תסמונת המעי הרגיז, כולסטרול גבוה, עודף משקל

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות:
תסמונת המעי הרגיז, כולסטרול גבוה, עודף משקל

רקע אודות המטופלת:
ענת בת 56, נשואה + 2 ילדים, מעשנת קופסא ביום, פעילה גופנית פעמיים-שלוש בשבוע בעיקר חדר כושר.

פירוט תלונות עיקריות:
תסמונת המעי הרגיז: קיים כבר הרבה שנים, הולך ומחמיר, מתבטא בבטן נפוחה, כאבי בטן חזקים. הנפיחות קיימת כל יום, יש הרבה גזים. בבדיקות קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה לא נמצאו ממצאים. לפני שנה נמצאה רגישות ללקטוז.
עודף משקל: מעידה כי בקושי רב שומרת כל השנים על משקל תקין על ידי תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. לפני 6 שנים, לאחר כריתת רחם, החלו גלי חום. החלה טיפול הורמונלי ועלתה 4-5 קילו. מאז עלתה וירדה במשקל. בעקבות הפסקת עישון עלתה במשקל ולכן חזרה לעישון. שוקלת 73 ק"ג, גובה 1.65 ס"מ.
כולסטרול גבוה: בבדיקת דם אחרונה כולסטרול כללי 232.

פירוט תלונות ברקע:
מרגישה חוסר אנרגיה בחודשים האחרונים.

 

הטיפול הנטורופתי בתסמונת המעי הרגיז, כולסטרול גבוה, עודף משקל

אבחנה של תסמונת המעי הרגיז נעשית על ידי שלילה של מחלות אחרות, בעיקר מחלות מעי דלקתיות, על ידי גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה. תסמונת מעי רגיז זוהי בעצם אבחנה מבדלת הכוללת בתוכה שלל של סמפטומים. אבחנה זו היא כללית מידי, ועל מנת להגיע לאבחנה מדויקת יותר, יש לתשאל ולבחון את התמונה הכוללת. לענת מערכת עיכול חלשה כבר שנים רבות. מכיוון שהיא לא טיפלה במערכת העיכול וחזקה אותה, החולשה הלכה והתקבעה ולכן הסמפטומים הלכו והחמירו. החולשה הגדולה נובעת מהתמודדות כרונית עם מרכיב מגרה את מערכת העיכול. הרגישות ללקטוז יכולה לרמז שיתכן ויש מזונות נוספים להם היא פתחה אי סבילות במהלך השנים, ותגובת מערכת העיכול הינה למרכיבי מזון מסוימים המגרים את מערכת העיכול, לא מתעכלים כראוי ומחלישים אותה. מטרת הטיפול הייתה לאתר את המזונות שגורמים למטופלת את הסמפטומים שעליהם התלוננה, ובכך לקשר את התזונה לכאבי הבטן ולנפיחות. האיתור נעשה על ידי "תזונת אלימינציה ואתגר" - תזונה היפואלרגנית בשלב הראשון ואתגור המזונות החשודים בשלב השני. עלייה במשקל וקושי לרדת במשקל יכול גם כן להיות קשור לאי סבילות למזון. כשאנחנו אוכלים מזון שלא מתאים לנו הגוף לא יודע להשתמש בו כראוי כמקור לאנרגיה ואז הוא מצטבר כעודף בשומנים. דיאטת האלמנציה אמורה לעזור לה לרדת במשקל וגם להוריד את רמות הכולסטרול מכיוון שזו תזונה דלת שומן, צמחונית ולא מעובדת.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בתסמונת המעי הרגיז, כולסטרול גבוה, עודף משקל

ענת קבלה תכנית טיפול אשר כללה תזונה היפואלרגנית, במסגרת "דיאטת אלימינציה ואתגר".ב נוסף, הוכנה לה פורמולה עם צמחי מרפא לאיזון רמות כולסטרול ושיפור ספיגת המזון כגון סינרה, וכן צמחי מרפא מקבוצת האדפטוגנים. זוהי קבוצת צמחי מרפא בעלי פעילות מופלאה של העלאת רמת האנרגיה בגוף על ידי תמיכה, חיזוק והזנה. הצמחים האדפטוגנים מתאימים למצבי חולי רבים ובעיקר לתשישות ועייפות. המפורסם ביותר מקבוצה זו הינו הג'ינסינג.לאחר 3 שבועות של תזונה היפואלרגנית חל שיפור משמעותי בסימפטומים של מערכת העיכול. הגזים פחתו וכאבי הבטן כמעט ונעלמו. בשלב אתגור המזונות גילינו כי ענת רגישה לא רק למוצרי חלב כי אם גם למוצרי חיטה. הוכן לענת תפריט מגוון מהמזונות המותרים לה. תוך כשלושה חודשים ירדה ענת למשקל הרצוי ואיזנה לגמרי את רמות הכולסטרול.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..