומני הוא בעיקרו תזונתי ולכן חשוב להתייחס בכובד ראש לכל מצב של כבד שומני ולהיכנס למסגרת תזונתית מותאמת הכוללת התייחסות לכל בעיית רקע ובמיוחד במידה ויש עודף משקל, רמות סוכר גבוהות, כולסטרול ועוד. טיפול משולב תזונה, צמחי מרפא וכן הפחתת סטרס הם המענה היעיל והמוצלח המוכר כיום לבעיית כבד שומני בכל רמה שלו. אמנם ישנם תרופות סבתא שונות לסיוע בפעילות כבד טובה יותר אך הם כאמור, אינם מספקות ואין לסמוך על תרופות סבתא לכבד שומני בלבד.

בקצרה: תרופות סבתא לכבד שומני לא ממש יעילות ומספיקות לטיפול ברוב מצבי הכבד השומני


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


מה הכוונה לתרופות סבתא לכבד שומני


תרופות סבתא בהגדרתן הן למעשה תרופות ביתיות אשר נוטלים אותם על סמך ידע כללי על השפעת צמחים ומזונות שונים על הבריאות שלנו. לעיתים תרופות סבתא שונות יכולות לסייע ברמה מסוימת, אך ברוב המכריע של המקרים הן אינם מספקות מענה טיפול רחב דיו על מנת לרפא בצורה שלמה בעיות בריאותיות. תרופות סבתא לכבד שומני מתייחסות בעיקר לצמחים שונים אשר ידועים על פי המסורת כבעלי יכולת לשיקום פעילות הכבד ובכך לסייע בהפחתת רמות השומנים שבו. אך לעיתים קרובות מאוד זהו מענה דל ולא מקיף - גם אם אינו מזיק הרי חשוב להבין את התמונה המלאה של בעיית הכבד השומני ולהתאים לה טיפול הכולל היבטים שונים, ממוקדים, תוך שימוש בצמחי מרפא בריכוזים גבוהים, תכניות תזונתיות לבעיות רקע ועוד.

בקצרה: תרופות סבתא לכבד שומני נחשבות כמזונות וצמחים אשר על פי המסורת יש להם ערך בריאותי לפעילות הכבד


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


גורמי רקע לכבד שומני


אחוז ניכר של הסובלים מכבד שומני סובלים גם מעודף משקל, רמות סוכר גבוהות, כולסטרול ועוד תסמינים השייכים לתסמונת המטבולית. כולם מצבים אשר אורח חיים הכולל תזונה לקויה, רמות מתח גבוהות הם מהסיבות המרכזיות להיווצרותן. הבשורה המשמחת היא שזו הדרך גם להחלים מכבד שומני ללא תרופות סבתא כלשהן. מה הכוונה?

בקצרה: הגורמים העיקריים לכבד שומני הם אורח חיים הכולל תזונה לקויה, מתח גבוה, מחלות רקע כגון סוכרת סוג 2, כולסטרול ועוד..


תזונה נכונה לשיקום הכבד או תרופות סבתא?


בהחלט ניתן לעשות שימוש ביתי בתרופות סבתא כדי לסייע לפעילות כבד תקינה יותר - אך זו לא חלופה בשום צורה לתכנית טיפול יסודית הכוללת תכנית תזונתית במטרה לשקם את הכבד, להפחית את רמות השומן אשר הצטברו בו, לסייע בפעילות מטבולית מואצת ותקינה בכבד, לסייע באיזון משקל יתר וכן איזון רמות סוכר בדם - במידה ויש צורך. רק פעולות אלו יכולות לסייע בצורה עניינית להחלמה מכבד שומני.

בקצרה: תזונה נכונה בשילוב צמחי מרפא הם כלי הטיפול הטובים והיעילים ביותר להחלמה מכבד שומני


צמחי מרפא לשיקום כבד שומני


צמחי מרפא מספקים כיום תמיכה משמעותית בתהליך החלמה מכבד שומני. ישנו מגוון רב של צמחי מרפא המוכרים ביכולתם לשקם ולתמוך בכבד - המרכזי שבהם הוא הגדילן המצוי. זהו צמח נחקר והוא נמצא כבעל יכולת לסייע בחידוש תאי כבד פגועים, לסייע בפינוי מואץ של רעלים מהכבד ובתמיכה ושיקום כלליים של הכבד. בטעות מחשיבים את הגדילן במסגרת תרופות סבתא לטיפול בכבד בעוד שזהו צמח מרפא לכל דבר וחשוב להתאים אותו במסגרת טיפול לצרכיי המטופל באופן אישי תוך הכנה ומיצוי חומרים פעילים בתהליך רוקחי מוסדר.

בקצרה: פורמולות צמחי מרפא נחקרות ומוכרות בתרומתם החשובה להחלמה מכבד שומני


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


מה ההבדל בין תרופות סבתא לכבד שומני לצמחי מרפא בהכנה אישית לטיפול בכבד שומני?


כל מי שסובל מכבד שומני בטח נתקל בסיפורים ותיאורים שונים על סגולות המרפא של צמחים כאלו או אחרים.. האמת שאכן ישנם צמחים שונים שהם בעלי יכולת טובה לכבד שומני - על זה אין ויכוח. אולם מדובר על יכולת של צמחי מרפא בעיקר אחרי שממצים מהם את החומרים הפעילים - צמחי מרפא לכבד שומני עוברים הכנה (מיצוי) בו מוציאים את החומרים הפעילים שלהם ובכך מגבירים את הריכוזים שלהם במאות מונים לעומת אכילה של צמח רגיל. לצורך השוואה: על מנת לקבל גרם אחד של חומר פעיל מצמח מרפא - יש צורך לאכול כמויות בלתי אפשריות ממנו בצורה טבעית. זו הסיבה המרכזית שרק הכנה רוקחית של צמחי מרפא מספקת ריכוז חומרים פעילים ברמה הגבוהה ביותר האפשרית. תרופות סבתא לכבד שומני אינם מספקות לרוב מענה ממשי ומספיק דיו ולכן אין להסתמך עליהן באופן בלעדי בטיפול טבעי בכבד שומני.


הקשר ההדוק של אורח חיים לכבד שומני


כל מחלות התסמונת המטבולית כגון סוכרת סוג 2, כולסטרול גבוה, כבד שומני וכן עודף משקל - רובן המכריע קשורות לאורח חיים לא תקין ובמרכזו תזונה לקויה - כבד שומני הוא תופעה נפוצה ביותר במדינות עולם מערבי שם התזונה היא בעיקרה מתועשת, מהירה, עשירה מאוד בשומנים רווים, בחומרים משמרים, סוכרים פשוטים ועוד. שכיחות מחלות הקשורות באורח חיים היא גבוהה בצורה מובהקת במדינות עולם מערבי עד כי לא ניתן להפריך את הקשר בין היבטי חיים כמו תזונה, סטרס, פעילות גופנית, חשיפה לחומרים מזיקים ובין מחלות כרוניות רבות.


לסיכום:
• תזונה נכונה בשילוב צמחי מרפא הם כלי הטיפול המרכזיים כיום לכבד שומני
• כבד שומני עלול להתפתח לדרגות שונות והוא מחלת הכבד הנפוצה ביותר
• תרופות סבתא אינם מספיקות דיין לטיפול משמעותי בכבד שומני
• לאורח חיים לקוי יש קשר הדוק להופעת כבד שומניאודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..