גסטריטיס ומוצרי חלב - האם מותר?מה זה גסטריטיס?

גסטריטיס (Gastritis) הוא המונח הרפואי למצב של דלקת ברירית הקיבה או דלקת בתריסריון. גסטריטיס יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות וישנה חשיבות לטפל בה מאחר ומהדלקת עלולים להתפתח כיבים (פצעים) על רירית הקיבה (אולקוס).

בקיבה נמצאים מיצי העיכול והם חומציות מאוד. כאשר נוצרת דלקת על רירית הקיבה מיצי העיכול עלולים לגרום לגירוי גבוה יותר ולכן המטרה המרכזית בטיפול בגסטריטיס היא להפחית כמה שיותר את חומציות הקיבה לרמה תקינה על מנת לאפשר לריריות להחלים.


ניווט מהיר:
האם מוצרי חלב עלולים לגרום לגסטריטיס?
האם מומלץ לצרוך מוצרי חלב בזמן טיפול?
הקשר הדלקתי בין מוצרי חלב והופעת גסטריטיס
טיפול נטורופתי משולב לגסטריטיס


האם מוצרי חלב עלולים לגרום לגסטריטיס?


מוצרי חלב כוללים מגוון רחב וגדול מאוד של מוצרים באיכויות וחומרים שונים. אמנם הבסיס המרכזי של כולם הוא חלב אבל יכולים להיות הבדלים משמעותיים בהרכבים התזונתיים בין גבינה לבנה 5% לגבינה מותכת 28% שומן.

עקרונית אנו יודעים כיום כי לתזונה יש השפעה מכרעת על היווצרות גסטריטיס ועל תהליכי ההחלמה מהדלקת. בהחלט יכול להיות מצב בו צריכה גבוהה ומתמשכת של מוצרי חלב שמנים ומעובדים הובילה לרגישות גבוהה ולהיווצרות גסטריטיס.

אך ישנה חשיבות להבין לגופו של עניין כל מקרה – לא כל מוצר חלב יכול לגרום לדלקת בקיבה – ללא קשר אם מוצרי חלב בריאים או טובים לנו באופן כללי.

ברמה העקרונית מומלץ לבחון לגופו של מקרה כל סוגיה הקשורה להופעת גסטריטיס והאם יש לה קשר למוצרי חלב.

כדאי לזכור: מוצרי חלב יכולים להיות שונים באיכות שלהם ובצורת ההכנה - לכן ההשפעה שלהם תהיה שונה.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


האם ניתן לצרוך מוצרי חלב בזמן טיפול בגסטריטיס?


האפיון המרכזי של גסטריטיס היא דלקת על ריריות הקיבה – דלקת זו גורמת לריריות הקיבה לרגישות גבוהה מאוד ולכן הטיפול בגסטריטיס חייב לכלול התייחסות להפחתת הגירוי ככל שניתן ובעיקר דרך תזונה.

באופן כללי, מוצרי חלב שונים יכולים להוות בעיה בזמן טיפול בגסטריטיס ויש להימנע מהם – אולם מאחר והטיפול הנטורופתי לגסטריטיס מותאם ברמה אישית וישנה חשיבות להבין הקשרים שונים של תזונה – חשוב לבנות תכנית תזונתית עשירה ורחבה ככל שניתן.

במקרים מסוימים, ישנה אפשרות לשלב מוצרי חלב ספציפיים. חשוב להדגיש ולהבין כי תזונה חייבת להיות מותאמת למטופל ברמה אישית – יש כאלו להם מתאים סוגים מסוימים של מסגרות תזונתיות ויש כאלו שלא.

החשיבות המרכזית בטיפול היא להגיע לאיזון אופטימלי אשר יספק מענה בריאותי לצד סיפוק מהאוכל אותו אנו צורכים.


גורמים עיקריים לגסטריטיס


מוכרים כיום מספר גורמים העלולים לגרום להיווצרות גסטריטיס. המרכזי שבהם הוא חיידק בשם הליקובקטר פילורי – זהו חיידק אשר מתמקם ברירית הקיבה ובתנאים מסוימים מתחיל לשגשג ולגרום לתהליך דלקתי.

מעבר לחיידק הליקובקטר גם תזונה לקויה משפיעה מאוד על היווצרות גסטריטיס – מזונות מעובדים, בעלי רכיבים דלקתיים משמעותיים, חומציים ושמנים – יכולים לאורך זמן להחליש את מערכת העיכול ואת הקיבה ולהוביל לדלקתיות ברירית הקיבה.

בנוסף לתזונה גם לסטרס ולחצים יש השפעה על פעילות הקיבה ועל היווצרות גסטריטיס. כאשר אנו בסטרס - פעילות העיכול משתנה ולאורך זמן עלולה להוביל לחולשה ולדלקתיות.


הקשר הדלקתי בין מוצרי חלב והופעת גסטריטיס


מוצרי חלב רבים, כמו מוצרים רבים מהחי, מכילים רכיבים העלולים לעורר תהליכים דלקתיים שונים בגוף. לאורך זמן, רמת הדלקתיות המתמשכת עלולה להחליש את מערכת החיסון ואת מערכת העיכול.

עם זאת, יש חשיבות להבין באופן ספציפי מה במוצרי החלב עלול להיות בעייתי ביחס לגסטריטיס וכן ביחס לרמת הדלקת, מחלות רקע ועוד.

חשוב לזכור: הימנעות מסוגי מזון שונים המעודדים דלקתיות - מומלצת במיוחד בזמן החלמה מגסטריטיס.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


אלרגניות של מוצרי חלב


מוצרי חלב וחלב עצמו ידועים כאלרגניים – במערכת העיכול שלנו ישנם אנזימי עיכול ספציפיים אשר נעלמים בד"כ אחרי שאנו נגמלים מהנקה.

אנזימים אלו חשובים לסיוע בפירוק חלבון החלב (לקטוז) עם התבגרותנו אנזים זה נעלם ובהעדרו עלול להיווצר קושי בפירוק הלקטוז ורגישות כלפיו - היכולה להוביל לתגובה אלרגנית ברורה ומורגשת.

תיתכן גם תגובה פחות מורגשת אשר תשפיע בצורה מתונה יותר על תפקודי מערכת העיכול והביטויים שלה יכולים להתחיל להופיע רק לאחר שנים.

אלרגניות זו לא מופיעה אצל כל אחד אולם השכיחות שלה ביחס למזונות אחרים היא גבוהה ומדגישה את הקשר הדלקתי בהתפתחות גסטריטיס.


טיפול נטורופתי משולב לגסטריטיס


טיפול טבעי להחלמה מגסטריטיס משלב 3 תחומים עיקריים אשר מטרתם היא לטפל בכל סיבה שורשית היכולה להיות קשורה להופעת גסטריטיס וכן לתהליכי החלמה מהדלקת עצמה. שלושת התחומים הם: תזונה נכונה, הפחתת סטרס וטיפול באמצעות צמחי מרפא. שילוב תחומים אלו מוביל לתוצאות משמעותיות בהחלמה מגסטריטיס ומאחר ושיקום מערכת העיכול מקבל התייחסות יסודית ומקיפה.


תזונה נכונה לטיפול בגסטריטיס


למזון אותו אנו אוכלים השפעה גבוהה ביותר על תפקוד ובריאות מערכת העיכול שלנו. תזונה לקויה לאורך זמן הכוללת צריכת מופרזת של מוצרי חלב, מאכלים שמנים, מעובדים, עשירים ברכיבים דלקתיים ועוד, עלולה להוביל להחלשה של מערכת העיכול, מערכת החיסון ולהגביר את התהליכים הדלקתיים.

לעומת זאת לתזונה נכונה יש יכולת גבוהה לסייע בהחלמה מבעיות עיכול שונות ובמיוחד מגסטריטיס. טיפול משמעותי לדלקת בקיבה חייב לכלול התייחסות מותאמת לאורך זמן של תזונה נכונה אשר תסייע בהגנה מתמשכת על רירית הקיבה, שמירה על איזון חומציות מיצי העיכול, תפקוד תקין של מערכת החיסון, שיפור תהליכי פירוק וספיגה ועוד.


הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך.
קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329


הליקובקטר -מוצרי חלב וגסטריטיס

הליקובקטר הוא חיידק אשר חשוד כאחד הגורמים המרכזיים לעידוד דלקת בקיבה. ידוע גם כי הליקובקטר משגשג בקיבה רק כשנוצרים תנאים מסוימים כגון חולשה של מערכת החיסון, חומציות גבוהה בקיבה ועוד. מוצרי חלב שונים עלולים להגביר את רמת הדלקתיות ולהחליש את מערכת החיסון ובכך לאפשר לחיידק לשגשג על רירית הקיבה ולקדם תהליכים דלקתיים להיווצרות גסטריטיס.


שאלות ותשובות נפוצות על מוצרי חלב וגסטריטיס


האם מוצרי חלב יכולים להחמיר גסטריטיס?

אובחנתי עם גסטריטיס לפני כחצי שנה ומאז אני נוטל נקסיום ואפשר להגיד שיחסית אני מרגיש יותר טוב. אני שומר יותר על התזונה ונמנע מלאכול כל מיני דברים כולל מוצרי חלב. לאחרונה אני חש צורך גדול ליוגורט ולגבינה צהובה – האם מוצרי חלב אלו עלולים להחמיר את הדלקת בקיבה שיש לי? האם יש הבדל בין מוצרי החלב השונים מבחינת ההשפעה שלהם על גסטריטיס?

תשובה:

מוצרי חלב כוללים מגוון גדול מאוד ל מוצרים אשר חלקם בהחלט יכול להיות בעייתי ביחס לגסטריטיס. אבל יש חשיבות לבחון כל מקרה לגופו ולהבין מה מצבך כרגע וכיצד תשפיע עליך צריכת מוצרי החלב שאתה רוצה. כל טיפול בגסטריטיס כולל התייחסות תזונתית אישית.

כשבונים תכנית תזונה להחלמה מגסטריטיס לוקחים בחשבון משתנים רבים אשר בחלקם גם מה אתה אוהב לאוכל ברמה אישית.. נושא ההתאמה התזונתית חשוב בדיוק מהסיבה שחשוב גם שהאוכל יספק צרכים אחרים אצלך כגון הנאה, נחמה וכו', בנוסף להחלמה מהדלקת.

אם אתה נמצא בליווי מקצועי תזונתי נסה לבקש לבחון כיצד משפיע עליך צריכת יוגורט וגבינה צהובה - רק לפי זה ניתן יהיה להבין אם יש למוצרי חלב אלו השפעה כלשהיא עליך ועל תהליך ההחלמה מגסטריטיס.

האם מוצרי חלב משפיעים על חומרת התסמינים בגסטריטיס?

יש לי גסטריטיס ואני מנסה לטפל בה כמה שיותר עם תזונה נכונה. הורדתי כרגע בצורה משמעותית מוצרי חלב ואני לא ממש מרגיש שינוי או הטבה. יש מצב שמוצרי החלב לא קשורים לתסמינים של הגסטריטיס? אם כן איזה מוצרי חלב אפשר לאכול ללא חשש?

תשובה:

התייחסות תזונתית להחלמה מגסטריטיס היא חשובה ואתה עושה נכון. בגדול כאשר ישנה דלקת בקיבה הרעיון הוא להימנע ככל האפשר מגירוי יתר של ריריות הקיבה ומצד שני להגביר צריכת מזונות אנטי דלקתיים וקלים לעיכול על מנת להגן על הריריות ולהפחית את התהליכים הדלקתיים.

לא כל מוצר חלב הוא בעייתי אבל כולם נחשבים לדלקתיים. כאשר ישנה דלקת בקיבה גם לא בהכרח התסמינים הם בולטים ומורגשים כל הזמן – לכן חשוב עבורך לעקוב אחרי התזונה שלך בצורה יסודי ולאורך זמן – החלמה מגסטריטיס נמשכת שבועות ספורים ואי אפשר אחרי מספר ימים להרגיש שינויים משמעותיים ולכן כדי לך להמשיך ללא הוספת מוצרי חלב לעוד תקופה מסוימת ואז לבחון שנית מה מצבך.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..