קנדידה רב מערכתית וקנדידה בנרתיק

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
קנדידה ואגינלית חוזרת, קנדידה רב מערכתית

רקע אודות המטופלת:
יעל בת 30, רווקה, סטודנטית לרפואה, עובדת משמרות במסעדה, מעט מאוד זמן פנוי, ארוחות לא מסודרות, הרבה לחץ, בריאה בדרך כלל, תזונה לא טובה, חולה בתדירות גבוהה (שיעול, הצטננות, שפעות וכו')

תלונות עיקריות:
יעל מספרת כי מזה מספר שבועות החל גרד חזק בנרתיק כאשר הגרד הופיע בשנה האחרונה בסמיכות לקבלת המחזור. בנוסף לגרד חשה כאבים בעת קיום יחסי מין, ריח רע מהנרתיק, ריח רע מהפה ותחושת חמיצות בפה אחרי ארוחות. ברקע מדווחת על צינון בתדירות של פעם בחודש לפעמים יחד עם חום, נזלת, דלקת גרון, שיעול ואף סתום. בבדיקות דם התגלתה אנמיה עקב חוסר ברזל. מכיוון שאין לה מספיק זמן לאכול התזונה שלה כוללת מזונות מעובדים כמו קורנפלקס, שותה שוקו הרבה לחם לבן כמעט ללא אוכל מבושל וללא ירקות ופירות.

 

הטיפול הנטורופתי בקנדידה רב מערכתית וקנדידה בנרתיק

בעקבות התשאול אובחנה יעל כסובלת מקנדידה רב מערכתית. קנדידה - שמרים מסוג CANDIDA ALBICANS מסוגלים לגדול בפה בפי הטבעת ובנרתיק האישה. במצב בו הגוף מאוזן וחזק שמרים אלו חיים במערכת העיכול ללא גרימת נזק למעיים. במצבים בהם נחלש הגוף במיוחד אחרי נטילת אנטיביוטיקה או כתוצאה מהחלשה משמעותית של מערכת החיסון יכולה הקנדידה להתפרץ להתחזק ולשגשג. גדילה חריגה של קנדידה עשוייה לחולל מגוון רחב של תסמינים כמעט בכל מערכת בגוף האדם. המערכות החשופות ביותר לשגשוג הקנדידה הן מערכת המין, מערכת החיסון, מערכת העצבים וכמובן מערכת העיכול. פטריית קנדידה עשוייה גם להניע אלרגיות שונות. במקרה של יעל ברור היה כי ישנה קנדידה וגינלית על רקע מערכת חיסון חלשה מאוד ומערכת עיכול פגומה אשר גרמה לחמיצות בפה. טיפול מוצלח למיגור פטריית קנדידה מתמקד בהסרת כל הגורמים והתנאים המסייעים לקנדידה לשגשג ולגדול. לצד הסרת גורמים אלו יש חשיבות גדולה לחיזוק מערכת החיסון. מאחר וידוע כי פטריית הקנדידה משגשגת על רכיבים תזונתיים ספציפיים, המטרה היתה להסיר את כל המזונות המזוקקים ורבי הסוכרים למיניהם. התכנית התזונתית היא הבסיס החשוב ביותר לטיפול בקנדידה מערכתית ובלעדיה לא ניתן לטפל כלל בקנדידה. מאחר והתסמינים אצל יעל לא היו חריפים מידי היא קיבלה תכנית תזונתית מאוזנת לצד פורמולת צמחי מרפא בעלת פעילות אנטי פטרייתית חזקה לטיפול ממוקד בקנדידה הוגינלית.

 

תוצאות הטיפול בקנדידה רב מערכתית וקנדידה בנרתיק

למרות התכנית התזונתית השמרנית יחסית, עבור יעל זה היה שינויי משמעותי ואתגר לא פשוט למימוש. אולם רצונה העז להיפטר מהקנדידה סייע לה להצמד לתכנית הטיפולית והתוצאות לא אחרו לבוא: לאחר כחודש בלבד עם השינוי התזונתי נעלמו כל התסמינים: הגרד בנרתיק, החמיצות בפה, הריח הרע מהנרתיק. יעל דיווחה על שיפור משמעותי באיכות חייה, היא חשה מלאת כוחות ואנרגיה, רעננה ומחוזקת. לאחר כחודשיים נוספים עם צמחי המרפא נעלמה גם הפטריה מהנרתיק. כבר כחצי שנה במעקב ללא הקנדידה.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..