שום • תרופות סבתא לכולסטרולשום - מידע כללי

שום הוא צמח תבלין נפוץ ביותר וכן צמח מרפא חשוב. לשום יתרונות בריאותיים רבים והוא נחקר רבות במיוחד בשל יכולתו האנטיביוטית ותרומתו הרבה לאיזון רמות כולסטרול גבוה בדם וכן מניעת מחלות לב וכלי דם. החומר הפעיל בשום נקרא אליצין והוא זה המקנה לשום את ריחו האופייני. אליצין נוצר מערבוב של אליאין ואלינאז - רכיבים אלו משתחררים במגע עם אויר והתרכובת שלהם יוצרת את האליצין.
זו הסיבה שחשוב למעוך או לכתוש את השום לפני אכילה.


תרופת סבתא מוכרת לכולסטרול גבוה

שום נחשב כתרופת סבתא ותיקה לאיזון כולסטרול ורמות סוכר בדם. הוא מצטיין באיכות נוגדת זיהומים ויכולת אנטי חיידקית חזקה. הוא מסייע במניעת קרישיות ומחזק את מערכת החיסון. יתרונות השום הם רבים והוא מומלץ לצריכה קבועה בכל צורה שהיא -למרות הריח..


האם שום מותר למי שסובל מדלקת בקיבה?

מאחר ושום מכיל חומרים אתריים חזקים הוא לא מומלץ למי שסובל מביעות עיכול שונות כגון דלקת בקיבה [גסטריטיס] ניתן אבל לצרוך שום במצבים אלו רק אחרי בישול וריכוך טוב על מנת לצמצם את רמת הגירוי לריריות הקיבה. כנ"ל דרך אגב לגבי בצל..


כורכום גסטריטיס


שום נחקר רבות על תרומתו להפחתת כולסטרול

שום הוא אחד מהמזונות הנחקרים ביותר בהקשרים שונים ובמיוחד באלו הקשורים להפחתת כולסטרול גבוה ושומנים בדם. בכמה מחקרים נמצא כי שיני שום עשויות לסייע בהפחתת רמות LDL - זהו השומן ה"רע" ולסייע בהעלאת HDL - השומן ה"טוב". פעולה זו מאפשרת את הורדת רמת הכולסטרול הכללי - אולם כאן יש צורך לשים לב כי לא מעט פעמים מסתכלים על הכולסטרול הכללי כמדד עיקרי ולא על מרכיביו.


כולסטרול טוב לנו או לא?

כולסטרול הוא מולקולת שומן חיונית וחשובה המיוצרת בכבד. תרומתה משמעותית לתהליכים מגוונים כגון: שמירה על ממברנות התאים, סיוע בייצור מלחי מרה, מעטפת עצבית ועוד. אנו זקוקים לכולסטרול וחשוב להבין את הפרופורציות לגבי מידת החשש מכולסטרול גבוה.


שום מסייע גם לאיזון רמות סוכר

מעבר לתרומתו הרבה לאיזון רמות כולסטרול - שום טוב מאוד גם לסיוע באיזון רמות סוכר בדם - מצב מטבולי הקשור לתהליכים רבים. כולסטרול וסוכר שייכים למשפחה מטבולית אחת בה כלולים גם מצבים כגון יתר לחץ דם, עודף משקל, כבד שומני, חומצה אורית וטריגליצרדים - לכל המצבים האלו שום עשוי לסייע בשמירה על מדדים מאוזנים.


טיפול טבעי לגסטריטיס


תרומה בריאותית נוספת לשום כתרופת סבתא:

מסייע לטיפול בתולעי מעיים:
שום נחקר רבות והוא מוכר ביכולתו לטיפול בתולעי מעיים
אנטי טפילי ואנטי פרזיטי:
השום מכיל חומרים אנטי טפיליים ואנטי פרזיטים חזקים ביותר
מסייע בהורדת רמות כולסטרול בדם:
לשום יכולת לסייע בהורדת רמות כולסטרול גבוה בדם
נוגד זיהומים:
השום טוב למצבים שונים של זיהומים במיוחד בדרכי הנשימה
מסייע במניעת מחלות לב:
שום מוכר כמסייע במניעת מחלות לב וכלי דם
מסייע בהורדת רמות סוכר בדם:
שום מסייע באיזון רמות סוכר בדם והוא טוב למצבי סוכרת סוג 2
מוכר כאנטי סרטני:
השום מכיל חומרים אנטי סרטניים חזקים והוא עשויי לעכב התפתחות גידולים
מסייע לכיוח ליחה ומקל על שיעול:
יכולתו האנטי זיהומית והמחטאת יכולה לסייע במצבים של ליחה ודלקות גרון עם שיעול
יכול לסייע בהורדת לחץ דם גבוה:
שום מכיל חומרים העשויים לסייע באיזון לחץ דם גבוה
מקל על כאבי מחזור:
השום מסייע בהזרמת דם ויכול להפחית כאבי מחזור אצל נשים


שום - שימושים ביתיים

אכילת שום באופן קבוע עשויי לסייע כאמור בטיפול לאיזון רמות כולסטרול, רמות סוכר בדם, טריגליצרידים וגם במצבים כגון: טפילי מעיים, זיהומים, דלקות שונות, שיעול, הצטננות, לחץ-דם גבוה וחיזוק חיסוני. מומלץ למעוך את השום לפני האכילה ולהשהות כדקה או שתיים, כך החומר הפעיל שבו, האליזין מורכב והופך לפעיל.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..